Emlak ve Gayrimenkul HaberleriTurizm Sektöründen Haberler

Tarihi Kula Evleri Turizm Yatırımcılarının Gözdesi Haline Geldi

Tarihi Kula Evleri Yatırımcı Bekliyor

Kula’da 18 ve 19’uncu yüzyıldan kalma tarihi evler, turizm yatırımcılarının gözdesi haline geldi. Henüz restore edilmemiş evler, özelliklerine göre 80-150 bin TL arasında alıcı buluyor…

YUNUS Emre Türbesi, tarihi evleri, doğal sit alanları, peribacaları, 70’e yakın volkan konisi, ilkel insan ayak izleri, maden suları, jeotermal kaynaklar, camiler, kiliseler, çeşmeler…

Manisa’nın Kula ilçesi bu tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle müthiş bir turizm potansiyeli taşıyor. Ancak şimdiye kadar bu zenginliklerin yeterince değerlendirildiği söylenemez. Kula Belediye -si’nin Avrupa Birliği desteğiyle başlattığı projenin bu ilçenin kaderini değiştirmesi bekleniyor. Kula Belediyesi, AB fonlarından alınan 140 bin euro’luk hibeyle tarihi Kula evlerinin turizme kazandırılması için altyapı çalışmalarını tamamladı.

BUTİK OTELE UYGUN

Bölgenin ilk butik oteli olan Anemon Kula Otel adıyla yaklaşık 4 yıl önce hizmete girdi. 120 yıllık tarihi bir konağın restore edilmesiyle turizme kazandırılan Anemon Kula Otel Müdürü Yunus Kılınç, “Otelimize yerli ve yabancı turistlerin ilgisi hayli fazla. Yurtdışından en çok Almanya ve ttalya’dan misafirlerimiz geliyor” diyor.

Anemon Oteli’nin yatırımcısı, Kula Bağları adıyla yeni bir otel daha açacak. 16 odalı bu otel, bin 500 metrekarelik bağın içinde kurulu.

Kula’daki tarihi taş evlerin çoğu 2-3 katlı, ikinci katların daracık sokaklara uzanan çıkmaları rengarenk boyanmış. Dış kapıdan avluya giriliyor. Avlularda genelde meyve ağaçları bulunuyor.

Kula evleri büyük ailelere, özellikle de gününü hep evde geçiren kadınlara göre planlanmış. Her oda bağımsız bir yaşam alanı olacak şekilde düzenlenmiş. Yani her bir odada yemek yemekten banyo yapmaya tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabiliyorsunuz. Söz konusu evler, bu özellikleriyle pansiyon olarak kullanılmaya çok müsait.

Evlerin içindeki süslemeler de dikkat çekiyor. Kapılarda ise ince ahşap oymalar var. Kula evlerinin hepsinde avlu bulunuyor.

Kula’da Türk mimari özelliklerini taşıyan evlerin yanı sıra Rum mimarisinin de izlerine rastlamak mümkün. Rum evleri, Türk evlerine kıyasla sokaktaki yaşama dönük bir yapıya sahip.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu