Sağlık Haberleri

Siyah Sarımsak Kilosu 150 TL’den Satılıyor

Siyah sarımsak üretimi yapın. PANDEMİ döneminde sağlığımıza gösterdiğimiz özen arttı. Havaların soğuması, grip mevsiminin başlaması ve koronavirüsle birlikte hastalıklardan korunma ve bağışıklığı güçlendirme ihtiyacı her zamankinden daha fazla hissediliyor. Bu nedenle doğal ve sağlıklı ürünlere yönelim güçlü bir şekilde artıyor. Doğal bir antibiyotik olarak kabul edilen ve çok sayıda faydası olduğuna inanılan sarımsak bu dönemin gözde gıdaları arasında öne çıktı, özellikle de siyah sarımsağa talep arttı.

Bağışıklı sistemini güçlendirmek için çok rağbet görüyor

Aslında siyah sarımsak bildiğimiz sarımsaktan farklı bir ürün değil. Siyah sarımsak, 45-60 gün boyunca belirli nem ve ısı altında tutulan sarımsağın fermente edilmesiyle elde ediliyor. Sarımsağa uygulanan bu fermantasyon işlemi sayesinde içeriğindeki besin değerleri ve etken maddeler zenginleşiyor. Kilosu ortalama 150 TL olan siyah sarımsak gıda dışında kozmetik sektöründe de kullanılıyor. Siyah sarımsaklı sabun ve şampuanlar da piyasada artmaya başladı. Üreticiler talepten memnun.

“KUVVETLİ BİR ANTİOKSİDAN”

Kastamonu’da faaliyet gösteren Ümitköy Çiftliği, Ümitköy Gurme markası ile yöresel ürünler ve siyah sarımsak satışı yapıyor. Yıllık 6 bin kilo siyah sarımsak üretim kapasitesine sahip olduklarını söyleyen firma yetkilisi Şule Tükel, pandemiyle birlikte siyah sarımsağa olan ilginin arttığını söyleyerek sözlerine başlıyor. Siyah sarım-sağın farklı çeşitlerini ürün listelerine eklediklerini söyleyen Tükel, “Siyah sarımsak, soyulmuş diş, sade ve baharatlı püre ile zencefilli, körili ve çeşnili olmak baharat tozlarımız mevcut” bilgilerini veriyor.

Taşköprü sarımsağının özellikleri hakkında bilgi veren Tükel, “Toprağındaki zengin selenyum nedeniyle Taşköprü sarımsağı tıbbi açıdan en güçlü sarımsaktır. Bu sebepten Taşköprü sarımsağı ile üretilen siyah sarımsak dünyadaki diğer siyah sarımsaklardan besin içeriği olarak farklılık gösterir” diyor. İhracat yapmayı hedeflediklerini belirten Tükel, yurtdışmdan gelen taleplerin arttığını ve bu konudaki çalışmalarını hızlandırdıklarını belirtiyor. Siyah sarımsağın üretim süreciyle ilgili bilgi veren Tükel şunları söylüyor:

“Ham sarımsağın katkı maddesi veya kimyasal kullanmadan belli nem ve ısıda 25 ile 40 gün arası bekletilerek fermente edilmesiyle elde edilen siyah sarımsak koyu kahverengi ile siyah renk aralığında olabilir. Sarımsak şeker ve amino asitler içerir. Sarımsak fermantasyona girdiğinde, bu elementler siyah sarımsağın renginden sorumlu olan koyu renkli bir madde olan melanoidin üretirler. Fermantasyon sırasında sarımsak içerisinde muhafaza ettiği asidi kaybeder bu da sarım-sağın o keskin tadının ve kokusunun kaybolmasını sağlar.

Tadı meyvemsi ve hafif tatlı ekşidir. Normal sarımsağa göre içindeki çok önemli ve kuvvetli bir antioksidan olan SAC’in vücutta emilimi çok kolaydır. Sarımsağa uygulanan fermantasyon işlemi sayesinde içeriğindeki besin değerleri ve etken maddeler güçlenir ve zenginleşir. Zenginleşmiş ve güçlenmiş içeriği ile mükemmel bir gıda takviyesi haline gelir. Saklama süreci ve dayanıklılığı normal sarımsağa göre uzundur.”

Siyah sarımsak üretimi
Siyah sarımsak üretimi

“TALEP ÇOK ARTTI”

2016’da faaliyete geçen Dente Siyah Sarımsak, Taşköprü sarımsağını kullanarak üretim yapıyor. Yerli üreticilere de destek verdiklerini söyleyen firmanın Kurucu Ortağı Burcu Işık Aykanat, siyah sarımsak dışında sofralık siyah sarımsak yağı ve kozmetik alanında kullanılan siyah sarımsak yağı üretimi yaptıklarını da belirtiyor. Üretim süreci hakkında da bilgi veren Aykanat, “Siyah sarımsak, topraktan yetişen zirai bir ürün değil. Beyaz sarımsakların özel üretim kabinlerine alınarak 60 gün boyunca kimyasal ya da katkı maddesi olmadan tamamen siyaha dönmesiyle sonuçlanan bir süreçtir.

Kontrollü ve değişken ısı, nem ve basınç ortamında beyaz sarımsağın bünyesinde bulunan indirgen şekerler ve aminoasitler arasında bir dizi doğal gıda reaksiyonları gerçekleşir. Dönüşüm esnasında beyaz sarımsağın çiğ tüketilmesini zorlaştıran keskin kokusu ve acı tadı yok olur. Siyah sarımsakta kalıcı ve keskin bir koku olmadığı için çiğ olarak rahatça tüketilebilir. Beyaz sarımsağa acı tadım ve keskin kokusunu veren ‘allicin’ maddesinin siyah sarımsakta ‘S-Ally-L-cysteine’ (SAC) denilen yüksek antioksidan içeren bir başka maddeye dönüşmesi sayesinde bu gerçekleşir” diyor.

Siyah sarımsağın, beyaz sarımsağın bilinen bütün faydalarına fazlasıyla sahip olduğunu belirten Aykanat, “Artan besin değerleri ve yüksek antioksidan özelliği sayesinde ‘süper food’ unvanını alan sayılı gıdadan biridir, özellikle Kastamonu Taşköprü’de yetişen sarımsağın nitelikli besin değerleri nedeniyle üretimimizde bu sarımsağı kullanıyoruz” açıklamasını yapıyor.

“200 GRAMI 40 TL”

Vücut direncini ve bağışıklığı çok destekleyen bir gıda olduğunu ifade eden Aykanat, “Pandemi sürecinde doktorlar, diyetisyenler ve fitoterapi uzmanları düzenli olarak siyah sarımsak tüketimini öneriyor. Pandemi ile halkın siyah sarımsak talebi de katlanarak arttı” bilgisini veriyor. Fiyatının yüksek olmasının nedenleri hakkında bilgi veren Aykanat, “Özel kabinlere konan beyaz sarımsak, 60 gün sonunda ağırlığının neredeyse yarısını kaybeder. Ayrıca üretim sürecinin 60 gün olması üretim maliyetlerini artırır. Fiyatının yüksek olmasının sebebi budur” diyor.

Pandemide çeşitli kampanyalar yaptıklarını ifade eden Aykanat, “Kilitli kraft ambalajdaki 200 gram siyah sarımsak 40 TL’den satılıyor. Satın alman gramajlar arttıkça fiyatlar daha uygun oluyor. Internet sitemiz üzerinden tüm bilgilere ulaşılabilir. Ülkemizdeki beyaz sarımsağın kalitesinden dolayı özellikle Taşköprü’de yetişen sarımsağın yüksek besin değerlerinden ötürü bu sarımsaktan üretilen siyah sarımsağa yurtdışından da yoğun talep geliyor” bilgilerini veriyor.

“TÜKETİMİ YAYGINLAŞIYOR”

Edovital Siyah Sarımsak 2015’ten beri siyah sarımsak üretimi yapıyor. Katma değeri yüksek bir ürün olduğunu vurgulayan firma sahibi Halit Cebeci, “Normal sarımsağa göre daha faydalı ancak daha pahalı bir ürün” diyor. Besin içeriğinin normal sarımsağa göre daha zengin ve stabil olduğunu ifade eden Cebeci, “Sarımsakta bulunan tüm besinler olduğu gibi duruyor ancak ilave olarak normal sarımsakta olmayan S-Allyl-Cysteine (SAC) diye bir besin içeriyor. Bu fermantasyon prosesi sonrasında ortaya çıkıyor. SAC ilaç endüstrisinde Alzheimer önleyici etkisi sebebiyle hammadde olarak kullanılıyor” diyor.

Siyah sarımsağın koku yapmaması nedeniyle tercih edilebileceğini ifade eden Cebeci, “Sarımsağın faydalarını bilen ancak kokusu sebebiyle sosyal hayatta kullanmaktan çekinen insanlar için iyi bir alternatif oluşturuyor. Gurme bir lezzet. Tadı normal sarımsaktan tamamen farklı.

Kurutulmuş erik gibi hafif balzamik bir lezzet. Normal sarımsağı seven ve tüketenler bu lezzeti farklı buluyor ve beğeniyorlar, öte yandan, sarımsağı sevmeyen ve ağzına bile sürmeyen ancak siyah sarımsağı çok sevip düzenli olarak tüketen birçok müşterimiz var” açıklamasını yapıyor. Siyah sarımsak üretiminin uzun ve zahmetli bir iş olduğunu ifade eden Cebeci, “Sarımsağı Taşköprü’den direkt üreticiden alıyoruz. Sarımsaklar haftalarca süren fermantasyon sürecine giriyor. Ürün sürekli izleniyor. Sık sık numune alınıp tat, koku ve ağırlık ölçümü yapılıyor” bilgilerini veriyor. Üretim hacminin her yıl neredeyse ikiye katlandığını belirten Cebeci, siyah sarımsağın tüm dünyada bilinirliği ve tüketiminin arttığını söylüyor.

Ümitköy Gurme

“RAF ÖMRÜ UZUN”

Bu yıl 30 ton üretim planladıklarını söyleyen Cebeci, üretim tesislerinin Kastamonu’da olduğunu belirtiyor. Cebeci, “Sarımsak pazarı ülkemizde ne yazık ki regüle değil ve her yıl farklı bir maliyet ile karşı karşıya kalınıyor. Bir borsası yok bu nedenle önünüzü görmeniz mümkün değil. Bu nedenle Taşköprü’de birçok işletme ayakta kalamadı. Oysa değerli bir ürün ve sadece Taşköprü’de değil ülkemizin birçok farklı bölgesinde üretimi gelişime açık” değerlendirmesini yapıyor.

Siyah sarımsağın, beyaz sarımsağa bir alternatif veya rakip olmadığını belirten Cebeci, “Bu farklı ve endüstriyel bir ürün. Tüketici profili daha farklı lezzet ve daha sağlıklı bir yaşam arayan kişiler. Ürünün raf ömrü çok uzun. Oda sıcaklığında en az 2-3 yıl saklanabilir” diyor. Üretim süreci hakkında ise şu bilgileri veriyor.

“Normal sarımsağın 40 TL civarında olduğu şu günlerde siyah sarımsağın fiyatı 150 TL civarında. 40 TL’de aldığınız 1 kg sarımsaktan sap-püskül kesme ve fermantasyon sürecinden %40’a yakın kayıp olur.”

Pandemiyle birlikte talepte artış olduğunu belirten Cebeci, siyah sarımsağının faydalarını, bağışıklık sistemine etkilerini, enerji verişini ve sağlığa etkilerini bilen herkesin ürüne ilgi gösterdiğini belirtiyor. Salgının başladığı ilk aylarda talebi karşılayamaz hale geldiklerini söyleyen Cebeci, yeni müşterilerinin sürekli kullanıcı haline geldiğini vurguluyor. Birçok ilde bayileri olduğunu söylüyor ve bayi sayısını artırmak için çalışma yaptıkları bilgisini veriyor.

Yurtdışına gıda ürünü göndermenin belirli koşulları olduğunu ifade eden Cebeci, “Bu konuda katı kurallar var. 2021’de yurtdışı satış noktalarımızda ürünlerimizi yabancı tüketicilerle buluşturabileceğiz. Ürünümüzü yurtdışına satmadıkça gelişebilmeniz, büyüyebilmeniz pek mümkün değil. İhracat yapmak önemli” diyor. Edovital siyah sarımsakları Metro Gross market, Migros, Carre-foursa gibi zincir marketler yanında web sitesinden de sipariş verilebiliyor.

Esra IŞIKDEMİR / Diyetisyen
“Faydaları saymakla bitmiyor”

Sarımsağın faydaları saymakla bitmiyor. Siyah sarımsak, sarımsağın farklı bir çeşidi gibi algılansa da aslında taze sarımsağın kontrollü nem koşullarında, 60-760C derecede, 30-60 gün fermente edilmesiyle elde ediliyor. Sarımsağın başta kemik ve tiroid olmak üzere genel sağlık üzerinde sayısız faydası var. Aynı zamanda antiseptik, antioksidan ve anti bakteriyel bileşenleri de bulunduruyor. Doğal antibiyotik deniyor. Fermantasyon sonucu beyazdan siyaha dönen sarımsak, beyaz sarımsağın sayısız faydasını iki kat güçlendiriyor. Kurutma işleminden sonra sarımsağa keskin kokusunu veren allicin maddesiyle beraber kokusu da azalıyor.

Tadı da normal sarımsağa göre daha tatlımsı hale geliyor ve ağız kokusuna yol açmıyor. Günde 2-3 diş tüketilebilir. Beyaz sarımsak gibi yemeklerde kullanılabildiği gibi çiğ olarak diş halinde de tüketilebilir. En yüksek faydayı sağlamak için ezerek ve çiğ tüketmekte fayda var. Günlük 7-8 diş geçilmemeli. Kan hastalığı olan kişilerde kanı seyrelten sarımsak, yoğun gaz hissine, karın ağrılarına ve bazı kişilerde alerjiye yol açabiliyor. Aynı zamanda tansiyonu düşük seyreden bireylerde de dikkatli kullanılmalı. Antioksidan kapasitesi normal sarımsaktan iki kat fazla olan siyah sarımsak bağışıklık sistemini güçlendirmek için kullanılabilecek harika bir besin.

YEŞİM OKSAY

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu