Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

TEM’in çevresinde 29 yeni proje var

Ulaşım, gayrimenkul sektörünü besleyen en önemli unsurlardan biri. Özellikle de İstanbul gibi trafiğin yoğun olduğu büyük şehirlerde ulaşım aksları gayrimenkul projelerinin üssü haline geliyor. TEM yolu da bunlardan biri. Bu hatta proje geliştirme yarışı sürüyor. TEM’in Seyrantepe-Bahçeşehir aksında şu anda üretim ya da geliştirme aşamasında bulunan 29 yeni konut projesi ve karma proje var.

Dünyanın gelişmiş kentlerinde, özellikle de Avrupa’da otoyolların kenarlarında gürültü nedeniyle pek fazla yerleşim yeri bulunmaz. Konut yapmak için daha çok sakin bölgeler tercih edilir. Oysa ülkemizde tam tersi bir eğilim söz konusu. Yerleşim yerleri daha çok ulaşım akslarının çevrelerinde yükseliyor. Tıpkı TEM ve E5’te olduğu gibi.

İstanbul’u Avrupa’ya bağlayan yol olan TEM yolu, son yıllarda konut projeleri ile çevrelenmeye başladı. Artaş İnşaat tarafından yaklaşık sekiz yıl önce Avrupa Konutları TEM projesinin yapılmasıyla başlayan TEM yolu üzerinde proje geliştirme trendi, Finanskent, Mail of İstanbul, Ağaoğlu My World Europe Ayazma, Batışehir ve TemaPark projeleriyle hız kazandı. Bu hattaki proje yarışı hala sürüyor. Maryapı’dan Sur Yapı’ya, İhlas Yapı’dan Artaş İnşaat’a kadar birçok şirket bölgede proje geliştiriyor. Şu anda TEM yolu üzerinde geliştirme ve üretim aşamasında 29 konut ve karma kullanım projesi bulunuyor.

FİYATLAR YÜKSELDİ

İstanbul’un en popüler lokasyon-ları olan Maslak, Levent, Etiler gibi merkezlere kısa sürede bağlanılması ile öne çıkan TEM aksındaki projelerde bundan yedi yıl önce 2 bin 500 TL/m2’ler seviyesinde başlayan yapılaşma hareketi, yükselen fiyatlarla devam ediyor. TEM’in Avrupa bölümünde Bahçeşehir, Atakent, Gaziosmanpaşa ve Seyrantepe’de yoğunlaşan yeni projelerde metrekare fiyatları 6 bin TL’den başlayıp kent merkezine yaklaştıkça 12 bin TL’ye kadar ulaşıyor. TEM çevresindeki semtlerdeki kentsel dönüşüm çalışmaları da yeni proje geliştirilmesine imkan sağlıyor.

TEM yolunu ilk keşfeden ve Avrupa Konutları TEM ve Avrupa Konutları TEM 2 projelerini hayata geçiren Artaş inşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya, TEM bölgesinin ulaşım kolaylığı nedeniyle öne çıktığını, ürettikleri projelerle bölgenin fiyatlarını yukarı taşıdıklarını söylüyor. TEM yolunun Arıcılar Mevkii’nde 950 konuttan oluşacak Avrupa Konutları Arıcılar projesini geliştirdiklerini belirten Çetinsaya, “Belediyede ruhsat aşamasındaki projemizin ruhsatı çıkar çıkmaz inşaatına başlayacağız. TEM hattı kolay ulaşımı ile vatandaşımız tarafından tercih ediliyor. Biz de yer bulduğumuz müddetçe burada proje üretmeye devam edeceğiz” diyor.

KEŞFEDİLEN BÖLGELER

TEM yoluna cephesi bulunmasına karşın şimdiye kadar pek ilgi görmeyen Sultangazi semti de TEM Point ve Suryapı Vitrin projeleri ile markalı konut üreticilerinin merceği altına girmiş oldu. Bu bölgede birçok inşaat firmasının araştırmalar yaptıkları konusunda da duyumlar alıyoruz.

Gaziosmanpaşa’da büyük bir proje hazırlığında olan İhlas Yapı, Avrupa Konutları TEM’in yakınında 350 bin metrekare alan üzerinde 4 bin 500 konut ve ticari alanlar geliştirecek.

TSKB Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Makbule Yönel Maya, TEM hattının karma proje üretmeye fırsat sunan boş arsa stokunun fazla olması ve ulaşım kolaylığı sağlamasıyla öne çıktığını söylüyor. TEM hattının trafik dahi olsa kent merkezine bir saat gibi kısa bir sürede ulaşım sağlaması nedeniyle insanlar tarafından tercih edildiğine dikkat çeken Maya, “Bölgede yapımı planlanan üç katlı tünel ve yapımı süren metro hattı da tercih edilmesine neden oluyor. Önümüzdeki dönemde bölge daha da değerlenecek gibi gözüküyor” diyor.

DEĞERLENME POTANSİYELİ

Beşiktaş, Levent ve Ulus aksında oturmak isteyip de yüksek fiyatlar nedeniyle buralarda oturamayanların TEM ve E5 aksında oturmayı tercih ettiklerine dikkat çekiliyor. Bu bölgelerde proje geliştiren konut üreticilerinin projelerini daha kolay sattıklarına da vurgu yapılıyor.

TEM yolu etrafında proje sayısının artmasında yol bağlantılarına kolay ulaşımın etkili olduğuna dikkat çeken Eva Gayrimenkul Değerleme Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, TEM’e cepheli projelere bakıldığında metrekare birim değeri bakımından Seyrantepe’nin en yüksek değerlere sahip bölge olarak öne çıktığını söylüyor. Bölgeye yönelik yeni metro ve üç katlı tünel projelerinin bulunduğunu da hatırlatan Yazıcı, önümüzdeki dönemde hattın trafik yükünün yeni projelerle hafiflemesiyle daha da değerlenebileceğini de vurguluyor.

DÖNÜŞÜM TETİKLİYOR

TEM yoluna sınırı bulunan Gaziosmanpaşa semtinin kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan yapısı da bölgede yeni proje sayısının artmasına zemin hazırlıyor. Gaziosmanpaşa Bele-diyesi’nin kentsel dönüşüm konusunda aktif olması inşaat şirketlerinin işini kolaylaştırırken bölgede proje üretme iştahını da kabartıyor. Tıpkı Sur Yapı ve İhlas Yapı’nın projelerinde belediye ile yapılan sözleşmelerde olduğu gibi.

Kentsel dönüşüm konusunda son çıkarılan yönetmeliğin sağladığı avantajlarla önümüzdeki dönemde daha çok proje üretilmesi bekleniyor. Bu bölgede üretilen projelerin hızlı pazarlanması da inşaat şirketlerinin TEM bölgesinde proje geliştirme konusundaki iştahlarını artırıyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu