Anasayfa / Emlak Haberleri / Sivrice Koyu’nda, herkes arsa ve arazi alma peşinde

Sivrice Koyu’nda, herkes arsa ve arazi alma peşindeAssos ve Kadırga Koyu’nun dolması, yazlıkçıları Sivrice’ye yönlendirdi. Küçük bir balıkçı kasabasını andıran Sivrice Koyu’nda denize sıfır arazilerin metrekare fiyatı 100 TL den başlıyor…

Sivrice Koyu2

ASSOS ve Kadırga Koyu, yaz tatillerini Çanakkale tarafında geçirenlerin en çok rağbet ettiği yerler arasındadır. Otantik otelleri ve balık restoranları ile ün yapan Assos, yaz sezonunda yazlıkçıların akınına uğrar. Bölgeye olan ilgi arttıkça Assos ve Kadırga Koyu’nda ev yapmak için arazi bulmak artık neredeyse imkansız hale geldi. Yazlık mekan arayanlar bu kez yönlerini bölgeye en yakın yer olan Sivrice Ko-yu’na çevirdi. Küçük bir balıkçı kasabasını andıran Sivrice Koyu’nda tatillerini geçirenler, arazi sahiplerinin ve emlakçıların kapılarını aşındırmaya başladı…

DÖRT KÖYÜN ORTAK KOYU

Hemen karşısındaki Midilli Adası ve doğal güzellikleri ile ön plana çıkan Sivrice Koyu’nda, şimdi herkes arsa ve arazi alma peşinde. Assos ve Kadırga Koyu’nda artık satılık yer kalmadığını ifade eden emlak danışmanları, yazlık yer arayanların Sivrice Koyu’na yöneldiklerini söylüyorlar. Hilal şeklinde denize uzanan koy, bölgeye tatil yapmaya gelenleri de büyülüyor.

Sivrice Koyu4

Çanakkale Ayvacık’a bağlı Sivrice Koyu’nda, Bektaş, Balabanlı, Bademli ve Koyunevi köylerinin arazileri bulunuyor. Bektaş ve Balabanlı tarafında kalan kısmına Sivrice, Bademli ve Koyunevi tarafında kalan kısmına ise Sokakağzı denilen koyda, son yıllarda arsa ve arazi satışları da hız kazandı.

Kadırga Koyu’nda artık satılık yer kalmadığını ifade eden bölgedeki emlakçılar son yıllarda yazlıkçıların Sivrice Koyu’nda arazi almaya başladıklarını söylüyor. Assos’dan çıkıp Korubaşı Köyü üzerinden ulaşılabilen Sivrice Koyu’nda birçok arazi sahipleri tarafından satışa çıkarılmış.

DOĞAL SİT ALANI
Eskiden korsanların da uğrak yeri olarak bilinen Sivrice Koyu, doğal sit alanı ilan edilmiş. Sit alanı olduğu için bölgede yüzde 5 imar olduğunu belirten emlakçılar, 95’inin kaçak olduğunu ve yıkım kararı çıktığını söylüyor. Zeytin bölgesi olan Sivrice’de zeytin ağaçlarının kesilmesinin yasak olduğunu ifade eden emlakçılar, boş arazilerin daha değerli olduğunu vurguluyor. Köylülerin sahip oldukları arazileri satışa çıkardığını doğrulayan emlakçılar, bölgede sahile yakın olan arazilerde metrekare fiyatlarının 100-300 TL arasında değiştiğini belirtiyorlar.

EN PAHALI ARAZİ SİVRİCE’DE

Kadastro geçen Bektaş, Balabanlı, Bademli ve Koyunevi köylerinin yola yakın arazilerine yüzde 5 imar izni verilmiş. Yol geçmeyen veya yola yakın olmayan arazilerde ise hala imar izni yok. Bölgedeki en pahalı arazi, Sivrice Koyu’nun sahilindekibölgedeki binaların yüzde araziler. Sahile sıfır arazilerde metrekare fiyatları 500 TL’ye kadar çıkıyor. Sahilden uzaklaştıkça arazilerin metrekare fiyatları 50-70 TL’ye kadar düşüyor. Arazilerin dönümünün beş yıl içinde 5-10 bin TL’ye kadar yükseldiğini vurgulayan uzmanlar, içinde zeytin ağacı bulunan arazilerin dönümünün 10-30 bin TL’ye kadar çıktığını söylüyor.

  İstanbul Adalet Sarayı Ne Zaman Açılacak

Sivrice Koyu3

BAHÇE VE ENERJİ YATIRIMI

İstanbul, Bursa, Balıkesir ve İzmirli yerli turistlerin daha çok tatil için geldiği Sivrice Koyu, turizm kapasitesi olarak küçük bir bölge. Assos Behramkale’de olduğu gibi çok sayıda otel ve motel bulmak mümkün değil. 10 kadar pansiyonun bulunduğu koy, daha çok bir balıkçı kasabasını andırıyor. Sivrice Ko-yu’nun etrafındaki düz arazi, köylere doğru çıkıldıkça yükseliyor.

Bölgede tarla vasfında çok fazla arazi yok. Zeytinlik olarak kullanılan arazilerin yanı sıra son yıllarda meyve bahçesi kuranlar da hızla artmış. Bölgede ceviz, badem ve kiraz bahçelerinin sayısında büyük artış var. Poyraz rüzgarı ile ünlü bölgede, yatırımcılar son zamanlarda rüzgar enerjisi yatırımı için de arazi toplamaya başlamış.

Aksa Enerji, Mehmet Özata ve Siverekli Ulusoy ailesinin, bölgede rüzgar enerjisine yatırım yapmak için arazi aldığı söyleniyor.

Arazisini satışa çıkaran köylülerle de görüştük. Sahile üç ila dört kilometre mesafedeki 7 bin 563 metrekare büyüklüğünde arazisi için 450 bin TL isteyen bir köylü, bölgede araziler küçüldükçe fiyatlarının arttığını söylüyor. Altı dönümlük arazisine 450 bin TL isteyen bir başka köylü ise bir dönümlük araziler için 100-150 bin TL istendiğini belirtiyor.

TAŞ EVLER REVAÇTA

Sivrice Koyu’na komşu olan köylerde ise taş evler oldukça revaçta. Köylerdeki taş evleri alıp restore ettikten sonra yerleşenler de var. Koyunevi Köyü’ndeki taş evlerin daha çok rağbet gördüğünü vurgulayan emlakçılar, Bektaş ve Balabanlı’da da satılık taş evlerinin bulunduğunu söylüyor. 150 metrekare kullanım alanı bulunan taş evlerin önlerinde bahçeleri de bulunuyor. Taş evlerin fiyatları ise 70 ile 130 bin TL arasında değişiyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Emlakçı karmaşasına teknolojik çözüm

Emlak hizmetleri Türkiye’de standardının artması gereken alanlardan biri. Teknoloji ve online çözümler L bunu hızlandırabilir. …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir