Anasayfa / İş Fikirleri ve Yeni İş Kurmak / Tuz Yerine Geçecek Sağlıklı Tuz Üretimi

Tuz Yerine Geçecek Sağlıklı Tuz ÜretimiLezzetinden taviz vermeyen sağlıklı tuz

Bilindiği gibi geçen ay Türkiye’de ekmek sektörünün aşırı tuz kullanması denetim altına alındı.

Amaç dört beyaz tehlikeden biri olan tuzu başta endüstriyel ürünler olmak üzere tüm fırın ve mutfak ürünlerinde aşağı çekmek.

Aşırı tuz kullanımına karşı dünyada ciddi bir bilinçlenme var. Tam da bu aşamada Amerikalı Nu-Tek firması, Avrupa’yı içine alan dağıtım ve pazarlama işi için geçen haftalarda Hollanda merkezli Barentz Group’la bir anlaşma imzaladı.

ABD merkezli üreticinin yeni ürünü tuzun lezzet fonksiyonunun bozmadan sodyumu ileri derecede azaltan patentli bir teknolojiyi içeriyor. Bir bakıma potasyumu bildiğimiz tuz lezzetine dönüştüren yeni bir teknik.

Malum, giderek artan yüksek kan basıncı (hipertansiyon) ve kalp damar hastalıklarının bir numaralı nedeni aşırı tuz tüketimi. Türkiye’deki tüketim kişi başına günlük 25 gram gibi rekor seviyede. Normalde tuz miktarının 5 gramı aşmaması gerekiyor.
Bisküvilere, tatlılara ve neredeyse tüm gıdalara giren tuzun başlıca tehlikesi onlarca hastalığa davetiye çıkarması… özellikle ambalajlı gıda maddelerinde kullanılan tuz miktarı olağanüstü yüksek düzeylerde. www.myfikirler.com Tüm gelişmiş ülkelerde bu yüzden aşırı tuz alarmı var!

Amerika’da kısa süre önce yapılan bir araştırmada, ABD beslenme kurallarına göre endüstriyel besinlerle günde en fazla 1.5 gram tuz alınması gerekirken işlenmiş gıdalarda günlük ortalama tuz alımı şimdiden 3.5 gramı geçmiş.

işte adı geçen üretici firma tuz yerine geçebilen ‘potasyum klorür’ü çok özel bir prosesten geçirerek neredeyse ‘sodyum klorür’ haline dönüştürmüş durumda.

Ortaya çıkan maddenin yüksek miktarlarda kullanılmasına rağmen böbreklerde ve diğer organlarda herhangi bir soruna yol açmadığı görülmüş.

Nu-Tek’in indirgenmiş tuzu et, tavuk, peynir ve ekmek dâhil ABD’de birçok endüstriyel üründe kullanılıyor. Temel beklenti bu doğal sağlıklı tuzun ev tüketimine de girmesi.

  Kilometre başına otomobil sigortası

Nu-Tek Salt’un Türkiye pazarlama ve dağıtımını ise Barentz Group’un Türkiye şubesi yürütüyor.

En azından lezzetten taviz vermeyen endüstriyel üreticiler için önemli bir gelişme.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Başarılı Fintech Girişimleri ve Para Kazanmanın Pratik Yolları

Türkiye bankacılık ve finans teknolojileri alanında ABD ve Avrupa’dan daha ileride. Dünyanın pek çok bankasında …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir