Anasayfa / Şirket Haberleri / Under Armour’u kim getirecek?

Under Armour’u kim getirecek?

Son yılların en popüler spor giyim markası Amerikalı Under Armour, Türkiye pazarma girmek üzere. 20 yıllık kısa geçmişine karşm hızlı büyümesiyle 3 milyar dolarm üzerinde ciroya ulaşan şirketi Türkiye’ye getirmek için Vepa Group, Gözalan Grubu ve İş Girişim Sermayesi şirketi olan Sportive rekabet içinde. Piyasada konuşulanlar ibrenin Sportive’den yana olduğunu gösteriyor.

ABD’nin son dönemdeki en popüler spor giyim markalarından biri olan Under Armour, Türkiye pazarına giriş yapmak için gün sayıyor. Ünlü markayı Türkiye’yi getirmek için ise ünlü perakendenciler birbiriyle yarışıyor.

Under Armour

Aslında Under Armour’ın Türkiye pazarına gireceği son birkaç yıldır konuşuluyordu. Bu konuda yapılan görüşmeler nihayet sonuçlanmak üzere. Under Armour’ı Türkiye’ye sokmak için Vepa Group, Gözalan Grubu ve Iş Girişim Sermayesi şirketi olan Sportive ciddi bir mücadele içine girmiş bulunuyor.

CİROSU 3 MİLYAR DOLAR

1996 yılında kurulan Under Armour henüz çok genç bir marka. University of Maryland Amerikan futbol takımının kaptanı Kevin Plank’ın 23 yaşında babaannesinin garajında hayat verdiği Under Armour, işe Amerikan futbolu oyunculan için teknik t-shirt üreterek başladı. İlk yılında 500 adet t-shirt satarak 17 bin dolar ciro gerçekleştiren Kevin Plank, şu anda 3 milyar doların üzerinde ciro gerçekleştiren bir spor giyim markasının patronu ve CEO’su. Şirketin 2014 büyümesi yüzde 32 seviyelerinde. 2015 ciro hedefi ise yüzde 22’lik büyümeyle 3 milyar 800 milyon dolar.Ürettiği inovatif ürünlerle ve özellikle de performans giysileriyle pazarda son derece başanlı olan Under Armour, 2006’da çok ciddi bir değişim yaşadı. Kuruluşunun 10’uncu yılında sadece Amerikan futboluna odaklanmaktan vazgeçen şirket, tam anlamıyla bir spor giyim markası haline geldi. Under Armour, bu dönüşümle ürün portföyüne ayakkabıdan çoraba, şapkadan eşofmana kadar her şeyi ekledi.

SPORTİVE BİR ADIM ÖNDE

Under Armour’ı Türkiye’ye sokmak için Vepa Group, Gözalan Grubu ve İş Girişim Sermayesi şirketi olan Sportive ciddi bir mücadele içine girmiş durumda. Nike’ı kaybettikten sonra New Balance ile ciddi bir çıkış yakalayan Vepa Group, Under Armour ile yaptığı görüşmelerden bir sonuç alabilmiş değil.

Converse ile yollarını ayırdıktan sonra yeni marka arayışında olan Gözalan Grubu ise aslında neredeyse anlaşmayı sağlayacaktı. Hatta iddialara göre iki şirket arasında bir iyi niyet anlaşması bile imzalanmıştı.

Fakat son anda devreye giren Sportive’in şu an işi bitirdiği piyasada ciddi olarak konuşuluyor. 1985 yılında spor malzemeleri tedariki işiyle uğraşan Toksöz Ailesi tarafından kurulan Sportive’in çoğunluk hissesi 2012’de îş Girişim Sermayesi tarafından satın alınmıştı. Spotive’in şu anda 22 mağazası bulunuyor.

GÜNDEMDE DIŞ PAZAR VAR

ABD’de halka açık bir şirket olan Under Armour, son birkaç yıldır yurtdışı büyümeye odaklandı. Halihazırda cirosunun yüzde 7’sini dış pazarlardan sağlayan şirket, son olarak Brezilya pazarına girdi. Şirket, Brezilya’da 70 noktada satış yapmayı planlıyor. Under Armour, geçtiğimiz ekim ayında da Çin’de ilk mağazasını açtı. Amerikalı dev birkaç yıl içinde tüm Avrupa pazarında da etkin olmayı hedefliyor. Under Armour’ın iki güçlü rakibinden biri olan Nike cirosunun yüzde 50’sinden fazlasını ABD dışından gerçekleştiriyor. Şu anda bu oran Under Armour’da yüzde 7’lerde ama bu gidişle hızla artacak gibi görünüyor.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir