MakalelerPazarlama ve Satış Taktikleri

Tüketicinin Her İhtiyacı Tek Mağazada

Tüketicinin Her İhtiyacı Tek Mağazada

Çok katlı mağazalar, tüm aile bireylerinin her ihtiyacını bir çırpıda karşılamak isteyen tüketicilerin başlıca tercihi. Bu mağazalar bol seçeneklerinin yanında, farklı kampanyalarıyla da oldukça cazip.

Uzun uzun alışveriş yapmak kimileri için büyük keyiftir. Ancak 2000’lerin şehirli tüketici profili her zaman alışverişe uzun zaman ayıramayabiliyor. Bir mağazaya girip, tüm aile bireylerinin her ihtiyacını karşılamak bu tüketici profili için biçilmiş kaftan. Bunun için ise çok katlı mağazalar karşımıza iyi birer alternatif olarak çıkıyor. Hem ürün ve marka hem fiyat alternatifleriyle avantaj sağlayan bu mağazalar, monobrand mağazası olmayan markalar için de iyi bir fırsat olarak kabul ediliyor. Çok katlı mağazacılık for-matı, bu fırsatları sebebiyle 18-20 Nisan 2012 tarihlerinde Berlin’de gerçekleşecek ICSC Avrupa Konferansı’nm da ana gündem maddelerinden biri olacak.

Bu konuda da Türk tüketicisi için alternatifler artmaya devam ediyor. YKM, Boyner, Çetinkaya, Ender gibi köklü markalar mağaza sayılarını artırırken, yabancı markalar da pazara girmeye devam ediyor. Diğer taraftan çok katlı mağazalar arasında uzmanlaşma dikkat çekiyor. Boyner’in farklı ürün segmentleri veya hedef kitleleri için yarattığı mağaza konseptleri, Harvey Nichols’un sadece lüks ürün segmentinde hizmet vermesi buna birkaç örnek…

“Pratik bir alışveriş deneyimi”

Çok katlı mağazacılık formatında hizmet veren en eski markalardan biri YKM… Bugün kadın, erkek, çocuk, aktif spor giyim, ayakkabı ve çantadan kozmetik ve kişisel bakım ürünlerine, iletişim ve teknoloji ürünlerinden, elektrikli ev aletleri ve ev dekorasyonuna kadar dokuz ayrı kategoride, bin 100 marka, 150 bin ürün çeşidi ile hizmet veren YKM mağazalarını yıllık yaklaşık 40 milyon kişi ziyaret ediyor.

“YKM olarak, değişen yaşam trendleri ve yeni tüketici beklentileri doğrultusunda müşterilerimize farklı konularda da hizmet vermeyi planlanlıyoruz ve mağaza konseptlerini bu hizmetler doğrultusunda yeniden tasarlıyoruz” diyen YKM Satış ve Mağazalar Direktörü Emrah İnel, yakın gelecekte mağazalar bünyesinde sağlık sigortası, kuru temizleme, gurme shop’lar ve moda akademisi gibi yeni ve farklı hizmetler verileceğinin de bilgisini veriyor.

Ayrıca firma 2012 yılında Jachs, Jimmy Key, Silver San, Jack Wolsfkin, The North Face, Bobs, Paul Frank, Volcom, Coloud, Urbnears, Kustom, Etnies, CK, Rocco Barocco, Zoopa, Derimod, İssimo, Cotton Box, Koleksiyon ve Alef markalarını da portföyüne ekleyecek.

İnel, çok katlı mağazaların sunduğu ürün çeşidi nedeniyle tüketici tarafında sıkça tercih edildiğine dikkat çekiyor: “Çok katlı mağazalar bünyelerinde bulundurdukları marka çeşitliliği ve ürün gruplarıyla tüketici için her zaman daha pratik bir alışveriş deneyimi sunmaktadır.” İnel, YKM’nin monobrand mağazalara göre özellikle farklı fiyat segmentleri ve ödeme kolaylıkları sunması nedeniyle cazip olduğunu savunuyor. “Marka çeşitliliği sayesinden her bütçeye uygun seçenekler ile tüketicilere cazip gelmektedir” diyen İnel, bunun yanı sıra, bünyesinde bulunan markaların kendi mağazalarından daha uygun taksit imkanları, YKM Kart ve Kampüs Kart’a özel promosyon uygulamaları gibi avantajlar sunduklarını ekliyor.

32 ilde 62 mağazaya sahip YKM, 2012 yılında da minimum 20 bin metrekarelik satış alanına sahip, yurt içi ve yurt dışında ıı yeni mağaza açmayı planlıyor.

Hedefi dünya markası olmak

24 mağazası bulunan Çetinkaya, kadın, erkek, çocuk, spor giyim ve aksesuarın yanında zücaciye, ev tekstili, elektrikli ve elektronik ev aletleri, kozmetik, market ile kafe, restoranıyla hizmet veriyor. Çetinkaya Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Üyesi Muhammed Çetinkaya bu geniş ürün yelpazesine rağmen görüşmekte oldukları markalar olduğunu söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Yapılan araştırmalarda Türkiye genelinde Çetinkaya en çok bilinen ve en çok güvenilen markalar sıralamasında üst sıralarda yer alıyor. Dolayısıyla Türkiye piyasasında ismini duyurmak isteyen markalar için Çetinkaya çok büyük bir fırsat. Her sene milyonlarca insan yürüme mesafesindeki mağazalarımızı ziyaret ediyor. Bizde tabi bu konuda seçiciyiz. Bunun yanında Fithit, Miyamira ve Fitkid gibi kendi markalarımız da var. Bu markalara da önümüzdeki dönemde ağırlık vereceğiz.”

Çok katlı mağazaların tüketiciye çok sayıda avantaj sunduğuna dikkat çeken Çetinkaya, “Çetinkaya’ya gelen müşteri hem AVM’ler de gördüğü çok sayıda markayı, hem de Çetinkaya’nın kendi imalatı olan kaliteli ve uygun fiyatlı ürünleri alma şansına sahip oluyor” diyor. Bugün 9 ilde hizmet veren Çetinkaya, bu yıl İzmir, Eskişehir, Kayseri, Diyarbakır, Konya, Urfa, Van, Kahramanmaraş gibi şehirlerde mağazalar açacak. “Ayrıca İstanbul ve Bursa’da birer mağaza daha açmak 2012 iş planımız içinde yer alıyor” diyen Muhammed Çetinkaya, 2012’de de açılması planlanan 12 yeni mağaza ile 2 bin kişiye daha direkt iş imkânı sağlayacaklarını belirtiyor. Tüketiciden mağaza açmaları konusunda çok fazla talep aldıklarını da ekleyen Çetinkaya, yurtiçinde belli bir büyüklüğe ulaştıktan sonra yurtdışında da mağaza açmayı planladıklarını belirtiyor. Çetinkaya dünyanın en büyük markalarından biri olmayı hedeflediklerini anlatıyor: “Çetinkaya Şirketler Grubu olarak asıl hedefimiz, dünyanın
en büyük perakende mağazalar zincirlerinden biri olmak. Türkiye artık doğru rotada ilerliyor. Türk gençliğinin ufku çok geniş, yakın zamanda Türkiye’nin, dünyanın en büyük ilk ıo ekonomisi arasına gireceğini ve daha sonra da en büyük ekonomisi olacağını düşünüyorum.”

“Herkesin ihtiyacını karşılayabiliyoruz”

İstanbul, Adana, Mersin, Konya, Kayseri, Gaziantep, Eskişehir, Edirne, Sakarya ve Denizli gibi büyük şehirlerde 23 mağazasıyla hizmet veren Ender Mağazaları da müşterilerine hemen hemen her segmentten sayısız ürün sunuyor. Geniş ürün seçeneği ve uygun fiyatları sayesinde müşteri profilinin çok sadık olduğuna dikkat çeken firmanın üçüncü kuşak yöneticilerinden Burcu Gizer Sürmeliler şunları söylüyor: “Sürekli bizim mağazalarımızdan alışveriş yapan Ender Kart müşterilerinin istek ve arzularına daha fazla önem vermekteyiz. Yine hitap ettiğimiz segmentler ve alt kırılımlarm-dan da bahsedecek olursak; mağazacılık sistemimize de uygun olarak çekirdek aileler, emekli çalışanlar, genç çalışanlar, evde tek bir kişinin çalıştığı aileler, yeni evliler, evlilik hazırlığı içinde olanlar, hediye alma)’! sevenler, bir ya da iki kredi kam kullananlar, alışverişler de daha çok aile reisinin eşinin söz sahibi olduğu aileler yer alıyor.”

CRM çalışmalarına çok önem verdiklerini söyleyen Sürmeliler şöyle devam ediyor: “Hitap ettiğimiz tüketici seg-mentlerin de geleneksel gelir ve sosyoekonomik bazlı değerlendirmelerimizin yerini, daha derinlemesine çalışmalar alıyor. Önceden cinsiyet, yaş, gelir grubu gibi klasik kriterlere bakarak incelerken değişen ekonomi, yaşam standartları ve trendlerle birlikte bu analiz yöntemlerinin başarısız olduğunu deneyimledik. Şuan mağazalarımızın hizmet verdiği müşteri grupları arasında özellikle sadık müşteriler çok fazla öneme sahip.” Burcu Gizer Sürmeliler’e göre çok katlı mağazaların tercih edilmesinin çok sayıda sebebi var. Bunlardan en önemlisi, bir ailedeki tüm bireylerin ihtiyacını karşılayacak ürün çeşitliliğine sahip olması nedeniyle kolaylık sağlamazı. Ayrıca çok katlı mağazalar sunduğu farklı ürünler sayesinde bir kişinin de tüm ihtiyacını karşılama imkânı sunuyor. Sürmeliler monobrand mağazalardan farklı olarak sundukları diğer avantajları da şöyle anlatıyor: “Ender Kaıt ile müşterilerimize vade farksız 8 taksit ve çeşitli zaman aralıklarında yaptığımız promosyon bulunuyor. Bu sayede müşterilerimizi kendimize daha fazla sadık hale getirmekte ve bir kredi kartı gibi hizmet vererek özel gün ve indirimlerden haberdar etmekteyiz. İkinci bir özel avantajımız ise ürün gamlarımız arasında bulunan bazı markaların sadece bize özel ürün tasarlayarak tek satış noktası konumuna gelmekteyiz. Yani marka kendi mağazasında satışını yapmamakta bize özel üretilmektedir.”

Ceyhan Konuk

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu