Makaleler

Sosyal Medya Yönetimi Hepimizin İşi İlgisiz Kalmayın

Şirketiniz çalışanlarına youtube, facebook, twitter gibi sitelere girişi engelliyor mu? Sosyal medya ile iç içeyseniz, günümüzde bu tür uygulamalara sahip olan şirketlerin olmasına gülüyorsunuzdur. Hatta kurum kültürünün yeniliklere kapalı ve gelişmeleri takip etmekten uzak olduğunu da farkediyorsunuzdur.

Sosyal medya 20’liklerin oyun alanı olarak algılanıyor yönetim kademeleri tarafından. Oysa sosyal medya gelip geçici bir heves değil. Davranış değişikliği yaratan, birbirimizle konuşma, anlaşma, birbirimize bilgi iletme, etraf hakkında haber alma şeklimizi kökünden değiştiren ve iş yapma şekillerimizi transforme eden bir araç sosyal medya.

Bakın. Çok sevdiğimiz Serdar Kuzuloğlu motordan düştüğünü, birkaç çürük eziği olduğunu, tüm randevularını iptal etmek zorunda kaldığını ve bir müddet hastanede kalacağını bize twitter’dan bildirdi. Onu tanıdığımı bilenlerde facebook’dan haberin geçildiği linkleri yolladılar. Yani twitter’dan ola ki mesajını alamadım, diğer kaynaklardan birileri haberdar ediyor. Bende Google +’da bu bilgiyi paylaştım, diğer tanıdıkları da duysun diye. Arkadaşımıza çok büyük geçmiş olsun diyor, yakın zamanda tekrar aramıza dönmesini istiyoruz.

[Yukarıdaki fotoğraf Omer Ekinci’nin organize ettiği Geliştrend organizasyonlarından. Keyifle katıldığım ve online dünyayı bir araya getiren mükemmel bir offline ortam. Sosyal Medya’yı kullananlar asosyaldir diyenlerin argumanını yerle bir eden güzel bir örnek]

Durum budur.

Telefonunuzla bir kişiye haber verebilirken, sosyal medya vasıtasıyla bir dolu insana ulaşabiliyorsunuz.

Yöneticiyseniz ve sosyal medyadan anlamıyorsanız, işiniz var.

İş dünyasında sosyal medya’dan anlamadan yer almak gelecekte mümkün olmayacak.

Korumacı ve korku dolu yaklaşımlarınızı bırakabilmek için bu mecrayı anlamanız gerekiyor. İşinizi daha etkin ve verimli hale getirebilmeniz, kurum içi sosyal medya kullanımını artırıp çalışanlar arası paylaşımı teşvik etmeniz bu mecralarla mümkün. Büyük bir şirketseniz ve faklı binalarda ya da ülkelerde çalışanlarınız varsa sosyal medya araçlarını mutlaka işinize verimlilik katmak ve insanları birbirine yakınlaştırmak için kullanmalısınız.

Anlamadığımız işlerde “Ajansa veririm yapar” anlayışı hakimdir ama sosyal medya alanında bu tam da geçerli değildir. Hayatımızın çok ciddi bir parçası olan sosyal medya’da nasıl konuşursanız, kendinizi nasıl ifade ederseniz, hangi içerikle nasıl yer alırsanız faydalı olur, bunların bilincinde olmanız gerekiyor. Çünkü bu insanın hayatının bir parçası. Dünyanın ne yönde gittiğini gözlemlemek istiyorsanız, sosyal medya yönetimini de anlamalısınız. Bunun da ötesinde online görünürlüğünüze neden önem vermeniz gerektiğini de merak ediyorsanız, dört nedeni burada.

Nasıl telefonsuz hayat düşünemiyorsanız, sosyal medya da aynı öyle. İş yapmanın temelinde iletişim var ve sosyal medya iletişim biçimimizi öyle değiştirdi ki yeni sistemler kurabilmek için sosyal medya’yı anlamak gerekiyor. Markalarınızı koruyabilmek, marka değerinizi yükseltmek için sosyal medya’yı etkin kullanmayı oğrenmek gerekiyor. Kurum itibarınızı artırmak için paydaşlarınızla nasıl bir etkileşim içinde olmanız gerektiğini düşünmeniz gerekiyor. Sosyal medya ayağını düşünmeden atılan her adım günümüzde eksik bir adımdır.

Iyi de nasıl öğreneceğim diyorsanız, Yeditepe Üniversitesi’nden Gökhan Baloğlu bana bir email atmış. Yeditepe Üniversitesi Sosyal Medya Yönetimi MBA programını başlatmış. Programı inceledim ve Türkiye’nin iyi düşünülmüş programlarından olduğunu gördüm. Bu yüzden size de tavsiye ediyorum. Üstelik, Blog Ödülleri BÖ!2010 yarışmasının jürisindeydim. En iyi yemek blogları kategorisinde ödül alan sevgili Gabriela Olaru’nun da akademik kadro’da olması harika. Bir göz atın derim.

Yazan : Fatmanur Erdogan : http://kariyeryolculugu.com/blog/2011/08/09/3294/

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu