Makaleler

Şirketlere Hediye Seçenekleri

Kalemin, çikolatanın, altının yerini sıradışı hediyeler alıyor. Personelini, yöneticilerini, bayilerini, müşterilerini ödüllendirmek amacıyla farklı hediyeler arayan şirketler için, motor sporlarından konaklamalı hediyelere, Formula pilotluğundan jet turuna kadar pek çok alternatif mevcut.
Bu yıl iyi bir performans sergilediniz, şirketiniz sizi ödüllendirmek ya da motive etmek için size ne hediye etsin isterdiniz? Önceden kurumsal hediye deyince akla kalem, ajanda, çikolata, altın gelirken artık alternatif hediyelerden konuşuluyor. Akşam yemekleri, kültür turları, otelde konaklama, yemek kursları, rafting, F1 pilotu olmak, helikopterle dağın tepesinden kaymak, akrobasi uçuşları, motor sporları, dalış turları, balona binmek, paraşütle atlamak, bunlardan bazıları. Avrupa’da üst düzey yöneticileri şirkete bağlamak için, satış danışmanlarını, bayileri ve müşterileri ödüllendirmek için onlara bu tür sıradışı hediyeler vermek çok yaygın bir uygulama.
Bugün Avrupa’da üst düzey yöneticilerine 6.000 Avro’ya jet turu hediye eden şirket de var, 2.900 Avro’ya F1 arabası kullandıran şirket de var.

Türkiye’de yemek ve motor sporları önde

Türkiye’de de bu boyutlarda olmasa da alternatif hediyeler çoğalıyor. Romantik akşam yemekleri, hediye çekleri, motor sporları, konaklamalı ürünler Türkiye’de sıklıkla tercih edilen kurumsal hediyelerden.

2003 yılından bu yana sıradışı hediyeler pazarlayan ve 2011’in ikinci yarısından itibaren Türkiye’de de faaliyet gösteren Mydays’in CEO’su Ahmet Pandır, F1 pilotluğu, jet turu gibi yüksek bütçeli hediyelerin de Türkiye’de hayal olmadığını söylüyor: “Türkiye’de pazar çok yeni olmasına rağmen, ciddi ödüllendirme yapan şirketler de oluyor. Görüşmelerimizin devam ettiği bir şirket üst yönetime ödüllendirme yapmak için çalışıyor. Ben rakamlarını görünce şaşırdım, bu ürünleri çok rahat alabilirler. Ödüllendirmeye ciddi paralar veren şirketler var. Yöneticilerini buradan özel uçakla Cannes’a, film festivaline götürüp, onları misafir eden şirketler var.”
Mydays Pazarlama ve Ürün Müdürü Cüneyt Gazioğlu, Türkiye’de satış ekiplerinin ödüllendirimesi için daha çok yemek ve motor sporları gibi heyecan-macera içeren hediyeler verildiğini, üst düzey yöneticiler için ise kendi deyimiyle ‘algıda değerli’, uçuş, seyahat gibi hediyeler verildiğini söylüyor. Örneğin bir departmanda çalışan 10 kişinin limuzinle alınıp, havaalanına götürülüp, uçuş deneyimi yaşatılması gibi. Yine paraşütle atlama, akrobasi
uçuşları, İstanbul üzerinde uçuş turları, pilotluk gibi gökyüzü ile ilgili yüksek adrenalin içeren etkinlikler üst düzey yöneticiler için tercih ediliyormuş.

Mydays, Türkiye’de şu ana kadar 50 şirkette 20 bin civarında çalışana hediye vermiş.

Hediye denince akla altın geliyor

Türk kültüründe hediye vermek deyince altın almak akla gelir. Ama son yıllarda algı değişiyor, fırsat sitelerinin popüler oluşu, uçak fiyatlarının düşmesi de insanların aklına farklı hediye seçenekleri getiriyor. Ahmet Pandır, alternatif hediyelerin motivasyonu arttırdığını, sadakati sağladığını söylüyor: “Türkiye’de ödüllendirme sistemleri çok zayıf. Mydays’i kurmadan önce 300 firmayla toplantı yaptım. Bazı şirketler hiç performans ödüllendirmesi yapmıyor, yapanlar milli piyango bileti, altın, market hediye çekleri veriyor, piknik, yemek organize ediyor. Fakat ellerindeki personeli kaybetmemek için çok ciddi aksiyonlar alan firmalar da var. Sadece profesyonel çalışana sunduğunuz paket önemli değil. Çalışanlara sunduğunuz kültür, performans sistemleri de önemli olmaya başlıyor. İnsanların hayatına değer katacak şeyler verdiğiniz zaman, özellikle şirket verdiğinde, sadık olmaya başlıyorlar. Araştırmalara göre para ile ödüllendirme yaparsanız bir noktadan sonra insanlar sadece daha fazla talep eder, bugün 50 lira verirseniz yarın 51 lira vermeniz gerekir. O zaman da firma ödüllendirmeden geçiyor ve bunu maaşın bir parçası gibi oluyor. Fakat firmalar son 5 yıldır nakitten uzaklaşıyorlar.”

Kişiye özel 3 boyutlu karikatür heykeller

Yenibiyer Tasarım Prodüksiyon, İstanbul ve Osmanlı motiflerini yeniden yorumlayan hediyelik eşya markaları Takkunya ve üç boyutlu karikatürlerle kişiye özel hediye alternatifleri sundukları Bobblehead’lerle farklı hediye seçenekleri sunuyor.

Bobblehead, yüzde 100 el işçiliğiyle önce kil hamuru ile şekillendirilip sonrasında kalıbı alınan ve detaylara göre renklendirilen, kafası gövdesinden büyük ve bir yayla sallanan, kişiye özel 3 boyutlu karikatür heykeller. Dünyada oldukça popüler bir hediye seçeneği olan üç boyutlu karikatür Bobblehead’ler, motivasyon ve ekip ruhunu ortaya çıkarmak adına şirketler tarafından da tercih ediliyor.

Yenibiyer Tasarım Prodüksiyon Kurucu Ortağı Murat Başoğlu, bu ürünü eşiyle Çin’e yaptıkları bir seyahatlerinde keşfetmişler. Yurtdışında çok sayıda çalışanı olan, özelikle satış ağı yoğun markaların Bobblehead’i tercih ettiği, Fedex, Microsoft gibi şirketlerin globalde çalışanlarına kendi Bobblehead’lerini yaptırıp hediye ettiklerini söyleyen Murat Başoğlu, “Türkiye’de hediye anlayışı sektöre, firmanın menşeine, çalışan motivasyonuna bakış açısına göre değişiyor. Hızlı, sıradan ve fiyat olarak uygun hediyeleri tercih edenler var. Farklı, alternatifi az bulunan ve anlamı yüksek alternatifleri tercih edenler de bulunuyor. Tabii burada firmanın çalışanın hediyesini aldığında ne hissetmesini istediği de çok önemli” diyor.

HP, satış ekibinin Bobblehead’lerini yaptı

Yenibirey, HP Baskı ve Görüntüleme Grubu Türkiye Eğitim toplantısı için tüm HP satış ekibinin (60 adet) Bobblehead’lerini yapmış. Başoğlu, “Bobblehead, şirket için motivasyonu ve ekip ruhunu ortaya çıkarmak adına kişiye özel hediye verilmesi çalışan motivasyonunu artırmada önemli rol oynuyor. Şirketlerin en değerli kaynağının insan olduğu görüşü yaygınlaştıkça, gerek performansa dayalı, gerekse performansa dayalı olmayan ödüllendirme sistemlerinde Bobblehead örneklerinin şirketler arasında daha da çoğalmasını bekliyoruz. Kişiye özel olması nedeniyle Bobblehead, şirketlerin çalışanlarına değer verdiğini gösteriyor.”

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Kişiye özel biblo siparişi vermek istiyorum (3dli) adres yada telefon verebılırmısnız ?

  2. kişiye özel 3d karikatür biblo yaptırmak istiyorum adres ve telefon verebilirmisiniz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu