İş Fikirleri ve İş Kurmak

Tatlı Patates Yetiştirmek

Tatlı Patates: Karlı ve Bakımı Kolay Bir Tarım İş Fırsatı

Tatlı patates, Türkiye’de henüz çok yaygın olmasa da, manavlarda kilogramı 15-20 lira arasında satılan bir üründür. Bu bitki, normal patates gibi bakımı kolaydır ve daha az zahmet gerektirir. Tek fark, tatlı patatesin daha sıcak iklimlerde yetişiyor olmasıdır. Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Çalışkan’a göre, tatlı patates tarımı yüksek gelir sağlayabilir.

Üniversite olarak laboratuvarda tatlı patates bitkisini geliştirerek hastalıklı genlerini temizlediklerini ve verimi artırdıklarını belirten Çalışkan, “3-5 yıl içinde tatlı patatese olan talep artacak. Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege sahili bölgeleri ile Samsun, Çanakkale, Yalova, İstanbul ve Kırklareli gibi bölgeler, tatlı patates yetiştirmek için idealdir” diyor. Özellikle Avrupa ülkelerinden tatlı patatese büyük bir talep olduğunu belirten Çalışkan, şu bilgileri veriyor:

“Patatesin yetişme süresi dört aydır. Bir dekara yaklaşık 3 bin fide gerekmektedir ve bir fidenin fiyatı 10 ile 20 kuruş arasında değişmektedir. Bir dönüm araziden yaklaşık olarak 50 ile 60 kilogram arasında ürün elde etmek mümkündür.”

Tatlı patates
Tatlı patates

Tatlı patates tarımı, çiftçilere karlı bir iş fırsatı sunabilir. İşte tatlı patates yetiştiriciliğiyle ilgili daha fazla bilgi:

 1. İklim Şartları: Tatlı patates, sıcak iklimlerde daha iyi yetişir. Bu nedenle Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege sahil bölgeleri gibi sıcak ve nemli bölgeler, tatlı patates yetiştirmek için idealdir.
 2. Toprak: Tatlı patates, iyi drene edilmiş, hafif tınlı topraklarda en iyi sonuçları verir. Toprağın pH seviyesi 5.8 ila 6.2 arasında olmalıdır.
 3. Fide Seçimi: Fide seçimi önemlidir. Sağlıklı, hastalıksız ve kaliteli fideler kullanmak, verimliliği artırabilir.
 4. Ekim ve Bakım: Tatlı patates fidelerini dikmek için uygun bir zamanı seçmelisiniz. İdeal olarak, toprak sıcaklığı 18-24°C arasında olmalıdır. Bitkilerin arası genellikle 30-45 cm olmalıdır. Sulama ve gübreleme ihtiyaçlarına dikkat etmelisiniz.
 5. Hasat: Tatlı patateslerin hasat zamanı geldiğinde yapraklar sararmaya başlar. Hasat edildikten sonra, patatesleri temizlemeli ve kurumaya bırakmalısınız. Daha sonra uygun koşullarda depolamalısınız.
 6. Pazarlama: Tatlı patatesleri pazarlamak için yerel pazarlar, marketler, restoranlar ve hatta doğrudan tüketiciye satış gibi farklı yöntemleri düşünebilirsiniz. Ayrıca, tatlı patates ürünlerini işleyerek daha fazla değer ekleyebilirsiniz, örneğin tatlı patates cipsi veya püresi üretebilirsiniz.

Tatlı patates yetiştiriciliği, uygun koşullar altında karlı bir iş olabilir. Ancak başarılı olmak için iyi bir planlama, bakım ve pazarlama stratejisi gerekebilir. Ayrıca yerel tarım otoritelerinin ve uzmanların tavsiyelerini takip etmek de önemlidir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

7 Yorum

 1. Nerden bulabilirim tatli patatesi yardimci olursaniz. Sevinirim 0506 944 47 57 numara ya dönüş yaparsaniz sevinirim

 2. Nerden bulabilirim tatli patatesi 0506 944 47 57 numara ma ulasirsa sevinirim

 3. merhabalar yurtdisinda yedim cok cok guzel fakat bulamadim sizden temin edebilirmiyim birmiktar tesekkurler

 4. merhaba.ben bir koleliyim ,tatil patates almak istiyormda buralarda bulamiyorum .sizleden almak mumkum mu ?

 5. bu urun hatay yayladağında kilosu 0,5 tl ye zor satılıyor hayal kuruldugu gibi 25 tl ye satılan bir kaç yüz kiloyu gecmez verilen bilgilerde yanlış bir dekardan ort 2 ton urun alınır buda dekar başı 1.000 tl ciro demek bu urunun su an dunya borsaları fiyatıda 375 dolar/tondur tl ye cevirirsek 60 kurus yapar kilo ona gore hesap yapılmalı

 6. Yazılarınızı gityat.com ‘ da paylaşabilir, sitenizin tanıtımını yapabilir ve en önemlisi kendi kanalınızı kurabilirsiniz. Sizleri de aramızda görmek bizi mutlu edecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu