İş Fikirleri ve İş Kurmak

Solucan Çiftliği Kurmak

Solucan çiftliği kurarak solucan gübresi üretip müthiş paralar kazanabilirsiniz. Çocukken hiç korkmadan elimize aldığımız solucanlar gübre üretiminde çok önemli bir role sahipler. Tarımsal alanda birçok üreticinin tercihi olan solucan gübreleri verimli ürünler açısından en çok tercih edilen gübrelerdir.

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak

Türkiye bir tarım ülkesi. Yıllık tarımsal üretim hacmi 400 milyar TL seviyesine yaklaştı. Yaş meyve ve sebze üretimi 50 milyon tonu aştı. Üretim faaliyetlerinde 10 milyon tonun üzerinde gübre kullanılıyor. Malum gübre fiyatları, son dönemde fiyatı en çok artan tarım girdilerinin başında geliyor. Geçen yıl fiyatı yüzde 342 artan gübrenin tonu 10 bin TL’ye yaklaştı. Hal böyle olunca da alternatif arayışları hızlandı. Sadece organik tarımcıların kullandığı solucan gübresine olan talep de bu dönemde patladı. Az sayıda üretici taleplere yetişemiyor. Yeni yatırımlar gündemde.

ABD’de çok eski bir tarihi olan solucan gübresi Türkiye’de de giderek yaygınlaşıyor. Türkiye bu gübre ile oldukça geç bir tarihte 2002 yılında karşılaştı. Ancak kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Özellikle iyi tarım uygulamaları ve organik tarım yapanların tercih ettiği bu gübre çeşidinin hem sıvısı hem de katısı var. Türkiye’de üretim henüz yolun çok başında. Yıllık üretim 100 bin tona doğru gidiyor. Bu işe öncülük eden ve en kurumsal tesise sahip olan Ekosol Farm’ın yıllık üretimi bile 15 bin tonu bulmuyor. 8 bin 500 tonu katı, 3 bin 500 tonu sıvı olmak üzere toplam 12 bin ton solucan gübresi üretiyor. Sektörde küçük işletmeler halinde onlarca şirket var. Sayıları da her geçen gün artıyor.

Solucan gübresi tesisi ne kadara mâl olur?

 • İlk aşamada 80 bin TL-150 bin TL arasında solucan yatırımı gerekiyor.
 • Solucan ve gübre üretim alanları için en az iki adet sürekli akış sistemine ihtiyaç bulunuyor.
 • 250 bin TL civarında bir yatırım da makinalar için gerekli.
 • Yatırımdan iki sene sonra gübre satılabilir bir miktara gelince satış aşamasında hijyenizasyon, elek, kurutma, paketleme ve iş makineleri gerekecek.
 • Üç sene bu işletmeden bir gelir beklentisi olmamalı. Dolayısıyla yönetim giderleri de dahil 2 milyon TL’lik bir yatırım ve yönetim giderleri için hazırlıklı olunmalı.
 • Kimyasal gübre fiyatlarındaki artış ve topraklarımızın organik gübreye olan ihtiyacı da düşünülürse buna pazarın büyüklüğünü de eklersek uzun vadede kârlı bir yatırım.
Solucan çiftliği kurmak
Solucan çiftliği kurmak

Solucan çiftliği kurmuş girişimciler

Solucan gübresi konusunda öncülük eden isimlerden biri Burçin Karababa. Ekosol Farm‘ın kurucusu Karababa, finans sektöründen tarıma geçiş yapmış bir iş insanı. Bir çok girişimciye örnek teşkil edecek bir başarı hikayesi var. 2002 yılında solucan gübresi ile tanışan Karababa, şirketini 2005 yılında kurmuş, bugün sektörün lideri konumunda. İstanbul’da başladığı solucan gübresi üretimini 2014 yılında Manisa’ya taşımış. 4 bin metrekarelik ilk yatırımdan sonra ek yatırımlar ile tesisin büyüklüğü 2 bin 500 metrekare daha büyütülerek 6 bin 500 metrekareye çıkarılmış.

Solucan çiftliği kapasitesi artıyor

Burçin Karababa, gelen talepler doğrultusunda tesisi büyütmeye devam edeceklerini belirterek beş yıl içinde 12 bin metrekare büyüklüğe ulaşacakları bilgisini paylaşıyor. Karababa, “2002 yılında 50 adet Eisenia Foetida cinsi özel kültür solucanları ile gübre üretimine başladım. 2005 yılında kurumsallaşan şirketimiz Türkiye’nin ilk ve en büyük üretim tesisi haline geldi” diyor. Solucan gübresinin fiyatları çeşidine göre değişiyor. Katı gübrenin kilogram fiyatları 5-7 TL. sıvı formlarının kilosu ise 70-80 TL arasında değişiyor.

Piyasadaki fiyatlarla ilgili bilgi veren Karababa, “10 sene öncesinde solucan gübresi kimyevi gübre karşısında daha pahalıydı. Yerli üretim olmasının avantajı ve her yıl üretim miktarının artması, üretim artışına dair aynı oranda maliyetler artmadığı için kimyevi gübre ile solucan gübresi arasındaki makas her geçen yıl kapandı. Ahır gübresine göre daha ucuz, kimyevi gübre ile hemen hemen aynı seviyelerde” diyor. Solucan gübresinin artık diğer gübrelere alternatif olabileceğini söyleyen Karababa, talebin her geçen gün arttığını söylüyor.

Karababa, şu bilgileri veriyor: “Solucan gübresi kullanımı her yıl ciddi oranda artıyor. Bu sebeple de bizde her yıl yatırım yapmak zorunda kalıyor ve kapasitemizi artırmaya çalışıyoruz. Elbette ilk yıllarda solucan gübresinin toprağa ve bitki gelişimine faydaları bilinmediğinden üreticiler, tarımsal alanlarının bir kısmında deneme şeklinde az miktarda alıyorlardı. Doğru üretim sonucu elde edilmiş gübreyi kullanan üreticilerimiz faydalarını gördükçe her yıl hem alım miktarlarını artırdılar hem de diğer üreticilere tavsiye etmeye başladılar. Önemli olan üretim standart ve kalitesini koruyarak müşterilerin memnuniyetini sağlamak. Çok fazla üretim yapılmakta ancak yüzde 100 solucan gübresi üretiminin, talepleri karşılayacak miktarlarda üretimi henüz yok.

Türkiye’nin en büyük üreticilerinden biri olmamıza rağmen talepleri karşılamakta zorlanıyoruz. Daimî müşterilerimiz önden sipariş vererek ürün alanlarını garanti altına alıyorlar. Yıllarca, topraklarımız fazlası ile kimyevi gübre atılırsa verim artacak gibi yanlış bilgi sebebi ile tuzlandı ve verimsiz hale geldi. Solucan gübresi bitki beslemenin yanı sıra toprakta kalmış ve bitki tarafından alınamamış kimyevi gübreyi de parçalayarak bitkinin alımına sunar. Kimyevi gübrelerin yerini kısmi olarak alabilir. Solucan gübresi kullanımı ile kimyevi gübre kullanımı ciddi oranda azaltılabilir.”

Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak
Solucan Gübresi Üretim Tesisi Kurmak (Solucan çiftliği)

İkinci kadın girişimci çorum’da

Solucan gübresi yatırımına giren bir diğer kadın girişimci Semra Şahin ise yatırımını Çorum’da yapmış bir isim. 2018 yılında ofis hayatından sıkılıp girişimciliğe adım atan Semra Şahin, 30 yıl muhasebe ve finans sektöründe çalışmış. Bir yıl eğitimler alarak sertifika işlemlerini tamamlayan Şahin, Çorum’da küçük bir yatırımla işe başlamış. 750 metrekare kapalı alana sahip bir alanda 15 metrekarede 500 bin solucanla işe başlamış.

Şahin, kuruluşundan iki yıl sonra yıllık 120 ton katı, 600 ton sıvı organik solucan gübresi üretimi kapasitesine ulaşmış. Şahin, “15 metrekare alanda 500 bin solucanla başladığım üretime şu an 750’si kapalı bin 500 metrekare alanda 4 milyon 500 bin solucanla devam ediyoruz. Orta vadede hedefim 32 milyon solucana ulaşmak. 500 bin solucanla kayda değer bir üretim hacmine sahip değildik ama şu an 120 ton katı, 600 ton sıvı organik solucan gübresi üretme kapasitesine sahibiz” diyor.

Şahin, solucan gübresindeki bakterilerle “solom” adı verilen solucan sıvısını birleştirip, tarımsal üretimde verimliliği yüzde 40’tan fazla artıran organik gübre elde ettiklerini belirterek, şunları söylüyor: “Solucan gübresi hem toprağa hem bitkiye hem de insana faydalı. Toprağı beslediği için bu, doğal olarak bitkiye yansıyor. Bitkiden aldığımız mahsul, insana yansıyor. Sağlıklı gıda tüketmek, sağlıklı bireylerin yetişmesini sağlıyor.

Solucan gübresi toprakta yüzde 40 oranında su kapasitesini artırıyor. Sahadan çok güzel geri dönüşler alıyoruz. Mesela şeker pancarında yüzde 46 verim artışı sağladık. Uygulanan alanla uygulanmayan alan arasında neredeyse iki katına varan büyüklük gördük. Soğanda dönümde 800 kilogram kadar verim artışı gördük. Ürüne ve bölgeye göre değişiklik göstermekle birlikte yüzde 30-40 civarında verim artışları sağladık.”

Solucan Gübresi Üretimi
Solucan Gübresi Üretimi (Solucan çiftliği)

Kimyasal gübreye alternatif

Rizeli iş insanı Mehmet Emin Pursa da solucan gübresi konusunda ciddi çalışmalar yapanlardan. İstanbul Göktürk’te üretim yapıyor ve Kara Elmas markasıyla gübrelerini satıyor. Karaelmas A.Ş unvanlı bir şirket kurarak işlerini büyüten Mehmet Emin Pursa, solucan gübresi kullanımının tarım sektörü için hayati önem taşıdığını söylüyor. Kullanımının da kolay olduğunu belirten Pursa, su konusunda da tasarruf sağladığını belirtiyor. Pursa, şu bilgileri veriyor:

“Çiftçimiz ihtiyacı olan gübreyi kendi imkanlarıyla üretebilir, ihtiyaç için solucan gübresi üretmek çok basit ve kolay. Ticari değil, kendi İhtiyacı olan mikrobiyal sıvı solucan gübresini üretmek için lisans gerekmiyor. Üstelik; mikrobiyal sıvı Solucan Gübresi uvgulanan tarım arazisine hiç bir şekilde başka bir gübre ihtiyacına gerek kalmıyor.

Mikrobiyal sıvı solucan gübresi, aynı zamanda bitki koruma ürünüdür. Mikrobiyal sıvı solucan gübresi toprağın su tutma kapasitesini artırır ve böylelikle daha az su kullanarak daha verimli ürünler elde etmiş oluruz. Solucan gübresi kullanımını artırarak su tasarrufuna katkıda bulunabiliriz. Solucan gübresi kullanımı güvenli ve kolaydır. Toprağa doğal sağlığını, hayatını ve verimliliğini yeniden kazandırır. Yapısı nedeniyle toprak havalandırmasına uygun etki yapar. Kokusuzdur. Yüzde 100 ekolojik ve non-toksittir. Yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmaz. Suyu, havayı ve toprağı kirletmez. Her türlü tarım arazilerinin gübrelenmesinde kimyasal gübrelemenin yegane ve tek alternatifidir.

Solucan Gübresi
Solucan Gübresi (Solucan çiftliği)

Solucan gübresinin faydaları nedir?

 • Ayrım gözetmeksizin her türlü tarım kültüründe uygulanabiliyor.
 • Bitkide direnç, hızlı büyüme ve gelişme, üründe erkencilik sağlıyor.
 • Topraktaki organik madde miktarını artırıyor.
 • Minimum yüzde 30 verim artışı sağlıyor.
 • Bitkide kök gelişimini hızlandırıyor.
 • Saçaklanmayı artırıyor.
 • Kökün güçlü olmasını sağlıyor.
 • Solucanların kendilerini korumak için salgıladıkları ve gübreye geçirdikleri solom sıvısı sayesinde bitki, kök hastalıklarına karşı direnç sağlıyor.
 • Solucanların sindirim sisteminde bulunan çok sayıdaki mikroorganizma, topraktaki zararlı bakterilerle rekabet ediyor ve onların zararlı etkilerini ortadan kaldırıyor.
 • Bitkinin hastalıklara karşı direncini arttırıyor.
 • İçeriğindeki bitki besin maddeleri, makro ve mikro elementler, suda yavaş çözülerek bitkilerin uzun süre beslenmesini sağlıyor, gübreleme ihtiyacı zamanla azalıyor.
 • Topraktaki mikroorganizma faaliyetini hızlandırıyor.
 • Toprağın su tutma kapasitesi artırıyor.
 • Su stresini minimuma indiriyor.
 • Toprağın Ph’ını düzenliyor.
 • Bitki tarafından kullanılamayan fosfor, potasyum, demir vb bitki besin elementlerini toprakta çözünür hale getirerek bitki tarafından alimim kolaylaştırıyor.
 • Yüzde 100 organik, ekolojik ve non-toksik olduğu için bu gübre ile yetiştirilmiş bitkilerde nitrat kalıntısı bulunmuyor.
 • Kokusuz, suyu, havayı ve toprağı kirletmiyor. İçerisinde başka herhangi bir katkı maddesi bulunmuyor.
Solucan Gübresi Üretim Tesisi
Solucan Gübresi Üretim Tesisi (Solucan çiftliği)

Evde solucan gübresi üretebilirsiniz

Kendi gübrenizi kendiniz de üretebilirsiniz. Bu konuda üretim yapan firmalar, evde girişimcilik yapmak isteyenlere bu fırsatı da veriyor. Özel kutular içinde evdeki gıda atıklarını kullanarak solucan gübresi üretebilirsiniz. Özellikle ev hanımları evde solucan üretimine ilgi gösteriyor. Solom sıvısı nedeniyle koku yapmıyor. Solucanlar pişmemiş evsel atıklardan besleniyor. Dışkıları da gübre oluyor. Balkonda, lavabo altlarında, bahçenizde gübre üretimi yapabilirsiniz.

Solucan çiftliği kurmak
Solucan çiftliği kurmak

Dört katlı özel kutuları var. Araları delik. En alta mamalarıyla birlikte solucanları koyuyorsunuz. Soğan, sarımsak, portakal ve limon kabuğu dışındaki her türlü pişmemiş sebze ve meyve atığını yiyorlar. Yumurta saklama kartonlarına ise bayılıyorlar. 21 günde ilk set gübre olarak doluyor. İçinde hiçbir toprak ya da katkı yok. Topraklaşmış bir görüntü, koyu kahverengi, kızıla yakın bir gübre elde ediyorsunuz Ev hanımları için girişim fırsatı da mevcut.

Girişim fikirleri için mutlaka okuyunuz: En Popüler ve Yaratıcı İş Fikirleri

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

5 Yorum

 1. Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretim ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sıvı gübremiz ile organik tarıma katkıda bulunun ve etkin satıs sistemimiz ile kazanc elde edin.Yeni perspektifte hazırlanmıs katı gubre projemız ıle az masraf ile üretime baslayıp sızlerde gelecegın ısınde yer alın.Organiğin gücüne güvenin ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 ………………………………………..

 2. Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretim ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sıvı gübremiz ile organik tarıma katkıda bulunun ve etkin satıs sistemimiz ile kazanc elde edin.Yeni perspektifte hazırlanmıs katı gubre projemız ıle az masraf ile üretime baslayıp sızlerde gelecegın ısınde yer alın.Organiğin gücüne güvenin ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 …..

 3. 2013 de 4000 TL haftalık ciro yapmak ister misiniz ?
  yaşam kalitenizi artırmak ? o zaman size sesleniyorum
  devlet memurları
  ev hanımları
  öğrenciler

  ek işe ihtiyacı olanlar
  işi olmayıp iş kurmak isteyenler
  yaşam kalitenizi artırıp sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp ve bunun yanında hayal edemeyecek kadar para kazanmak isteyen arkadaşlar bu iş tam size göre işle ilgili biraz konusuca olursak sanal pazarlama değil internet reklamı değil ve karşınıza cıkmış bir iş değil . 2013 milenyum cağınız olacak bir iş fikri biz şuan aydın merkezde bu işi yapmaktayız işe inancınız yoksa gelip görebilirsiniz çalışma seklimizi ve kazancımıza canlı şahit olabilirsiniz biz ciddiyiz bu yazıyı önemseyin ve arayın eminim sizinde aklınızda bir şeyler canlanacak irtibat 05300388045

 4. hangi memur dünyadaki olayları ve gelişmeleri takip ediyor merak ederim.okul bitti tamam oturur makama devam ederim işime ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’mualesef benimde başıma geldi.denemeye bile luzum görmediler çok bildikleri için

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu