Anasayfa / Şirket Haberleri / Turkcell fiberde de lider

Turkcell fiberde de lider2015 sonu itibarıyla fiber müşteri sayısı 899 bini aşan Turkcell, 35 bin 269 kilometrelik fiber ağını 2.4 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar ulaştırdı.

4.5G’de lider olan Turkcell fiberde de liderliğini sürdürüyor. Fiber yatırımların başladığı 2008 yılından bu yana toplamda 3.5 milyar TL’yi aşan yatırımla fiber ağını 35 bin 269 kilometreye çıkaran Turkcell, 79 ile uzanan bu ağ üzerinden 14 ilde 2.4 milyon ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet hizmeti ulaştırdı. Yılsonu itibarıyla toplam sabit genişbant müşteri sayısı 1.5 milyon olan Turkcell, 2015 boyunca toplam 164 bin yeni fiber müşteri kazandı ve yılın sonunda 899 bini aşan fiber internet müşterisine ulaştı.

turkcell fiber

“FİBER PAZARININ LİDERİYİZ”

“2015’in başında elde ettiğimiz liderliği kimseye kaptırmayacağımızı söylemiştik. O günden bugüne hiç ara vermeden, hızımızı kesmeden yatırımlarımıza devam ettik” diyen Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, Turkcell’in fiber ağı hakkında şu bilgileri verdi:

“Turkcell’in tüm Türkiye’yi kapsayan fiber ağı 35 bin 269 kilometre. Bu fiber omurgamızla tüm 4.5G baz istasyonlarımızı birbirine bağlarken aynı zamanda evlerin salonlarına kadar sabit genişbant internet hizmetini götürüyoruz. Sadece son çeyrekte 48 bin yeni fiber müşteri kazandık ve toplam fiber müşteri sayımız 899 bin’i aştı. Bu sayede eve kadar fiber olarak adlandırılan gerçek fiberde liderliğimiz sürdürüyoruz.” Önümüzdeki yıllarda da fiberde müşteri bazını genişleterek büyüme ivmesini koruyacaklarını söyleyen Erkan, daha fazla altyapı ile ulaştıkları hane sayısını artırmayı hedeflediklerini belirtti.

“İLETİŞİM NOKTALARIMIZ FİBER”

Murat Erkan Turkcell fiber yatırımlarının 4.5 G teknolojisine sağladığı faydayı ise şöyle aktardı: “Turkcell olarak Türkiye’yi sabitte ultra genişbantla biz tanıştırdık, mobilde de Türkiye, ultra genişbantı 1 Nisan’da Turkcell ile tanıdı. Artık hayata geçen 4.5G teknolojisi için çalışmalarımızı tamamladık. 2015 başından bu yana 4.5G çalışmaları kapsamında iletişim noktalarımızın fiberle bağlantılarını yapıyoruz. 4.5G teknolojisinde fiber internetin önemli rolünü göz önünde bulundurduğumuzda, yeni dönemde mevcut başarılı iş modelimizin daha da güçleneceğini öngörüyoruz”
“İNTERNETİN BARONLARINI TÜRKİYE’YE GETİRDİK”

Turkcell, fiber yatırımlarına başladığı günden bu yana Türkiye’yi bölgenin internet merkezi yapma vizyonuyla çalışmalarını aralıksız sürdürüyor. Bugüne kadar yapılan çalışmalarla bu konuda önemli mesafe kat edildiğini belirten Erkan, sözlerini şöyle sürdürdü:

  Lava, döküm tencereyle yurt dışına açılıyor

“Fiber yatırımlarımızı yaparken müşterilerimize sunduğumuz hizmetin yanı sıra ülke ekonomisine, rekabet gücüne yaptığımız katkıyı da hep göz önünde bulundurduk. Dünyadaki başlıca içerik sağlayıcıların verilerini ülkemizde barındırması ve kolay erişilebilir olmasının yanı sıra ülkemizin internet ağlarının kesişim noktası haline gelmesinin önemini her fırsatta vurguladık. Bu anlayışla internetin baronları diye adlandırılan, Deutsche Telekom, KPN, Tata Communications, GTT, Telekom Italia gibi küresel operatörlerle işbirliklerine imza atarken Interoute, Telekom Austria, Oteg-lobe, Mednaitulus gibi bölgenin önemli fiber transmisyon altyapılarıyla da önemli anlaşmalar gerçekleştirdik.

Avrupa ile ülkemiz ve bölgemiz arasında uluslararası data bağlantılarımızın kapasitesini 2 terabit’in üzerine taşıdık.”

Dünyanın ve bölgenin önemli telekom operatörlerini Türkiye’ye çekerek ülke pazarının hareketlenmesini desteklediklerini vurgulayan Erkan, Türkiye’yi bölgede önemli bir geçiş noktası haline getirdiklerinin altını çizdi. Türkiye’nin bölgede internetin merkezi olabilmesi için hala önümüzde gidecek bir mesafe olduğunu bu hedef için Turkcell olarak çalışmaları 2016’da da hız kesmeden sürdüreceklerini sözlerine ekledi.

“MAKETTEN YER SATTIK”

Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Murat Erkan, İstanbul’da yapımı süren Türkiye’nin en büyük ve en teknolojik veri merkezi için maketten yoğun talep geldiğini söyledi. “Teknoloji zirvesine koyduğumuz makete şirketler büyük ilgi gösterdi. Maketten konut satan müteahhitler gibi biz de veri merkezinden yer sattık” diyen Erkan, İstanbul’a gelen talebin çok yüksek olması üzerine Ankara ve İzmir’e de veri merkezi yapma kararı aldıklarını ifade etti.

Kullanıcı sayısı 3 milyona yaklaştı

Türkiye’de ekonomiden şirketlerin yapısına, sosyal hayattan eğlenceye kadar her şeyi bütün sektörleri dönüştürmesi beklenen 4.5G’de ilk hafta hareketli geçti. 1 Nisan’da kullanıma sunulan 4.5G’nin ilk 10 gününde Turkcell aboneleri tarafından gerçekleştirilen data kullanımının yüzde 21’i 4.5G üzerinden yapıldı. 4.5G ile gerçekleşen data kullanımının etkisiyle toplam data kullanımı da aynı süre içinde yüzde 12 artış gösterdi. 4.5G’ye geçen Turkcell’lilerin sayısı da 2.9 milyonu aşarak rekor kırdı. 4.5G’ye geçilen ilk üç dakika 1 milyondan fazla Turkcell’li 4.5’yi kullanmaya başladı. 4.5G’de ilk 10 günün sonunda ise bu rakama yaklaşık 2 milyon kişi daha eklendi ve toplam 4.5G kullanıcı sayısı 3 milyona yaklaştı.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir