Girişimcilik

“Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı

Ekonomist dergisinin yapmış olduğu “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlarını Ekonomist editörü Fatoş Bozkuş’un kaleminden sizler için paylaşıyoruz.

Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırması sonuçlandı. İki yıldır şirket yönetimlerinde yaşanan değişim listemize de yansıdı ve listede büyük değişikler oldu. Ancak ilk üç isim değişmedi. Bu yıl da geçen yıl olduğu gibi birinciliği açık ara farkla OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri göğüsledi. Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui listede ikinci sırada yer alırken, ING Bank Genel Müdürü Pınar Abay ise üçüncü oldu. Listeden görev değiştirdikleri için yedi kadın CEO çıkarken, listeye yeni giren kadın CEO sayısı ise 16 olarak gerçekleşti.

Dünya Ekonomik Forumu Cinsiyet Eşitliği Endeksi’ne göre, Türkiye cinsiyet eşitliği bakımından 144 ülke içerisinde 130’uncu sırada. Kadınların işgücüne katılımında ise OECD ülkeleri arasında en düşük seviyedeki ülkelerden biri. Türkiye’de kadınların işgücüne katılım oranı yaklaşık yüzde 33’te kalıyor. Bu oran şirketin tepe yönetimlerine doğru çıktıkça iyice düşüyor. McKinsey’in Türkiye’deki önde gelen 102 uluslararası ve yerli büyük şirket içinde giriş seviyesinden genel müdür seviyesine kadar 240 bin beyaz yaka çalışanı kapsayan ‘Women Matter’ raporuna göre Türkiye’deki lider şirketlerde kadın temsil oranı üst düzey yöneticilerde yüzde 25 ve genel müdür düzeyinde ise yüzde 15. Özellikle son iki yıldır belirsizliğin hakim olduğu Türkiye’de şirketlerin çoğunda yönetim kademelerinde değişim olduğu ve bu değişimde çeşitlilik konusunun ise göz ardı edildiği düşünüldüğünde oranın çok da düşük olmadığını söylemek yanlış olmaz. Zaten hala Türkiye’nin en önemli şirketlerinin tepe koltuklarında kadınların olduğunu görüyoruz. Bu çok önemli. Çünkü kadınların iş dünyasında yer alması ve liderlik pozisyonlarına yükselmesi, toplumsal gelişim, verimlilik ve ekonomik büyüme için son derece önemli bir potansiyel oluşturuyor.
Bu yıl beşincisini gerçekleştirdiğimiz “Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su” araştırmasını başlatmamızın altında da bu bilinç yatıyor. Çünkü lider şirketlerin ve kadın liderlerin başarı hikayelerinin diğer şirketlere ve çalışan kadınlara ilham verdiğini, dünya çapında başarılı olmalarının önünü açtığını düşünüyoruz.

İLK ÜÇ DEĞİŞMEDİ

Gelelim bu yılki listemize… Türkiye’nin En Güçlü 50 Kadın CEO’su listemizde bu yıl pek çok değişiklik söz konusu olsa da ilk üç isim sırasını korudu. Geçen yıl listenin tepesinde yer alan OMV Türkiye CEO’su Gülsüm Azeri bu yıl da ilk sırada yer aldı. 2015 yılını 30,9 milyar TL ciro ile kapatan şirket, her ne kadar geçen yılı 30,8 milyar TL ciro ile tamamlasa da Azeri birincilik koltuğuna yine açık ara farkla oturdu. Onu Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somer-san Coqui takip etti. CEO olarak gündeminin ilk maddesine müşteri odaklılığı alan Coqui’nin yönetiminde, bir önceki yıl 7 milyar TL’nin üzerinde olan şirketin cirosu 2016 sonu itibariyle 9 milyar TL’ye çıktı. Üçüncü sırada ise ING Bank Türkiye Genel Müdürü Pınar Abay yer aldı. Abay’ın yönetimindeki bankada 2015’te 4,4 milyar TL olan komisyon ve faiz geliri 2016’da 5,3 milyar TL’ye yükseldi. Hemen belirtelim, Abay ayrıca listemizdeki kadın CEO’lar arasında en büyük ekibi yöneten kişi.

EN ÇOK YÜKSELEN KİM?

Listede geçen yıla göre en çok basamak atlayan kişi ise Gamze Çu-hadaroğlu oldu. Geçen yıl Nutricia Türkiye ve Ortadoğu Bölge Müdürü olarak listeye 20’nci sıradan giren Çuhadaroğlu, hatırlanacağı üzere Danone Türkiye Entegrasyonu Genel Müdürü olarak atandı. Bu terfiy-le Çuhadaroğlu’nun yönettiği şirketin, ciro ve çalışan sayısı da artmış oldu ve kendisi bu yıl yedinci sıraya yükseldi.

Bu yıl listeye pek çok isim girdi. Dördüncü sırada yer alan MV Holding CEO’su Ebru Dorman ve hemen onu takip eden Brightstar Türkiye, Ortadoğu ve Kuzey Afrika Bölge Genel Müdürü Ela Çubukçu bu isimler arasındaydı.

Yıl içinde Sabancı Holding İnsan Kaynakları Grup Başkanlığı’na atanan Meral Eredenk Kurdaş, görevinden ayrılan Deran Taşkıran, Canan Taşar, Barış Karakullukçu, Meriç Uluşahin, Faika Ergüder ise listemizden çıkan isimler oldu. Bazı yöneticiler de şirketlerinin aldığı sessizlik kararı nedeniyle bilgi vermedikleri için listemizde yer almadı. Geçen yıl listemizde yer alan yöneticilerden bir kısmının ise 2016 ciroları düşük kaldığı için listeye giremediğini belirtelim.

1 2Sonraki sayfa
Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu