Anasayfa / Kariyer ve İş / Turizmci en çok resepsiyonist arıyor

Turizmci en çok resepsiyonist arıyorResepsiyonist İlanları

Yaz geldi, turizm ye otelcilik sektöründe personel arayışı başladı. Sektörde en çok resepsiyonist ve garson arayışı sürerken, ikinci dil bilen adaylar bîr adım öne çıkıyor…

TURİZMDE yaz sezonu mayıs ayı itibariyle başladı. Turistik işletmelerin yeni sezon hazırlıkları devam ediyor. Sektörde yaklaşık 600 bin kişinin iş başı yaptığı belirtiliyor. Öte yandan işe alımlar da de vam ediyor. Bunu artan ilan sayısından görmek mümkün. Kariyer.net’in verilerine göre, son bir yılda toplam 3 milyon 105 bin 294 başvuru alan turizm sektörünün ilan sayısında 2014 yılı Nisan ayında 2012’ye göre yüzde 28, 2013’e göre yüzde 17 artış yaşandı. Yenibiris.com’un verilerine göre ise, bu yılın Mart-Nisan döneminde verilen ilanlar, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38 oranında artış gösterdi. Son üç ayda, Antalya ve Bodrum gibi en çok tercih edilen tatil yörelerinde ilan artışı ise yüzde 300’ü geçti.

resepsiyonist

Turizmin ülke istihdamındaki payı da geçtiğimiz yıl yüzde 6.2’den yüzde 6.8’e çıktı. Sezonun tam olarak açılmasıyla yaklaşık bir buçuk milyon kişinin iş başı yapması bekleniyor.

GARSONLAR ARANIYOR

Kariyer.net’in verilerine göre, sektörde en çok resepsiyonist arayışı var. Bu pozisyonu sırasıyla garson, kat hizmetleri görevlisi, bellboy, muhasebe elemanı, aşçı, barmen/barmaid takip ediyor. “2014 yılında farklı olarak, önceki yıllarda sektörde bulunmayan yeni pozisyonların da ortaya çıktığını gözlemledik” diyen Kariyer.net Genel Müdürü Yusuf Azoz yurtdışı eğitim danışmanı, yönetici aşçı şefi, karşılama hostesi gibi yeni uzmanlık alanlarının da sektörde görülmeye başlandığını söylüyor.

Secretcv.com verileri de turizm sektöründe en çok ilan verilen pozisyonun resepsiyonistlik olduğunu gösteriyor. 920 ilanla birinci sırada yer alan resepsiyonistiliği, 540 ilanla garsonluk izliyor. Onu 388 ilanla şef/amir, 228 ilanla aşçı vc yine 228 ilanla hostes pozisyon u takip ediyor. Yenibiriş.com’un verilerine göre ise, özellikle turizm cenneti sayılan Ege ve güney bölgelerinde en çok aranan elemanların başında garson, bellboy ve resepsiyonist geliyor.

SPA RESEPSİYONİSTİNE TALEP ÇOK

Başvurular ile ilanlar kıyaslandığında ise çok fark görülmüyor. En çok resepsiyonist aranıyor, ancak en çok başvuru da resepsiyonistlik posizyonuna yapılıyor. Kariyer.net’in verilerine göre, en çok başvuru alan ilk beş pozisyon resepsiyonist, garson, banka yetkilisi, muhasebe elemanı ve satış danışmanı olarak sıralanıyor. Bir önceki yıla göre başvurularda en fazla artış gösteren pozisyon ise yüzde 70 ile spa resepsiyonisti. Bunu, yüzde 50 ile satış temsilcisi ve yüzde 37 ile yiyecek içecek müdürü takip ediyor. İlanlara başvuran adayların özgeçmişleri incelendiğinde 25:,30 yaş arasındaki adayların ilgisinin yoğun olduğunu söyleyen Yusuf Azos, yaşlarıyla orantılı olarak 3-5 yıl deneyimli adayların başvuru yapanların yüzde 25’ini oluşturduğunu söylüyor.

Secretcv.com verilerine göre ise, başvurularda şef/amir pozisyonu yüzde 18.93 ile birinci sırada geliyor. Onu yüzde 13.37 ile satış temsilciliği, yüzde 7.2 ile garsonluk, yüzde 5.31 ile yöneticilik izliyor. Han sayılarında birinci sırada olan resepsiyonistlik ise başvurularda yüzde 4.47 ile beşinci sırada.

İSTANBUL YİNE BİRİNCİ

Peki en fazla eleman arayan iller hangileri? Turizm denince akla ilk gelen Akdeniz ve Ege sahilleri elbette en fazla eleman arayışının yaşandığı yerler. Ancak Türkiye’nin en fazla turist çeken kenti olan İstanbul sıralamada üst sırada. Kariyer.net verilerine göre, turizm sektörünün son bir yılda en çok istihdam yarattığı ilk 10 şehre baktığımızda İstanbul ilk sırada geliyor. Turizm sektöründe aranan elemanlar açısından İstanbul’un Avrupa ve Asya yakalarında oranlar sırasıyla yüzde 31 ve yüzde 18. İstanbul’u yüzde 10 ile Antalya takip ediyor. Bu illerin ardından yüzde 8 ile Ankara, yüzde 7 ile İzmir ve Muğla geliyor.

Verileri yorumlayan Yusuf Azoz, yıl içinde yapılan turizm yatırımlarının, yerel istihdamı gözle görülür bir şekilde etkilediğini, ilanların şehirlere göre dağılımına baktığımızda, örneğin açılan yeni bir tesisin o şehirde istihdamı önemli ölçüde artırdığını söylüyor. Sec-retcv.com verilerine göre de turizmde en fazla eleman aranan il İstanbul. Yüksek turist kapasitesiyle Antalya en çok eleman arayan ikinci il. Onu sırasıyla İzmir, Muğla, Ankara, Bursa, Kocaeli ve Konya takip ediyor.

ANTALYA’YA DIŞARIDAN TALEP VAR

Yenibiris.com’un verilerine göre ise en fazla eleman aranan illerin başında Antalya geliyor. Antalya’yı Bodrum, İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Adana izliyor. Yenibiris.com’un yapılan başvuruları dikkate alan verileri ise, turizm-otelcilik sektörüne son üç ayda yapılan iş başvurularının bir önceki üç aya göre yüzde 65 oranında arttığmı gösteriyor. Şehir bazında bakıldığında başvurularda en fazla artış yüzde 98 ile İstanbul’da olurken, Antalya’da şehir dışından başvuruların yüzde 38 arttığı gözlemleniyor. Sektörde çalışmak için aranan kriterlerin başında yabancı dil bilmek geliyor. Bu anlamda İngilizce öncelikli tercih. Ancak An-talya gibi Rus turistin yoğun olduğu bölgelerde ikinci dil bilen adaylar hemen öne çıkıyor. İkinci dil ise çoğunlukla Rusça ve Almanca oluyor. Garsonlar için büyük tesisler en az iki yıl deneyim isterken, deneyimsiz eleman arayanların sayısı da az değil. Resepsiyonist içinse daha çok turizm-otelcilik bölümü mezunlan tercih ediliyor.
BAŞVURU SAYISINDA REKOR

Okan Tütüncü Sektördeki ilan ve eleman arayı-şmda yaşanan artışı değerlendiren Yusuf Azoz, turizm sektörünün 2014’e çok hızlı başladığını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Geçtiğimiz son üç yılda turizm sektöründeki istihdam dinamikleri, yıl içinde dönemsellik arz eden bir şekilde inişli çıkışlı olsa da toplama baktığımızda sürekli artış içinde. Ocak ve şubat aylarında geçtiğimiz yıllara göre çok önemli artışlarla rekor ilan seviyelerine ulaşıldı. Ocak ayında 3 bin 204 ilana başvuru yapılırken, şubatta bu rakam 3 bin 509 seviyesine ulaştı. Nisan ayında ise başvuru yapılan ilan sayısı 4 bin 36 gibi rekor bir seviyeye ulaştı. Bu rakamlara bakarak, istihdam açısından hareketli bir sezon olacağım söylemek mümkün.”

  İçdaş Personel Alımı, İçdaş İş Başvurusu

Yenibiris.com Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Ozörnek ise, istihdam edilmek üzere yaklaşık 6 bin 700 kişinin arandığı bilgisini veriyor ve şunları söylüyor. “Yaz sezonunun yaklaşmasıyla beraber turizm sektörünün istihdamda atılım yapmasına alışkınız. Bu yılın ilk üç aymda geçen yıla göre biraz daha fazla bir artış söz konusu. Eleman arayışının daha da artmasını bekliyoruz.”

RUS POPÜLASYONU ÖNEMLİ

Secretcv.com Genel Müdürü Okan Tütüncü ise, artan Rus popülasyonunun turizm alanlarına olan talebin devamlılığını sağladığını belirtiyor. Tütüncü, “Rusya dışındaki kuzey ülkeleri Türkiye’yi tanımaya başlıyor. Türkiye’de deniz-kum-güneş turizminin dışındaki wellness, sağlık, iş ve kongre turizmi gibi alanlar da gelişiyor. Özellikle sağlık turizmi komşu ülkeler ile Ortadoğu ve Avrupa’dan büyük ilgi görüyor” diyor.

Öte yandan, Türkiye menşeli film ve dizilerin özellikle Ortadoğu ve Balkan ülkelerinde yaygın olarak izlenmesiyle ülkemize olan merak artıyor ve bu da turizmi tetikli-yor. Tütüncü’ye göre, sektördeki bir diğer önemli gelişme de mevsimlik çalışanların yerini giderek profesyonel elemanlara bırakması. Turistlerle iletişim kuracak ve hizmet kalitesini ar-^ tıracak elemanlar çoğaldıkça gelen turistlerdeki memnuniyet düzeyi de artıyor. “Tüm bu gelişmeler ve ilanlardaki artış trendi göz önünde bulundurulduğunda, 2014 yılının turizm istihdamı açısından olumlu bir yıl olacağını söyleyebiliriz” diyor.

Sandra GÜLERŞEN / Hilton Wor!dwide Türkiye Bölge İK Direktörü
Yen! oteller açılacak

Türkiye’de 1955’ten bu yana hizmet veren Hilton Wor!dwide’in işletmede olan 23 ve açılması beklenen 28 oteli var. Firrrtaraıztn sunduğu iş olanakları* otellerin boyutuna ve markasına göre değişiyor.

Beş farklı marka ile hizmet veriyoruz: Conrad Hotels&Resorts, Hilton Hotels&Resorts, DoubieTree by Hilton, Hilton Gardan Inn ve Hampton by Hilton. 20X4 yılında Hilton İstanbul Bomonti, Hilton Gürden Inn Diyarbakır ve Hampton by Hijton Kaysşçhir İstanbul’u ve DoubieTree by Hilton Malatya’yı hizmete açtık.

Bunlar dışında bu yıl hizmete girmesini beklediğimiz birçok otelimiz var. Bu sene yapılan açılışlarımız ile toplamda 550’nin üzerinde yeni iş imkanı yarattık. Bu şene içinde aramıza katılan 550 ekip arkadaşımızın yaklaşık 440’ı operasyona! pozisyonlara yerleştirildi.

Zeynep Naz ÇELİK / Kemptaski Hotel The Dome, Sefek iKSEğîtım Müdürü
“50 kişi daha alacağız”

Akkanat Holding sn Antalya bölgesinde operasyonu devam eden İki yaz bir kış, Bodrum bölgesinde açılma aşamasında olan bir tane olmak üzere toplam dört otel yatırımı bulunuyor. Kempinskl Hotel The Dome bünyesinde Wayıs 2014 itibari ile 22’si pratik bilgi edindirme amaçlı istihdam etmiş olduğumuz stajyerler ıı ni£ dahil toplam 200 çalışanımız bulunuyor. 2014 başından bu y&na toplamda 56 kişiyi işe aldık. 20İ4 yılı bütçe rakamları doğrultusunda en yoğun istihdam haziran ve temmuz aylarında gerçekleştirilecek. Personel ; sayisı olarak ulaşacağımız en yüksek rakam stajyerler aabil 350 kişi olacak. 2014 yılı yaz sezonu için haziran ayı itibarîyle yiyecek ve içecek 14, ön büro 11, fıousekseplng sekiz, mutfak 14, finans iki ve Satış pazarlama bir olmak üzere toplam 50 yeni istihdam gerçekleştirmeyi planlıyoruz.

Özgür ŞAHİN / Divan Grubu İK Direktörü
“300 kişilik yeni istihdam”

Divan İstanbul Otel, Divan İstanbul City Otel, Divan İstanbul Asia Otel, Divan Bursa Otel, Divan Bodrum Otel, Divan Ankara Moment Otel, Divan Ankara Çukurhan, Divan Gaziantep Otel ve Divan Çorlu Otel olmak üzere toplam dokuz otelle faaliyet gösteriyor. Grup, Türkiye’deki otellerinde toplam 900 kişi istihdam ediyor. 2014 yılı içerisinde İstanbul Güneşli, Eskişehir ve Adana’da olmak üzere üç yeni otelimiz daha faaliyete geçecek. 2014 yılı başından bugüne kadar mevcut otellerimiz için 140 yeni personel alındı. Housekeeping ve servis bölümüne daha çok eleman alınırken, 2014 yılı sonuna kadar mevcutta faaliyette olan otellerimiz için 146 yeni çalışan daha işe alınacak. Ancak giriş çıkışlar nedeniyle bu sayının da üzerine çıkılması muhtemel, 2014 yılı içerisinde açılacak olan yeni oteller içinse yaklaşık 300 kişilik ilave istihdam sağlanacak. Bunların 37’si servis, 44’ü housekeeping, 22’si önburo, 28’i mutfak, 15’i destek birimler için alınacak.

Mustafa KARAMAN / Elite World Hotels İK Direktörü
İşe alımlar devam edecek

Elite World markasıyla ilk yatırımımız 2002 yılında Beyoğlu, Talimhane’de oldu. 4+ yıldızlı Elite World Prestige Hotel’in ardından 2008’de Talimhane’nin ilk beş yıldızlı otelini Elite World İstanbul’u açtık. Van’da Eylül 2012’de hizmete açtığımız, Van’ın en lüks beş yıldızlı oteli Elite World Van ve Ocak 2014’ds İstanbul Florya’da açtığımız yine beş yıldızlı Elite World Business ile toplamda dört otele ulaştık. Zincirimiz bünyesinde yaklaşık 600 çalışan var. 20İ4 yılı başından bu yana toplam 157 kişiyi işe aldık. Yılsonuna kadar yaklaşık 45 yeni personel alımı daha yapmayı planlıyoruz.

Ayla ÖZDEMİR / Rixos Hotels İK Müdürü
“İstihdam artıyor”

2014 yılında üç yeni otelimizle Türkiye’de toplam 12 otel ile hizmet vereceğiz. Otellerimiz bünyesinde yüksek sezonda 5 bin 500 civarında çalışan ile hizmet vermeyi planlıyoruz. Bu sene yeni geliştirdiğimiz Premium Line koıısepti ile sezona merhaba dedik. Yeni korısept doğrultusunda yenilenen iki otelimiz ve yeni açılacak otan otellerimizi de dikkate aldığımızda Gcak-Mayıs aralığında 2 hin 700 yeni personel istihdam ettik. İşe alım politikamız çerçevesinde yüksek sezon öncesi işe altınlarımız devam edecek. 500 civarında yâni arkadaşımızı bünyemize dahil etmeyi hedefliyoruz Yeni işe alınacak personelferimizin İ?6’si garson, 3?‘s: komi. 25’r erkek hostes, 24’ü public area attendant şeklinde olacak.

EZGİ GÜLER
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Konferanslara Katılarak Parlak Bir CV Yazmak

Parlak ve ilgi çekici bir CV yazmak. Orijinalinin simülasyonu olan Model Birleşmiş Milletler (MUN) konferansları …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir