İş Fikirleri ve İş Kurmak

Türkler Kendi İşinin Patronu Olmak İstiyor

Amway Avrupa tarafından yaptırılan 2012 Girişimcilik Araştırması sonuçlarına göre, ‘Girişimcilik potansiyeli’ Avrupa’da yükselişini sürdürüyor. Girişimcilik potansiyeli en yüksek ülkeler sıralamasında Türkiye, Yunanistan’ın ardından İsviçre ile birlikte yüzde 48lik oranla ikinci sırada yer alıyor.

kendi isinin patronu olmakAmway Avrupa’nın ilkini 2010 senesinde gerçekleştirdiği ve artık geleneksel hale gelen Avrupa Girişimcilik Araştırması’nın 3’üncüsiinün sonuçları açıklandı. Amway Avrupa tarafından dünyanın önde gelen Pazar Araştırma şirketi 6FK Almanya’ya ve LMU (Münih, Ludwig-Maximilians Üniversitesi) Girişimcilik Merkezi işbirliğinde yaptırılan araştırmanın sonuçlarına göre ‘Girişimcilik ruhu’, Avrupa’da ve Türkiye’deki yükselişini sürdürüyor. Amway Avrupa Kurumsal ilişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Meissner, “Girişimciliğin Avrupa ekonomilerinde önemi gittikçe artıyor. Bu nedenle girişimcilik konusunda bir kamuoyu yaratmak ve girişimciliği güçlendirmek ekonomik büyümeye ve refaha katkı yapacaktır” diyerek üç yıldır sürdürdükleri araştırmanın önemine dikkat çekiyor.

Türkiye’de girişimcilik potansiyeli yüksek

Amway Avrupa tarafından Dünya Girişimcilik Haftasında duyurulan araştırmanın sonuçlarına baktığımızda girişimciliğin Avrupa’da yüksek bir itibara sahip olduğunu görülüyor. 2010 ve 2011 ile karşılaştırıldığında kendi işinin sahibi olma potansiyeli Avrupa’nın tamamında değişmiyor; araştırmaya katılan her üç kişiden biri (yüzde 38) kendi işini başlatmayı düşünebiliyor. Mayıs – Haziran 2012 tarihleri arasında Türkiye’nin de içinde bulunduğu 16 Avrupa ülkesinde 14 yaş ve üzeri 17 bin 768 kişi üzerinde yapılan araştırmaya göre girişimcilik, önümüzdeki 10 yıl içinde daha da önem kazanacak.

2012’de girişimcilik potansiyelinin yüksek olduğu ülkeler arasında Yunanistan (yüzde 50), Türkiye (yüzde 48) ve İsviçre (yüzde 48) başı çekiyor. Bu ülkeleri yüzde 47 oranıyla Polonya takip ediyor. Almanlar ise geçen sene olduğu gibi kendi işini kurmaya en olumsuz yaklaşan halk.

Girişimciliğe karşı en olumlu tavrı sergileyen ülke ise yüzde 85 ile Danimarka. Onu yüzde 77 oranla Fransa ve yüzde 76 ile İngiltere izliyor. Yüzde 47 ile Macaristan, yüzde 35’erlik oranla Avusturya ve Almanya da en olumsuz bakan ülkeler sıralamasında başı çekiyor.

Şu anda girişimci olduklarını teyit eden insanların sayısının en yüksek olduğu ülkeler ise Yunanistan (yüzde 21), İtalya, İsviçre (her biri yüzde 12) ve Portekiz (yüzde 10). Rusya ve Danimarka ise yüzde 3’lük oranla en son sıralarda yer alıyor.

En cesur üniversite mezunu gençler

30 yaş altı gençlerin yüzde 78’i girişimciliğe olumlu bakıyor. Bu yaş grubundaki her iki katılımcıdan neredeyse biri (yüzde 48) kendi işini kurmayı düşünebiliyor. Erkeklerin (yüzde 71) ise kadınlara (yüzde 67) oranla girişimciliğe biraz daha olumlu yaklaştığı görülüyor. Ankette üniversite mezunlarının da girişimcilik konusunda daha cesur oldukları ortaya çıkıyor. Üniversite mezunlarının bu yaklaşımının en büyük sebebi ise kişisel tatmin, kendi fikirlerini hayata geçirme imkânı.

Avrupalılar’ın kendi işlerini yapmak istemelerinin en büyük sebebi, geçen sene olduğu gibi yüzde 45 oranla kendi işinin patronu olma isteği. Bunu kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı (yüzde 39) ve ek gelir beklentisi (yüzde 33) izliyor. Ek gelir beklentisi ise geçen seneye göre yüzde 5’lik oranla diğer sebeplere göre en büyük artışı gösteriyor. Romanya, Yunanistan ve Danimarka ek gelir beklentisine ortalamanın üzerinde değer veriliyor.

Zamanlarını esnek yönetebiliyorlar

Avrupalılar, girişimcilerin çalışmak istedikleri yere karar vermekte daha bağımsız olduğuna, yeni yollar çizme cesaretine sahip olduğuna ve zamanlarını daha esnek şekilde yö-netebildiğine katılıyor. Ülkeleri finansal krizden etkileniyor olsun ya da olmasın, Avrupa genelindeki insanlar, bu becerileri girişimciler için önemli nitelikler olarak algılıyor. Yunanistan, Almanya ve Avusturya girişimcilerin nerede çalışacaklarına karar vermekte bağımsız olmalarının girişimcileri çalışanlardan ayıran en önemli özellik olduğunu düşünürken Danimarka, Almanya ve Yunanistan “Girişimcilerin yeni yollar çizme cesaretine sahip olması” diyor.

Türkiye, (İsviçre ile beraber) yüzde 48 ile en yüksek ikinci serbest meslek sahipliği potansiyeline sahip ülke. Ancak Türkiye’deki girişimcilik potansiyeli ile hâlihazırdaki gerçek serbest meslek sahiplik oranı arasındaki fark (yüzde 29) da Polonya’dan sonra Avrupa’daki en yüksek fark olarak dikkat çekiyor.

Türkiye’de 15 yaş üzeri bin 474 kişi ile yüz yüze gerçekleştirilen araştırmada en çok 15 – 29 yaş arasındakilerin kendi işini yapmaya cesareti olduğu görülüyor. Bu yaş grubundaki her 2 kişiden l’i de bunu yapabileceğine inanıyor. Çoğu ülkede olduğu gibi, Türk erkekleri, serbest meslek sahipliğine karşı Türk kadınlarına kıyasla daha olumlu bir tavır sergilerken üniversite mezunu ve çocuksuz olanların girişimcilik konusunda daha cesur oldukları görülüyor.

Marmara en olumlu bölge

Bölgelere göre baktığımızda ise Marmara Bölgesi, kendi işini yapma konusuna en olumlu bakan bölge olarak öne çıkıyor. Ege ve Doğu Anadolu ise hem olumlu bakıyor hem de ‘yaparım’ diyor. Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu ise alt sıralarda yer alan bölgeler Türkiye’de her üç katılımcıdan biri ek gelir ve kendi işinin patronu olma imkânlarını girişimci olmanın en önemli sebepleri olarak görüyor. Kadınlar ve üniversite mezunları ise kendi işini yapmanın en önemli sebebi olarak kişisel tatmin ve kendi fikirlerini hayata geçirme olasılığı diyor. İç Anadolu’da kendi işinin patronu olma fikri öne çıkarken, Marmara’da kendi fikirlerini uygulayabilme imkanı, Karadeniz ve Akdeniz’de ek gelir beklentisi girişimciliğe olumlu bakmanın başlıca sebepleri.

Ankete katılanların yüzde 44’ü sermaye eksikliğini girişimciliğin önündeki en büyük engel olarak görürken bunu yüzde 30’luk oranla kamu desteğinin olmaması izliyor. Marmara’da ekonomik belirsizlik en büyük engel olarak görülürken Doğu Anadolu ve Karadeniz’de sermaye eksikliği sebebi başı çekiyor. Bunlarla birlikte her biri Avrupa Birliği veya Euro Bölgesi içinde yer alan ülkelerin aksine, Türkler mevcut ekonomik durumdaki belirsizliği de bir sorun olarak görmüyor.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

 1. 2013 de 4000 TL haftalık ciro yapmak ister misiniz ?
  yaşam kalitenizi artırmak ? o zaman size sesleniyorum
  devlet memurları
  ev hanımları
  öğrenciler

  ek işe ihtiyacı olanlar
  işi olmayıp iş kurmak isteyenler
  yaşam kalitenizi artırıp sevdiklerinize daha çok zaman ayırıp ve bunun yanında hayal edemeyecek kadar para kazanmak isteyen arkadaşlar bu iş tam size göre işle ilgili biraz konusuca olursak sanal pazarlama değil internet reklamı değil ve karşınıza cıkmış bir iş değil . 2013 milenyum cağınız olacak bir iş fikri biz şuan aydın merkezde bu işi yapmaktayız işe inancınız yoksa gelip görebilirsiniz çalışma seklimizi ve kazancımıza canlı şahit olabilirsiniz biz ciddiyiz bu yazıyı önemseyin ve arayın eminim sizinde aklınızda bir şeyler canlanacak irtibat 05300388045

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu