Kariyer ve İş

Telefonda İş Görüşmesi Yapmak

Telefonda iş görüşmesi yapmak için öneriler. Çoğu kişi telefonda yapılan iş görüşmelerinin sadece bir formaliteden ibaret olduğunu düşünür. Ancak telefonda yapılan iş görüşmeleri de yüz yüze yapılanlar kadar önemlidir çünkü asıl iş görüşmenizin tohumlarını bu görüşmede atarsınız. Eğer gelecekteki firmanızı telefonda etkilemeyi başaramazsanız, iş görüşmenizde onu etkileme şansınızı kaybettiniz demektir.

Telefonda konuşurken gerilir misiniz? Telefonda nasıl konuşmanız gerektiğinden emin değil misiniz? Yardım için buradayız. Aşağıda telefon görüşmesi yaparken aklınızda bulunması gereken noktaları bulabilirsiniz:

Telefonunuzun Güvenilir Olduğundan Emin Olun

Telefonda görüşürken hattan düşmeniz potansiyel firmanız için son derece rahatsız edici bir durumdur. Telefon hattınızın ne kadar güvenilir olduğu hiç önemli değil, tedbir olması açısından daima sabit hatları kullanın. Yanlışlıkla telefonunuzun kapanması durumunda sadece potansiyel firmanızı rahatsız etmekle kalmaz, telefon görüşmesine geri döndüğünüz zaman büyük bir panik de yaşarsınız.

Telefonda iş görüşmesi yapmak
Telefonda iş görüşmesi yapmak

Mümkün Olduğunca Açık ve Net Konuşun

Jest ve mimiklerden yararlanma şansınız olmadığı için tek sahip olduğunuz iletişim aracı sesiniz olacaktır. Amacınıza yönelik ve açık konuştuğunuzdan emin olun. Konuşurken gülümsemeniz karşı taraf tarafından hissedilecektir, bu yüzden gülümsemeye önem verin. Yemek yemekten, sigara içmekten ve konuşmanızı engelleyecek her türlü aktiviteden kaçının. Konuşmanızın anlaşıldığından emin olun çünkü sizi anlamamaları sonucu sorularını tekrarlamalarını istemezsiniz.

Görüşmenizi Yapmak İçin Sessiz Bir Mekan Seçin

Çoğu telefon etrafınızdaki sesleri zannettiğinizden daha fazla algılar ve karşı tarafa iletir, bu yüzden mümkün olduğunca sessiz bir yerde bulunmaya özen gösterin. Televizyonun sesini kısın ve radyoyu kapayın. Çocukları konuşmayı yapacağınız odadan uzak tutun. Konuşmanızı bölecek bir trafik gürültüsü veya siren sesi olmadığına emin olun. Eğer görüşme yaptığınız kişi gürültü nedeniyle sizi anlayamadığını söylerse, hem siz bu durumdan çok rahatsız olursunuz, hem de karşı tarafta bu görüşmeyi ciddiye almadığınız izlenimini bırakırsınız.

Konuşmanızı Bölecek Her Türlü Etkenden Kaçının

Konuşmanızın bölünmesi iş görüşmenizin başarısız gitmesinin en yaygın sebebidir. Yüz yüze olan görüşmelerde sadece siz ve görüşmeyi yapacak kişi vardır ve dikkatinizi dağıtacak hiçbir şeyle karşılaşmazsınız. Ancak telefonla görüşürken sizi rahatsız edecek birçok şey vardır. Dikkatinizi dağıtacak her şeyden kaçındığınızdan emin olun. Birkaç işle birden meşgul olmayın ve telefonda görüşme yaparken gelen aramaları telefon ayarlarınız aracılığıyla engelleyin. Eğer dikkatinizin dağıldığı hissedilirse, görüşmeyi ciddiye almadığınız düşünülür.

Etkilemek İçin Giyinin

Yüz yüze bir iş görüşmesi yapmıyor da olsanız, sanki öyleymiş gibi düşünüp uygun giyinmeniz güzel bir fikirdir. Pijamalarınız içinde iş görüşmesi yapmak sizi gereğinden fazla rahat hissettirir ve bu sebeple verdiğiniz cevapların etkisi azalabilir. Bu görüşmeye profesyonellik katmak ve kendinizi de buna uygun hissetmek için giyinmenize dikkat edin.

Mutlaka okuyun: Yıllık ücretli izin hakkı nedir ve kullanma şartları nelerdir?

Telefonda İş Görüşmesi Yapıyor Olduğunuz Gerçeğinden Faydalanın

Bu tarz bir görüşmenin güzel yanı iş görüşmesi yaptığınız kişinin sizin ne yaptığınızı görmüyor olmasıdır. Bu durumu lehinize kullanın. Özgeçmişinizin bir kopyasını hazırlayın, başvurduğunuz pozisyonla ilgili işinize yarayabilecek notlar hazırlayın ve bu notlardan faydalanın. Bilgisayarınızla firmanın internet sitesine bağlanın. Ağzınızın kuruması ihtimaline karşı yanınızda bir bardak su bulundurun. Kendinizi çok rahat hissettiğiniz bir ortam yaratın ki performansınız en üst seviyede olsun.

Ancak unutmayın ki iş görüşmesi yaptığınız kişinin sizi görmüyor olması size gelişi güzel davranma hakkını vermez. Telefonda iş görüşmenizi gerçek görüşmenizden önce bir pratik olarak görün. Her şeyi olabildiğince profesyonel sınırlar içerisinde yapın, her şeye hazırlıklı olun ve sonraki görüşmeler için gereken adımları izlediğinize emin olun.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu