Anasayfa / Şirket Haberleri / Sütaş Ailesi, ‘süte aşık’ bir CEO arıyor

Sütaş Ailesi, ‘süte aşık’ bir CEO arıyorSütaş Ailesi, ‘süte aşık’ bir CEO arıyor

Başkanlar Konseyi’nin TUSIAD başkanlığına tek adayı olan Muharrem Yılmaz, şirketi için CEO arayışına girdi. 1.4 milyar TL cirosu ile süt sektörünün devleri arasında yer alan Sütaş’ta Yılmaz’ın başkanlık görevi sürecek. Yılmaz, CEO’luk görevini devredeceği kişi için gözetecekleri kodu açıkladı: “Sütten anlayacak ve süte aşık olacak.”

TÜSİAD, başkanlık için aradığı ismi nihayet buldu. Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSlAD) Başkanlar Konseyi, önceki hafta yaptığı toplantı ile şu an TÜSlAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı olan Muharrem Yılmaz’ı, Genel Kurul’a 2013-2015 Dönemi Yönetim Kurulu Başkan adayı olarak önerdi. Sütaş’ın patronu Muharrem Yılmaz’ın TÜSlAD başkanlığı 17 Ocak’ta yapılacak Genel Kurul’da belirlenecek.

Önünde üç ay gibi bir zaman olan Muharrem Yılmaz ise bu süreçte bir taraftan dernekte birlikte çalışacağı yönetim kurulu için aday isimler üzerinde çalışma yürütürken, diğer yandan da patronu olduğu Sü-taş’ta da radikal kararlar için hazırlık yapıyor.

SÜTE AŞIK KİM VAR?

Kurulduğu günden bu yana aile şirketi hüviyetinde faaliyet yürüten Sütaş’ın, hızlı büyümesinde kurucu baba Sadık Yılmaz ile çocukları Muharrem, Mürvet, Celile ve Serpil’in başarılı çalışmaları rol oynadı. Zaman içerisinde Yılmaz Ailesi’ne katılan damatlar ve üçüncü kuşak da Sü-taş’ta aktif olarak görev aldı.

Baba Sadık Yılmaz’ın vefatının ardından 2005’ten beri Sütaş’ta Yönetim Kurulu Başkanlığı ve CEO’luk görevlerini yürüten Muharrem Yıl-maz’ın, yerine beklendiği gibi kız kardeşi Serpil Veral geçmeyecek. Yıl-maz’ın TÜSlAD Başkanlığı’na tam destek veren Siitaş Ailesi, bu görev için bir CEO atamaya karar vermiş. Konuyu sorduğumuz Muharrem Yılmaz, yönetim kurulu başkanlığını sürdüreceğini, CEO’luk koltuğu içinse ‘sütten anlayan ve süte aşık’ bir isim arayışında olduklarını söyledi.

AİLE YÖNETİMDE
Sadık Yılmaz’ın 37 yıl önce kurduğu Siitaş, bugün 1.4 milyar TL cirolu dev bir sanayi kuruluşu. Babasının vefatıyla icranın başına geçen Muharrem Yılmaz, kardeşleriyle birlikte şirketi uyum içerisinde yönetiyor.

Süt ürünleri bölüm başkanlığına bağlı Sütaş AŞ’nin 2010 yılından beri genel müdürü, kız kardeş Serpil Veral. Gaıbun tarımsal faaliyetler bölüm başkanlığına bağlı Tarfaş AŞ’nin genel müdürü ise bir diğer kardeş Mürvet Tezel’in eşi Tarık Tezel. Yönetimde ayrıca mali işler, pazarlama, Ar- Ge, teknoloji, tedarik zinciri ve yönetim sistemleri olmak üzere beş fonksiyon başkanı da yer alıyor.

  Sumak XL Fashion, Sekizinci Mağazasını İzmit’te Açtı

YKB GÖREVİ SÜRECEK

Şirketteki mevcut yapılanmanın devam edeceğini söyleyen Yılmaz, kendisinin şu an şirkette hem yönetim kuaılu başkanı, hem de CEO olduğunu hatırlatarak “TÜSlAD görevlerini üstlenene kadar şirket içinde gerekli hazırlıkları tamamlayıp bu görevlerin bir bölümünü devretmek istiyorum. 4 bin kişilik bir aileyiz biz. Mutlaka ve bir şekilde bu görev yükünü paylaşırız” diye konuşuyor.

Bu dönemde yönetimdeki bütün görevleri bırakıp bırakmayacağını sorduğumuz Muharrem Yılmaz, “Gruptaki yönetim kurulu başkanlığını bırakmayacağım” diyor. Kendisine Sütaş’ın kuruluşundan itibaren ilk kez alınmış bir kararı soruyoaız.

Sütaş’m tarihinde ilk kez profesyonel bir CEO arayışında olduğunu, bunun gerekçelerini sorduğumuz Yılmaz, önce kısa süreli gülerek karşılık veriyor. Ardından, “Evet, CEO’luğu devredeceğim. Bunu için de Sütaş’a CEO olacak kişi, sütten anlayan ve süte aşık biri olmalı” diyor.

BÜYÜMEYE DEVAM

Muharrem Yılmaz, şirkette üzerinde çalıştıkları görev dağılımlarının yanı sıra planladıkları yatırımları da bir an evvel hayata geçinneyi arzu ettiklerini belirtiyor. Sütaş’ta büyüme hamlesinin bu yeni yatırımlarla süreceğini ifade eden Yılmaz, kapasite yatırımları dışında Makedonya’da süt ürünleri tesisini de bu yıl içinde tamamlamayı istediğini belirtiyor.

Geçen yıl yüzde 20’nin üzerinde büyüme ve elde edilen pazar liderliğinin bu yıl da aynı performansla devam ettiğini kaydeden Yılmaz, “Bu yılı büyüme hızında tempoyu düşürmeden kapatmak istiyoaız. 2013’te de bu pozisyonumuzu güçlendirerek devam ettireceğiz” diyor.

250 MİLYON TL YATIRIM

Şu anda Bursa Karacabey ve Aksaray’da günlük toplam 2 bin 500 ton süt işleme kapasitesine sahip olan Sü-taş’ın gündeminde yeni yatırımlar var.

Görüşmemiz sırasında bu konuya da değinen Muharrem Yılmaz, bu yıl sonunda 15 milyon Euro’luk Makedonya yatırımını tamamlayacaklarını anlatıyor. Gaıbun 250 milyon TL’lik yatırım hamlesinin mevcut tesislerde kapasitelerini artırarak devam edeceğini belirten Yılmaz, şunları söylüyor: “Plan şu; süt üretimini ve çiftlikleri büyütmek. Ayrıca yem ve süt ürünleri fabrikasındaki kapasiteleri artırma yönünde kararlarımızı aldık, bu kararlar yürüyor. Mevcut tesislere ek olarak yeni tesis yatırımlarımıza yer arıyoruz. 2013’te 250 milyon TL yatırım bütçesinin önemli bir kısmı hayata geçmiş olacak. Sütten başka bir iş bilmiyoruz ve sütçülüğe yatırımlarımızı devam ettireceğiz.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir