Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Yatırım açısından cazip ofis projeleri

Uluslararası şirketlerin başta İstanbul olmak üzere büyük şehirleri bölgesel üs seçmesi modern ofis yatırımlarına yönelik ilgiyi artırdı. Hizmet ve yapı standardı yüksek A sınıfı yatırımlar yatırımcısına çok kazandırıyor…

MODERN hayatın getirdiği yeniliklerle insanların yaşam tarzları, iş yapış süreçleri ve beklentileri de değişiyor. Bu durum işyeri olarak mekan seçiminde de geçerli. Ofis tercihinde her türlü konforun yer aldığı ofislere talep giderek artıyor. Bundan 20 yıl önce iş merkezlerinde ya da apartmanlarda faaliyet gösteren şirketler, artık akıllı ofisler olarak tabir edilen modern, altyapısı iyi kurgulanmış mekanları tercih ediyor.

ofis yatirimlari

Türk firmalarınm yanı sıra çok sayıda yabancı firmanın da Türkiye’de, özellikle İstanbul’da ofis açması, ofis projelerine olan ilginin artmasına neden oldu. Talebin yoğunlaştığını gören geliştirici firmalar, hizmet standardı yüksek A sınıfı ofis yatırımlarına yöneldi.

Bugün uluslararası şirketlerin üssü haline gelen İstanbul’daki ofis sektörü incelendiğinde, Avrupa Yakası’nda bulunan örnekler ağırlıklı olarak, Şişli-Zincirlikuyu, Levent-Maslak aksında Büyükdere Caddesi üzerinde yoğunlaşmış durumda. Bu bölge, İstanbul’un Merkezi Iş Alanı(MIA) olarak adlandırılan bölgesini oluşturuyor.

A SINIFI OFİS STOĞU BÜYÜYOR

Eva Gayrimenkul Değerleme A.Ş.’nin yapmış olduğu ‘İstanbul Ofis Sektörü‘ araştırmasına göre, Avrupa Yakası’ndaki toplam ofis stoğu 2 milyon 559 bin metrekareye ulaşmış durumda. Bu yakadaki mevcut stoğun yaklaşık yüzde 83’ünün A sınıfı, geriye kalan yüzde 17’sinin ise B sınıfı ofis projelerinden oluştuğuna işaret eden araştırmada, Avrupa yakasındaki ofis alanları; MIA (Şişli-Mecidiyeköy-Zincirlikuyu Bölgesi ve Levent-Etiler Bölgesi’ni kapsıyor), Maslak, Kağıthane (Seyrantepe ve Haliç Bölgesi) ve Batı Bölgesi olarak dört ana bölümde ele almıyor. İstanbul’da en pahalı metrekare kiralarına sahip olan ofis projeleri MİA bölgesinde bulunduğuna vurgu yapılan araştırmada, bu bölgede ortalama metrekare kira değerinin 37 dolar olduğu ifade ediliyor.

ANADOLU YAKASI’NIN YILDIZI PARLIYOR

Araştırmada, Avrupa yakasında yaklaşık olarak 1 milyon 67 bin metrekarelik gelecek stok beklentisi olduğu da belirtiliyor. İstanbul genelinde, merkezi iş alanı olarak halen kabul gören Avrupa yakasından Anadolu Yakası’na bir yöneliş olduğuna vurgu yapılan raporda, şu değerlendirmelere yer veriliyor:

“Anadolu yakası özellikle finans, bankacılık ve hizmet sektörleri için gözde bir bölge. Anadolu Yakası’nda Finans Merkezi projesinin de etkisiyle Avrupa Yakası’na eşit sayılabilecek büyüklükte bir geliştirme yapıldığı göze çarpıyor. Yine de açılan alışveriş merkezleri, yeni oluşturulan konut alanları ile birlikte yeni çekim merkezleri Avrupa yakasının halen önemli olduğunu kanıtlıyor. Anadolu yakası toplam ofis stoğu 1 milyon 755 bin metrekare civarında. Anadolu yakasındaki mevcut stoğun yaklaşık yüzde 64’ü A sınıfı, geriye kalan yüzde 36’sı B sınıfı ofis projelerinden oluşuyor. Anadolu yakasında bulunan ofisler, Kozyatağı, Altunizade, Ümraniye ve Kavacık’ta, E-5 ve TEM bağlantılarının kolay olduğu, erişilebilirliğin yüksek olduğu noktalarda yoğunlaşmış durumda.”

EN YÜKSEK KİRA MİA BÖLGESİNDE

İstanbul’daki mevcut ofislerin metrekare bazında ortalama kira değerleri bölgeler açısından incelendiğinde, Avrupa yakasının, Batı Bölgesi’nde 13, MİA Bölgesi’nde 37, Maslak’ta 32, Kağıthane-Seyrantepe’de ise 32 dolar olduğuna işaret eden Eva Gayrimenkul Değerleme A.Ş, Genel Müdürü Cansel Turgut Yazıcı, “Anadolu yakasında yer alan ofislerin metrekare olarak ortalama kira değerleri hakkında ise, “Al-tunizade’de 23, Ataşehir’de 27, Ümraniye’de 22, Kavacık’ta 22, Kartal-Maltepe’de ise 18 dolar aralığında seyrediyor” şeklinde bilgi veriyor. Anadolu yakasında yaklaşık olarak 1 milyon 211 bin metrekarelik gelecek stok beklentisi olduğuna da işaret eden Yazıcı, “Anadolu yakası, Avrupa yakasına oranla daha ucuz kira oranlarına sahip olduğu için gün geçtikçe daha çok tercih ediliyor. Ayrıca ulaşım bağlantılarının Maslak, Levent, Etiler bölgesine kıyasla daha kuvvetli olduğu gerçeğinden yola çıkarak Anadolu yakasının yatan tarihte daha üst seviyelere çıkacağı bekleniyor” diyor.

Ofis projelerinin sayısı yatırımcı ilgisinin yoğunlaşması nedeniyle giderek artıyor. Yatırım açısından cazip ofis projelerini derledik…

I AXIS İSTANBUL

Sur Yapı tarafından İstanbul Eyüp’te 40 bin metrekare arsa üzerine konumlandırılan projede, 74 ila 210 metrekare büyüklüğe sahip toplam 195 ofis yer alıyor. Ağustos 2016’da teslimlerin başlayacağı projede yer alan ofisler için Sur Yapı cazip bir kampanya düzenledi. Kampanya kapsamında yüzde 10 indirim fırsatı sunuluyor. Ayrıca bir yıl boyunca A+ ofislerin yatırımcılarına metrekare başına 20 dolar kira garantisi veriliyor.

Yine kampanya kapsamında 74 metrekare bir ofisin 328 bin Dolar+KDV olan fiyatı, TL’ye sabitlenerek 967 bin 650 TL üzerinden yüzde 10 indirim yapılacak. İndirimli 870 bin 840 TL’lik fiyatın yüzde 35’i peşinat olarak ödendikten sonra kalan yüzde 65’lik kısmı ise vade farksız 48 ay eşit taksitler olarak ayda 11 bin 790 TL şeklinde ödenebilecek.

KDV ödemesi ise teslimde yapılabilecek. Kira kampanyası dâhilinde ise Sur Yapı, ofisler için ocak ayından başlayarak ve bir yıl boyunca metrekare başına 20 dolar kira garantisi verecek. Böylelikle 11 bin 790 TL’lik taksitlerin yaklaşık 4 bin 500 TL’lik kısmı bir yıl boyunca Sur Yapı kira garantisi kapsamında karşılanmış olacak. Axis İstanbul’da resepsiyon ve concierge hizmetlerinin yanı sıra geniş toplantı odaları, yeni nesil sessiz çalışma odaları, BT hizmetleri, teknoloji, arşiv, hobi ve oyun odaları, vale hizmeti, print çenter, kargo-posta dağıtım odası ve fitness çenter gibi modern çalışma hayatının tüm gereksinimleri bir arada bulunuyor.

Satış Ofisi Telefonu : o212 565 64 48

NEF 03 KAĞITHANE

Nef tarafından İstanbul Kağıthane Cendere Caddesi’nde 6.910 metrekare arsa üzerinde inşaa edilen proje, 335 konut, 143 ofis ve 12 mağazadan oluşuyor. Nef 03 Kağıthane’deki ofislerin alanları 37 ile 112 metrekare arasında değişiyor.

Şubat 2016’da teslim edilmesi planlanan projede yer alan ofislerin satış fiyatı 440 bin ile 686 bin TL arasında değişiyor. Nefin patentli keşiflerinden sadece biri olan ve Türkiye’de ilk kez Nef tarafında uygulanan ‘Foldoffice’ ve ‘Foldservice’ sayesinde, büyük metrekareli ofislerde bile bulunmayan Playstation odası, sinema salonu, spor salonu, toplantı odası ve arşiv odası gibi üniteler, en küçük metrekareye sahip ofislerin kullanımına sunuluyor. Nef, ihtiyaç duyulduğu zaman ofis yaşamına eklenip, gerek olmadığında da çıkarılabilecek 24 farklı oda konsepti ile ofis hayatına yeni bir bakış açısı getiriyor. Foldoffice üniteleri arasında toplantı odası, mutfak, video konferans odası, oditoryum, eğitim odası, servis odası, sergi alanları, hobi odası, kişisel gelişim stüdyosu, spor salonu, basketbol salonu, squash kortu, özel eşya odası, parti odası, happy-hour terası, çocuk oyun odası, kafe, copy çenter ve ilkyardım odaları gibi 24 farklı ünite bulunuyor.

Satış Ofisi Telefonu: 0850 250 06 33

BUSINESS İSTANBUL

Selimoğlu, Vartaş ve Rocher Yapı ortaklığıyla kurulan SVR Grup tarafından İstanbul Fikirtepe’de 30 bin 502 metrekare arsa üzerine inşaa edilen proje, toplam altı bloktan oluşuyor. 270 bin metrekare toplam inşaat alanı ile 150 bin metrekare kullanılabilir ofis alanına sahip olan projede 80 metrekareden, 1.500 metrekareye kadar, birçok ofis seçeneği yer alıyor. 2017 Haziran ayında tamamlanacak olan projede yer alan ofislerin, metrekaresi 4 bin dolar artı KDV’den satışa sunuldu.

Business İstanbul, fitness çenter, eğlence merkezi, çarşısı, restoranları ve her türlü ihtiyacı karşılayan mağazaları ile ofis çalışanlarının hayatını kolaylaştırırken, İstanbullular için yeni bir cazibe merkezi de sunuyor.

Kafe ve restoranlardan eczaneye, kum temizlemeden kırtasiyeye, terziden kuaföre, butik mağazalardan spor imkanlarına kadar tüm hizmetlerin sunulduğu Business İstanbul, yeni iş konseptini büyük kent yaşamının imkanlarıyla buluşturuyor.

Satış Ofisi Telefonu: 444 60 13

DUMANKAYA FLEX OFFICE

Dumankaya Inşaat’m İstanbul Bahçeşehir’de 3 bin metrekare arsa üzerinde inşa ettiği projede, 321 adet ev ofis yer alıyor. 40 ila 93 metrekare büyüklüğe sahip, 1+0, 1 + 1 ve 2+1 ev ofis seçeneklerinin sunulduğu projede, ev ofislerin fiyatı 180 bin ila 350 bin TL arasında değişiyor. Projenin Mart 2017’de teslim edilmesi planlanıyor. Dumankaya’nın ‘Fifti-Fifti’ adını verdiği yeni kampanyasında toplam bedelin yüzde 25’i ile yüzde 50’si aralığında müşterinin kendi belirlediği miktar peşinat olarak yatırılıyor. Dumankaya’nın anlaşmalı olduğu ya da tüketicinin tercih edeceği finans kuruluşları üzerinden kredilendirilecek kalan yüzde 50 için Dumankaya 10 yıl süreyle getiri destek ödemesini gerçekleştirecek. Bu süre boyunca daire sahibine düzenli ödenecek getiri desteği ile konut kredisinin kalan yarısı da Dumankaya tarafından finanse edilmiş olacak.

İstanbul’un son yıllarda büyük gelişme gösteren cazibe merkezlerinden biri konumuna gelen Bahçeşehir’de yükselen Flex Office projesi bölgenin tek ‘home-office kulesi’ olma özelliğine sahip. Flex Office Bahçeşehir, sadece mimari yönüyle ev ofis konsepti değil, aynı zamanda sekretarya hizmetlerinden ofis mobilyalarına, ayrıcalıklı danışmanlık hizmetlerinden farklı amaçlara göre dizayn edilmiş toplantı odalarına kadar amaca uygun tasarlanmış bir proje.

Satış Ofisi Telefonu: 0212 672 88 98

BALANCE GÜNEŞLİ

Balance Gayrimenkul tarafından İstanbul Güneşli’de Basın Ekspres Yolu üzerinde toplam 17 bin metrekare arsa üzerinde inşa edilen proje, plaza ofis, cadde ofis, loft ofis ve stüdyo ofislerden oluşuyor.

Toplam 311 adet bağımsız üniteden meydana gelen Balance Güneşli projesi altı blok şeklinde yükseliyor.Projede stüdyo ofisler 50-137 metrekare, cadde ofisler 40-263 metrekare, loft ofisler 140-212 metrekare, plaza ofisler ise 1.700 metrekare alanlara sahip. Mart 2016’da teslim edilmesi planlanan projedeki ofislerin metrekare fiyatı 5 bin 700 TL ile 7 bin 200 TL arasında değişiyor. Projede artı KDV’de uygulanıyor. Balance Güneşli, E-5, TEM ve sahil yollarını birbirine bağlayan eşsiz konumuyla dikkat çekiyor. Odağına insanı alan mimari detaylarla hazırlanan projenin en önemli özelliklerinden birisi de kat bahçeleri. Her katta farklı metrekarelerde bulunan iki kat bahçesi, ofis ya da evden çok uzağa gitmeden bahçe konforunu sunuyor. Balance Güneşli’nin yükseldiği bölgede ev ofislerin metrekare birim kirası 11 dolar civarında. 2016 yılının sonunda projedeki ortalama kiralık metrekare birim fiyatının 14-15 dolar olması bekleniyor.

Satış Ofisi Telefonu: 444 99 52

ADAM KULE

Dap Yapı tarafından İstanbul Maltepe-Dragos bölgesinde 6 bin 500 metrekare arazi üzerine inşa edilen proje, 27 katlı tek bloktan oluşuyor. Toplamda 254 daire ve 88 ev ofisten meydana gelen projede, 46 ila 204 metrekare arasında stüdyo ve 1 + 1 daire seçenekleri yer alıyor. Teslimlerin 2017 yılı sonunda gerçekleşeceği Adam Kule Rezidans’ta daire fiyatları 239 bin TL’den başlıyor. Projede, peşin ödemeler Ocak 2016’da yapılıyor, kalan bedel 48 ay vade farkı olmadan taksitlendi-riliyor ve son 12 ayın taksitleri Dap Yapı tarafından ödeniyor.

Satış Ofisi Telefonu: 444 93 27

1 2Sonraki sayfa

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu