İş Fikirleri ve İş Kurmak

Üniversiteli Girişimciden Online Eğlence Hizmeti İş Fikri

Üniversiteli genç girişimci, kendi gibi öğrenci arkadaşlarına online eğlence hizmeti veriyor. Çok sayıda oyunu internette pazarlayarak hem para kazanıyor, hem de düşük bütçe ile gençlere eğlenme fırsatı sunuyor.

İzmir’de bir üniversite öğrencisi kendi kurduğu ‘e-kantinci’ internet sitesiyle kendi gibi öğrenci arkadaşlarına ilginç bir hizmet sunuyor. Bölgedeki tüm gençlere evlerinde eğlenmeleri için oyun hizmeti veriyor. Üniversitelilerin çoğunun geçim sıkıntısı çekerek eğlenceye bütçe ayıramadığını belirten Yaşar Üniversitesi (YÜ) İşletme Bölümü son sınıf öğrencisi Ogün Nergizal (22), “Gençlerin en düşük bütçe ile eğlenmelerini sağlıyorum. Bu amaçla ekantinci.com isimli internet sitesini kurdum. Oyun konsolundan görüntü ve ses sistemlerine, elektronik oyunlardan kutu oyunlarına tüm eğlence ürünlerini üniversitelilere düşük fiyatlarla kiralıyorum. Ayrıca ürünleri ayaklarına götürüyorum. Böylece evde birkaç kişi toplanarak ücreti bölüşebiliyorlar. Bu hizmeti İzmir’in dört bir yanına veriyorum” dedi.

KOSGEB’den 30 bin TL destek

Üniversitede aldığı ‘girişimcilik ve aile işletmeleri’ konulu seçmeli dersin ardından girişimciliğe merak sardığını belirten Ogün Nergizal, üniversite öğrencilerine yönelik geliştirdiği projesiyle Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı’na (KOSGEB) başvurdu. Dışarıda eğlenmesini sevmeyen ya da bunun için yeterince bütçesi olmayan kişiler için geliştirdiği projeyle 30 bin liralık Kuzey KOSGEB girişimcilik desteği kazandı. Nergizal, şunları söyledi: “İleride ‘ekantinci.com’ adı altında birleşen bir e-ticaret holdingi kurmayı hedefliyorum. Bu sayede evlere yaptığımız servis eğlencenin yanına farklı boyutlar katarak eğlence ile özdeşleşen bir firma yaratmış olacağım.”

Klasik bir esnaf olmayacağım

‘ekantinci’ adlı projeyi geliştirirken derslerde ve KOSGEB’ten aldığı uygulamalı girişimcilik eğitimlerinde öğrendiklerini kullandığını anlatan Nergizal, “Sitenin ismini üniversite öğrencilerinin en çok keyif aldıkları yer olan kantinden esinlenerek koydum. Öğrencilerden oluşan 7 kişilik bir ekibim var. Sürekli olarak ürün yelpazemizi geliştiriyoruz. Ayrıca odak noktamızı genişleterek hedef kitlemizi erkek müşterilerden bayan müşterilere de kaydırdık. Klasik bir esnaf olmak istemiyorum” diye konuştu. Hedef kitlesi gibi kendisinin de öğrenci olduğunu belirten genç girişimci, “Onlarla aynı düşüncelere, aynı hayata sahibim. Ne istediklerini önceden görebiliyorum. Bu durum da işimi kolaylaştırıyor” dedi.

Denizli’ye de açıldık

Buca ve Bornova’da başlattıkları hizmeti İzmir’in dört bir yanına yaydıklarını belirten Nergizal, ekim ayı itibariyle de Denizli’de hizmet vermeye başladıklarını söyledi: “yunlarımız oldukça çeşitli ve her yaşta her kesime hitap ediyoruz. Erkekler için vazgeçilmez olan futbol, savaş ve araba yarışı, bayanlar için özellikle hareket algılamalılardan dans, gitar hero, dj hero oyunlarımız var. Bunun yanı sıra karaoke sistemimiz, guitar setimiz, tabu, monopoly tarzı kutu oyunlarımız da mevcut. Evlere sinema sistemi de kuruyoruz. İlk 6 aylık hedefimizde ise evlere 3 boyutlu oyun konsollarını getirmek var.” Ankara, İstanbul ve Eskişehir illerinde birer şube açmayı hedeflediklerini belirtti.

Hürriyet İK – Şebnem ARAT

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. Arkadaş fikrin gerçekten de çok güzel bir fikir ki zaten kosgeb de destek vermiş. Başarılarının devamını diliyorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu