Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Türkiyede Master Franchise Verecek Yabancı Firmalar

Dünyada başarıları kanıtlanmış ama Türkiye’ye henüz gelmemiş birçok franchise şirketi var. Bunlar Türkiye’nin artan cazibesini izliyor ve iyi bir fırsat bulmaları halinde hemen adım atmayı planlıyorlar, ilk adımı da birlikte hareket edecekleri bir master franchise ile atmak isteyen bu şirketleri araştırdık. İzlerine ulaştığımız Amerika’dan İngiltere’ye, İtalya’dan Avustralya’ya kadar bulundukları ülkelerin alanlarındaki en güçlü bu 18 şirketle, Türkiye’ye girmeye hevesli 10 şirketin Türkiye planlarını araştırdık.

Türkiye pazarında bayilik verecek yabancı şirketler

Dünyada öyle bir Türkiye modası başladı ki ülkemizde faaliyet yürütmeyen yabancı şirketler için bu durum mutlak bir eksiklik olarak görülüyor artık. Hele Avrupa’nın durgunluktan bir türlü çıkamadığı, ABD’de yeteri kadar büyümenin yaşanamadığı şu dönemde Türkiye, adeta şirketler için bir can simidi gibi… Çünkü hemen her kesimden şirket Türkiye’de bir şekilde bulunmayı en önemli gündem maddelerinden biri olarak görüyor.

franchise

Ekonomist zaman zaman yaptığı gibi bir kez daha araştırma projeksiyonlarını bu ülkelere tuttu ve yeni genişleme-büyüme perspektiflerinde Türkiye’nin önemli bir yer almaya başladığı şirketleri buldu.

Yalnız bu şirketlerin özelliği, bugüne kadar Türkiye’ye hiç adım atmamış olmamaları. Bulundukları pazarlarda çok güçlü olmalarına karşın bugüne kadar Türkiye’ye gelmemiş olan bu şirketler, artık ciddi bir şekilde Türkiye pazarında var olabilmenin stratejilerini kuruyor.

Her biriyle tek tek görüşerek bilgilerini topladığımız 18 şirket, Türkiye lisansını ya da distribütörlüğünü vermek için başvurularınızı bekliyor. İtalyan dondurmasından ev bakım hizmetlerine, ABD’nin en büyük aile restoran işletmecisine kadar çok farklı alanlarda faaliyet gösteren bu şirketlerin Türkiye lisansını alan girişimciler, altyapılarını kurduktan sonra kendi bayilik teşkilatlarını da kurabilecekler. Bu şirketlerin yanı sıra, Türkiye’ye girmeye hevesli 10 şirketi de araştırdık. İşte girişimcilere başan hikayesi yazabilecekleri beyaz bir sayfa açabilecek bu şirketler, faaliyet gösterdikleri alanlar, iletişim bilgileri ve koşulları…

NELERE DİKKAT ETMELİSİNİZ?

Bugüne kadar Türkiye pazarına girip başarı kazanmış birçok marka var. Ama unutmamak gerekir ki, en az bir o kadar marka da başarısız olup Türkiye pazarından çıktı. Bunun çeşitli nedenleri var. Kimisi Türkiye pazarına uygun değildi, kimisi doğru yönetilmedi Uzmanlar başarı ve sonradan sıkıntılı bir durum olmaması için bir markayı Türkiye’ye getirirken şunlara dikkat edilmesini öneriyor.

1 Öncelikle kesinlikle acele etmeyin. Şirketi iyi tanıyın. Yapabiliyorsanız mutlaka merkezine gidip şirketi yerinde ziyaret edin.

2 Masterfranchise anlaşmasını, standart haliyle kabul etmeyin ve her maddesini müzakere edin. Bu müzakerelerde ana şirkete yapılacak ödemeleri mümkün mertebede kazanca paralel hale getirin.

3 Anlaşma yaparken hiçbir detayı atlamayın. Yükümlülüklerinizi ve şirketin size sağlayacağı destekleri en ince ayrıntısına kadar araştırın.

4 Şirketin size vereceği eğitim ve finans desteğini mutlaka masaya yatırın. Birkaç büyüme stratejisi geliştirin ve her stratejiye göre farklı senaryolar ortaya koyun.

5 Görüştüğünüz şirketin Türkiye’ye benzer pazarlardaki başarılarına ve pozisyonuna muttaka bakın. Şirketin uzak ülkelere destek veren ekibinin yeterliliği ve çalışma temposuna önem verin.

6 Aynı sektörde bulunan ve benzer işi yapan yerli ve yabancı rakiplerinizi inceleyin. Başarı faktörleri ve nedenlerini tam olarak anlayın.

7 Önemli noktalardan biri de alacağınız pazarlama, reklam ve eğitim desteği. Ana şirketten hangi destekleri ne ölçüde alacağınızı mutlaka iyice müzakere edin.

Denny’s
DÜNYANIN EN İYİ AİLE RESTORANI

dennys2 bin 200 restoran, ayda 29 milyon müşteri ve 2 milyar dolar ciro… Dünyanın bir numaralı aile restoranı olarak kabul edilen Denny’s, 1953’ten bu yana müşterilerine hizmet veriyor. Kunılduğunda bir donut zinciri olarak faaliyet gösteren hatta ismi de Danny’s Donuts olan Denny’s, bir süre sonra üç öğün yemeğin verildiği klasik bir aile restoranına dönüştü. Denny’s’in de en önemli özelliği bu. Oldukça geniş bir menüde çocuktan yaşlıya herkese hitap eden bir hizmeti, hoş bir ambiyansla sunuyor oluşu… Akşam yemeğinden sonra Dennys bir bara dönüşüyor.

1981’de bininci restoranını açan şirket, 2010’da sayıyı 8 ülkede 2 bin 100’e yükseltti. Son yıllarda büyümesini Amerika dışına çıkaran şirket, Çin, Japonya, Kanada, Yeni Zelanda, Meksika, Porto Riko ve Kosta Rica’da faaliyet gösteriyor. Denny’s’i Türkiye lisansını satmak için uzun zamandır yatırımcı aradıklannı söyleyen şirket danışmanı William Bili Edwards, mayıs ayı içerisinde bu amaçları için İstanbul’a hem kenti incelemek hem de olası yatırımcılarla görüşme yapmak için geleceğini de vurguluyor.

Internet adresi: www.dennys.com
Email: bedwards@edwardsglobal.com

C House
TÜRKİYE AÇILMAK İSTEDİKLERİ EN ÖNCELİKLİ ÜLKE

Kahve pazarındaki hızlı büyüme bu alandaki uluslararası oyunculan açısından Türkiye’yi gözde ülke haline getirmiş durumda. Italyan C House Türkiye’yi radarına almış bu tip şirketlerden biri.

Aslında C House çok eski bir şirket değil. 2007 yılında kurulmuş olmasına karşın hızla yayılarak İtalya dışında Fransa, Ispanya, Bulgaristan, Yunanistan, Fas, Kanada, Güney Kıbrıs, Birleşik Arap Emirlikleri ve Polonya’da da faaliyet göstermeyi başarmış ve bir zincire dönüşmüş. Toplam 45 şubesi var ve bunların 30’u İtalya’da bulunuyor.

Şirket 2013’den itibaren büyümesini özellikle Ortadoğu ve Doğu Avrupa ülkelerinde gerçekleştirmek istiyor. C House’un uzun zamandır yaptığı açıklamalarda, uluslararası büyümede Türkiye’nin öncelikli ülkelerden biri olduğu özellikle vurgulandı.

Şirket yöneticilerinden Cristiano Iezzi, C House’un en önemli özelliğinin kahvesi olduğunu söylüyor. Rakiplerinden farklı olarak en taze ve kaliteli kahve çeşitlerini müşterilerine sunduğunu her fırsatta vurgulayan şirket, yemek kısmıyla da iddialı. Sandviç, makama ve pizza şirketin menüsündeki kozları.

Internet adresi: www.chouseitalia. com
Email: chouse@caffe-poli.it

Teriyaki
ASYA MUTFAĞINI EN HIZLI ONLAR SEVİS EDİYOR

teriyakiMalum, Uzakdoğu mutfağına ilgi her geçen gün artıyor. Bu ilgiyi bir dünya markasıyla fırsata çevirmek ise sizin elinizde. Dünyaca ünlü girişim dergisi Entrepreneur tarafından ‘en iyi hızlı servis Asya restoranı’ ödülü kazanan Terikayi’nin uzmanlık alanı Japon mutfağı.

Şirketin 137 restoranı bulunuyor ve yılda dört milyon tabak yemek servisi gerçekleştiriyor. Kanada’da kurulduğu için Kanada şirketin en kuvvetli olduğu pazar. Üç farklı restoran konsep-tinde faaliyet gösteren zincirin Kanada dışında İtalya, Kuveyt, Porto Riko, Honduras, Panama, Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri’nde de restoranlan bulunuyor. Nikjurkovic Türkiye pazanyla yakından ilgilendiklerini belirtiyor.

İnternet adresi: www.TeriyakiExperience.com
Email: njurkovic@TeriyakiExperience.com

Mr. Pretzels
SİMİTE İTHAL RAKİP GELECEK

pretzels20 ülkede faaliyet gösteren Mr. Pretzels, adından da anlaşılacağı gibi pretzel satıyor. Bizim için simit neyse Amerikalılar için de Pretzel o anlama geliyor. Buğday unu, susam, bitkisel yağ, kaymağı alınmış süt, malt, ekmek mayasıyla yapılan pretzel, hem Amerika’da, hem de Avrupa’da oldukça fazla tüketimi olan bir yiyecek.

20 ülkede 200 şubeyle faaliyet gösteren Mr. Pretzels, bu alanın önemli şirketlerinden biri. 1994 yılında kurulan şirketin en önemli özelliği küçük mağazalarda müşterilerine hizmet sunabilmesi. Bu yüzden de yurt dışında alışveriş merkezlerinde küçük kiosklan sıklıkla görebiliyorsunuz.

Mr. Pretzels’in en popüler ürünleri ise çikolatalı, permasan peynirli ve tarçınlı pretzellar.

Internet adresi: www.mrpretzels.com
Email: ncriconet@mrpretzels. com

Build-A-Bear
HEDEFİNİZ ÇOCUK GİRİŞİMCİLİĞİYSE, BU İŞ SİZE GÖRE

buildEğer çocuklara yönelik bazı girişimlerin geleceğin en çok kazandıracak işler arasında olacağını düşünenlerden-seniz, Build-A-Bear Workshop tam size göre. Maxine Clark tarafından kurulan ve ilk mağazasını 1997’de açan Build-A-Bear Workshop, şu an 400 noktada faaliyet gösteriyor.

Amerika dışında Avustralya, Bahreyn, Brezilya, Kanada, Almanya, İrlanda, Japonya, Singapur ve İsveç gibi birbirinden farklı kültürlerdeki pazarlarda şubeleri olan şirket, toplam 20 ülkede faaliyet gösteriyor.

Build-A-Bear ilk başta bir oyuncakçı dükkanını andırsa da, farklı hizmet anlayışlanyla rakiplerinden sıyrılıyor. Örneğin Build-A-Bear Workshop parti organizasyonlarında bir hayli etkin bir marka. Çocuklara yönelik her tür temalı parti organizasyonunu gerçekleştiriyor. Mağazalar ise neredeyse tamamen oyuncak ayılara ayrılmış. Yüzlerce çeşit ayıyı çocuklar istedikleri şekilde giydirip satın alabiliyorlar. Şirketin portföyünde oldukça geniş bir giysi seçeneği söz konusu.

Mr. Pretzels’in en popüler ürünleri ise çikolatalı, permasan peynirli ve tarçınlı pretzellar.

www.buildabear.com
Email: bedwards@edwardsglobal.com

Rita’s Italian Ice
EN YAYGIN İTALYAN DONDURMASI

ritasEski bir itfayeci olan Bob Tumolo, 1984’te Rita’s’ı kurduğunda tek bir hedefi vardı. O da en iyi, en taze İtalyan dondurmasını Amerikalılar’a yedirmek.

Kısa sürede her şey istenildiği gibi gitti ve Rita’s hızla şubeleşti. Şu an sadece Amerika’da 625 noktada Rita’s Italian Ice’ın şubesi bulunuyor. Bu rakam Rita’s’ı Italyan dondurmasında Amerika’nın en yaygın zinciri yapmaya da yetiyor.

2011’de çoğunluk hissesi ve yönetimi Falconhead Capital’e geçtikten sonra Rita’s büyümesini yurt dışına da kaydırdı. 2012’de Kanada, Hindistan ve Çin pazarlarına giren şirket, Hindistan’da 50 şube açmak için kollan sıvadı. Bu yıldan itibaren özellikle Avrupa pazarında hızlı bir yayılma hedefleniyor.

İnternet adresi: www.ritasice.com
Email:bedwards@edwardsglobal.com

Maid2Clean
İNGİLTERE’NİN BİR NUMARASI

Avrupa’da ve Amerika’da temizlik hizmeti bize nazaran son derece gelişmiş ve kurumsaldır. Bunu hem ofis temizliği hem de ev temizliği için söylüyoruz. Bu alandaki binlerce şirket, işlerini son derece profesyonel bir şekilde yapmakta.

Maid2Clean de bu şirketlerden biri. Hatta Ingiltere’nin bu alandaki bir numaralı markası. Yakın bir zaman içinde Kanada pazarına da giren şirket, uluslararası bir marka olmak için bu yolda ilk adımı da atmış oldu. Kurulduğundan bu yana yani yaklaşık 20 yılda, 2.5 milyonun üzerinde temizlik gerçekleştiren şirket 164 şubeye sahip.

Şirket, Kanada’nın ardından hızla artan yeni gayrimenkul projeleri, AVM’ler ve ofis-rezidans projeleri nedeniyle Türkiye’yi de radarına almış bulunuyor.

Internet adresi: www.maid2clean.co.uk
Email: sales@maid2clean.co.uk

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Dünyada önemli satış rakamlarıyla öne çıkan deri kimyasalı firması İtalyan SYN-BİOS markası olan LİV-ON deri bakım temizlik ürünlerinin Türkiye ve Ortadoğu bayiliğini yapmaktayız. Deri, süet, nubuk ve sentetik deri malzemeli ayakkabı, çanta, ev tekstili otomobil koltuğu gibi bir çok alanda kullanılabilecek geniş ve üst düzey kaliteli geniş ürün yelpazesi bulunan Liv-On için bayilikler ve iş fikirleri için görüşelim. sayfamızı ziyaret edin creakimya.com deri müh. Turgay Yongacı 0532 385 2159

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu