Anasayfa / Teknoloji İnovasyon / SolePower, Şarj Eden Ayakkabı

SolePower, Şarj Eden AyakkabıYürüyen birinin topuğunun yere her vuruşu bir ampulü yakmaya yetecek kadar enerjiyi açığa çıkarır. Mühendis ve tam bir yürüyüş tutkunu olan Matt Stanton söz konusu gücü boşa harcamak yerine elektrik biçiminde depolayan bir ayakkabı tabanı geliştirmiş. Aygıt, yavaş çalışan ya da hava koşulları uygun değilse hiç çalışmayan güneş pillerinden ya da ağır batarya paketlerinden daha iyi bir çözüm. Stanton bu ürün için Carnegie Mellon Üniversitesinde mühendislik öğrencisi olan Hahna Alexander’la üç yılı aşkın işbirliği yaparak SolePower sistemini yaratmış.

SolePower
Piezoelektrik ya da diğer verimsiz, hantal elektrik üretme yöntemlerinin aksine mucit ikili, elle çalıştırılan fenerlerdekine benzer bileşenleri küçültmüş. Sonuçta ortaya 140 gramdan hafif, kendi bataryası bulunan ve elektronik aygıtları USB ile şarj eden standart boyutlu bir taban çıkmış. SolePower’m bu yılın ilerleyen aylarında piyasaya sürülecek en son sürümü, 25 km gibi uzun bir mesafeyi yürüdüğünüzde akıllı telefonunuzu tümüyle şarj ediyor. Stanton, şirketin iPhone’ları sekiz kilometreden kısa yürüyüşlerde şarj edebilecek ve 100 milyon adıma dayanabilecek bir tasarım için çalıştığını söylüyor.

Nasıl çalışıyor?

Bir aktarım organı, topuk vuruşlarının enerjisini dönüş enerjisine çevirerek manyetik rotorları hareket ettiriyor.

Rotorların hareketi tel bobinlerinde elektriksel akım oluşturuyor.

Elektrik bir kablodan geçip ayakkabının bağcık kısmındaki lityum iyon polimer bataryayı şarj ediyor.

  Nokia X1-00 Düşük Gelirli Aileler İçin Cep TelefonuYazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Siber Saldırı Yöntemleri Neler? Nasıl Korunmalı?

Siber saldırılar 2021’e kadar yılda 6 trilyon dolar global maliyete yol açacak. Peki, bu yıl …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir