İş Fikirleri ve İş Kurmak

Taksi Plakasına Yatırım Yapan Kazanıyor

Taksi Plakası Fiyatları

Son yıllarda taksi plakasına yatırım yapan çok kazandı. On yıl önce 258 bin TL olan üyat bugün bir milyon 410 bin TL’ye çıktı. Taksi plakasının aylık kirası ise 6 bin TL oldu…

TAKSİ plakası, yatırımcısına en çok kazandıran yatırım araçlarından biri. Her yıl değerine değer katan taksi plakası, kira getirisiyle de yatırımcısına kazanç sağlıyor. İstanbul’da 2004 yılında 258 bin TL’ye satılan bir taksi plakasının değeri, 10 yıl içinde yüzde 446 oranında artarak bir milyon 410 bin TL’ye çıktı. Geçtiğimiz yıl bir milyon 33 bin liraya satılan taksi plakasının fiyatı, bir yıl içinde yüzde 36 değer kazandı. Sadece İstanbul’da değil, Anadolu’nun hemen her şehrinde artık karlı bir yatırım aracına dönüştü.

İkinci el taksi plakası satan Askar Ticaret’in sahibi Mustafa Aslan, “Bugüne kadar taksi plakasına yatırım yapan hiçbir yatırımcı kaybetmedi” diyor. Her sektörden yatırım amacı ile taksi plakası satın alan var. Daha çok tekstilci ve kuyumcuların taksi plakası aldığı biliniyor. Spor Toto Süper Lig’de oynayan profesyonel futbolcularda taksi plakasına yaygın olarak yatırım yapıyor. Sektör temsilcileri, “Anadolu’da arazisini satıp İstanbul’da taksi plakası alan bile var” diyor.

taksi plakasi almak

70 BİN TAKSİ VAR

Türkiye’de 70 bin taksi var. İstanbul’da 19 bin, Ankara’da 7 bin 900, Antalya’da 3 bin 500 ve İzmir’de de 2 bin 800 taksi bulunuyor. Nüfus yoğunluğu göz önüne alındığında, 14 milyonluk nüfusu ile İstanbul’da 736 kişiye bir taksi, 5 milyonluk nüfusu ile Ankara’da 633 kişiye bir taksi, 4 milyonluk nüfusu ile İzmir’de bin 428 kişiye bir taksi ve 2 milyonluk nüfusu ile Antalya’da 571 kişiye bir taksi düşüyor. Türkiye’de taksilerin yüzde 40’ı bir durağa bağlı olarak çalışıyor. Yüzde 60’ı ise mobil taksi olarak trafikte dolaşıyor.

istanbulda taksi plaka fiyatlari

EN PAHALI İL İSTANBUL

Taksi plakası en pahalı il İstanbul. İstanbul’da taksi plakası fiyatı bir milyon 410 bin TL civarında. İstanbul’un Sultanbeyli, Büyük Çekmece, Çatalca ve Silivri gibi uzak ilçelerindeki C ve M harflerinden oluşan taksi plakaları bile bin milyon 100 bin ile bir milyon 400 bin TL arasında değişiyor. İstanbul’da M plakalı en ucuz taksi plakası 990 bin TL ile Şile’de. Tabii bu fiyatların pazarlığa tabi olduğunu da unutmamak gerek. İstanbul’da taksi plakalarından elde edilen aylık kira bedeli ise 4 bin 450 ile 6 bin TL arasında değişiyor.

Bursa, İstanbul’dan sonra taksi plakası en pahalı il. Fiyatların 700 bin TL civarında olduğu Bursa’da, taksi plakasından aylık 2 bin 250 TL gelir elde etmek mümkün. Eskişehir, Kocaeli ve İzmir’de de taksi plakaları 625 bin ile 675 bin TL arasında değişiyor. Bu üç ilde de taksi plakalarının aylık kira bedeli bin 900 ile 2 bin TL arasında. Ankara, 520 bin TL’lik fiyatı ve aylık bin 750 TL kira bedeli ile taksi plakası en pahalı altıncı il.

Türkiye’de taksi plakası en ucuz il Yozgat. Bu ilde bin 750 TL’ye taksi plakası almak mümkün. Siirt, Tokat, Kilis, Burdur ve Adıyaman’da da taksi plakası fiyatı 2-3 bin TL arasında değişiyor. Türkiye’nin 81 ilinde de taksi plakasına yatırım yapmak ve taksi plakasından aylık bir gelir elde etmek mümkün.

istanbul ilcelerinde taksi fiyatlari

HİSSELİ TAKSİ PLAKASI

İstanbul’da taksi plakasını, tam, yarım, çeyrek ve bijon olarak hisseli almak da mümkün. Bir milyon 410 bin liralık taksi plakasının, 700 bin TL ödeyerek yarısını, 350 bin TL ödeyerek de çeyreğini alabilirsiniz. Hatta 87 bin 500 TL’ye taksi plakasından bir bijon satın almanız da mümkün. Hisseli taksi plakalarında aylık kira gelirleri de tam, yarım, çeyrek ve bijon olarak hesaplanıyor. Taksi plakasında bir bijonun aylık getirisi bile 360 TL.

Öte yandan. Taksi plakası kiralamak da mümkün. Yıllık sözleşme ile kiralama yapan firmalar, bunun karşılığında 6 bin TL ücret talep ediyorlar. “Taksinin aylık kazancı nedir?” diye sorduğumuz taksi şoförü ise “Bir taksi gece-gündüz hiç durmadan çalışırsa aylık 12-15 bin TL arasında ciro yapar” diye yanıt veriyor.

KAZANÇ ÇOK YÜKSEK

Taksi plakası, altından daha çok değer kazanan bir yatırım aracı haline gelmiş durumda. Ekonomik krizlerde fiyatı düşse de kendini toparlaması uzun sürmüyor. 2008 ve 2009 gibi global ekonomik kriz yıllarında fiyatı düşen taksi plakası, son beş yılda sürekli arttı. 2010 yılında İstanbul’da 550 bin TL olan taksi plakası, 2014 yılında bir milyon 410 bin TL’ye çıktı.

Taksi plakasının ekonominin barometresi olduğunu ifade eden sektör temsilcileri, “Taksi plakasında her yıl fiyat artar diye bir şey söz konusu değil ama ekonomi iyi gittiğinde talep sürekli artıyor” diyor. Hatta taksi ruhsatı sahibi olmak bile oldukça prestijli. Bir sektör temsilcisi, “Taksi sahibi hangi bankaya giderse gitsin, ruhsatını gösterdiğinde kredi alır” diye konuşuyor.

TAKSİ ÜCRETLERİ

Türkiye’de en çok ticari taksi bulunan iller arasında, nüfusları ile doğru orantılı olarak İstanbul, Ankara ve İzmir ilk üçte yer alıyor, tilerdeki taksi ücretleri de değişkenlik’ gösteriyor.

Son zamlardan sonra İs-tanbul’da taksi açılış ücreti 3.20 TL’ye yükselirken, kilometre başına da 2 TL ücret ödeniyor. Ankara’da taksi açılış ücreti 2.70 TL iken, kilometre başına ise 2.40 TL ödeniyor. Taksi açılış ücreti 3 TL olan İzmir’de, kilometre başına 2.45 TL ödeniyor. Yani taksi ücreti en yüksek il olan İzmir’de, 10 kilometrelik bir yol için 27.50 TL ödenirken, aynı mesafe için Ankara’da 26.70 TL ve İstanbul’da da 23.20 TL ödeniyor.

Mustafa ASLAN / Askar Ticaret
“Her an paraya çevirebilirsiniz”

Ben 25 yıldır bu işi yapıyorum, 25 yıldır taksi plakasına yatırım yapan hep kazandı, istediğinize sorun zarar ettim diyemez. Zaman zaman ekonomik krizlerde korkup elinden çıkaranlar zarar etmiştir ama sabredip bekleyenler hep kazandı. Fiyatlar biraz yüksek gibi gözükse bile bugün de taksi plakasına yatırım yapsanız yine kazanırsınız. Taksi plakası altın gibidir. Hemen paraya çevirme şansınız var. Aylık kira getirisi var. Bir taksi plakasından ayda en az 6 bin TL kira elde edebilirsiniz.

Erkan BAYRAM / Vadi Otomotiv
“Bijon satışını tanıdıklarımıza yapıyoruz”

Piyasada hep alıcı vardır. Satıcı neredeyse yok gibi. Taksi plakasına yatırım yapmayı öneririm. Herkes için iyi bir yatırımdır. Fiyatı, bir milyon 410 bin TL civarında. Aylık kirası da 6 bin TL. Bu fiyata bir ev satın alsanız, bu fiyata kiraya veremezsiniz. Bizden taksi plakası satın alan herkes hissesini devralmak zorunda. Bijon satışını çevremizde tanıdıklarımıza yapıyoruz.

Güven meselesi. Yabancıya bijon satışı yapılmaz. Taksicilik yapmak isteyenlere, hem araç satıyoruz hem de plaka kiralıyoruz.

Hızlı Para Kazanma Yolları ve İş Fikirleri

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

3 Yorum

  1. Yazınız için teşekkürler. Ben de aynı fikirdeyim. İyi bir yatırım aracı bence

  2. sermaye olarak 1 milyon bağlayıp ayda 6 bin tl kazanç sağlamasını beklemek çok mantıksız. ayrıca taksi plakası ve bijon ortaklığı marifeti ile dolandırılan çok insan var. 1 trilyonu olan bir insan 6 bin lira vererek yatırım danışmanına gittiğinde bile çok daha karlı bir yatırımla parasını bir senede ikiye katlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu