Girişimcilik

Türkiye, Avrupa Melek Yatırım Forumu’na ev sahipliği yapacak

Bir yıl gibi kısa bir sürede melek yatırımcılar için yasal altyapıların oluşturulduğu ve yepyeni uygulamaların hayata geçirildiği Türkiye, Avrupa Melek Yatırım Forumu’na ev sahipliği yapacak…

Avrupa Melek Yatırım Forumu’na hazır mısınız?

MERKEZİ Brüksel’de bulunan ve kurucuları arasında Avrupa Birliği ile EURADA’nın da yer aldığı Avrupa Melek Yatırım Ticaret Örgütü (EBAN), Avrupa’da ilk kez düzenleyeceği Avrupa Melek Yatırım Forumu için İstanbul’u seçti.


TBAA – Melek Yatırımcılar Derneği, Borsa İstanbul ve Forbes & Para Konferansları işbirliğiyle 15-16 Aralık 2014 tarihlerinde düzenlenecek olan forumda, Avrupa’nın en iyi KOBİ’leri, kamu otoriteleri, melek yatırımcıları, girişim sermayesi fonları, borsa yönetimleri ve girişimcilerin finansmana ulaşımını kolaylaştırmak için çabalayan tüm kurum ve kuruluşlar bir araya gelecek. EBAN tarafından Avrupa Komisyonu’na raporlanacak forum, büyük önem taşıyor.

Avrupa Melek Yatırım Forumu

Forum kapsamında startup’tan erken çıkış aşamasına kadar girişimcilerin finansmana ulaşımlarını kolaylaştırmak için nelerin yapılması gerektiği tartışılacak ayrıca özellikle borsaların girişimciler için finansman yaratma konusunda nasıl daha aktif rol alabileceği masaya yatırılacak. Forumun ikinci gününde SEEC -Güney Doğu Avrupa Süper Founders Girişimcilik Demo Günü yer alacak.

TÜM TARAFLAR BİR ARAYA GELECEK

Borsa İstanbul – EBAN ve TBAA arasında imzalanan anlaşma ile dünyada ilk kez bir borsa kapısını girişimcilere ve melek yatırımcılara açtı. EBAN’ın Avrupa Melek Yatırım Forumu için Türkiye’yi seçmesinde atılan bu adımın önemi büyük. Forum, Avrupa’nın önde gelen melek yatırımcılarının, borsa yetkililerinin, kamu otoritelerinin, akademisyenlerin, melek yatırım ağlarının, girişim sermayesi yatırım ortaklıklarının ve fonlarının, kamu ortak yatırım fonlarının, bankaların, crovvdfunding teknoloji platformlarının ve Avrupa Birliği Startup Yatırım Manifestosu’nu hazırlayan grubun katılımları ile gerçekleşecek.

Forumun amacı, KOBİ’lerin ve girişimcilerin ihtiyaç duydukları finansmana çok daha kolay nasıl ulaşabileceklerini kamuoyuna aktarmak. Bu amaçla, EBAN, TBAA ve Borsa İstanbul, girişimciler, KOBİ’ler, inovasyon yapanlar ve startup’lar için daha fazla finansman ve likidite sağlayacak yepyeni finansal enstrümanlar geliştirebilmek için bir araya gelecekler.EBAN, TBAA ve Borsa İstanbul; daha kaliteli ve kolay finansman için eğitimin önemini vurgulayacaklar. Bu amaçla forumun ikinci günü yine Avrupa’nın en kapsamlı Melek Yatırımcılık Sertifika Programı İstanbul Teknik Üniversitesi Teknoparkı’nda düzenlenecek.

Forumun ikinci günü, Güney Doğu Avrupa Süper Founders Demo Günü’nde pek çok girişimci projelerine yatırım alabilmek için Avrupalı melek yatırımcıların karşısına çıkacak.

TÜRKİYE’DEKİ UYGULAMALAR İNCELENECEK

Avrupa Melek Yatırım Forumu delegeleri, bir yıl gibi çok kısa bir zamanda Melek Yatırımcılık Kanunu çıkartabilen, dokuz ay gibi çok kısa zamanda dünyanın en yüksek vergi teşviğini getirebilen ve altı ay gibi çok kısa bir zamanda çıkış stratejisi olarak erken aşama yatırımlarının içine çekebilen Türkiye’deki ekosistemi yakından tanımak istiyor.

Avrupa Melek Yatırım Forumu’nda, Avrupa’daki crowdfunding teknoloji platformlarının yaşadıkları akreditasyon sorunları, borsa lisanslaması gibi yepyeni yaklaşımlar, girişimcilerin ‘yatırım boşluğu’ aşamasının doldurulmasında borsaların üstlenebileceği roller, melek yatırım ağları ile borsalar, kamu ve Avrupa kurumlan arasındaki ilişkilerin nasıl kazan/kazan haline getirilebileceği, kamu kaynaklarının akıllı paraya çevrilmesinde borsaların nasıl kullanılabileceği, erken aşama yatırımlarında girişimciler için ortak yatırım fonu kuruluşları, borsalar, melek yatırım ağları ve bankalar arasında kurulacak ortak yatırım fonlarının ideal yapısı, startup’lar için finansal olmayan destek mekanizmaları, borsaların girişimciler için finansal olmayan destek platformlarına nasıl çevrilebileceği gibi konular tartışılacak. Bu tartışmalara Avrupa’nın önde gelen otoriteleri, tecrübeli melek yatırımcılar ve uluslararası melek yatırım birliklerinin başkanları katılacak. Ana bulgular Avrupa Komisyonu’na öneri olarak EBAN tarafından sunulacak.

Haftaya görüşmek üzere…

Baybars Altuntaş / Para

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu