Sağlık Haberleri

Virüslerden Korunmak İçin Ozon Terapisine İlgi Arttı

Ozon terapi uygulaması

HER şeyin başı sağlık. Artık bu cümlenin önemini daha da iyi anladık. Pandemiyle birlikte kendimizi ve çevremizi virüslerden korumak için birçok önlem alıyoruz. Bağışıklık sistemimizin güçlü olması ile hastalıklara karşı en büyük silahımız. Aslında bir süre önce ozon terapi haberimizi okuyucumuzla paylaşmıştık. Ancak pandemiyle birlikte ozon terapiye ciddi bir talep geldi. Sosyal medyada da sık sık ozon terapisi ile ilgili haberler ve değiniler görüyoruz. Bu nedenle en doğru bilgiyi paylaşmak için yetkili doktorlara ozon terapisi hakkında merak edilenleri sorduk. Ozon terapisi, bağışıklık sistemini güçlendirmesi ve virüslere karşı koruması nedeniyle, son zamanlarda ülkemizde ve dünyada çok talep görmeye başladı. Ozon terapisi, eski yıllardan beri kullanılan ve bilinen ciddi bir yan etkisi olmayan destekleyici bir tedavi yöntemi. Ancak haberimize başlamadan önce önemli bir uyarı yapmalıyız: Uygulamayı yaptırmak isteyenler mutlaka Sağlık Bakanlığı’nın onay verdiği yetkili tıp merkezlerinde, ozon terapi sertifikasyonu olan tıp hekimlerini tercih etmeli. Ortalama 8-12 seans bu uygulamayı yaptırmak gerekiyor, fiyatlar ise seans başına ortalama 500 TL.

“SON YILLARDA ÇOK POPÜLER”

Ozon terapisinin, bağışıklığı güçlendiren doğal, sağlıklı, güvenli ve etkili bir tamamlayıcı tıp tedavisi olduğunu ifade eden Este-world Sağlık Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Servet Terziler, “Son yıllarda gerek Avrupa gerekse ülkemizde çok popüler olan ozon terapi uygulamasında, atmosferde bulunan bir gaz olan ozon kullanılıyor. Ozonla temizlenen kan hücreleri; metabolizmanın gençleşmesini, bağışıklığın güçlenmesini sağlayarak vücudu, başta grip ve diğer virütik rahatsızlıklar olmak üzere birçok hastalıktan koruyor” bilgilerini veriyor. Ozon terapinin hipertiroidi hastaları, bakla alerjisi olanlar ve son altı ay içinde kalp krizi geçirenler dışında herkese uygulanabildiğini ifade eden Terziler, uygulamanın klinik ortamda ve doktor kontrolünde gerçekleştirilmesi gerektiğini vurguluyor.

Ozon terapi uygulamasında vücuttan 100 cc (1 çay bardağı kadar) kan alınıyor. Alınan kanın içine ozon veriliyor. Kan ozonla mayalanıyor ve yeniden vücuda enjekte ediliyor. Tümüyle steril bir klinik ortamda gerçekleştirilmesi gereken ve acısız olan bu işlem 15-20 dakikada tamamlanıyor. Hedeflenen sonuçların alınabilmesi için her yıl, beş haftalık kür şeklinde uygulanmasının tavsiye edildiğini aktaran Terziler, “Kandaki oksijen oranını yüzde 100’e kadar çıkarabilen ozon terapi, etkisini üçüncü seanstan itibaren gösteriyor. Kana karışan ozon, kırmızı ve beyaz kan hücrelerini oluşturan maddelerle reaksiyona giriyor; kandaki oksijen miktarını artırıp dolaşımı düzenleyerek dokulara daha çok oksijen gitmesini sağlıyor” açıklamalarını yapıyor. Pandemide ozon terapiye yoğun bir talep olduğunu söyleyen Terziler, “Yıllardır ozon terapi tedavisini şubelerimizde misafirlerimize uygulamaktayız. 10 seanslık bir işlem. Paket fiyatı ise 3 bin 500 ile 4 bin 400 TL arasında” diyor.

“PANDEMİDE TALEP ARTTI”

Pandemi sırasında değeri daha iyi anlaşılan ozon tedavisinin birçok hastalıkta uygulanabilen güvenilir bir yöntem olduğunu belirten Istinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Alper Can, pandemiden dolayı ozon tedavisi tercih edenlerde yüzde 50’den fazla artış yaşandığını belirtiyor. Ozon tedavisinin, özellikle antiviral etkinliğinden dolayı koronavirüs hastalarında kullanıldığını ifade eden Can, “Ozon tedavisinin ehil kişiler ve hijyenik ortamlarda yapıldığı sürece neredeyse hiç yan etkisi yok. Bazı durumlarda sakıncalı olabilir. Örneğin, akut kanamalı hastalarda ve ‘tiro-toksikoz’ denilen tiroit hastalığında dikkatli olmak gerekir” bilgisini veriyor. Ozon tedavisinin bu iş için özel bir eğitim ve sertifika almış bu işle uğraşan hekimler tarafından hastane ortamında hijyenik koşullarda yapılması gerekiyor. Ozon terapinin hastalığa ve hastaya göre farklı yollarla uygulanabildiğini söyleyen Can, sözlerine şöyle devam ediyor:

“Ozon tedavisi uygulama alanı olarak başta kronik hastalıklar ve kanserlerde, koroner kalp ve periferik damar hastalığında, koah, şeker hastalığı, virüs, bakteri ve mantar enfeksiyonları gibi birçok hastalıklarda bağışıklık sistemini güçlendirmek ve yaşlanmayı geciktirmek için tercih edilebilir. Ozon tedavisi tıpta maalesef çok az bilinip kullanılıyor. Oysa birçok hastalıkta uygulanabilir, güvenilir ve ucuz bir yöntem.”

“BAĞIŞIKLIĞI GÜÇLENDİRİYOR”

Ozonun dünyanın en güçlü doğal dezenfektanı olduğunu söyleyen Fitoterapi Uzmanı Dr. Ümit Aktaş ise, “Bu gaz, mekân dezenfektanı olarak kullanabilir, ama bronşlar üzerinde zararlı etkileri olduğu için solunması tehlikelidir. Bu yüzden de kan yoluyla verilir. Ozonterapi ülkemizde yaygın olarak kullanılan, Bakanlığın onay verdiği tamamlayıcı tıp tedavilerinden biridir” diyor. Ozon terapinin hastalıklara karşı vücudun direncini artırdığını aktaran Aktaş, “Bağışıklık sisteminin aşırı ve yanlış reaksiyonlarından kaynaklanan otoimmün hastalıkların tedavisinde kullanılır. Ozon terapinin kan damarlarını genişletmek, kanı sulandırmak ve damarları tıkayan plakları eritmek gibi etkileri var; bu nedenle dolaşım sistemi hastalıklarında da kullanılır. Ayrıca kanın oksijen taşıma kapasitesini artırarak tüm hücrelerin daha fazla oksijenlenmesini sağlar ve genel bir antia-ging etkisi yaratır” bilgilerini veriyor.

Ispanya ve İtalya’da yapılan araştırmalarda ozon terapi ile tedavi edilen korona hastalarının daha çabuk iyileştiğinin ortaya çıktığını ifade eden Aktaş, ağır hastalarda da başarılı sonuçlar elde edildiğini ve yoğun bakıma yatış oranında azalma olduğunu belirtiyor. Aktaş, ozon terapinin bu konuda eğitim almış sağlık personeli tarafından uygulanması halinde hiçbir yan etkisinin olmadığını ifade ediyor.

Ozon terapi, hipertiroidi hastaları ve kanama bozukluğu olanlar dışında herkese uygulanabiliyor. Kanama bozukluğu olan hastalara ozon terapi uygulanmamasının nedeni ise tedavinin kan sulandırıcı etkisinin olması, özel kliniklerde fiyatların değişiklik gösterdiğini ifade eden Aktaş, “Ancak devlet ve üniversite hastanelerinde yüzlerce ozon terapi cihazımız, bu cihazları etkin bir şekilde kullanabilen eğitimli sağlık personelimiz var. Hastalıklara karşı elimizi güçlendirmek, hastanın hayatta kalma şansını artırmak için elimizde böyle bir tedavi varken kullanmalıyız.”

“BEBEKLERDE BİLE KULLANILABİLİR”

Koronavirüs tedavi süreçlerinde yoğun kullanımın halk arasında ozon farkında-lığının artmasını sağladığını belirten Dr. Cemile Aydın da, bu dönemde bağışıklığını yükseltmek isteyen hastalardan da ciddi talep aldıklarını belirtiyor. C vitamini, ozon ile reaksiyona girerek etkisini azalttığı için ozon tedavisinden bir saat önce ve sonra vitamin C içeren ilaçlar almamalı. Ozonun güvenilir ve doğal bir tedavi yöntemi olduğunu belirten Aydın, “Doğru uygulandığında neredeyse hiçbir yan etkisi yok. Bebeklerde kullanılabilecek kadar güvenli bir tedavi, ilaçlar gibi yüksek doz riski mevcut değil ve çok geniş bir güven aralığı mevcut” açıklamasını yapıyor.

Ozon tedavi seanslarının sayısı ve uygulanacak ozon dozuna, hastanın yaşına, genel durumuna ve hastalığına bağlı olarak hekim tarafından karar verildiğini söyleyen Aydın, “Genellikle haftada 2-3 kez yapılması önerilir. İyileşme için 8-12 seans tavsiye edilir. İlk dört seans sonrası kişide uyku artışı ve vücutta onarım fazı başlar, sekizinci seanstan sonra antioksidan savunma mekanizmasının harekete geçer ve kişi kendini daha enerjik hisseder” bilgilerini veriyor. Ozon tedavisinin seans ücreti ise 450 TL.

Doç. Dr. Mehmet AĞIRMAN / Medipol Mega Üniversite Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Bölümü
“Mutlaka doktor gözetiminde yapılmalı”

Ozonun Covid -19 hastalığında faydalı olduğunu gösteren birçok çalışma oldu. Çoğalma hızını azalttığı ve virüslerin doğrudan inaktivasyonu sağlayarak tedaviye katkı sağladığı gösterildi. Ozon destek tedavisinin akciğer hasarını azalttığını gösteren çalışmalar da mevcut. Pandemide hem hastalık aktivitesini azaltmak hem de bağışıklık sistemini desteklemek için ozon tedavisi alan hasta sayısında artış oldu. Ozon, asla solunmaması gereken bir gazdır. Ağız, burun veya gözlere direkt temasından kaçınılmalı; yoksa öksürük, mide bulantısı, kusma veya baş ağrısına neden olabilir. Tıbbi bir uygulamadır ve bu uygulamayı yalnızca eğitimini alan ve uygulama sertifikası olan hekimler yapabilir. Bir destekleyici tedavi yöntemidir. Hem kozmetikte hem de tedavide ozon ve ürünleri kullanılabiliyor. Ozon tedavisi bir tıbbi uygulamadır ve muhakkak hekim gözetiminde olmalıdır. Ağrı tedavisinde tek başına tedavi edici olabilen ozon, kanser ve enfeksiyon gibi hastalıklarda destekleyici tedavi yöntemi olarak kullanılır.

Ozon terapinin faydaları

 • Bağışıklığı güçlendirerek hastalıklara karşı koruma sağlar.
 • Virüs, bakteri ve mantarların yapısını bozarak iyileşme sürecini hızlandırır.
 • Vücudun oksjjen seviyesini artırarak zindelik ve canlılık verir.
 • Kan sulandırıcı etkisi sayesinde kalp krizi riskini azaltır.
 • Detoks ve anti-aging özelliğiyle metabolizmayı hızlandırır
 • Kan dolaşımını hızlandırarak damar hastalıklarının tedavisine yardımcı olur.
 • Dokuları yenilediği için selülit tedavisinde etkindir.
 • Karaciğer yağlanmasını azaltır ve diyabet tedavisini destekler.
 • Kanserin önlenmesi ve tedavisinde destekleyici bir uygulamadır.
 • Sedef ve egzama gibi cilt sorunlarının tedavisinde etkindir.
 • Bağışıklık sistemini güçlendirdiği için otoimmün hastalıkların tedavisinde destekleyicidir.
 • Kas/iskelet sistemi hastalıkları ve eklem kireçlenmesi tedavisinde yardımcı olur.
 • Kadınlarda hormonal dengeyi düzenleyerek menopoz dönemini daha konforlu yaşanmasını sağlar.
 • Metabolizmayı hızlandırdığı için kilo vermeye yardımcı olur.

Nurten KÜÇÜKÇAKIR / Romatem Bursa Hastanesi Başhekimi
“Talep yüzde 40 arttı”

Bu dönemde bağışıklığı güçlendirmek çok önemli. Ozon tedavisi kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirici ve mikrop öldürücü etkileri ile hastalığa yakalanmasını engelleyebilir. Kişi hastalığa yakalandıysa bu defa da aynı etkilerle hastalığı kolay atlatmasına imkân sağlayabilir. Uzun yıllardır diyabet, hipertansiyon ve kronik hepatit B ve C, alerji ve alerjik astım tedavisinde başarılı sonuçlar sağlayan ozon tedavisi, hücre yenilenmesini hızlandırdığı için eklem ağrıları, kireçlenmeler, bel ve boyun fıtıkları, fibromiyalji gibi rahatsızlıkların tedavisinde aktif olarak uygulanıyor. Bulaşıcı hastalıkların önlenmesinde mevsimsel grip dönemlerinde de aktif olarak kullanılıyordu. Pandemi döneminde ise koronavirüs enfeksiyonundan korunmak, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek amaçlı klinik pratiğimizde ozon tedavisi ile ilgili başvuru oranında yüzde 40’lara varan artış oldu. Ozon terapisi bilinçli bir ekip tarafından doğru bir şekilde uygulandığında bilinen bir yan etkisi yok. Ozon tedavi planlaması mutlaka eğitim almış hekim tarafından yapılmalı. Tedavi cam şişe ve bakteri filtresi kullanılan ozona dayanıklı bir set ile uygulanmalı; kesinlikle plastik set kullanılmamalı. Ozon tedavisi, düşük riskli ve genellikle standart medikal tedavilerin eşliğinde tamamlayıcı, destekleyici ve yeniden yapılandırıcı bir metot. 10 seanslık ozon majör uygulaması 2 bin TL civarında olup farklı şubelerde fiyatlandırmada farklılıklar olabilir.

Yeşim Oksay

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu