Kahve Kafe Bayilikleri

Viyanalı Kahve Zinciri Coffeeshop Company Yatırım Bedeli

Viyanalı Coffeeshop Company Bob Marley’in kahvesini Anadolu’da satacak

Dünya çapında 100 milyar dolarlık hacme sahip kahve pazarı, Türkiye’de gerçekleştirdiği yüzde 20’lik büyüme ile zirveye oturdu. Markalı kahve zincirleri sahip olduğu büyük pasta payı sebebiyle gözünü Anadolu’ya dikti.

coffeeshop

Tüm dünyada 400’ü aşkın şube ile hizmet veren Viyanalı kahve zinciri Coffeeshop Company Türkiye’nin kahve alalında son dönemde kaydettiği hızlı gelişmeye dikkat çekti. Yaklaşık 1400 farklı kahve dükkânına sahip Türkiye’nin, Avrupa’nın üçüncü büyük pazarı ve dünya kahve pazarının da göz bebeği konumunda olduğunu ifade eden Coffeeshop Company Türkiye Genel Müdürü Ceyhan Pusmaz, “77 milyonu aşkın bir nüfusu ile Türkiye’nin yaklaşık 38 milyonunu yani yarısını 30 yaşın altındaki bireyler oluşturuyor. Avrupa’nın hiçbir ülkesinde böyle bir potansiyel bulunmuyor. Markalı kahve zincirleri Türkiye’yi büyüyen yeni pazar olarak nitelendiriyorlar” dedi. Pusmaz ayrıca Türkiye’deki kahve pazarının %20’ye yaklaşan büyümesi ile dünyada en hızlı büyüyen pazarlardan biri olduğuna dikkat çekerek “Avrupa’da kahve pazarının büyüme hacmi yüzde 1-2 civarında  seyrediyor. Bunun yanı sıra kahve tüketimine baktığımızda dünyada kişi başı yıllık 10 kg kahve tüketimi ile Finlandiya başı çekiyor. Avrupa geneline baktığımızda kişi başı ortalama yıllık tüketim 5 kg civarında seyrediyor. Türkiye ise yıllık ortalama 0.6kg (600gr) ile son sıralarda yer alıyor. Türkiye bu bağlamda büyük bir potansiyele sahip” şeklinde konuştu. Dünyada sahip olduğu 100 milyar dolarlık ticaret hacmi ile kahve pazarı petrolden sonra en önemli yatırım araçlarının başında geliyor.

Fiş başı gelirler İstanbul’un 3 katı

1999 yılında Avusturya’da kurulan ve 30 ülkede hizmet veren Coffeeshop Company’nin geçtiğimiz ay Adana, bu ay ise Gaziantep’te açtığı yeni şubeler ile Türkiye çapında hızla büyüdüğünü ifade eden Pusmaz, Anadolu’da açtıkları şubelerde İstanbul’a oranla daha yüksek kâr elde ettiklerini belirtti. Bunun sebebinin Anadolu illerindeki uluslararası markaların az olmasına bağlayan Pusmaz, “Anadolu’da yatırım yapmanın bir çok avantajı var. En başta dükkân kiraları İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyükşehirlere oranla çok uygun. Bunun yanı sıra Anadolu’da yaşayan gençlerin başta markalı kahve zincirleri olmak üzere uluslararası markalara yoğun bir talebi var. Bu da fiş başı gelirlere yansıyor. Adana’daki şubemizin fiş başı geliri İstanbul’daki şubelerimizin 3 katı… Ancak uluslararası bir marka olarak tüm satın almalarımızı ve ödemelerimizi Euro üzerinden gerçekleştiriyoruz. Son dönemde dolarda yaşanan yükselmeye rağmen bu yükselişi fiyatlarımıza yansıtmıyoruz.” şeklinde konuştu. Adana ve Gaziantep’te açılan yeni şubeler ile birlikte istihdam konusuna da değinen Pusmaz, Coffeeshop Company şubelerinde ortalama 12 kişiye istihdam sağladıklarını ifade etti. Büyük şubelerde 20, Türkiye’nin bin metrekare ile en büyük şubesi olan Adana’da ise 24 kişiye iş olanağı sağladıklarını kaydetti.

Yeni şubeler yolda

Sahip olduğu avantajlar sebebiyle özellikle Anadolu’da büyümek istediklerini belirten Pusmaz cirosunu her yıl beşe katlayan Coffeeshop Company ile 2015 yılının sonunda Türkiye çapında 20, beş yıl içinde ise 100 şubeye ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’deki kahve tüketiminin her geçen gün arttığını belirten Coffeeshop Company Türkiye Genel Müdürü Ceyhan Pusmaz, “Tüm dünyada 130 milyon dolarlık marka değerine sahip Coffeeshop Company’e başta İstanbul olmak üzere Ankara, Bursa, İzmir, Antalya ve Konya gibi illerden yoğun talep alıyoruz” dedi. Türkiye pazarına Eurostil Gıda ile 2012 yılında giriş yapan ve üçü inşaat halinde olmak üzere toplamda 14 şubeye ulaşan Coffeeshop Company’nin yatırım bedeli 25 bin Euro’dan başlıyor.

Coffeeshop Company Hakkında: 60 yıldır kahve sektöründe üst sınıf espresso makinaları ve ekipmanları üreterek bütün Avrupa‘ ya pazarlayan Schärf Grup dünyaca ünlü Viyana kahve kültürünü modern yorumuyla Coffeeshop Company markasıyla dünyaya yayıyor. Kendi kahvesini kavuran ve kendi ekipmanlarını üreten, bünyelerinde bir kahve akademisi bulunduran Schärf Grup sektördeki en yenilikçi firmalardan biridir. Burada uzmanlar tarafından kahvenin her aşaması hakkında dersler verilmektedir. Coffeeshop Company’nin dünyada 30 ülkede 400’e yakın şubesi bulunmaktadır. 2012 yılında Türkiye pazarına Eurostil Gıda ile giren grubun Türkiye’de 11 şubesi bulunmaktadır. Coffeeshop Company 5 yıl içinde Türkiye’de 100 şubeye ulaşmayı hedeflemektedir.

Bayilik Arıyorum

 

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu