Anasayfa / Girişimcilik Haberleri / Start up’lar için iyi bir takım oluşturmanın yolu

Start up’lar için iyi bir takım oluşturmanın yoluYatırım çekmek için ürün ve pazarınızın çok iyi olması yeterli değil. Çok çalışmak da tek başına fayda etmiyor. Çünkü melek yatırımcılar, iş fikrinden önce start up’ı oluşturan takıma bakıyor. Tek bir kurucunun olduğu start up’lar yerine en az 2, en fazla 5 kişiden oluşan takımlar öne çıkıyor. İyi bir takım kurmanın ilk şartı ise birbirini tamamlayan, “iyi” ortaklar bulmaktan geçiyor. Uyumlu çalışmak, aynı vizyona sahip olmak, görev paylaşımı ve kriz yönetimi yapmak da iyi bir takımın olmazsa olmazı…

Başarılı Start up Olmak

On 5 yıldır mobil ve internet teknolojilerinin içinden gelen deneyimli “beyaz yakalı” girişimcilerin sayısı artıyor. Büyük veri, bulut teknolojisi, SaaS, IoT ve Ar-Ge’ye yatırım yapan bu yeni nesil girişimcilerin başarısını belirleyen temel unsur ise kurdukları takımlar.

Girişim fonları ve melek yatırımcılar, ilk önce takıma bakıp buna göre yatırım kararı veriyor. Çoğu zaman takımı iyi ve yeterli bulmadıkları için yatırımdan vazgeçiyorlar.

Start up’lar için iyi bir takım oluşturmanın yolu birbirini tamamlayan, uyumlu üyeler bulmaktan geçiyor. Ego çatışmalarından uzak durmak, hedef birliği yapmak da takımın başarısını belirleyen önemli etkenler arasında.

İyi bir takımda üyelerin özellikleri kadar ekibin sayısı da önemli… Yatırımcılar tek bir girişimcinin kurduğu start up’lara yatırım yapmaktan çekinirken en az 2, en fazla ise 5 kişiden oluşan takımları tercih ediyor.

UYUMLULAR GÖZDE

Uzmanlara göre bir start up’ı başarılı yapan en önemli unsur, güçlü bir takıma sahip olması. Özellikle erken aşama girişimlerde iyi bir takıma sahip olmak yatırım çekebilmenin ilk şartı olarak kabul ediliyor. Bu nedenle erken aşama girişimlerde, yatırımcılar ürün ve pazardan ziyade ekibe odaklanıyor, güven duymadığı, yaptığı işe tutkusunu ve inancını hissettiremeyen, geri bildirime açık olmayan takımlara yatırım yapmak istemiyor.

Bugüne kadar aralarında Scorp, Evreka, Odeal’ın da bulunduğu 7 start up’a yatırım yapan Sanko Holding Yönetim Kurulu Üyesi ve Sanko Online CEO’su Turgut Konukoğlu, yatırım yapacağı start up’larda önce “takıma” dikkat ettiğim söylüyor.

“Daha çok ekipler radarımıza takılıyor. Sayısız güzel fikir var, ancak çok azı kullanıcı tarafından sürekli tercih ediliyor” diyen Konukoğlu, sektör yatırımından ziyade işi yapacak ve yürütecek ekiplere yatırım yapma yönünde bir strateji izlediğini belirtiyor. Tahincioğlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Özcan Tahincioğlu’da, yatırım yapacağı start up’ta takıma bakan yatırımcılardan. Sinemia, Cosa, Paraşüt, Onedio, Cardtek gibi son yılların en hızlı büyüyen start up’larına yatırım yapan Tahincioğlu, birbirini tamamlayan, uyumlu ve farklı iş tecrübelerinden gelen ortakların bulunduğu start up’lar tercih ediyor.

DENGE ÖNEMLİ

Start up’larda iyi bir takımın olmazsa olmazlarını uyum, birbirini tamamlayan yetkinlik ve tecrübelerin bir araya gelmesi oluşturuyor. Tek bir kurucunun olduğu start up’lardan ziyade farklı tecrübe ve yetkinliklere sahip girişimcilerin bir arada olduğu ve uyumlu çalışmayı sağladığı girişimler daha hızlı başarıya ulaşıyor. Kurulduğu yıldan beri her yıl 3 kat büyüyen konaklama şirketi Blueground’un kurucu ortağı Kurtuluş Korkmaz, “Başlangıçtan itibaren, start up hayatının dinamik yapısını seven ve takım olarak çalışmaktan zevk alan ekip kurmaya özen gösterdik” diyor.
Satmak istediğiniz evi, 3D ortamda oda oda gezilebilir hale getiren yeni nesil emlak sitesi Yuvaco’nun kurucu ortağı ve IK Direktörü Selen Erdem, start up’ı oluşturan ekibin uyumunun önemli olduğunu söylüyor. Erdeme göre takım üyeleri arasında doğru görev dağılımı yapmak için belli fonksiyonlarda uzmanlaşmış kişilerin bir araya gelmesi lazım.

Erdem, iyi bir start up takımı kurmak için “Zorluklar karşısında pes etmeyen, hedef odaklı, mümkünse geçmişte farklı bir start up’ta rol almış kişilerle başlamak gerekiyor” diyor.

Mobil seyahat platformu Local Guddy’nin kurucu ortağı Emre Semercioğlu, bir takımda olması gereken en önemli özelliğin denge olduğunu söyleyerek “Takımımızda denge çok iyi. Birbirimizi tamamlamamız ve anlaşabiliyor olmamız ekibimiz için çok yararlı” diyor.

EGO SAVAŞLARI

İyi bir takım kurmanın altın kurallarından biri, aynı hedefe kilitlenmiş “insan topluluğu” yaratmaktan geçiyor. Yemeksepeti’nin kurucusu ve CEO’su Nevzat Aydın, girişimciliğin ekip işi olduğunu belirterek doğru takımı kurmanın girişimin başarısı için kritik olduğunu belirtiyor. Aydın, ekip kurarken “doğru” kişileri seçmenin ve ekibe katmanın önemini vurgulayarak, “Emekleme aşamasından zirveye kadar her adımda doğru kişilerle yürümelisiniz. Yemeksepeti, ekibimizin yeteneği ve yaratıcılığı sayesinde bugün olduğu yerde.

Bu yüzden şirket satışı sonrasında ekibimizle sadece mutluluğumuzu değil, kazancımızı da paylaştık” diyor. Melek yatırımcılara ve girişimcilik konusunda çalışan uzmanlara göre takım kurarken dikkat edilmesi gereken önemli konulardan biri de kurucu ortaklar arasında yaşanması muhtemel “ego savaşlarını” önlemek. Her girişimcinin içinde bir miktar “egoistlik” barındırdığını söyleyen Yeditepe Üniversitesi Ticari Bilimler Fakültesi, E-Ticaret ve Teknoloji Yönetimi Bölümü Öğretim Görevlisi Serdar Çınar, ego savaşlarının kurucuların ortak hedefe kitlenmesiyle bertaraf edilebileceğini belirtiyor.

Aynı zamanda girişimci olan ve bugüne kadar birçok start up’ın kuruluşunda yer alan Çınar, “İyi bir takım olmak için ortak hedefe odaklanıp egosal hadiseleri geride bırakmanız lazım” diyor ve ekliyor: “Takım içinde olası çekişmeleri, gerilimleri ve irili-ufaklı problemleri bertaraf edebilmek adına başta iyi insanlarla yola çıkmak gerekiyor.”

EN FAZLA 5 KİŞİ

Start up’larda takımı oluşturan girişimcilerin kişisel özellikleri kadar takımın kaç kişiden oluştuğu ve görev dağılımlarının nasıl yapılacağı da önemli.

Fongogo’nun kurucu ortağı, melek yatırımcı Ali Çebi, start up’larda iyi bir takımın en az 2, en fazla ise 5 kişiden oluşması gerektiğini söylüyor. Çebi, “Tek kurucu ortak zor olduğu gibi mutfakta fazla şef olması da tehlikeli olabilir” diyor.

Speakmates.com’un kurucu ortağı, melek yatırımcı ve girişimci Uğur Çırak da start up’larda ideal ekip sayısının ve ekip içindeki gereksinimlerin yapılacak işin niteliğine göre değiştiğini söyleyerek internet teknolojileriyle ilgili bir start up için 3 kişilik bir ekibin ideal olduğunu belirtiyor ve şöyle devam ediyor:

“3 kişilik bir ekip ve bu ekibin içinde iyi bir lider, iyi bir iş geliştirici ve iyi bir satış ve pazarlamacının olması ideal olur.” Profesyonel olarak 50’den fazla şirkete, melek yatırımcı olarak da 5 start up’a yatırım yapan StartersHub Yönetim Çınar* Kurulu Başkam Ebru Dorman’da, 2 kişilik bir kurucu ekipte birinin teknik, diğerinin ise ticari odaklı olmasının ideal olduğunu düşünüyor.

Dorman, 3 kişilik kurucu ekipten oluşan start up’larda ise birinin teknik, diğerinin ürün, öbürünün ise satış odaklı olmasını tavsiye ederek, “Start up’ın kurucu takımındaki ekipten en az birinin girişimin faaliyet alanında sektör tecrübesinin olması faydalı. Lansman ve büyüme aşamasında %jŞ operasyon yönetimi, pazarlama ve fınans gibi konularda uzman takım üyelerinin olması start up’ın ilerleyişini kolaylaştırır” diyor.

Bu Konularda İlginizi Çekebilir

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir