Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Fikirleri 2018 / Tekrarlanabilir Muhteşem İş Modeli

Tekrarlanabilir Muhteşem İş ModeliTekrarlanabilir Muhteşem İş Modeli

Kurumlar basit bir formülden kaldıraç olarak faydalanarak yeni ve daha kalıcı bir ayrışma yaratabilirler.

Anafikir

Gerçekten başarılı şirketler, kendi stratejilerini tek bir sistem olarak birlikte hareket eden ve birbirlerini güçlendiren birkaç etkili ve cesur farklılaşma formları üzerine inşa eder.

Onlar kendi çekirdek farklılaştırıcılarını yeni konseptler için kopyalayan yöntemlerden faydalanarak büyürler. Ve kendi farklılık kaynaklarını, organizasyondaki herkesin anlayabileceği ve izleyebileceği alışkanlıklara, davranış tarzlarına ve eylem sistemlerine dönüştürürler.

Güçlü farklılaşmalar ancak basit, tartışmaya açık olmayan prensipler ve şirketin her yerinde sürekli iyileştirmeler yapılmasını sağlayan sağlam öğrenme sistemleriyle desteklendikleri zaman kalıcı kârlar sağlarlar.

FARKLILAŞMA, stratejinin özü, rekabet avantajının temel kaynağıdır. Rakiplerinizle sadece eşi benzeri olmayan bir performans göstererek değil ama aynı zamanda çekirdek müşterilerinize çok daha iyi ve onlara para kazandıracak şekilde ayrışmak suretiyle hizmet vererek de çok güzel paralar kazanabilirsiniz.

Ne kadar çok farklılaşırsanız avantajınız da o kadar büyük olur. 2010 yılında dünyanın dört bir yanındaki 170 pazarda 150 milyar paketten fazla satan bir şirket olan Tetra Pak’ı gözünüzün önüne getirin. Tetra Pak’ın karton paketleri ürünlerin raf ömürlerini uzatmanın yanı sıra, buzdolaplarına duyulan ihtiyacı da ortadan kaldırıyor. Piramit veya kare şekilleri sayesinde teneke kutular veya şişelere kıyasla kamyonlara ve raflara çok daha verimli bir şekilde yerleştiriliyorlar. Bu şirkete has laminant kaplama malzemesini kullanan ambalaj makinaları ise yüksek hacimli mandıra faaliyetleri için tam biçilmiş kaftanlar. İşte bu üç özellik sayesinde Tetra Pak rakipleriyle arasındaki mesafeyi gitgide açabiliyor ve kendi maliyetinin bile üzerinde getirisi olan bir ambalaj üretebiliyor.

Yıllar boyunca üstün bir performans seviyesini sürdürebilen şirketleri kapsayan araştırmamızda, onların yüzde 80’inden fazlasının kendi stratejilerinin merkezine bu türden iyi tanımlanmış ve kolayca anlaşılabilen bir farklılaşmayı yerleştirdiklerini gördük.
Nike’ın kendisini ayrıştırması, markasının gücünde, bu şirketin yıldız sporcularla kurduğu ilişkilerinde ve kendine has performans odaklı ürün tasarımında yatar. Singapore Airlines’ın farklılaşması, saatlerce süren iş seyahatlerinde kaliteli hizmetleri makul bir fiyattan sunmanın eşsiz yollarını bulmasından kaynaklanır.

İnovasyonların çoğu, hatta bozucu olanları bile, bir iş modelinin sadece bir kısmını etkiler.

Apple ise apayrı bir rakip olarak ortaya çıkmasını, kullanımı kolay yazılımlar üretmedeki derin kapasitesine, entegre çalışan iTunes sistemine ve tasarım ile ürün hattının yalınlığına borçludur (Apple’da sadece 60 civarında temel SKU yani stok kodu vardır).

Endüstrilerin çoğunda bunlar gibi üstün performanslılara rastlayabilirsiniz. Sıcak piyasalarla ilgili soğuk gerçek şudur: Bir şirketin kendi performansını uzun vadede farklılaştırması ve kendine has uygulamaları, bizim araştırmamıza göre içinde faaliyet gösterdiği endüstriye kıyasla en az dön kat daha fazla etkili bir rol oynar. Her endüstride liderler ve nal toplayanlar vardır ve liderler genellikle en fazla farklılaşanlar arasından çıkar.

Ancak, farklılaşma zaman içinde aşınmaya uğrar ve bunun tek sebebi rakiplerinin kendilerini alaşağı etmek için sıkıştırmaları ya da onu kopyalamaları değildir. Sıklıkla asıl sorun içeride yatar: Başarılı bir farklılaşmayla yaratılan büyüme, beraberinde karmaşıklık da getirir ve karmaşık bir şirket hangi alanlarda en iyi olduğunu unutmaya meyillidir. Ürün sayısı mantar gibi artar. Şirket satın almalarıyla kendi çekirdek işinden uzaklaşılır.

CEO’nun ofisinden giderek uzaklaşan ön cephede çalışanlar, şirketin stratejik önceliklerinden bihaber olmaya başlarlar. Tutarsızlıklar yüzünden ölçek ekonomileri bozulur ve şirketin öğrenme yeteneği törpülenir. “Yeniden keşfetmek” ve “bozuculuk yapmak” gibi kavramların neden bu kadar popüler olduklarını çok az kişi merak eder. Karmaşıklıkla başa çıkamayan ve farklılığı kaybolan şirketler sonunda yeni kurulmuş şirketlerin bozucu inovasyonlanyla bozguna uğramamak için tüm iş modellerini baştan aşağıya ve çabucak gözden geçirmek zorunda olduklarına inanırlar.

Oysa çoğunlukla yeniden keşfetmek, sapılacak en yanlış yollardan biridir. Üstün performans hakkındaki 15 yıllık araştırmamızca desteklenen bizim deneyimimize göre, gerçekten en başarılı şirketlerin periyodik olarak “zırt pırt değiştirilen” stratejilerle kendilerini yeniden keşfetmedikleri sonucuna ulaştık. Onlar bunun yerine günden güne daha fazla güçlendirdikleri temel farklılaşmalarına ısrarla daha fazla sarılıyorlardı. Kendi farklılaşmalarını ön cepheye nasıl ulaştırabileceklerini öğreniyor ve her gün kendi stratejik avantajlarıyla soluk alıp vererek yaşayan bir organizasyon yaratıyorlardı. Onlar pazardaki değişikliklere uyum sağlayacak şekilde onu zaman içinde nasıl sürdürülebilir kılacaklarını öğreniyorlardı. Ve ayrıca “günün moda fikrinin” cezbedici şarkısının ritminden daha az odaklanmış rakiplerine kıyasla nasıl daha az baştan çıkacaklarını da öğreniyorlardı. Sonuç ise oldukça basitti: Bir şirketin sürdürülebilir büyüme yaratmak için yeni ürünlere ve pazarlara defalarca uygulayabileceği tekrarlanabilir bir iş modeli. Burada basitlikten kastedilen şirketteki herkesin aynı telden çalması, yani başarının temel kaynağını hiç kimsenin unutmamasıdır.

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.