İş Fikirleri ve İş Kurmak

Spa Merkezi Açmak

Otel Spa'ları Hem Şifa Hemde İş Fırsatları Sunuyor

Spa; Latince kökenli “salus per aguam”ın baş harflerinden oluşuyor. “Suyla gelen rahatlık” anlamına geliyor. İlk kez Belçika’da savaş gazisi askerlerin ruh ve fiziksel tedavileri için kullanıldığı biliniyor.

Uzmanlar, spa’nın sadece vücut bakımı değil aynı zamanda ruhun manevi bakımdan dinlenmesi ve negatif enerjilerin iç dünyadan tamamen uzaklaştırılmasını sağladığını düşünüyor. Spa, şu farklı biçimlerde uygulanabiliyor:

 • Buhar hamamı: Yüksek ısıya sahip su buharlarıyla vücuttan toksin atımı sağlayan masaj.
 • İsveç masajı: Bel, ayak ve kol bölgelerine yapılan masaj.
 • Thalasso-terapi: Deniz suyuyla yapılan masaj.
 • Tuz peeling’l: Kalın tuz parçalarıyla vücuttaki ölü hücrelerin atılmasını sağlayan masaj.
 • Aromaterapi: Canlandırıcı ve rahatlatıcı bitkilerle yapılan masaj.
 • Fango: Kan dolaşımını hızlandırmak için mineral bakımından zengin çamurlarla yapılan masaj…
Spa

Şehir insanının alışkanlığı haline gelen otel spa’ları şu sıralar çok moda. Onlarca masaj seçeneği olan spa’lar, yöneticiden terapiste, estetisyenden mutfak şefine pek çok iş olanağı da sunuyor…

ORİJİNAL bir hediye almak isteyen, stresten arınma derdine düşen, eşiyle romantik bir deneyim peşinde koşan herkes spa’ların kapısını çalıyor. Spa’ların günlük yaşamın yoğun stresinden arınmak, kendine vakit ayırmak isteyenler için uygun alanlar olması da hediye seçeneği olarak düşünülmesini sağlıyor.

Uzmanlar, spa ve wellness sektörünün ülke ekonomisi açısından da ilerde büyük bir paya sahip olacağını düşünüyor. Yeni açılan spa’ların çoğu şimdilik yerli pazara ve komşu ülkelere hitap etse de ilerleyen yıllarda Türkiye’nin global olarak büyük bir spa, wellness ve sağlık destinasyonu olacağı öngörülüyor.

İşte spa kültürünün şehir alışkanlığı haline gelmesinde rol oynayan otel spa’ları ve özellikleri…

HILLSIDE SANDA SPA
60 terapi seçeneği sunuyor

Türkiye’de doğal spa kültürünün otellerde yaygınlaşmasında etkisi olan Sanda Spa’lar, Balili ve Türk terapistlerin görev yaptığı, “1 saatlik tatil” sloganıyla hizmet veriyor. Spa’larda masajdan yüz ve vücut bakımına kadar 60’ı aşkın terapi seçeneği sunuluyor.

Beş duyuyu destekleyecek özel bir dekorasyona sahip olan Sanda Spa’lar, misafirleri rahatlatan, negatif enerjiyi dağıtmaya yönelik mumlar, zihni rahatlatmaya yönelik esanslar, kişiyi dinlendiren müzikler, göze hitap eden ve her hafta değişen taze çiçeklere yer veriyor. Sanda Spa Istinye Spa Müdürü Şeyma Atay, Balili terapistler tarafından zencefil çayıyla karşılanan misafirlerin bu sayede dış dünyadan uzaklaştıklarını, rahatlığı ve huzuru hissettiklerini anlatıyor.

Sanda Spa, Hillside Beach Club, Hillside Su Otel ve tstanbul’da bulunan Hillside City Club-Etiler, Hillside City Club-Trio ve Hillside City Club-lstinye’deki son tesisiyle spa kültürünün şehir alışkanlığı haline gelmesinde de rol oynuyor.

Sanda Spa’da masajların 50 dakikası 145,90 dakikası 230 TL olarak fiyatlandırılıyor. Hamam terapilerinin fiyatı 145 ila 270, vücut bakımlarınınki ise 145 ila 235 TL arasında değişiyor.

Sanda Spa, Balili ve Türk terapistleri iyi eğitim almış, yüksek kalitede dünya standartlarında isim yapmış spa’larda çalışarak tecrübe edinmiş kişiler arasından seçiyor. Terapistlere markanın servis sunumuna göre eğitimler veriliyor. Ayrıca, baş terapist tarafından diğer terapistlere belli aralıklarla eğitimler tekrarlanıyor.

Tüm Sanda Spa’larda ve Hillside City Club üyeliklerinde avantajlar sağlayan Sanda Card, spa’nın sürekli misafirlerine özel sürpriz ve hediyeler sunuyor. Sanda Card’la 10’lu paket aldığınızda bir, 20’li paket alındığında iki masaj hediye ediliyor. Ayrıca kullanılan ya da hediye edilen masaj dakikası kadar Sanda Card’da puan birikiyor. Biriken puanlarla ücretsiz masaj alınabiliyor. Sanda Card sahiplerine Hillside Beach Club’taki Sanda Spa Fethiye ve Sanda Nature Spa Fethiye, Hillside Su Otel’de-ki Sanda Spa Antalya’da yüzde 10 indirim var.

RICHMOND NUA WELLNESS-SPA

Sıkılaşma ve incelme programları da var Spa bölümü 2 bin 700 metrekarelik alan üzerine kurulu olan Richmond Nua Wellness-Spa pek çok hizmet sunuyor. Bunlar arasında, deniz suyu mineralleriyle zenginleştirilmiş salt jakuzi, tatlı sudan oluşan jet pool, Osmanlı buhar banyosu, tuzlu buhar banyosu, bitkisel buhar banyosu, sauna, seramik taş yatakları, ısıtılmış su yatakları, dinlenme odası, macera duşu ve buz odasını saymak mümkün. Yine spa mönüsünde özel bakımlar, yüz ve vücut bakımları, masajlar, banyo terapiler, rahatlatıcı beden ve çevre terapileri (meditasyon, reiki, feng-shui seansları gibi), vücut sıkılaştırıcı, inceltici bakım ve aktiviteler de bulunuyor. Hizmetler arasında, arınma programı detoks, incelme programı hipoksi (hypoxi), sıkılaşma programı Nua fit ve zayıflama programı Nua slim’in de yer aldığını belirtelim. Spa bünyesinde bulunan Vital Bar’da da doğal ürünlerden hazırlanan içecekler ve yiyecekler sunuluyor.

Richmond International Yönetim Kurulu Başkanı Belgin Ak-soy, Türk halkının kaplıca kültürüne alışık olduğunu, spa ve wellness’in ise yeni alışılan kavramlar olduğunu ifade ediyor. Aksoy, “Doğru donanımlar ve eğitimli çalışanlarla açılan yeni otel spa’ları bu konularda müşterilerini de bir anlamda eğitecek. Yaşam tarzına dahil edilmiş spa ve wellness kavramları sağlıklı bedenler ve zihinler geliştirerek topluma değer katacak” diyor.

Nua Spa’da “signature” masajının 50 dakikası 157,90 dakikası 272 TL. Hamile masajının 60 dakikası 153 TL. Sıcak taş terapisinin 65 dakikası 166, geleneksel Bali masajının 50 dakikası 145, Thai masajının 60 dakikası 217, selülit masajının 30 dakikası 140 TL olarak ücretlendiriliyor. Fiyatlara KDV dahil değil. Günübirlik spa kullanımlarında hafta içi kampanya bulunduğunu da belirtelim. Örneği, pazartesi ve cuma günleri birlikte gelen iki kadın misafir tek kişi fiyatı ödeyerek spa kullanabiliyor.

THE RİTZ-CARLTON SPA
Soğuk bakım modası geliyor

The Ritz-Carlton Spa stres ve yorgunluğa çare olacak seçenekler sunuyor. Bin 500 metrekarelik kullanım alanına sahip olan spa’da 16 çeşit masaj, 12 çeşit cilt bakımı, 15 adet vücut bakımı, hamam bakımı ve grup olarak alınabilen özel fitnes dersleri bulunuyor. De Stress, Shiatsu, Thai gibi birçok farklı masaj seçeneği bulunan The Ritz Carlton Spa’da, geleneksel Türk hamamı olanağı da sunuluyor. Keseyle başlayan geleneksel Türk hamamı, sabun masajı ve nemlendiricilerin uygulanmasıyla sona eriyor. 45 dakika süren hamam terapisi ve 30 dakika süren geleneksel Türk hamamı ise uygulanan programlar arasında yer alıyor. Ultratone Futura Pro cihazıysa, uzman terapistler tarafından uygulanırken, incelme ve şekillenme, sı-kılaşma ve detoks, selülit bakımı, kasları güçlendirme, göğüs toparlama ve yüz liftingi gibi konulara yardımcı oluyor. Bakımlar 270 TL ve üstü olarak fiyatlandırılıyor. Üyelik uygulamasıysa üç, altı ya da 12 ay üzerinden yapılıyor ve etkinliklerin tamamını kapsıyor.

Bu arada spa’nm “couple suit” odasında çiftler için özel olarak hazırlanan masaj ve bakımlar da bulunuyor. Oda için, çifte özel şarkıdan balonlara, hatta oyuncaklara kadar değişik şekillerde ve renklerde hazırlık yapılabildiğini de belirtelim.

The Ritz-Carlton Spa Müdürü Billur Özipek, bu işe yatırım yapmak isteyenlere şunları öneriyor: “Öncelikle çok iyi bir fizibilite çalışması gerekiyor. Misafir portföyü çok önemli. Ayrıca artık spa bir ritüel ve sadece hamam ile masajdan ibaret düşünmemek gerekiyor. ‘Cryo terapi’ dediğimiz soğuk bakımlar, hatta -160 derecede şoklanma gibi sıcak-soğuk etkisi olan bakımlar geliyor. Spa’ya yatırım yaparken elemanından kullanılacak ürüne, satış politikalarından, satış sonrası CRM uygulamalarına kadar her noktanın eksiksiz olarak toplam kalite yönetimi çerçevesinde izlenmesi şart. Aksi takdirde ürün defolu olur.”

FOUR SEASONS HOTEL SPA & HAMMAM
Takipçilerini sürpriz bekliyor

Hemen hemen bütün Four Seasons otellerinin içsinde birer Four Seasons Spa bulunuyor. İstanbul’da Four Seasons Bosphorus’taki spa dışında, Four Seasons Sultanahmet otelinde masaj ve fitnes hizmeti verilen bir sağlık kulübü de yer alıyor. Four Seasons Hotel Bosphorus, modern gelenekler konseptiyle hizmet veren Spa & Hammam’da Uzakdoğu felsefesi ve batıdan gelen teknolojinin uyumuyla şehrin merkezinde stresten arınmış bir ortam sunuyor.

Spa & Hammam’ın prestijli sağlık ve spa yayınlarından SpaFinder’ın okuyucu oylarıyla iki yıl üst üste “Türkiye’nin En İyi Spa Merkezi” seçildiğini de belirtelim…

2 bin 100 metrekarelik kullanım alanına sahip olan Spa & Hammam, üç Türk hamamı, dokuz bakım odası, özel hamamıyla VIP süit, sauna, jakuzi ve buhar odasına sahip.

Ayrıca yüksek teknoloji donanımlı fitnes salonu, boğaz kıyısındaki ısıtmalı açık havuzu, cam tavanlı ve sualtı müzikli kapalı havuzu da bulunuyor. Mönüde ise İspanyol Natura Bisse ve organik Sodashi ürünleriyle uygulanan cilt ve vücut bakımları var.

Spa & Hammam, yenilenen üyelik paketleri ve dönemsel promosyonlarıyla stresten arınmak isteyen metropol insanının ihtiyaçlarına yönelik imkanlar ve özel günlerde ayrıcalıklı hediyeler sunuyor. Spa’yı yakından tanımak ve daha sonra karar vermek isteyenler için bir aylık üyelik paketleri de mevcut.

Four Seasons Hotel Spa & Hammam Müdür Yardımcısı Tarık Acar, otel spa’larının İstanbul gibi kozmopolit şehirlerde yaşayan insanların fiziksel, zihinsel ve ruhsal açıdan dinlenebilecekleri bir yer olarak ortaya çıkmasının ilgiyi artırdığına değiniyor. Yine otel spa’larının hizmetlerini her geçen gün daha da kişiselleştirerek sunmalarıyla son dönemde spa kullanımının tercih edilen bir hediye haline gelmesinde etkili olduğunu söylüyor.

100 euro’dan başlayan fiyatlarla Four Seasons Spa & Hammam bakımları ve faaliyetlerinden yararlanmak mümkün. Kasım ayı itibarıyla özel uygulamalara yer verecek olan spa’yı Facebook ve Twitter’dan takip edenleri de sürpriz bekliyor.

350 bin euro’ya kuruluyor

Bir spa merkezinin genel konforun ve hijyenin en iyi şekilde sağlandığı bir mimari yapıya sahip olması gerekiyor. Sektörde metrekaresi 300 ila bin 500 lira arasında değişen spa yatırımları görmek mümkün. Yine de girişimcinin görsel değerlerine göre bu rakam farklılık gösteriyor. Her şeyiyle sıfırdan kurulacak bir spa merkezi için ortalama maliyet, yerin özelliklerine, metrekaresine ve donanımına bağlı olarak değişiyor. Aralığın tahmini olarak 350 bin ila 1 milyon euro civarında olduğunu söylemek mümkün.

Peki spa’larda çalışanlar nasıl seçiliyor?

Genellikle Balili ve Türk terapistler iyi eğitim almış, yüksek kalitede dünya standartlarında isim yapmış spa’larda çalışarak tecrübe edinmiş kişiler arasından seçiliyor. Yine çoğu spa markası internetten yapılan başvuruları ve doğrudan referanslarla şirkete çalışmak için yapılan başvuruları değerlendiriyor. İşe atımlarda referanslara büyük önem veriliyor ve işe alım sürecinde çok detaycı, seçici hareket ediliyor. Alanında gerekli donanım ve tecrübeye sahip, markanın kalite ve hizmet anlayışını yansıtacak kişilerle çalışılıyor. Ve işe alımlar İK bölümü üzerinden yapılıyor. Seçilen terapistler spa’ların kendi servis sunumuna göre eğitiliyor. Ayrıca baş terapist tarafından tüm diğer terapistlere belli aralıklarla eğitimler veriliyor. Bu kapsamda terapistler standardizasyon için bakımlarla ilgili hizmet, ahlaki değerler ve spa kurallarıyla ilgili yoğun bir eğitim programından geçiriliyor.

Türkiye’de Spa Sektörünün Yatırımcılara Sunduğu Fırsatlar

Tuğçe Altınsoy / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

5 Yorum

 1. önce bir gidin ve görün. farklı farklı merkezlere de bakın. ben sanitası görün derim. fikri anlamda size çok şey katacak.

 2. Eğer bir spa merkezi açacaksanız mutlaka Çırağan’daki Sanitas Spa Merkezine bir uğrayın derim. Şimdiye kadar gittiğim tüm yerlerden daha iyi bu merkez. Kesinlikle spa yaptırmak isteyenlere tavsiyemdir.

 3. sky tower hotel spa gerçekten gidilmesi görülmesi kalınması gereken bir mekan tavsiye ediyorum

 4. Sky tower hotelde yaptığımız tatilden sonra hele ki spasını deneyimledikten sonra spa merkezinde son nokta budur dedim.

 5. Mrb bulundugum sehirde spa merkezi yok bunun maliyetini ve ne yapmamla ilgili yardimci olurmusunuz tesekkurler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu