İş Fikirleri ve İş Kurmak

Süs Bitkisi Yetiştirip Satma İş Fikri

Süs Bitkisi Yetiştiriciliği

Genel Bakış:
Ülkemizde hızla büyüyen yapılaşmaya paralel olarak süs bitkileri sektörü son yıllarda çok hızlı bir gelişim göstermektedir.  Peyzaj düzenlemelerine  verilen önem de bu sektörü oldukça karlı bir sektör haline getirmektedir.

Süs bitkisi yetiştiricileri ve satıcıları, şehirlerdeki sitelerden tutun da çiçek satışı üzerine kurulu web platformlarına kadar pek çok alıcı bulabilmekte. Özellikle yalnızca bölgenizde yetişebilen dayanıklı türleri yetiştirirseniz çiçeklerinizi yurtdışına satma imkanı da bulabilirsiniz. Çiçekleri seviyorsanız ama çiçek yetiştirmekten hiç anlamıyorsanız bu işi yapamayacağınızı düşünmeyin. Günümüzde pek çok amatör, internetten edindiği bilgiler doğrultusunda evinde, bahçesinde çiçek yetiştirebiliyor ve bu alandan iyi kazançlar elde edebiliyor.

İhtiyaçlar:

Yetiştirmeyi planladığınız bitki türleri için kitap, dvd ya da internet tutorial’larını edinin ve bir süre yetiştiricilik üzerine dersinizi çalışın.
Yetiştiricilik için gerekli malzemeleri araştırın ve edinin.
İşinizle ilgili mutlaka bir web sitesi ya da blog kurun. Bitkilerin yetişme sürecini belgeleyen fotoğraflar, neyin nasıl yapılacağına dair videolar hazırlayın ve bunları içerik olarak sosyal mecralarda yayınlayın.

Başarı İçin İpuçları:

Hiç para harcamadan bile bu işe başlayabilirsiniz. Örneğin çoğu park ve bahçelerde bulunan süs ağaçlarının üzerinde tohumları bulunmaktadır. Belli bir mevsimde bu tohumlar kurumakta ve toprağa dökülmektedir. Genelde ekim kasım aylarına gelen bu zaman da bu tohumları toplayarak bu işe başlayabilirsiniz. Daha sonra bahçeniz varsa bahçenizde eğer yoksa evinizin balkonunda bile bu tohumları yeşertebilirsiniz. Balkonda yetiştirmek için  20 litrelik bir sıvı yağ tenekesini ortadan bölerek içine kum doldurun. Sonra bu tohumları buraya ekerek tekrar üzerini kumla örtün. Tabi bu işi ilkbaharda yapmanız gerekiyor. Hergün sabah akşam onları sulayın. Bir süre sonra yeşerdiklerini göreceksiniz. 5-10 cm olduklarında bunları bir saksıya almanız gerekiyor. Ama saksıda ayrı bir maliyet olduğundan piyasadan 100 tanesi 1 lira olan pet bardakları alarak saksı olarak kullanabilirsiniz. Pet bardaklara diktiniz diyelim .Sonra da 20 cm boya ulaştıklarında bunları pazarlayabilirsiniz. Pet bardak pek hoş görünmeyeceği için bardakları renkli jelatinlerle kaplayabilirsiniz . Diyelim ki 500 adet diktiniz size maliyeti sadece 5-10 lira olacaktır. Tanesini 1 liraya satsanız bile 500 lira kazanmış olacaksınız.
E-ticaret sitelerinin yanı sıra yapı marketler ve dekorasyon şirketleri müşteriniz olabilir.
Satış için en basitinden mahallenizdeki bakkal , büfe, vs birçok esnaftan yardım isteyebilirsiniz. Bunları dükkanının önüne koyarak satabilirler. Günümüzde market zincirleri dahi çiçek standı kurmaktalar. Hediyelik olarak alanlar bile olabilir.

100 Bin TL ve Altında Sermaye İle Yapılacak Trend İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu