Emlak Haberleri

Yabancılar İle Ortaklık Kuran Yerli İnşaat Firmaları

Türkiye gayrimenkul sektöründe yaşanan dinamizm, yabancı yatırımcıları da cezbediyor. Suudi Arabistan’dan ABD’ye, İngiltere’den Almanya ve Birleşik Arap Emirliklerine birçok ülkeden gayrimenkul firmaları Türkiye’de yatırım yapıyor. Yerli inşaat firmaları yabancılarla kurdukları ortaklıklardan memnun…

insaat firmalari

EKONOMİK büyümenin dinamosu haline gelen gayrimenkul sektörü, Türklerin yanı sıra yabancı yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Geçtiğimiz yıllarda Mütekabiliyet Yasası’nın devreye girmesiyle birlikte Türkiye’den ev almaya gelen yabancılar, konut almanın yanısıra yatırımcı olarak da ülkede boy göstermeye başladı. Yabancılar arasında tek başına yatırıma gelenler olduğu gibi Türk bir firmayla ortaklık yaparak pazara girenler de bulunuyor. Ekonomi Bakanlığı verilerine göre, Türkiye’de uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı 32 bin 610 civarında. 2013 rakamlarına göre Türkiye’de 3 bin 20 adet yabancı inşaat şirketi faaliyet gösteriyor. Bunların bir kısmı direkt kendileri faaliyette iken büyük bir çoğunluğu ise Türk ortaklarıyla ortaklaşa proje geliştiriyor.

TÜRK ORTAKLA ÇALIŞANLAR

Dumankaya İnşaat-Al Mazaya Hold. (Kuveyt-Katar ortaklığı)

Körfez Bölgesi’nde toplamda 5 milyar dolarlık çeşitli gayrimenkul projelerine imza
atan Kuveyt-Katar ortaklığındaki Al Mazaya Holding, Türkiye’yi uzun zamandır
yakından takip ediyor. Arap devi, Türkiye’de yeni projeler geliştirmek için Dumankaya inşaat ile yüzde 50 ortaklık yaptı. 30 Mayıs 2014’te ortaklık anlaşmasını imzalayan Al Mazaya ve Dumankaya, borsaya açılmayı da hedefliyor.

Yeşil İnşaat – Salamanca (İngiltere)

Türkiye’de bir çok projeye imza atan Yeşil înşaat’m yabancı ortağı İngiltere merkezli gayrimenkul yatırım şirketi Salamanca. Dünya genelinde 6 milyar dolarlık yatırımı bulunan şirket, Yeşil inşaat ile işbirliğine 2007’de başladı. Yeşil Yapı Düzenleme ve Ticaret A.Ş. adıyla kurulan ortaklık, Modernist projesiyle sektöre ilk adımını attı.

Beyttürk Yatırım – Tasweek Group (Birleşik Arap Emirlikleri)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin önde gelen gayrimenkul şirketlerinden Tasweek, Türkiye’de villa tipi proje geliştirmek için ilk olarak 280 milyon dolarlık bütçe ayırdı. Abu Dhabi kraliyet ailesi üyelerinin de yer aldığı 13 ortaklı Tasweek, geçen yıl Beyttürk Yatırım’la Bursa ve Yalova’da villa tipi proje geliştirmek için anlaşma imzaladı.

Ataç İnşaat – Telos Investments (Lüksemburg)

2012’de gayrimenkul sektörüne giren Ataç inşaat ve Sanayi A.Ş., Lüksemburg merkezli Telos Investments ile işbirliği kararı aldı. Antalya’da ortaklaşa kurulan firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ataman. Yedi farklı sektörde dokuz şirketi bulunan Ataman, CHP eski genel başkanı Deniz Baykal’ın damadı. Şirketin hissedarları Halil Ataman, Hüseyin Çalık, Leyla Ataman, Fatma Kızılırmak ve inci Ataman Mayıs 2014’te hisselerini Telos’a devretti.

Cathay İnşaat – Al Omari Group (Suudi Arabistan)

Suudi Arabistan’ın önde gelen gruplarından Al Omari Group, Türkiye’de kurduğu şirketi Nema Gayrimenkul ile faaliyet gösteriyor. Suudi şirket, 2012’de İstanbul merkezli Cathay Gayrimenkul ile işbirliği kararı aldı, ilk etapta 20 milyon dolarlık villa projesini yapmak için el sıkışan Cathay İnşaat ve Al Omari Group, Başak-şehir’de 32 villalık proje için anlaştı. Arterium Villas adıyla kurulan villa projesinde daireler, 335 ile 360 metrekare arasında değişiyor.

İnanlar İnşaat – 32 Group (ABD)

Terrace Tema, Terrace Feri, Terrace Lido, Terrace Fulya, Terrace Bahçe gibi projelere imza atan İnanlar İnşaat’m da bir yabancı ortağı var. 50 yıllık geçmişi olan İnanlar İnşaat’m yabancı ortağı ABD’den. New York merkezli 32 Group ile işbirliği yapan İnanlar İnşaat, geçtiğimiz yıllarda ‘32 Group İnanlar Habitats Development’ adıyla da bir inşaat şirketi kurdu. ABD’li şirketin sahibi ise sık sık Türkiye’ye gelen İran asıllı bir işadamı. İnanların ortaklık yaptığı İran doğumlu işadamı, Portekiz futbol kulübü Beira-Mar’m yeni, İsviçreli futbol takımı Servette’nin ise eski sahibi Majid Pishyar.

Keleşoğlu İnşaat – 32 Group (ABD)

ABD’li 32 Group Türkiye’de bir firmaya daha ortak. Koru Florya, Auto-pia, Capacity AVM, Flyinn AVM, Metro-port, Pelican AVM, Luxist, Historia AVM gibi projelere adını yazdıran Keleşoğlu İnşaat, ABD’li firmayla ‘32 Group Keleşoğlu İnşaat Turizm’ adında ortak bir şirket kurdu.

Aşçıoğlu İnşaat – Bin Laden Group (Suudi Arabistan)

Ortadoğu’nun en büyük firmalarından biri olan Suudi Arabistan merkezli Bin Laden, uzun zamandır sürdürdüğü, Türkiye’de yatırım için uygun ortak arayışını Aşçıoğlu İnşaat ile sona erdirdi. Fas’ta 30 bin konutluk proje geliştirecek olan ortaklar, Türkiye’de ise 1 milyon TL sermayeli yeni bir firma kurdu. ‘Med Aşçıoğlu İnşaat’ adıyla kurulan şirketin yönetim kurulu başkanlığı görevini Bin Laden Group’un Yönetim Kurulu Üyesi Tarek Muhammed Bin Laden yapıyor. Portföyünde Selenium Twins, Selenium Pa-naroma, Selenium City gibi birçok proje bulunduran Aşçıoğlu ayrıca Rus ve Katarlı şirketlerle de ortak proje geliştirmek için görüşüyor.

Ağaoğlu Şirketler Grubu – CPBAU (Almanya)

My Home, My Tovverland, My Office 212, My World Europe, Maslak 1453 gibi çok sayıda projeye imza atan Ağaoğlu Şirketler Grubu, geçtiğimiz aylarda Avrupa’dan bir ortaklık talebi aldı. Almanya’nın köklü şirketlerinden CPB AU’nun Yönetim Kurulu Başkanı Rolf Heinecke, Ağaoğlu ile ortak proje geliştirmek istediklerini açıkladı. Şirketler Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’da da birlikte çalışmayı planlıyor.

Garanti Koza – Maeda Corporation (Japonya)

Kozapark, Kozaşehir, Akkoza gibi projelere imza atan Türkiye’nin en köklü gayrimenkul firmalarından Garanti Koza’mn yabancı ortağı Japonya’nın ünlü firmalarından Maeda. 1919’da kurulan ve Hong Kong Havaala-m’nm yanı sıra nükleer santral, köprü projeleri gibi çok büyük projelere imza atan Japon devi Maeda ile işbirliği anlaşması geçtiğimiz haftalarda imzalandı. İki firmanın kurduğu ortaklığın adı GKMC inşaat ve Danışmanlık oldu. GKMC, Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarda, inşaat ve danışmanlık projeleri de yapacak. Yeni ortaklık, Japon firmaların Türkiye’deki çalışmalarını yakından takip edecek.
DİREKT KENDİ PROJE GELİŞTİRENLER

Durak Plus Gayrimenkul – BB Bluebay Group (İspanya)

West Wall Marina Villaları projesinin yatırımcısı Durak Plus Gayrimenkul, İspanyol yatırım ve otelcilik grubu BB Bluebay Group ile işbirliğine gitti. İki firmanın yanı sıra İstanbul Property Invest de söz konusu işbirliğinde üçüncü ortak olarak yer alıyor. Ortaklar, Yakuplu’da inşaatı tamamlanan ve İstanbul’un marinalı tek villa projesi olarak lanse edilen West Wall Marina Villaları için girişimlerde bulunacaklar.

Green Valley (Birleşik Arap Emirlikleri)

Birleşik Arap Emirlikleri’nin en önemli inşaat şirketlerinden Green Valley. Helenium Garden Marmara Bölgesi’nde gayrimenkul projeleri geliştiriyor. Helenium Garden İstanbul, Prestige Modern Bursa, Ready Villas Sapanca, Bursa Villas gibi projelere imza atan Körfez devi son olarak geçtiğimiz aylarda Karadeniz’e 60 milyon dolarlık bir proje yapacağını açıkladı. Trabzon’da yapılacak projede 31 blokta 640 dairenin yanı sıra restoran, süpermarket, yüzme havuzu, spor salonu, çocuk oyun alanı ve park yer alacak.

Emaar (Dubai)

Türkiye pazarına 2006 yılında konut sektöründeki yatırımıyla giriş yapan Ortadoğu’nun en büyük inşaat firmalarından Ema-ar’m ilk yatırımı Toskana Vadisi oldu. Dubai merkezli şirket, 524 konut bulunan projenin ardından İstanbul Çamlıca’da içinde bin rezidans, 40 bin metrekare ofis ve beş yıldızlı The Address Ho-tel’in bulunacağı Emaar Square’i hayata geçirdi. Emaar, Türkiye’ye ilk kez Atasay Grubu’nun patronu Cihan Kamer ile ortaklık yaparak girmiş ancak ortaklık 2009’da sona ermişti. Kamer yüzde 40 olan payını Dubaili firmaya devretmişti.

ALJ Group (Suudi Arabistan)

Daha önce Sabancı Holding’e ait Toyota Pazarlamanın tamamını satın alan Suudi Arabistan merkezli ALJ Group, Türkiye’de inşaat sektörüne de yatırım yapma kararı aldı. Geçen yıl ALJ Gayrimenkul ve İnşaat’ şirketini kuran grup, Türkiye’de konut, işyeri ile inşaat taahhüt işleri yapmanın yanı sıra arsa satın almayı da planlıyor.

ALJ Gayrimenkul ve İnşaat şirketinin yöneticisi ve grubun Türkiye operasyonlarının başındaki isim ise Ali Haydar Bozkurt.

Bilfinger Berger (Almanya)

Almanya’nın ikinci büyük inşaat grubu Bilfinger Berger, Türkiye’de proje yönetimi yapıyor. İnşaata girmeye hazırlanan şirket, Trabzon’daki Varlıbaş AVM Atapark’m operasyonel ve idari yönetimini gerçekleştiriyor. Şirket, bu faaliyetlerini ise EPM Türkiye adlı firması kanalıyla yapıyor. Şirketin portföyünde Airport Outlet Çenter, Buyaka AVM, Urfacity AVM, Gordion AVM var.

Mehtap HalıcıBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu