Anasayfa / Emlak Haberleri / Yatırım açısından cazip ofis projeleri

Yatırım açısından cazip ofis projeleriUluslararası şirketlerin başta İstanbul olmak üzere büyük şehirleri bölgesel üs seçmesi modern ofis yatırımlarına yönelik ilgiyi artırdı. Hizmet ve yapı standardı yüksek A sınıfı yatırımlar yatırımcısına çok kazandırıyor…

MODERN hayatın getirdiği yeniliklerle insanların yaşam tarzları, iş yapış süreçleri ve beklentileri de değişiyor. Bu durum işyeri olarak mekan seçiminde de geçerli. Ofis tercihinde her türlü konforun yer aldığı ofislere talep giderek artıyor. Bundan 20 yıl önce iş merkezlerinde ya da apartmanlarda faaliyet gösteren şirketler, artık akıllı ofisler olarak tabir edilen modern, altyapısı iyi kurgulanmış mekanları tercih ediyor.

ofis yatirimlari

Türk firmalarınm yanı sıra çok sayıda yabancı firmanın da Türkiye’de, özellikle İstanbul’da ofis açması, ofis projelerine olan ilginin artmasına neden oldu. Talebin yoğunlaştığını gören geliştirici firmalar, hizmet standardı yüksek A sınıfı ofis yatırımlarına yöneldi.

Bugün uluslararası şirketlerin üssü haline gelen İstanbul’daki ofis sektörü incelendiğinde, Avrupa Yakası’nda bulunan örnekler ağırlıklı olarak, Şişli-Zincirlikuyu, Levent-Maslak aksında Büyükdere Caddesi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu bölge, İstanbul’un Merkezi Iş Alanı(MIA) olarak adlandırılan bölgesini oluşturuyor.

A SINIFI OFİS STOĞU BÜYÜYOR

Eva Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin yapmış olduğu ‘İstanbul Ofis Sektörü‘ araştırmasına göre, Avrupa Yakası’ndaki toplam ofis stoğu 2 milyon 559 bin metrekareye ulaşmış durumda. Bu yakadaki mevcut stoğun yaklaşık yüzde 83’ünün A sınıfı, geriye kalan yüzde 17’sinin ise B sınıfı ofis projelerinden oluştuğuna işaret eden araştırmada, Avrupa yakasındaki ofis alanları; MIA (Şişli-Mecidiyeköy-Zincirlikuyu Bölgesi ve Levent-Etiler Bölgesi’ni kapsıyor), Maslak, Kağıthane (Seyrantepe ve Haliç Bölgesi) ve Batı Bölgesi olarak dört ana bölümde ele almıyor. İstanbul’da en pahalı metrekare kiralarına sahip olan ofis projeleri MİA bölgesinde bulunduğuna vurgu yapılan araştırmada, bu bölgede ortalama metrekare kira değerinin 37 dolar olduğu ifade ediliyor.
ANADOLU YAKASI’NIN YILDIZI PARLIYOR

Araştırmada, Avrupa yakasında yaklaşık olarak 1 milyon 67 bin metrekarelik gelecek stok beklentisi olduğu da belirtiliyor. İstanbul genelinde, merkezi iş alanı olarak halen kabul gören Avrupa yakasından Anadolu Yakası’na bir yöneliş olduğuna vurgu yapılan raporda, şu değerlendirmelere yer veriliyor:

“Anadolu yakası özellikle finans, bankacılık ve hizmet sektörleri için gözde bir bölge. Anadolu Yakası’nda Finans Merkezi projesinin de etkisiyle Avrupa Yakası’na eşit sayılabilecek büyüklükte bir geliştirme yapıldığı göze çarpıyor. Yine de açılan alışveriş merkezleri, yeni oluşturulan konut alanları ile birlikte yeni çekim merkezleri Avrupa yakasının halen önemli olduğunu kanıtlıyor. Anadolu yakası toplam ofis stoğu 1 milyon 755 bin metrekare civarında. Anadolu yakasındaki mevcut stoğun yaklaşık yüzde 64’ü A sınıfı, geriye kalan yüzde 36’sı B sınıfı ofis projelerinden oluşuyor. Anadolu yakasında bulunan ofisler, Kozyatağı, Altunizade, Ümraniye ve Kavacık’ta, E-5 ve TEM bağlantılarının kolay olduğu, erişilebilirliğin yüksek olduğu noktalarda yoğunlaşmış durumda.”

EN YÜKSEK KİRA MİA BÖLGESİNDE

İstanbul’daki mevcut ofislerin metrekare bazında ortalama kira değerleri bölgeler açısından incelendiğinde, Avrupa yakasının, Batı Bölgesi’nde 13, MİA Bölgesi’nde 37, Maslak’ta 32, Kağıthane-Seyrantepe’de ise 32 dolar olduğuna işaret eden Eva Gayrimenkul Değerleme A.Ş, Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Anadolu yakasında yer alan ofislerin metrekare olarak ortalama kira değerleri hakkında ise, “Al-tunizade’de 23, Ataşehir’de 27, Ümraniye’de 22, Kavacık’ta 22, Kartal-Maltepe’de ise 18 dolar aralığında seyrediyor” şeklinde bilgi veriyor. Anadolu yakasında yaklaşık olarak 1 milyon 211 bin metrekarelik gelecek stok beklentisi olduğuna da işaret eden Yazıcı, “Anadolu yakası, Avrupa yakasına oranla daha ucuz kira oranlarına sahip olduğu için gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. Ayrıca ulaşım bağlantılarının Maslak, Levent, Etiler bölgesine kıyasla daha kuvvetli olduğu gerçeğinden yola çıkarak Anadolu yakasının yatan tarihte daha üst seviyelere çıkacağı bekleniyor” diyor.

Ofis projelerinin sayısı yatırımcı ilgisinin yoğunlaşması nedeniyle giderek artıyor. Yatırım açısından cazip ofis projelerini derledik…

İlginizi Çekebilecek Benzer Konular

Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir