Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Tatlı Patates Yetiştirmek

Tatlı Patates Yetiştirmek

TATLI PATATES
Hem zahmetsiz hem de pahalı

Manavlarda kilogramı 15-20 liradan satılan tatlı patates, Türkiye’de henüz çok yaygın değil. Oysaki en az normal patates kadar zahmetsiz yetişiyor. Tek farkı ise tatlı patatesin daha sıcak iklimlerde yetişiyor olması. Türkiye’de tatlı patatesin sadece Hatay’da yetiştirildiğini söyleyen Mustafa Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Emin Çalışkan, ürünün yüksek gelir sağladığına dikkat çekiyor.Üniversite olarak laboratuvarda ürünün hastalıklı genini temizlediklerini ve verimli hale getirdiklerini belirten Çalışkan,” 3-5 yıl içerisinde bu ürüne olan talep artacak. Güneydoğu Anadolu, Akdeniz ve Ege kıyının bölgeleri ile Samsun, Çanakkale, Yalova, İstanbul ve Kırklareli bu ürünün yetişmesi için ideal” diyor. Özellikle ürüne Avrupa ülkelerinden ciddi bir talep olduğunu ifade eden Çalışkan, şu bilgileri veriyor:

“Patatesin yetişme süresi dört ay. Bir dekara yaklaşık 3 bin civarında fide gerekiyor. Bir fidenin fiyatı ise 10 ile 20 kuruş arasında değişiyor. Bir dekar araziden yaklaşık 50 ile 60 kilogram arasında ürün almak mümkün.”

Tatlı patatesin organik haline dikkat

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

7 Yorumlar

  1. Nerden bulabilirim tatli patatesi yardimci olursaniz. Sevinirim 0506 944 47 57 numara ya dönüş yaparsaniz sevinirim

  2. Nerden bulabilirim tatli patatesi 0506 944 47 57 numara ma ulasirsa sevinirim

  3. merhabalar yurtdisinda yedim cok cok guzel fakat bulamadim sizden temin edebilirmiyim birmiktar tesekkurler

  4. merhaba.ben bir koleliyim ,tatil patates almak istiyormda buralarda bulamiyorum .sizleden almak mumkum mu ?

  5. mehmet turkyilmaz

    bu urun hatay yayladağında kilosu 0,5 tl ye zor satılıyor hayal kuruldugu gibi 25 tl ye satılan bir kaç yüz kiloyu gecmez verilen bilgilerde yanlış bir dekardan ort 2 ton urun alınır buda dekar başı 1.000 tl ciro demek bu urunun su an dunya borsaları fiyatıda 375 dolar/tondur tl ye cevirirsek 60 kurus yapar kilo ona gore hesap yapılmalı

  6. Yazılarınızı gityat.com ‘ da paylaşabilir, sitenizin tanıtımını yapabilir ve en önemlisi kendi kanalınızı kurabilirsiniz. Sizleri de aramızda görmek bizi mutlu edecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir