Anasayfa / Foto Galeri / Mobilya Sektöründe Bayilik Veren Markalar

Mobilya Sektöründe Bayilik Veren MarkalarMobilya bir evin en önemli parçalarındandır. Mobilya ile evin bütünlüğü sağlanır. Yaşamımızın bir parçası olan ev mobilyaları tasarımsal ve kullanım olarak çok işlevsel üretilmektedir. Mobilya pazarında iş kurmak isteyen girişimciler için bayilik alternatiflerini sizler için paylaşıyoruz.

Çocuk-genç odası mobilyasında uzmanlaşan markalar birbiri ardına mağazalar açıyor.

Talep çok fazla, pazar hacmi 300 milyon dolara ulaştı. Türkiye’de ilk kez mağaza açmaya hazırlanan yabancı markalar Var.

SADECE çocuk ve genç odası üreten ve kemli markalarıyla konsept mağazalar açan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Genç odası mağaza konseptini Türkiye’de ilk kez uygulayan Çilek Odası ’nın ardından pazara çok sayıda marka girdi. Pazarın hacmi 300 milyon dolara ulaştı. Elbette mobilya sektörünün büyük oyuncuları da gelişen bu pazara ilgisiz kalmadı. Doğtaş, istikbal, Bellona, Mondi ve İpek Mobilya gibi sektörün belli başlı markaları çocuk-genç odası modellerini artırıyor. Sektör temsilcilerine göre çocuk ve genç odası segmentinde büyüme potansiyeli oldukça fazla. Genele seslenmek yerine farklı yaş, cinsiyet ve yaşam tamını sahip çocuklara ve gençlere yönelik özel tasarımlı konseptler geliştiren şirketlerin ürünlerine ilgi çok fazla. Peki, hangi şirket nerelerde mağazalar açacak? Franchising şartları nelerdir? İşte ayrıntılar…

Türkiye Mobilya Sanayicileri Derneği (MOSDER) Başkanı
Ramazan DAVULCUOĞLU
“İç pazarın hacmi 9 milyar dolara ulaştı’’

Mobilya sektörü 2011’de ihracatını yüzde 20 artışla 1 milyar 700 milyon dolara ulaştırdı. Sektör iç pazarda da dinamizmini koruyor. İç pazarın hacmi 9 milyar dolara ulaştı. 2012 yılında 2 milyar dolarlık ihracat hedefliyoruz. İhracatta diğer ülkeler bizim kadar hızlı büyümüyor. Şu anda dünya mobilya ihracatı sıralamasında 21’inci sıradayız. 5 yıl içinde ihracatta ilk 10 ülke arasına gireceğimizi düşünüyoruz.

ÇİLEK ODASI
35 yeni mağaza açacak

16 yıl önce tasarım odaklı bir firma olarak kurulan Çilek Odası, yalnızca çocuklar ve gençler için ürünler üretiyor. Bu yönüyle fark yaratan Çilek’in girişimcilik başarısı aynı zamanda Türkiye’de çocuk ve genç odası pazarını yarattı. Çilek’i kurdukları günden bu yana ihracat odaklı bir firma olduklarını vurgulayan Çilek Genel Müdürü Muzaffer Çilek, “Kullanışlı, farklı, özgün ve son derece dayanıklı olan ürünlerimizi, ileri çocuk güvenliği standartlarına göre tasarlıyor ve AB kriterlerine uygun malzemeler kullanarak üretiyoruz” diyor. Şirket, üretiminin yüzde 50’sini 66 ülkeye ihraç ediyor. Son dönemde Dubai, Kuveyt ve Rusya’da işlerinin arttığını söyleyen Muzaffer Çilek, “Kuzey Irak ve İran’da hızlı büyümemizi sürdürdük. 2011 yılında Avustralya, Finlandiya, İsrail, Belarus ve Moğolistan’ı ihracat yaptığımız ülkeler arasına ekledik. 2012’de yüzde 25 büyüme hedefliyoruz” diyor. Çilek Odası’nın 2011 cirosu 200 milyon TL. Yurt içinde 114, yurt dışında ise 135 mağazası var. Çilek Odası, 2012’de franchising sistemiyle 35 yeni mağaza daha açacak. Bunların 25’i yurtiçinde, 10’u yurtdışında olacak. Yurtiçinde açılacak bir mağazanın toplam yatırım tutarı 300 bin TL. Yurtdışı mağazaların yatırım tutarı ise 300-400 bin TL arasında değişiyor. Çilek Odası, en son “Kara Korsan” serisiyle çocuk odalarını piyasaya sundu. Araba temalı koleksiyonlarına ise “araba ranza” modelini ekledi.

Telefon: 0 212 465 78 45
E-posta: franchising@cilek.com
Web: cilek.com

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.