Anasayfa / İş Fikirleri / Tekno Market Kurmak

Tekno Market Kurmak
Teknoloji Mağazası Açmak İçin Markalar, Teknoloji Mağazaları,  Teknoloji Mağaza Markaları, Teknoloji Mağazacılığı İçin Markalar, Girişimcilik, İş Fikirleri, Tekno Market Kurma İş Fikirleri

Tekno Market Kurmanın Yatırım Maliyeti

100 metrekarelik bir teknomarket kurmanın yatırım maliyeti, 40 bin-60 bin dolar arasında değişiyor. Girişimcinin mağaza dekorasyonu için metrekare başına 150-300 dolarlık bir harcama yapması gerekiyor. Mağaza içerisine koyulacak ürün miktarı da metrekare başına yaklaşık 500 dolardan başlıyor.

Teknoloji çok hızlı değiştiği ve ani fiyat düşüşleri yaşanabildiği için teknomarketlerde stok çevrim hızları, büyük önem taşıyor. Elinizdeki stoğu çok iyi kontrol etmeniz ve hızla satışa döndürmeniz gerekiyor. 100 metrekarelik bir mağaza örneğinden yola çıkarsak, mağazanın aylık ortalama 100 bin dolar civarında bir ciro yapması gerekiyor.

Bu Markalar İle Teknoloji Mağazacılığına Adım Atabilirsiniz

Mavi Bilgisayar   /    Hedefi 100 milyon dolar
1999 yılında Ankara’da kurulan ve mağazalaşnıaya hız veren teknoloji marketlerden Mavi Bilgisayar’ın bugün; Ankara, Kocaeli vc Denizli’de toplam beş mağazası bulunuyor. Orta vadede 10 mağazaya ulaşmayı hedefleyen şirket, özellikle büyük şehirlerde mağazalar açmayı planlıyor. Ancak heniiz franehise koşulları netlik kazanmadığı için bu konuda bilgi verilemiyor. İstanbul’a güçlü bir ortakla girmeyi düşünen şirket en çok; notebook, dijital fotoğraf makinesi, vide-o kameralar, LCD ve Plazma TV’ler satıyor.

Uygun fiyat politikası benimsediklerini söyleyen Mavi Bilgisayar Genel Müdürü Hanıza Hakan, rakiplerinin bir-iki ödeme şeklinde yapabildiği indirimleri, tüm ödeme seçeneklerine sunduklarını belirtiyor. Süreli kampanyalarda da daha agresif fiyatlarla öne çıktıklarına değinen Hakan, bu işe ilk başladıklarında 1.2 milyon dolar ciroları olduğunu, bu yıl ise 100 milyon dolar ciro hedeflediklerini kaydediyor.

Yabancı rakiplerine göre piyasa tecrübelerinin rekabette avantaj sağladığını ifade eden Hakan, şöyle devam ediyor:
“Yabancılar halen Türkiye’nin şartlarını, dinamiklerini öğrenme ve uyum sağlama aşamasında. Mağaza lokasyon seçiminden, taksit seçeneklerine, müşteri alışkanlıklarından, sergileyeceğiniz ürün çeşitliliğine kadar Türkiye’nin bu sektörde farklılaşan birçok yönü var. Örneğin; yabancı rakipler, mağaza lokasyonlarında vahim denebilecek seçimler yapabiliyor. Bizim başarısız bir tek mağazamız yok.”

Hızlı karar verebilme, uygulayabilme, değişime hemen ayak uydurabilme gibi özelliklerinin rakiplerine göre artıları olduğunu söyleyen Hakan, “Yine yabancı rakiplerimizin hiç yapmadığı bir şeyi yapıyoruz. Kutu (Hazır Pc) satışının yanında, Oem dediğimiz bilgisayar bileşenlerinin hem satışını, hem montajını, hem de kurulumunu yapıyoruz. Bu uzmanlık ve emek gerektiren bir iş” diyor.TELESES   /    Başkent ve çevresindeki illerde etkili
1987’cle santral cihazları satan ve bunların kurulumunu yapan bir şirket olarak Recep Uzelli tarafından kurulan Te-leses de yerli tekno mağazalardan. 1990’a kadar sadece kurumsal pazara odaklanan şirket zamanla; çağrı cihazları, NMT araç telefonları satışının başlaması ile beraber ilk kez perakende piyasası ile tanışmış.

İşe, kapıdan kapıya hizmet anlayışı ile başlayan şirket, 90’lı yıllarda ilk mağazasını açmış. 1994’te ise cep telefonu işine Turkcell kanadında bir bayii olarak başlamış. Ardından Teleses Turkcell’in aktivasyon merkezi olarak yeni bir pozisyon almış. Teleses’in hizmet kapsamı zamanla tüm cep telefonu aboneliklerini yapmak ve aktivasyon, katma değerli servisler ya da fatura tahsilatı gibi müşteri yönetim operasyonları gerçekleştirmek olarak genişlemiş.

2000’li yıllara gelindiğinde Tclcscs gerek perakende satış, gerekse toptan satışta ccp telefonu piyasasında lider oyuncu olarak yer almış.

Şirket, cep telefonu satışlarında yüzde 6-7’lik bir pazar payına ulaşmış. Teleses, bugün de başta cep telefonları olmak üzere, dijital telsiz telefonlar, PMR el telsizleri, cep telefonu aksesuarları, hafıza kartları, navigasyon yazılımları, görüntülü telefon cihazları gibi tüketicilere yönelik telekom ürünlerinin, perakende ve toptan olarak satışını yapıyor.

Şirketin ayrıca ürün geliştirme departmanı da bulunuyor. Bu departman, müşterileri yeni ürünlerle buluşturmak için çalışmaya devam ediyor.

Ankara merkez olmak üzere 27 adet mağazası bulunan Tclcscs, beş yılın sonunda 70 mağazaya ulaşmayı hedefliyor. Ankara dışında Kırıkkale ve Sivas’ta da mağazaları bulunan şirket; Çorum, Kayseri ve Eskişehir, Yozgat, Konya, Samsun ve Trabzon’da da şubeler açmayı planlıyor.

1 milyon adetlere ulaşan ulusal cep telefonu pazarında yüzde 5-10’lıık pazar payına sahip olduklarını söyleyen Teleses Yönetim Kurulu Başkanı Recep Uzelli, şunları anlatıyor:

“Şirketimiz 700-750 bin dolarlık bir ciro ile 1987 yılında sektöre adımını atmıştı. 2007 yılında toplam grup ciromuz, 199 milyon dolar olarak gerçekleşti. 2004’ten beri bir marka projesi yürütüyoruz. Dect telefon kategorisinde başlattığımız bu proje çerçevesinde ‘Laxon’ markası, bugün yüzde 22 pazar payı ile kategoride pazar İkincisi konumundayız.”

Teknolojix   /    Nüfusu 50 binin üzerindeki yere gidecek
Bursalı Sönmez Holding çatısı altındaki Teknolojix, ilk mağazasını 2003 yılında açtı ve şu an Türkiye genelinde 44 mağazaya ulaşmış durumda. Önümüzdeki beş yıl içinde mağaza sayısını 300’e çıkarmayı hedeflediklerini söyleyen Sönmez Holding Teknoloji Grubu CEO’su Osman Akın, geçen yılı 100 milyon YTL ciro ile kapattıklarını, bu yıl da büyümeye devam edeceklerini belirtiyor.

En büyük hedeflerinin Teknolojix markasını 2010 yılında bir dünya markası haline getirmek olduğunu ifade eden Akın, şöyle devam ediyor:

“Anadolu odaklı bir büyüme stratejisi izliyoruz ve hem kendi mağazalarımızı açarak hem de franchise yöntemi ile yaygınlaşıyoruz. Nüfusu 50 binin üzerinde olan her yerde, kendi bölgesinin dinamiklerini daha iyi bilen girişimcilerle iş yapma imkanı buluyoruz.”

Teknolojix franchise ücretlerinin il ve ilçe merkezlerinde değişiklik göstermekle beraber ortalama 15 bin dolar olduğu belirtiliyor. 100 metrekarelik bir Teknolojix mağazasının ilk yatırım maliyetinin ise yaklaşık 45 bin dolar civarında gerçekleştiği ifade ediliyor. Mağaza içerisine koyulacak ürün miktarı da metrekare başına 800- bin dolar arasında değişiyor.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir