Başarılı Girişimcilik

Unlü otel zincirlerine mobilya yapıyor

Dünyaca ünlü otel zincirleri, restoran, AVM ve mağazalar için sabit ve hareketli mobilya üretimi yapan Hotelya, bir mimar kadının, Zümrüt Doyran’ın, öncülüğünde kurulmuş bir şirket. Geçen yılı 33 milyon TL ciro ile kapatan Hotelya, yurtdışında da pek çok proje için mobilya üretimi gerçekleştiriyor. Gelen talep artışıyla birlikte üretim tesisini büyütmeye hazırlandıklarını söyleyen Doyran, ekibi de genişletme niyetlerinden bahsediyor.

Hotelya, 2010 yılından bu yana hareketli ve sabit mobilya ürünlerinde, beş yıldızlı otel projeleri daha yoğun olmak üzere, AVM, hastane, restoran, ofis, kafe, mağaza gibi her türlü proje için üretim yapan bir şirket. Şirketin ortağı ve genel müdürü ise bir kadın mimar; Zümrüt Doyran.

Hotelya’yı mobilya sektörünün önde gelen şirketlerinden biri olan Kolsan’ın sahibi Erdoğan Döner ile kuran Doyran, bugün sadece yurt içinde değil yurtdışında da önemli otel zincirleriyle çalıştıklarını söylüyor. Artık gelen talebe yetişemedikleri için mecburen proje seçmek zorunda kaldıklarını dile getiren Doyran, “Bu nedenle yakın zamanda fabrikamızı metrekare olarak da ekip olarak da büyütmek istiyoruz” diye konuşuyor.

Bugüne kadar Hilton, Sheraton, Hyatt Regency, Holiday Inn, Fairmont, Rixos gibi otel projelerinin yanında Nobu, Frankie, Fenix, Angelique gibi restoran zincirlerinin de mobilya ihtiyaçlarını karşıladıklarının altını çizen Doyran, geçen yıl 33 milyon TL olan cirolarını bu yıl daha da artırarak 45 milyon TL’lik büyüklüğe ulaşacaklarını söylüyor.

Referanslar etkili

Yıldız Teknik Üniversitesi Mimarlık bölümünden mezun olup, yüksek lisans yapan ve mobilya sektöründe çalışma hayatına atılan Zümrüt Doyran, mimarlığı satışla birlikte harmanladığı görevler yapıyor. Ardından kendi ofisini kurarak tasarım ve uygulama alanında çalışmalarına devam eden Doyran, 2010 yılında ise iyi bir müşterisi olduğu Kolsan’ın sahibi Erdoğan Döner ile ortak olarak Hotelya firmasını kuruyor. Kolsan’ın 40 yıllık deneyim ile üst noktaya getirdiği üretim kalitesini de arkasına alan şirket, o günden bu yana rezidans, AVM, hastane, ofis, konut ve restoran gibi mobilya ihtiyacı olan tüm yapılarla çalışıyor. ilk başladıkları dönemde sadece hareketli mobilya üretimi yaptıklarını, üç yıl önce de sabit ahşap üretimi ve uygulaması yapmaya başladıklarını dile getiren Doyran, bu üretimin cirolarında ciddi artışa neden olduğunun üzerinde duruyor. Çoğunlukla 5 yıldızlı projelere hizmet verdiklerini söyleyen Doyran konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Hilton, Sheraton, Hyatt Re-gency, Holiday Inn, Fairmont, Rixos gibi otel projeleri referanslarımızın önemli bir kısmını oluşturuyor. Zincir şeklinde olan projelerin yurt dışı projelerinde de tercih ediliyoruz. Bugün Moskova’da, Bakü’de, Londra’da, Astana’da, Mara-keş’te, Filipinler’de, Kula Lumpur’da, Erbil ve daha birçok ülkedeki otelin mobilya ihtiyacını biz karşılıyoruz.”

Şirketin İstanbul’da 11 bin metrekarelik fabrikasının 4 bin metrekarelik alanında sabit mobilya, 6 bin metrekarelik alanında ise hareketli mobilya üretiliyor. İstanbul Asya yakasındatüm ürünlerin sergilendiği 2 bin metrekarelik mağazası bulunan şirkette, 100 kişilik üretim kadrosu ve konularında uzman 30 kişilik mimari ekip istihdam ediliyor.

Hareketli mobilyada iddialı

Hotelya, yurtiçinde sabit ahşap üretimi de yaparken yurt dışı projeleri için şu an sadece hareketli mobilya üretimi yapıyor. Hareketli mobilyalarda üretim kapasitelerinin oldukça yüksek olduğunu söyleyen Zümrüt Doyran, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Hareketli mobilya olarak fabrikamızda her zaman ortalama 12-15 otel projesi devam ediyor. Bugüne kadar 500’ün üzerinde otel projesi bitirdik. Her otel için ortalama 20 ürün yaptığımız düşünülürse fabrikamızda binlerce ürün kalıbı bulunduğunu söyleyebiliriz. Hareketli mobilya projelerinde bizim için oda sayısının önemi yok. 80 odalı bir butik otel için üretim yaptığımız gibi bin odalı bir otel için de üretimi kısa sürelerde gerçekleştirebiliyoruz. Sabit ahşap projelerinde ise 250 odaya kadar olan projelere talip oluyoruz. Aynı anda fabrikamızda İB civarında hareketli mobilya projesi devam ederken, sabit ahşap konusunda 2-3 proje devam edebiliyor.”

Nasıl çalışıyorlar?

Hotelya’nın uzman mimari ekibi ile projelere sadece üretici ve satıcı olarak değil aynı zamanda çözüm ortağı olarak da destek verdiğini belirten Doyran, müşteri portföylerinin yüzde 90’ını oluşturan turizm sektörünün genellikle mimari gruplarla çalıştığını hatırlatıyor. Mimari ekiplerin tasarımlarını gerçekleştirdikleri her proje, Hotel-ya ekibi tarafından hayata geçiriliyor. Bu çok modern bir poliüretan sandalye olabileceği gibi, altın varaklı klasik bir koltuk da olabiliyor.

Kendilerinin müşterilerine “Siz hayal edin, biz yapalım, hayata geçirelim” dediklerini söyleyen Doyran “Sektörde bizi farklı kılan en büyük özelliğimiz bu” diyor. Kısacası şirketin standart ürünleri yok, her proje için yeni ve butik üretim yapılıyor.

Son yıllarda otel sayısının artması ve rekabetin daha çetin olmasıyla otellerin beklentilerinin tasarım ve konsept yönünde farklılaştığına da değinen Doyran, otelleri birbirlerinden ayıran en önemli özelliklerin kendilerine özgü atmosferleri olduğunun altını çiziyor. Fiyat ve kalitenin yanı sıra konsepte uygun çözümler ve dekorasyonlu uyumlu tasarımlar üretebilmenin, yani çözüm ortağı olabilmenin önemli olduğundan bahseden Doyran, 5 yıldızlı otellerden gelen talepleri ise şöyle anlatıyor: “Otel mobilyaları sirkülasyona bağlı olarak çok daha yoğun kullanılan mobilyalar. Diğer mobilyalara göre çok daha sağlam olması ve bu yoğun kullanıma özel bazı özelliklere sahip olması gerekiyor. Bu sebeple kullanılan ahşap da sünger de daha farklıdır. Daha sert, stabil ve yıllar sonra da aynı kalacak şekilde olması gerekiyor. Kalite denilince ürünün sağlamlığı ve uzun ömürlü olması ön plana çıkıyor. Ürünün sağlamlığı ve uzun ömürlü olması için iskeletinde kullanılan ahşabın ve süngerinin kalitesi çok önemli.”

Satış departmanı genişliyor

2017’nin gerek global gerekse ülkemizde pek çok ekonomik zorluğu ve fırsatı içinde barındıran bir yıl olarak sürdüğünü ifade eden Doyran, 2018 hedeflerinde ise gerek yurt içindeki gerekse yurt dışındaki pazarlama ve satış faaliyetlerini artırarak cirolarını daha da artırmak olduğunu söylüyor. “Bize ulaşamayan müşterilerimizle de bir araya gelmek için satış departmanımızı genişleterek çalışmalarımıza devam edeceğiz” diyen Doyran, fabrikalarını da metrekare olarak büyütme niyetinde olduklarının üzerinde duruyor.

Üretimin yüzde 60’ı yurtdışma

ZİNCİR OTELLERLE BAŞLADIK

Yurtdışmda bugüne kadar çok ciddi işler yaptık, üretimimizin yaklaşık yüzde 60’ı yurtdışı için yapılıyor. Yurtiçinde zincir şeklinde yaptığımız Hilton, Sheraton, Rixos, Holiday Inn, Hyatt Regency gibi otellerin yurtdışmdaki otellerini de yapmaya devam ediyoruz. Zincir şeklinde olan bu oteller, yapılmış olan işler sonrasında bizimle çalışmaya devam ediyor. Bu da kalitemize güvenin bir sonucudur diye düşünüyorum.

YEREL FİRMALARLA İŞBİRLİĞİ YAPIYORUZ

Yurtiçinde birçok Hilton otelinde ürünlerimiz bulunuyor. Bu beğeni doğrultusunda Hilton London’m da içinde bulunduğu birçok yurt dışı Hilton projesinde mobilyalarımız bulunuyor. Yine Hyatt Regency otelleri de buna benzer bir örnek. Yurtiçi zincirlerden sonra Rostov Hyatt Regency gibi birçok Hyatt projesinde yer aldık. Aynı şekilde Dubai Rixos, Erbil Divan, Srilanka Sheraton bunlara benzer örneklerdir. Çok yoğun şekilde Moskova’da işlerimiz oluyor. Geçtiğimiz yıl Rusya’da işlerimiz her sektörde olduğu gibi bizde de yavaşladı. Kazakistan’daki birçok projeyle de ilgileniyoruz. Dubai’de de farklı yatırımlarımız var. Ürünlerimizi satan, projelerde birlikte devam ettiğimiz yerel şirketlerle işbirliği halindeyiz.

Fatoş Bozkuş

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu