Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Solucan Çiftliği Kurmak

Solucan Çiftliği KurmakSolucan çiftliği kurarak müthiş paralar kazanabilirsiniz. Çocukken hiç kormadan elimize aldığımız solucanlar gübre üretiminde çok önemli bir role sahipler. Tarımsal alanda birçok üreticinin tercihi olan solucan gübreleri verimli ürünler açısından en çok tercih edilen gübrelerdir.

Edirne merkeze bağlı Sarayakpınar Köyü yakınlarında bir ‘Solucan Çiftliği’ kuran Mehmet Hanifi Can, Türk tarımının geleceğinin ‘Kırmızı California Solucanı’nda görüyor.

Solucandan üretilen gübrenin normal gübreye oranla tarladaki mahsulü daha verimli hale getirdiğini ve mahsulün normalden daha erken olgunlaşmasına yol açtığına dikkat çeken Can, bazı bürokratik engeller aşıldığı takdirde solucan gübresi Türk tarımının geleceğini kurtaracağını ifade etti ve ekledi:

“2003 yılında bana deli gözüyle bakan Tarım Bakanlığı bugün Diyarbakır’da solucan gübresi sayesinde 52 kiloluk karpuzlar üretilmesine teşvikte bulunuyor.”

Sarayakpınar Köyü mevkiinde kurduğu sera tipi çiftlikte yaklaşık 5 milyon adet Kırmızı California Solucanı yetiştiren Mehmet Hanifi Can, Türkiye’de bir ilke imza atıyor. Solucanlardan elde ettiği gübrenin buğdaydan ağaca, seracılıktan fidancılığa kadar toprakla ilgili her yerde kullanılabileceğine dikkat çeken Can,

“1 milimetreküp humusun 500 yılda oluşurken çiftliğimizdeki Kırmızı California Solucanı her gün ağırlığı kadar humus bırakıyor” dedi.

‘ÜRÜNDE VERİMİ ARTTIRIYOR, MAHSULÜN ERKEN TOPLANMASINI SAĞLIYOR’

Kırmızı California Solucanı’ndan elde edilen gübre sayesinde tarladaki mahsulün 10 ila 25 gün erken toplanabildiğine dikkat çeken Can,
“Bir üretici için en önemli konulardan biri ürünün verimliliği ve erken yetiştirmesidir. Ürettiğimiz gübre sayesinde tarladaki mahsul, 25 güne süreye kadar varan erkencilik sağlıyor. Ürünün verim yüksekliği ve toprak ömrü de gübrenin avantajları olarak sayılabilir. Normal gübreyle beslenen toprağın ömrü 1 yıl ilen solucan gübresiyle beslenen toprağın ömrü 5 yıla kadar çıkabiliyor” dedi.

YILLIK ÜRETTİĞİ GÜBRE KAPASİTESİ 150 TON

27 metrekarelik havuzu bulunan seralı çiftliğinde 2,5 milyon, serasız havuzda da 2,5 milyon olmak üzere toplamda 5 milyon solucan olduğunu kaydeden Can,

“Bu işle 1999 yılından bu yana meşgulüm. Daha önce basit kuyu sistemi ile üretim yapıyordum fakat bu sistem rantabl değildi. Şu anda dünyanın en gelişmiş sistemi olarak bilinen sürekli akış sistemini daha da geliştirerek Ar-Ge çalışması tamamen bana ait olan yeni bir sistem kurdum. Bu sistemde şu an ölçü 20 metreye 1 buçuk metre 1 yıllık kapasitesi 150 ton gübre. Metrekareye ilk etapta 20 bin solucan bıraktık şu anda solucan adedi metrekarede 100 bin” dedi.

ÜRÜNDE YÜZDE 30 İLA 70 ARASI VERİM ARTIŞI SAĞLIYOR

  Kahraman Maraş'a Yatırım Yapan Kazanır

Solucan gübresinin tamamen yüzde yüz organik olduğunu vurgulayan Can,

“Dünya standartlarında solucan gübresini bitkinin gübresine bıraktığınız zaman bitkiyi yakmaz. Bu gübrenin erkencilik özelliği var. Hububatta yüzde 30 ila 50 arası, patates turp gibi köklü bitkilerde ise yüzde 50 ila 70 arası verim artışı sağlıyor” dedi. Solucanların tüm organik atıklarla beslenebileceğine de dikkat çeken Can, “Solucanlar bütün organik atıkları sindirim sistemlerinden geçiriyorlar, arındırıyorlar, temizliyorlar ve doğaya yeniden kavuşturuyorlar. Özellikle kâğıt, kavun karpuz atıkları ve at gübresini çok seviyorlar” dedi.

‘TARIM BAKANLIĞI BANA DELİ GÖZÜYLE BAKARKEN ŞİMDİ TEŞVİK VERİYOR’

Çalışma ruhsatı için 2003 yılında Tarım Bakanlığı’na müracaat ettiğini ve kendisine hala cevap verilmediğini kaydeden Mehmet Hanifi Can, “İlk müracaat ettiğimde Tarım Bakanlığı’ndakiler, ben öyle hissettim bana deli gözüyle bakıyorlardı. Ama bugün Tarım Bakanlığı kendi teşvikiyle Diyarbakır’da solucan gübreleriyle 52 kiloluk karpuzlar üretti” diye konuştu. Can son olarak solucan gübresinin çölleşmenin olduğu Ortadoğu ülkelerinde sıkça kullanıldığını belirterek Türkiye’de yılda 13 milyon ton solucan gübresi kullanıldığını sözlerine ekledi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Her Lezzeti Paketleyip Satışa Sunan Konsantre Dip Üretimi İş Fikri

Yeni çeşitleriyle her lezzeti paketleyip satışa sunan ‘konsantre dip’ üretimi iş fikri girişimcilere çok para …

5 Yorumlar

 1. Merhabalar, Kocaeli / Darıca ilçesindeki solucan gübresi tesisimizi yerinde gezerek sizlerde konuyla ilgili bilgi sahibi olabilirsiniz. Yeni bir girişime başlayabilirsiniz. iletişim: http://www.ekolojiksolucangubresi.com/

 2. Ziraat MÜH.Mehmet AYDOGUS

  Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretim ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sıvı gübremiz ile organik tarıma katkıda bulunun ve etkin satıs sistemimiz ile kazanc elde edin.Yeni perspektifte hazırlanmıs katı gubre projemız ıle az masraf ile üretime baslayıp sızlerde gelecegın ısınde yer alın.Organiğin gücüne güvenin ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 ………………………………………..

 3. Ziraat MÜH.Mehmet AYDOGUS

  Tüm türkiye genelinde katı ve sıvı solucan gübresi üretim ve satısı ıle alakalı bayilikler verilecektir.Sıvı gübremiz ile organik tarıma katkıda bulunun ve etkin satıs sistemimiz ile kazanc elde edin.Yeni perspektifte hazırlanmıs katı gubre projemız ıle az masraf ile üretime baslayıp sızlerde gelecegın ısınde yer alın.Organiğin gücüne güvenin ayrıntılı bilgi için 0554 904 17 32 …..

 4. 2013 de 4000 TL haftalık ciro yapmak ister misiniz ?
  yaşam kalitenizi artırmak ? o zaman size sesleniyorum
  devlet memurları
  ev hanımları
  öğrenciler

  ek işe ihtiyacı olanlar
  işi olmayıp iş kurmak isteyenler
  yaşam kalitenizi artırıp sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp ve bunun yanında hayal edemeyecek kadar para kazanmak isteyen arkadaşlar bu iş tam size göre işle ilgili biraz konusuca olursak sanal pazarlama değil internet reklamı değil ve karşınıza cıkmış bir iş değil . 2013 milenyum cağınız olacak bir iş fikri biz şuan aydın merkezde bu işi yapmaktayız işe inancınız yoksa gelip görebilirsiniz çalışma seklimizi ve kazancımıza canlı şahit olabilirsiniz biz ciddiyiz bu yazıyı önemseyin ve arayın eminim sizinde aklınızda bir şeyler canlanacak irtibat 05300388045

 5. hangi memur dünyadaki olayları ve gelişmeleri takip ediyor merak ederim.okul bitti tamam oturur makama devam ederim işime ‘bana dokunmayan yılan bin yaşasın’mualesef benimde başıma geldi.denemeye bile luzum görmediler çok bildikleri için

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir