Dünyadan ve Türkiyeden Güncel Haberler

Yabancı Ülkelerde Yaşam Şartları ve Pahalılık

Göç etmenin bedeli çok yüksek

Batı yıllardır göçmen sorunu ile boğuşuyor. Milyonlarca insan özellikle Avrupa ülkelerine göç etmek için uğraşıyor. Oysa bu ülkelerde yaşamak hiç de kolay değil.

İşte nedenleri…

YABANCI ülkeleri turist olarak gezmek eğlencelidir. Lüks otellerde kalır, restoranlarda yemek yer, kafeteryalarda kahvenizi yudumlar, tarihi ve turistik yerleri gezersiniz. Ama o ülkelerde geri kalan hayatınızı geçirmek de bu kadar eğlenceli midir? Bir ülkenin turistik reklamlarına kapılıp oraya yerleşmek isteyebilirsiniz. Ancak her zaman, madalyonun diğer tarafı vardır: Pahalılık. “Hayat pahalı olabilir ama gelirim de ona göre yüksek olur” diyebilirsiniz. Fakat onlar gibi yaşamak için yıllarınızı vermeniz gerekir. Üstelik para biriktirmek de eskisi kadar kolay değil. Hiç kimsenin hevesini kırmak istemeyiz ama madalyonun öbür yüzü şöyle…

yabanci-ulkelerde-yasam

AVUSTURYA

Her ülkede olduğu gibi Avusturya’da da ön plana çıkan konular, hayat pahalılığı ve ev kiraları. Ülkede geçinme maliyeti, Türkiye’den yüzde 56, ev kiralan da yüzde 125 daha fazla. Para birimi olarak euro’ya geçtiklerinden beri her şey daha da pahalı oldu. Orta halli bir restoranda bile iki kişi 150 TL’den az hesap ödemez, en kısa mesafeli otobüs biletine 7.5 TL verirsiniz. Taksimetre 12 TL’den açılır. Bunun yam sıra AvusturyalIlar kabadır. Sadece bize karşı değil, bütün yabancılara karşı. Otobüs şoföründen garsona kadar hiç kimse, yabancılara anlayışlı davranmaz. Almanca biliyorsanız biraz daha iyi konumda olursunuz. Ama sadece biraz… insanları, olumsuz düşüncelerini saklama gereği duymaz. Her yerde sigara içilir. Bir yabancı olarak resmi kurumlarda çok fazla kırtasiye işiyle uğraşırsınız.

BELÇİKA

Hayat pahalılığı Türkiye’den yüzde 65 daha fazla. Kiralar da yüzde 152 daha yüksek. Tavuğun kilosu 30 TL, bir kilo domates yedi TL, taksiyi bir saat bekletmek 90 TL. Evin elektrik, su gibi sabit masraflarına ayda 360 TL, bir çift ayakkabıya en az 380 TL verirsiniz. Üç odalı apartman dairesinin kirası dört bin TL. Ev satın almak isterseniz metrekaresine ortalama sekiz bin TL ödersiniz. Satın almayla ilgili yasalar bölgeden bölgeye değişir. Devlet yapısı zaten çok karmaşık. Yol şartlarından dolayı trafik hep tıkalı. Havaalanına gitmek, herhangi bir Avrupa kentine uçmaktan daha uzun sürer. Dolayısıyla ulaşım araçları hep rötarlı. Vergiler ise oldukça yüksek. Fransızca ve Flamanca konuşanların çekişmesi yüzünden çok fazla dil zorluğu çekmeniz de olası.

DANİMARKA

Hayat pahalılığı Türkiye’den yüzde 83, kiralar ise yüzde 190 daha fazla. Fast food restoranda bir kişi 35 TL’den, orta halli bir restoranda iki kişi 320 TL’den daha az ödemez. Bir kilo muzla, bir kilo portakal 10 TL, bir kilo soğan altı TL, bir litre benzin 5.2 TL, bir blucin pantolon 370 TL, bir çift erkek ayakkabısı 560 TL. Değil satın alacak, kiralayacak ev bulmak bile çok zor. Dili kolay öğrenilir bir dil değil. Gece hayatı o kadar pahalı ki gece geç saatlerde ortalıkta kimse gözükmez. Gelir vergisi, oldukça yüksek. Yüzde 60’a kadar çıkıyor. Yabancılar DanimarkalIları dünyanın en mutlu insanları olarak gösterir. Ama Danimarka halkı, neden mutlu gösterildiklerini anlamaz.

FRANSA

Türkiye’den yüzde 66 daha pahalı bir ülke. Restoranda bir litre içecek su 15 TL, bir litre süt üç TL. Geleneksel baton ekmekleri bile 4.5 TL. 85 metrekare bir evin sabit masrafları 450 TL’yi geçebilir. Bunu ortalama üç bin 700 TL olan kiraya eklemelisiniz. Aylık gelir, vergi sonrası ortalama 5 bin TL. Sınırsız internet bağlantısına ayda 85 TL, aylık belediye otobüsü pasosuna 220 TL ödersiniz. Fransa’da binalar çok eskidir. “Yıkalım, yenisini yapalım” demezler. Bu nedenle evler haraptır, yalıtımı yoktur, odaları küçüktür, mutfakları kullanışsızdır. Çoğu apartmanda tek bir banyo bulunur. Kışın ısıtması, yazın serinletmesi zordur. Klima takma izniniz olmaz. Halkının yardımsever olduğu söylenemez. İngilizce bilirler ama Fransızca konuşmazsanız size cevap bile vermezler.

HOLLANDA

Hayat pahalılığı rakamları Belçika ile hemen hemen aynı. Ev fiyatları ve kiralar, Belçika’dan daha yüksek. Türkiye ile kıyaslamak gerekirse HollandalI bizden yüzde 175 daha yüksek kira öder. Evler hem küçük hem pahalı. Mobilyalı evler bulmak mümkün olsa da fiyat yüzde 70 artar. Evi eşya ile döşemenin maliyeti ise hayli yüksek. Ulaşım araçlarının büyük bölümünü bisikletler oluşturur. Ancak sürücüleri çok sorumsuzdur. Dikkatsizce sürerler. Bir otomobille çarpışmaları halinde, olayın nasıl olduğuna bakılmaksızın otomatik olarak otomobil sürücüsü suçlanır. Sağlık hizmetleri çok pahalıdır. Felemenkçe bilmiyorsanız, doktordan telefonla randevu almak neredeyse imkansızdır. Yabancıların sağlık sigortası da her hastalığı kapsamaz.

İNGİLTERE

Zorunlu tüketim maddeleri Türkiye’den yüzde 58, kiralar yüzde 175 daha yüksek, iki kişi, orta halli bir restoranda üç kap yemeğe en az 240 TL verir. Yarım kilo ekmek dört TL, bir kilo domates dokuz TL, bir kilo portakal 8.5 TL. Ulaşımda en kısa mesafe bileti 10 TL, orta halli küçük boy bir aile otomobili, vergi öncesi 80 bin TL, üç oda bir apartman dairesi kirası beş bin TL. Çalışan kesim, vergi sonrası ayda altı bin 400 TL kazanır. Mutfakları özensizdir. Restoranda 40 TL’den daha ucuz bir tabak yemek, lezzetli olmaz. Kahvelerinin tadı bile kötüdür (çay hariç). Devlet dairelerinde işler, umduğunuz gibi gitmez. Dayanıklı tüketim malları kalitesizdir. Kiralar, küçük kasabalarda bile çok yüksektir. Halk her yerde sıra olur. ATM önlerinde ve asansörlerde bile sıra görürsünüz.

JAPONYA

Hayat pahalılığı bizden yüzde 98, kiraları yüzde 160 yüksek olan bir ülke. Uzak bile olsa pek çok yabancı Japonya’ya yerleşmek ister. Bir kilo yerel peynir 60 TL, bir kilo et 57 TL. Üç odalı ev kirası yedi bin TL, evin sabit masrafları minimum 600 TL. Çalışanların ortalama ücreti vergi sonrası sekiz bin TL. Japonlar daha çok grup kültürüne yatkın. Batılılar gibi bireysel değil. Bu, Batılıları rahatsız edebilir. Ülkede Batı tarzı yemekler yapılıyor olsa da Japon yemekleri, alışık olmayanlar için zor. iyi hazırlanmış deniz ürünleri çok pahalı. Konutlar da ayrı bir sorun. Japonlar 40 metrekarelik dairelerde rahat eder. Ama Batılılar için bu, rahatsız edicidir. Iş bulmak kolay. Fakat Japon, günde 15 saat çalışmazsa, kendini o gün çalışmış hissetmez. Metro istasyonlarında yorgunluktan olduğu yere yığılıp uyumuş insanlar görmek olağandır.

KANADA

internette en çok tıklanan sitelerin, “Ka-nada’ya nasıl göçmen olarak gidilir?” konulu siteler olduğunu biliyor muydunuz? Bu sitelere en çok girenler de Amerikalılar. Sebep, ABD’nin başına ya Hilary Clinton’m ya da Donald Trump’ın geliyor olması… Kanada, dünyanın ikinci büyük ülkesi. Genişliği, az nüfusu, yaşam şartlarının elverişli olması, sadece Amerikalıları değil bütün dünyadan göçmenleri cezbediyor. Ama Ka-nada’nın da eksileri var. Her şeyden önce soğuk bir ülkeye gidiyor olacaksınız. -40 derece soğuğa alışık mısınız? Yazın da bazı güney bölgelerinde sıcaklık 40 dereceyi buluyor. 80 derecelik ısı farkına Kanadalılar alışık. Ama siz değilsiniz. Soğuğa adapte olmuş sivrisinekler ve diğer binlerce tür böcek, sizi evinizden çıkamayacak hale getirebilir. Bir sitede ev bulduysanız, kira öder gibi ayda bin 100 doları aşan aidat parasını sineye çekmeniz gerek. Hayat pahalılığı ABD’den yüzde 40, Türkiye’den yüzde 50 daha fazla. Dünyanın en büyük petrol üreticilerinden biri olmasına rağmen de benzinin litresi 4.5 TL.

NORVEÇ

En pahalı ülkelerin başında gelir. Türkiye’den yüzde 128 daha pahalı. Kiralar da bizden yüzde 223 daha yüksek. Bir litre süt beş TL, bir kilo peynir 35 TL, bir litre su yedi TL. Bir aile otomobili almak için 110 bin TL’yi gözden çıkarmalısınız. Norveç bir petrol ülkesi olduğundan beri petrol ürünleri biraz ucuzladı ama yine de benzinin litresi 5.5 TL. Aylık ortalama ücret dokuz bin TL. Beş bin 500 TL’ye kiralık ev bulmak mümkün. Ev satın almak istiyorsanız metrekaresi 16 bin TL. Dükkanlar 17.00’den sonra kapanıyor. Pazar günü de kapalılar. Dikkatsiz hareket ederseniz hafta sonunu aç geçirebilirsiniz. Coğrafi konumu nedeniyle zor bir ülke. Yazın saat 22.00’de bile hava aydınlık. Kışın da çok kısa bir süre gün yüzü görebilirsiniz, iklimi sürekli yağmurlu ve rüzgarlı. Bu durum insanların evlerine kapanmalarına neden oluyor ve melankolik yapıyor. Norveç, yüz binde 12 ile intihar oranı yüksek ülkelerden (En yüksek 24.7 ile Güney Kore, en düşük 2.9 ile Yunanistan). Aynı şartlar ve rakamlar İsveç için de geçerli. öyle ki paralarının değeri bile aynı.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. Hatta gerçek anlamda olayı anlatacak birinin linkini koyayım https://www.youtube.com/watch?v=xHNYFhYJmFI
    burdada bahsediliyor maaştan ve gerçeklerden yani tabiki yurtdışındada bazışeyler pahalı ama bunlar değil nedir diye soruyorsanız sigortasız sağlık,İşçilik gerektiren işler(türkiyede asgariücretle çalışan tesisatçılar orda bir işle 1500 dolar alabiliyor bunun sebebi emek) yani oyüzden bi izleyin yorumumu anlarsınız

  2. Bu kadar saçma bir haber olamaz sanki siz orda öderken avro kurundan da maaşını tl kurundan mış gibi göstermek niyedir ki? Yurtdışına çıkacak insan belli birikime ve dile sahip olsun, Eli iş güç tutsun onların asgari parası bile türkiyede mühendisleri aşıyor örneğin amerikayı vereyim amerikadada okadar kolay değil gibi gözüksede saati 40 dolardan başlar en az genellikle 60 saat iş başı olur tüm dünyada en azın2400 dolar bunu olurya kesilmeleri ile elinizde 1800 dolar kalsın kardeşim 1800 dolarsuan 5500 lira ve bu vasıfsız işçinin parası millete doğru düzgün anlatın olayı burda adam 1300 tl alıyor tabi 1300 tl ile bakarsan imkansız ama aylık 5500 tl kazanan vasıfsız biri için daha rahat olduğu kesin

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu