Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Tekne kredisi almak

Nefes kesen teknelerin boy gösterdiği Avrasya Boat Show’da leasing firmaları ve bankalar tekne severlere kredi vermek için yerlerini aldı. Leasing firmalarında vadeler 84 aya kadar uzarken, bankalar bireylere 36 aya varan vadeler sunuyor. Fuara özel faiz oranları yüzde 1.09’dan başlıyor…

DENİZ ve tekne tutkunlarının her yıl hasretle beklediği Avrasya Boat Show Fuarı nihayet başladı. 22 Şubat’a kadar açık kalacak olan CNR Avrasya Boat Show’a bu yıl da 250 milyon euro değerinde tekne ve yat katılacak. Fuara gelecek yıldan daha fazla sayıda ziyaretçinin katılması hedefleniyor. Tekne ile tekne severleri bir araya getiren Boat Show’un önemli bir ayağım her yıl olduğu gibi yine finansmanı sağlayan banka ve leasing firmaları oluşturacak. Her yıl fuarı ziyaret edenlerin fark ettiği gibi bu yıl da çok sayıda banka ve leasing kurumu fuarda stant açacak. Amaç fuarda beğenilen teknelerin satışım finanse edebilmek…

Boat Show

ÖZEL ANLAŞMALARA DİKKAT!

Banka ve finans kuruluşları fuara özel ürün ve hizmetler sunmak için bu yıl da adeta yarışacak. Özellikle üretici ve ithalatçılarla özel anlaşmalar yapan kurumlar, faiz ve vadede daha cazip imkanlar sunacak. Bu sayede örneğin bu yıl 36 aya varan vadelerde tekne kredilerinin faizi fuar süresince yüzde 1.09’lara kadar inecek.

Tabii yasal altyapısı olmadığı için bu yıl da leasing firmaları sadece firmaların taleplerini karşılayabilecek. Şahısların satın aldığı teknelerin ve yatların finansmanını ise bankalar “yat kredisi” adı altında karşılayacak. Bugün leasing firmaları büyük montanlı teknelerin finansmanında yedi yıla varan vade imkanı sağlıyor. Bireylerin bankalardan kullanabildiği yat kredilerinde ise vadeler yasal zorunluluk nedeniyle 36 ayla sınırlı. Bankalar kurumların alımlarım da kredi ile finanse edebiliyor.

GAYRİMENKUL TEMİNATI

Kredilerin kullanımı sırasında bankalar ve leasing firmaları müşterilerinden farklı teminatlar talep ediyor. Örneğin, leasingin bir kira işlemi olması yüzünden borcun tamamlanmasına kadar geçen süreçte tekne, leasing firmasının mülkiyetinde kalıyor. Bu nedenle leasing işlemi yapan firmadan ek teminat talep edilmiyor.

Buna karşın banka kredisinde bankalar tekne kredisi kullanan müşterilerinden ek teminat istiyor. Teminatlar ise ağırlıklı olarak gayrimenkul, mevduat veya menkul kıymet oluyor. Ancak bazı bankalar düşük tutarlı tekne kredilerinde ek teminatı ortadan kaldırmış durumda. Örneğin Yapı Kredi 30 bin TL’ye kadar olan tekne kredilerinde ek teminat istemiyor.

ANAHTAR TESLİM KREDİ

Banka leasing firmaları, müşterilerine kredi vermenin yanı sıra satın alma sürecinde de ciddi destek sağlıyor. Çünkü özellikle yurtdışradan satın alman teknef-lerin satın alma süreçlerinde, çok sayıda evrak ve belgenin talep edilmesi sıkıntı yaratabiliyor. Bu zorluğu fark eden leasing firmaları ve bankalar kredi kullanan müşterilerine anahtar teslim hizmet sunuyor. Örneğin, yurtdışından teslim alınan bir teknenin sigorta, navlun, tüm ithalat ve bayrak işlemlerini kredi kullanılan kurum çözüyor. Size ise teknenin keyfini sürmek kalıyor.

Uzun lafın kısası eğer bu Boat Show’dan bir motoryat, yelkenli, ka-tamaran veya RIB (şişme bot) almayı düşünüyorsanız, işte size Türkiye’de sayıları oldukça sınırlı olan tekne kredisi ve leasing işlemi yapan kurumlar ve sundukları hizmetler…

FUARA ÖZEL PAKET ÇIKARDI

Garanti Leasing sadece kişisel kullanım amaçlı teknelerin finansmanını yapıyor. Tekne tiplerinde ise herhangi bir ayrıma girmiyor.

Genel olarak tekne alıcılarının yüzde 30 peşinat vererek, 36 veya 48 ay vadeyi tercih ettiklerini söyleyen Garanti Leasing Genel Müdürü Ünal Gökmen, şirket olarak da tekne almak isteyenlere bu vadelerde, istedikleri para biriminde geri ödeme desteği verdiklerini söylüyor. Firmanın tutar konusunda ise herhangi bir kısıtlaması bulunmuyor. Satıcı şirketlerle son derece yakın çalıştıklarını söyleyen Gökmen, müşterilerine sundukları hizmet ve ürünler hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “Şahısların yurtdışında kurmak istedikleri şirketler konusunda kendilerine destek olup, tüm operasyonel süreçlerini yönetiyoruz. Kişisel gelirlerine özel ödeme planları hazırlıyoruz. Hatta grubumuza ait marinalarda bağlama hizmeti almaları konusunda bile kendilerine yardımcı oluyoruz. Fuarlara özel çıkarmış olduğumuz hız ve fiyat avantajı sağlayan paket hizmetlerimiz var. 14 Şubat’ta İstanbul’da başlayan fuarda iki ayrı standımız olacak ve bu fuara özel hazırladığımız paketimizi müşterilerimize sunacağız.”

Garanti Leasing, tekne satın almak isteyen müşterilerinin alım satımdaki teferruatla uğraşmaması için çalışıyor. Bugüne kadar, yüzlerce müşteriyi, alım satımdaki yorucu süreçten kurtardıklarını söyleyen Gökmen, “Bizi banka finansmanından ayıran bir başka unsur ise teminat konusunda daha esnek bir yapıya sahip olmamız” diyor.

ALT LİMİTİ 30 BİN EURO

Burgan Leasing kredibilitesini olumlu gördüğü ve rakamsal olarak değerlendirilebilecek her boydaki tekneye leasing veriyor. Bu nedenle bugün şirketin filosunda motoryattan yelkenliye, RIB’den (şişme bot) katamarana kadar her tür ve boyda tekne bulunuyor. Sadece çok küçük tutarlı işlemlere finansman sağlamadıkla rım söyleyen Burgan Leasing Genel Müdürü Cüneyt Akpınar, “Örneğin 30 bin euro’dan daha düşük tekneler için leasing uygun bir finansman yöntemi değil. Bir teknenin denize uygunluk standardına sahip olması işlemi yapmamız için yeterli. Bugün tekne işlemlerinde minimum peşinat oranı yüzde 10, maksimum kira vadesi ise yedi yıl. Yüzde 90 oranına kadar finansman yapabildiğimiz gibi, sözleşme sonuna ‘balon ödeme” koyarak leasing olanaklarını daha da çekici hale getirebiliyoruz. Leasing ödemeleri piyasadaki faiz oranları paralelinde belirleniyor” diyor.

Tekne almak isteyenler açısından leasingin, krediye göre çok sayıda avantaj sunduğunu da hatırlatan Cüneyt Akpmar, bu avantajları şöyle özetliyor: “Tekne alımında leasing, dönemsel ödeme planlarıyla esneklik sağlayabilmesi, düşük peşinat oranı ile işlem yapılabilmesi, dönem sonuna balon ödeme koyarak düşük kira seçenekleri sunabilmesi ve tekne seçiminden sonraki tüm operasyonel işlemlerin (ithalat, tescil vs.) müşterilerini hiçbir zahmete sokmadan gerçekleştirilmesi nedenleriyle her zaman daha avantajlı.”

Burgan Leasing, bugün sektörde birçok mümessil ve satıcı firma ile işbirliğini sürdürüp her yıl Boat Show’lara katılıyor.

Değişen Le’asing Kanunu ile 9 Şubat 2015’ten itibaren noterde düzenlenme zorunluluğunun ortadan kalkması nedeniyle artık leasing işlemlerini daha kolay, daha kısa zamanda ve daha az maliyetle sunabildiklerini söyleyen Akpınar, “Hatta Burgan Leasing olarak tekne yurtdışı teslimi ise sigorta, navlun, tüm ithalat ve bayrak işlemlerini de biz çözüyoruz. Müşterimize detaylarla uğraşmadan sadece teknesini teslim almak istediği yeri Burgan Leasing’e bildirmek kalıyor” diyor.

YELKENLİ VE MOTORYAT ÖNDE

Deniz Leasing, tekne almak isteyen müşterilerine esnek ödeme planları ile 6-7 yıla varan vadelerle finansman imkanı sağlıyor. Müşteri özelinde tutar belirlediklerini kaydeden Deniz Leasing Genel Müdürü Kahraman Günaydın, “Herhangi bir limit sınırlaması olmadan, yeterli kredise biliteye sahip hukuki işlem yapmaya yetkili tüm tüzel kişilikler bu imkandan yararlanabilir. Ağırlıklı olarak yelkenli ve motoryat tipi tekneleri lease ediyoruz” diyor.

Günaydın, leasing işleminin firmalar için özellikle teminat konusunda büyük avantaj sağladığını da vurguluyor. Leasing ile alınan teknelerin mülkiyetinin, işlemin doğası gereği kira sözleşmesi süresince leasing şirketinde kaldığını hatırlatan Günaydın, firmalar açısından leasin-gin avantajlarını şöyle özetliyor: “Bu durum müşterilere, genellikle ilave bir teminat gerekmeden finansman bulma imkanı sağlıyor. Banka kredileri, bireysel kredi gibi değerlendirildiği için genellikle gayrimenkul, mevduat, menkul kıymet gibi teminatlar istenebiliyor. Teminat yapısı, döviz cinsi borçlanma imkanı ve bireysel kredilere göre daha uzun vadeli finansman olanakları ile tekne alımlarında leasing yönteminin, banka kredilerine göre daha avantajlı bir yöntem olduğunu söyleyebiliriz.”

İKİNCİ ELDE YAŞ SINIRI VAR

Hava taşıtları leasinginde lider olan Aklease, 201 l’den bu yana tekne leasingi de yapıyor. O günden bugüne 80’e yakın motorlu ve yelkenli teknenin leasing işlemini yaptıklarını söyleyen Aklease Genel Müdürü Salih Tuncer Mutlucan, “Hukuki işlem yapmaya yetkili tüm kurum ve kuruluşların sıfır veya ikinci el yelkenli, yelkenli motorlu ve motoryat tekne alımlarına leasing yolu ile uzun vadeli finansman sağlıyoruz. Kullanılmış tekneler içinde kompozit veya ahşap gövdeli teknelerde yaş sınırımız 10, alüminyum veya çelik gövdeli teknelerde ise 15 yıl” diyor.

Aklease uzun vadeli finansmanın yanı sıra, motorlu ya da yelkenli tekne alanlarında müşterileri adına tüm operasyonel süreçleri yürütüyor. Bu kapsamda firma, Türk ve yabancı teknelere özgü satış ve satın alma sözleşmesi, sigorta işlemleri, transit log, teknenin ilgili sicile kaydı gibi işlemleri hızla gerçekleştiriyor.

Peşinat ve vadeyi, teknenin türü, markası, modeli, müşterinin finan-sal gücü, kredibilitesi ve talebine göre belirlediklerini söyleyen Mutlucan, Aklease’e gelen tekne leasingi taleplerinin ağırlıklı 48 ay vadeli ve tekne bedelinin yüzde 75’i kadar olduğunu belirtiyor.

ALT LİMİT 20 BİN DOLAR

Şeker Leasing müşterilerine 12 aydan 60 aya kadar vadelerle finansman sağlıyor. TL’nin yanı sıra dolar ve euro cinsi finansman da sağladıklarını söyleyen Şeker Leasing Genel Müdürü Cenk Erten, “Teknelerde aradığımız özellik genel kullanıma uygun olması, yani spesifik bir iş için imal edilmiş olmaması. İkinci el tekne alımlarında ise ekspertiz raporu önem kazanıyor. Teknenin genel anlamda iyi durumda ve en çok birkaç yaşında olmasına dikkat ediyoruz” diyor.

Şeker Leasing motoryat ve yelkenli tekne alımlarında 20 bin dolar alt limit uyguluyor. Üst limiti ise 5 milyon dolar. Motoryat ve yelkenlilerde teknenin yüzde 80’ine kadar finansman sağladıklarını söyleyen Erten, banka kredilerine göre müşterilerine sağladıkları bazı avantajları ise şöyle sıralıyor: “Yetkin kadromuz (satın alım ve ithalat süreci) ve hukuk birimimizin koordineli çalışması ile müşterimizin üzerinden operasyonel yükü alıyoruz. Ödeme planlarını ise müşterimizin nakit akışına göre düzenliyoruz.”

Leasing mi avantajla banka kredisi mi?

■ Türkiye’de halen leasing işlemini sadece kurumlar yapabiliyor. Bireylerin leasing ile tekne alma imkanı yok.

■ Teknenin leasing ile finanse edilmesi halinde satın alma sürecinde karşılaşılan operasyonel ve hukuki tüm süreçler, leasing firmasınca gerçekleştiriliyor. Türk ve yabancı teknelere özgü satış ve satın alma sözleşmesi, sigorta işlemleri, transit log, teknenin ilgili sicile kaydı, navlun, bayrak işlemleri gibi çok sayıda işlemi hızlı ve daha ucuz gerçekleştiriyor.

■ Leasing ile tekne alan işletmeler gelirlerine göre TL nın yanı sıra euro ve dolar cinsi de kredi alabiliyor. Sadece bankadan kredi alabilen bireyler ise yasal zorunluluk nedeniyle TL cinsi kredi kullanabiliyor.

■ Leasingde firmalara yedi yıla varan vade imkanı sağlanırken bireylerin kullandığı yat kredilerinde en uzun vade 36 ay ile sınırlanmış durumda.

■ Leasing işlemi aslında bir kiralama işlemi. Yani tekneyi leasing ile satın alan firma aslında kredinin vadesi dolana kadar bu tekneyi kiralamış oluyor. Bu nedenle ek bir teminat göstermesine gerek kalm.yor. Oysa banka kredisinde tekney. yeterli teminat olarak görmeyen bankalar, gayrimenkul ve mevduat, gibi ek teminatlar talep ediyor.

■ Firmaların nakit akışına göre kredi geri ödemelerinde mevsimsel ödeme planları oluşturuluyor. Hatta kredinin bitişine doğru balon ödeme imkanı sağlanıyor.

Boat Showla özel krediler

Teminata göre faiz uyguluyor

Finansbank Finansbank müşterilerine ekspertiz değerinin yüzde 50’sine kadar ve 36 aya varan vade seçenekleriyle tekne kredisi kullandırıyor. Tekne kredisi faizlerini ise teminatın çeşidine göre belirliyor. Krediyi sadece tekne ipoteğiyle kullandırdıklarında, teminatsız krediye göre daha avantajlı fiyatlama yapabildiklerini söyleyen Finansbank Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, bu konuda şunları söylüyor:

“Tekneye ek olarak gayrimenkul ipoteği de aldığımızda krediyi çok daha cazip fiyatlayabiliyoruz. Şubelerimiz tekne kredisi almak isteyen müşterilerimize özel ödeme planı hazırlayabilir.”

Tekne leasinginin tekne kredisine göre daha uzun vade imkanı sunmanın dışında ödemelerinde verginin bulunmaması nedeniyle cazip olduğunu söyleyen Aydın, buna karşın leasingi bireysel müşterilerin kullanamadığını hatırlatıyor. Banka olarak kefalet şartını ortadan kaldırdıklarını da kaydeden Aydın, “Krediyi tekne ve taşınmaz ipoteğiyle ya da sadece tekne ipoteğiyle kullandırabiliyoruz. Bankamızda mevduatı bulunanlara cazip koşullarla nakit karşılığı kredi kullandırma seçeneği de sunuyoruz. Ödeme planında; ilk taksitin 45 gün sonra olması, taksit gününün her ayın tercih edilen bir günü/iş günü olarak belirlenmesi, istenen tarihlere balon ödeme konması mevcut” diyor.

Teminatsız 30 bin TL

Yapı Kredi, yelkenliden motoryata YapiKredl birinci ve ikinci el tekneler için kredi kullandırıyor. Tekne almak isteyenler şubelerin yanı sıra anlaşmalı tekne satıcısı firmalar üzerinden de kredi talebinde bulunabiliyor.

Sektörde birçok tekne üreticisi ve satıcısı firma ile çalışan banka bu firmalarla işbirliği için özel çalışmalar yaparak, özel avantajlar sunabiliyor. Bugün Yapı Kredi’den tekne kredisi talep edenler 36 aya varan vade seçenekleri ile TL bazında kredi kullanabiliyor. Ticari kesime ise euro/dolar bazında da kredi sağlanıyor. Halen bankanın 12 ay vadeli tekne kredisinde faiz oranı 1.20. Kredilerde alt ve üst limit uygulamayan banka, hem yurtiçi hem de yurtdışı bayraklı tekne alımlarında mevduat, menkul kıymet rehni, gayrimenkul ipoteği veya kefalet seçeneklerinden birini teminat olarak alıyor.

Ticari kullanımlarda gemi siciline kayıtlı olma şartı ile tekne ipotek altına alınarak da kredi veriliyor. Ayrıca yine tekne kredisine özel 30 bin TL’ye kadar teminatsız 100 bin TL’ye kadar kefalet karşılığı bireysel ve ticari tekne kredisi de sağlıyor.

36 aya yüzde 1.09 faiz

ABank 36 aya varan vadelerle müşterilerine özel indirimli yüzde 1.09 faizli tekne kredisi veriyor. CNR Avrasya Boat Show boyunca bu faizlerle tekne kredisi vereceklerini söyleyen ABank Perakende Bankacılık Dağıtım Kanalları Satış ve Pazarlama’dan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı İzzet Metcan, “Ayrıca şubat sonuna kadar kullandırılacak kredilere de kredi tahsis ücreti uygulamıyoruz.

Kredilerimizde alt ve üst limit bulunmuyor” diyor. ABank gerekli gördüğü haller dışında tekne kredilerinde kefil aramıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Yeni kredi faiz oranları oldukça yüksek. Kredi almak için biraz beklemek gerek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu