İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yaşlılara Yönelik İş Kurmak

Yaşlı ekonomisi girişimci çekiyor. İş kurmak isteyenler için cazip olabilir.

Alanında Avrupa’nın lider kuruluşları arasında yer alan Belçikalı Senior Assist Sağlık Grubu Türkiye’de faaliyetlerine başlıyor. Türkiye’ye ilk etapta 160 milyon Euro’luk yatırım ile giren Senior Assist, +60 Yaşam Evi, evde bakım, gündüz bakım ve tele bakım alanlarında hizmet verecek.

Yaşlı Bakım Evi Açmak

Avrupa ülkeleri arasında en genç nüfusa sahip olan Türkiye de giderek yaşlanan ülkeler arasına girmeye başladı. Zira şu anda 60 yaş üzeri 6 milyon kişinin bulunduğu nüfusun 2050 yılında 17 milyona ulaşması öngörülüyor.

Bu öngörüden yola çıkan şirketler, Türkiye’ye yatırım yapmaya başladı bile. Bu şirketlerden biri de Senior Assist

Güney Amerika, Büyük Britanya, Ispanya ve Belçika başta olmak üzere dünya genelinde 3 bin 200 yatak kapasiteli 42 huzurevi bulunan Avrupa’nın alanında liderlerinden Senior Assist Sağlık Grubu, Türkiye’de +60 yaşam evleri, evde bakım, gündüz bakım ve tele bakım olmak üzere dört temel alanda hizmet sunuyor.

Huzur evi

İlk etapta Güre’de 80 yatak kapasiteli, haziranda tamamlanacak 280 yatak kapasiteli Beylikdüzü merkezleri ile faaliyetlerine başlayan Senior Assist, beş yıl içerisinde yatak kapasitesini beş bine çıkarmayı planlıyor.

Altı milyon yaşlı

Senior Assist Yönetim Kurulu Başkanı Bart Vanderschrick, Senior Assist’in 2006 yılında ileri yaştaki bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal açıdan iyi bir yaşam sürdürmesini sağlamak hedefiyle kurulduğunu ve bugün 42 yaşam merkezinde 3 bin 200 yatak kapasitesiyle hizmet verdiğini söylüyor. Vanderschrick; “Yaşlı bakımındaki uluslararası birikimimizi, 60 yaşın üzerindeki 6 milyon kişi için Türkiye’ye getirdik” diyor.

Avrupa’da yaşlı nüfusun arttığını söyleyen Bart Vanderschrick, Türkiye’de 60 yaş üzeri yaklaşık altı milyon insan olduğunu ve bu rakamın 2050 yılında 17 milyona ulaşmasının öngörüldüğünü belirtiyor.

300 milyon Euro’luk yatırım

Türkiye’de 1960’lı yıllarda başlayan huzurevi hizmetlerinde 52 senede 24 bin yatak kapasitesine ulaşıldığını söyleyen Senior Assist CEO’su Emrah Gültekin ise Türkiye’deki merkezlerinde beş yılda toplam beş bin yatak kapasitesi ile hizmet vermeyi planladıklarını belirtiyor. Gültekin, 60 yaş üzeri kişilerin hayat kalitesini yükseltmek ve yaşama aktif katılımlarını sağlamak için Türkiye’de bakım standardını yükselteceklerini ifade ediyor. Türkiye’ye üç yılda 160 milyon Euro’luk yatırım ile girdiklerini kaydeden Gültekin, “Hedefimiz bu rakamı 5 yılda 300 milyon Euro’ya çıkarmak. Yerel ihtiyaçları da analiz ediyor ve planlamalarımızı yapıyoruz ancak öncelikle yaşlı nüfusun yoğun olduğu İstanbul, Kuzey Ege, Ankara ve İzmir bölgelerine odaklanacağız” diyor.

Tüm hizmetler kayıt altında

Şirket yapısını ve işleyişini sürekli geliştiren Senior Assist, ERP sistemi ile iş yapış süreçlerindeki verimliliği artırırken kendi geliştirdiği Online takip sistemi ile de bireylere verilen tüm hizmeti kayıt altına alıyor. Bu sayede, bireyin izniyle, yakınları bulundukları yerden internet aracılığıyla Senior Assist’in sistemine giriş yaparak, yapılan tüm işlemleri görebiliyor.

Doğal güzellikleri ve temiz havasıyla Türkiye’nin sayılı termal merkezleri arasında yer alan Güre +60 Yaşam Evi’nde 24’Ci özel bakım ünitesi olmak üzere, tümü deniz ve dağ manzaralı, 80 yataklı 40 oda bulunuyor. Standart aktivitelere ek olarak Giire’de termal terapi de uygulanıyor. Haziranda hizmete girecek olan 280 yatak kapasiteli Beylikdüzü +60 Yaşam Evi’nde ise ile sağlıklı yaşlı bakımı, yatakta sürekli bakım, fizik tedavi ve rehabilitasyon ve gündüz bakım hizmetleri verilecek.

Kişiye özel bakım

Yaşlı ergonomisi düşünülerek inşa edilen Senior Assist merkezlerinde her kat değişik zevklere uygun olarak farklı renk, koku ve görsellerle tasarlanmış.

Bireylerin fiziksel, zihinsel ve sosyal ihtiyaçlarına odaklanan Senior Assist, misafirlerinin yaşam kalitelerini koruyarak ve geliştirerek aktif hayata daha fazla katılımlarını sağlayacak aktiviteler de sunuyor. Öte yandan bireylerin bakım planlaması ise disiplinli bir gözlem ve değerlendirme süreci sonucunda yapılıyor. Senior Assist merkezlerinde konaklayan sakinlerin tedavisi yakından takip ediliyor, dengeli ve sağlıklı beslenmeleri için de ‘kişisel beslenme’ programı uygulanıyor.

Fiziksel aktiviteler ön planda

Otel standardında çeşitli hizmetler sunan, spa, sağlık merkezi, terapi merkezi ve tedavi merkezleri bulunduran +60 Yaşam Evi’nde uygulanan başlıca programlar arasında çeşitli sosyal ve kültürel aktiviteler de yer alıyor. Fiziksel aktiviteler arasında ise yoga, pilates, dans, günlük vücut egzersizleri, vücut masajlan, doğa yürüyüşleri, yüzme ve fitness bulunuyor. Ayrıca, bireysel terapi ve grup terapileri ve başlıca psikolojik aktiviteler ile birlikte 7/24 sağlık hizmetleri de sunuluyor.

+60 Yaşam Evi merkezlerine ek olarak önümüzdeki dönemde yaşam köyü projesi de hayata geçirmek istediklerini söyleyen Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Bengi Tutak, “Türkiye’de 60 yaş üzeri bireylere sunduğumuz hizmeti bir adım öteye taşıyarak onlara yeni yaşam stili ve desteği sunan bir yaşam köyü inşa etmeyi planlıyoruz” diyor.

Birçok destek sunuyor

Senior Assist, günlük yaşam şartlarını koruyarak tedavi sunmak, hastalığın oluşturabileceği yetersizlik etkisini azaltmak amacıyla hasta ve ailelerine, yaşadıkları ortamda sağlık desteği de veriyor. Evde bakımın tıbbi hizmetleri kapsamında, aile hekimi/evde bakım doktoru ziyareti, uzman doktor ziyareti, telefonla danışmanlık, tıbbi girişimler bulunuyor. Bakım hizmetleri kapsamında ise hastanede ve evde planlı hemşire veya bakım destek personeli hizmeti, prematüre, yenidoğan bebek bakımı ve aile eğitimi, yoğun bakım hizmeti, diyetisyen hizmeti, fizik tedavi ve rehabilitasyon hizmetleri, sosyal hizmet uzmanı ve psikolog desteği veriliyor. Özel tedavi hizmetleri kapsamında, her hastanın karşılaştığı sorunlar ve bakım gereksiniminin kişiye özel olduğu düşünülerek kişiye özel hizmet planı hazırlanıyor. Ayrıca hastanın kendi bakımını üstlenmesinin önemli olduğu hastalıklar için geliştirilmiş bir hastalık yönetim hizmeti de bulunuyor. Hastanın evden çıkamadığı acil ya da zorunlu durumlarda gereksinimlerini karşılamak amacıyla verilen destek hizmetleri de Senior Assist’in özel tedavi hizmetleri kapsamında, iş yerinde sağlık hizmetin de ise kurumun gereksinimleri doğrultusunda hedef kitle odaklı programlar planlanıyor ve çalışanlara bulundukları ortamda hizmet veriliyor.

Özlem Bay Yılmaz

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. hali hazır otelimi yaşlı bakım evine çevirsem SENİOR ASSİST le çalışabilirmiyim böle bir bayilik ağı varmı acaba

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu