Kahve Kafe Bayilikleri

Soulmate Coffee Bayilik Şartları

Soulmate Coffee bayilikler verecek. ABD’de kahve sektöründeki tecrübesini Türkiyeye taşıyan Soulmate yönetim kurulu başkanı ALPER ULUS, İzmir’de markasının gelişmesi için çalışıyor.

“Hedefimiz, 2020 yılırun Türkiye’den çıkmış en iyi markası olmak”

Eğitimini tamamladıktan sonra 1992 yılında ABD’nin Seatüe eyaletine yerleşen Soulmate Yönetim Kurulu Başkanı Alper Ulus, sokakta kahve satarak kahve sektörüne adım atıyor. 1994 yılında Bean Collectioıı firmasını satın alarak kahve kavurmaya başlayan Ulus, hem kahveye olan ilgisi hem de aldığı eğitimler sonucunda ABD’nin 80 Roaster Plide (kahve gunnesi) arasına girmeye hak kazanıyor. Bu çalışmaların sahibi olduğu Urban Bakeıy, Coffee Pacifica ve Bean Collection firmalarına birçok ödül getirdiğini belirten Alper Ulus,

“2000’li yıllarda artık sektörde aranan ve bilinen birisi olarak, yurt içi ve yurt dışında birçok kahve üretim tesisinin kurulumunda ve eğitimlerinde yer alarak hatırı sayılır firmalara danışmanlık verdim. Bu yıllarda cafe zincirlerimizin haricinde 450 civarında cafeye ortalama senelik 860 bin kg. kahve üretiyordum” diye anlatıyor.

ABD’DEN İZMİR’E…

Alper Ulus, 2004 yılında ABD’deki kahve zincirim satıp, kavurma tesisini ise ortağı Edwart Shi’nin yönetimine bırakarak İzmir’de butik kahve, çay, çikolata, salep, soğuk içecek (smoothies) ve toz karışımlar üreten Coffee Pacifica’yı kuruyor. CofFee Pacifica, İzmir başta olmak üzere birçok firmaya yurt içi ve yurt dışı ürün tedariği yaparak danışmanlık veriyor.

“BİR FRANCHİSE’DA OLMASI GEREKEN HER TÜRLÜ DETAY MEVCUTTU”

Zaman içinde markasının fanchise’mı vermeye karar veren Alper Ulus, bu kararının perde arkasını da şöyle anlatıyor; “İzmir’e gelmeyi tercih etmemin en büyük sebebi, biraz daha yavaş bir tempoda, çok özel butik kahve üretimi, mümkünse haftada beş gün zevkle az ama çok özel üretim yapmaktı. Mağazacılık, Türkiye’de bulunma sebebimin dışma çıktığı için bu konuyla ilgili birçok teklifi geri çevirdim. ABD’deki tempodan sonra çok yorgundum. Yaklaşık 8 senelik İzmir operasyonunda şans eseri kendi konularında son derece profesyonel, çalışkan, vizyonlu ve ileri görüşlü bir idari ekip oluştu. Hedefimiz, 2020 yılının Türkiye’den çıkmış en iyi markası olmak. Bunun için elimizde özel üretim ve Aı-Ge yapabilecek üretim tesisi, 28 yıllık hizmet tecrübesi, dünya çapında bağlantılar, eğitim ekibi, çok sistemli çalışan operasyon ve satış grubu, sistemi yönetebilecek IT, senelerdir kahve koklayarak yanımızda yetişmiş reklam ajansımız, ileri görüşlü mimarlarımız, kısacası bir franchise’da olması gereken her türlü olmazsa olmaz kendiliğinden en iyi şekilde oluşmuştu. ‘Evet mağazacılıkta biz de varız’ karan, benim için zor ve meşakaüi bir karardı. ABD’deki 15 yıllık tecrübemden dolayı riskler taşıdığını çok iyi biliyordum. Fakat ekibime, üretimime, firmanın ruhunu oluşturan herkesin vizyonuna ve dürüsdüğüne güveniyordum.”

Mart 2011’de ÇADOSA A.Ş.’yi yani Çalışkan-Doğru-Samimi AŞ. ’yi kurduktan sonra üç yıl altyapı çalışmalarının ardından 2014 yılında deneme mağazalan hariç ilk franchise’ı verdiklerim söyleyen Ulus, “2016yılmda 13 mağazamız ve şu anda inşaat halinde 2 Adana, 1 Antep, 1 Antalya, 3 İzmir, 2 İstanbul, nisan ve mayıs aylarında planlanan 2 Kuveyt, 1 Riyad (Suudi Arabistan) mağazalarımızla 25 Soıılmate Cafe&Bakeıy ile kahveseverlere hizmet edeceğiz. Avrupa için görüşmelerimiz devanı ediyor” diye anlatıyor.

“HİZMET SEKTÖRÜ TECRÜBESİ ÖNEMLİ”

Franchise verilirken bazı standartlan da göz önünde bulundurduklarını belirten Alper Ulus, “Altyapılannda mutlaka hizmet sektörü tecrübesi arıyomz. Aynca istediğimiz birkaç testimiz var, mesala kişilik analizi bizim için önemli. Bunun yanında küçük bir IQ testimiz var. Bayilerimizin bu aşamalardan mutlaka geçmeleri gerekiyor. Bu isteklerimiz kesinlikle kişisel istekler değil çünkü Soulmate bir Türkiye markası” diyor. Girişimcilerin Soulmate Cafe&Bakery’yi tercih etme nedenlerini ise Ulus, şöyle sıralıyor; “Soulmate, 21. yüzyıl dinamiğine göre hizmet eden, ev konfomnda dekore edilmiş, işletmecisine bağımlı olmadan işletilebilen bir marka. Ruhunu bu markaya adamış profesyonel ekibimiz ve benim 24 yıllık kahve ve cafe tecrübemle kurgulanmış olması da çok önemli. En üst kalitede kahve üretiminin haftalık bayilere ulaştırılmasının yanında, taze pişen unlu mamüller, özel üretilmiş pastalar, dondunna ve taze sandviçler her daim aynı standartta üretilerek self servis dinamiğinde son tüketiciye ulaştınlarak takip edilmesi de tercih sebeplerim güçlendiriyor.”

DEKORASYON VE EKİPMAN DESTEĞİ VERİYOR

Franchise alanlara pek çok konuda destek olduklarını belirten Ulus, tecrübeli mimarlan ile 26 günde eksiksiz mağaza açüklannı anlatıyor. Aynı zamanda tecrübeli eğitim personelleri, her yıl her kıtada yenilikler arayan Ar-Ge bölümü, teknik servis, konusunda son derece tecrübeli ve titiz bir operasyonumuz var. Bizi çok iyi tanıyan uzun yıllar bizimle birlikte kahveyi koklayan Soulmate’in ruhunu bilen reklam ajansımız, aralıksız çalışan insan kaynaklanınız, geniş bir hukuk departmanına da sahibiz. Eğer bir Soulmate’niz varsa altyapınızda bunların hepsi var. Franchise sistemiyle açılacak bir mağazanın en önemli kısmının ekipman maliyeti olduğuna değinen Ulus, “Mümkün mertebe en profesyonel ekipmanlan kullanıyoruz. Mağaza büyüklüklerine göre 120 bin ila 140 bin TL arasında ekipman maliyetimiz var. Gene metrekareye göre inşaat maliyeti 300 bin ile 450 bin TL’yi bugünkü şartlarda buluyor” diye konuşuyor.

“BIZLER DAHA ULAŞILABİLİR OLDUKÇA SEKTÖR DAHA HIZLI BÜYÜYECEK”

Alper Ulus, sektörün günümüzdeki durumu hakkında şöyle konuşuyor;

“Biz, hem üretici hem de franchise sisteminde büyüyen bir firmayız. Kahve üreticisi olarak Türkiye’de kahve tüketimi henüz Avrupa ve ABD, hatta Asya tüketiminden çok daha az olsa da, her geçen gün gerçek kahve içicilerinin sayısının da arttığını söyleyebilirim. Bizler daha taze, daha keyifli ve daha ulaşılabilir oldukça sanıyorum kahve sektörü çok daha hızlı büyüyecek. Franchise veren bir marka sahibi olarak pazarın büyüdüğünü görmek, doğru ve genç girişimcilerle büyümek hem bizim için hem de eminim birçok franchise markası için doğru ortaklıkları geliştirecek.”

İletişim

+90 232 472 00 70

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu