Anasayfa / Ekonomi Haberleri / Yatırım Danışmanı

Yatırım Danışmanı1-  Öğrenciyim borsaya yatırım yapmak istiyorum. Her ay yaklaşık 100 TL civarında yatırabilirim. Sizce almam gereken hisseler hangileri?

Erkan Kaymak/Balıkesir

Ülkemizde alanlarında başarılı olan bir çok kişi var ve bu kişiler emeklerinin karşılığı olan ciddi gelirler elde edebiliyor. Ancak yatırımla ilgili bilgileri olmadığı için bu gelirlerini yanlış yönlendirmelerle erozyona uğratabiliyorlar. Eğitim sistemimizdeki en önemli eksikliklerden birisi de daha okul sıralarında hayatta her zaman kullanacaktan yatırım yöntemleri hakkında bilgi alamamaları. Bunun sıkıntısını ise çalışma hayatında yaşamaktayız. Kimi öğrenciler ise eğitim sistemin bu eksikliğini kendi çabalan ile aşmaya çalışıyor. Bu anlamıyla öncelikle çabanızdan dolayı sizi kutlamak isterim. Ancak hisse alımından önce şirket ve hisse değerlemesine ilişkin temel bilgileri edinmenizi tavsiye edeceğim. Bu konuda piyasada yeterli kitap olduğu gibi internet ortamında eğitim veren sitelerin de bulunduğunu belirtmek isterim.

2-    Elimde bir miktar Avrasya GYO hissesi var. Ancak şu an hissenin değeri ortada. A grubu olan bir hisse nasıl 6,50 olur da bu seviyelere gelir? Hissede bilmediğimiz neler oluyor? A grubu olmak bu kadar kolay mı?

Şevki kebabçıoğlu/Ankara

Bir hissenin hangi grupta yer alacağını SPK aldığı kararla belirlemiş durumda. Buna göre eğer bir şirketin halka açık piyasa değeri, 45 milyon TL ve fiili dolaşımdaki pay oranı yüzde 5’in altındaysa ya da halka açık piyasa değeri 10 milyon TL ve dolaşımdaki pay sayısı 10 milyon adetin altındaysa o şirket B listesinde yer alır. Aksi durumda ise -Gözaltı Pazan ve Gelişen İşletmeler Piyasası’ndaki hisseler bir tarafa -A listesinde yer alır. Bu listeler üç ayda bir yenilenerek gerekli değişiklikler yapılır.

Avrasya GYO’nun hangi listede yer alacağı da bu kriterlere göre belirleniyor. Tüm bunlardan ayn olarak hissenin 5 Aralık günü gördüğü 7,46 TL’lik zirvenin ardından sürekli olarak düştüğü ve şimdilerde ortalama 0,70 TL’den işlem gördüğü gözleniyor. Hisse dört ayda zirve yaparken gelen satışlarla birlikte son bir ayda dibi buldu. Hissede büyük ortağın işlemlerinin etkili olduğu gözleniyor.

3-   Garanti Yatırım Ortaklığı aldım. Ama bir türlü yükselmiyor. Sizce ne zaman yükselecek?

Orhan Yetkin/Rize

Garanti Yatırım Ortaklığı, ekim ayında gördüğü zirvenin ardından gerilemeye başladı. Hisse ekim ayında 0,83’ü test ederken şimdilerde 0,55’lerde işlem görüyor. 9 Ocak tarihli portföy değer tablosuna göre bir payın değeri 1 TL. Bu anlamıyla hissenin değerinin altında işlem gördüğü gözleniyor. Ancak hemen hatırlatmakta fayda var; yatırım ortaklıklarında hissenin piyasa fiyatının, istisnai durumlar dışında portföy değerinin altında işlem görmesi normaldir. Bunun nedeni ise yatınm ortaklığı şirketlerinin portföylerinin, piyasanın hareketine bağlı olarak hızlı şekilde değer kaybetme riski taşıyabilme olası lıklandır. Ancak aradaki farkın yüksek olması halinde piyasanın durumunu da göz önüne alarak iskontolu olup olmadığma karar verilebilir.

4-  Yeşil GYO düşüşe devam eder mi? Yoksa kendini toparlar mı?

ilhan Kalaycı/Mardin

Hissenin fiyat seyri incelendiğinde, taban seviyelerde hareket ettiğini söyleyebiliriz. Bu anlamıyla teknik olarak daha fazla aşağı kayması, yükselme olasılığına göre daha zor. Buna rağmen aşağıyı denemesi halinde daha fazla bir dirençle karşılaşması sürpriz olmaz. Şirket, kayıtlı sermaye tavanına tabi olup tavanını 400 milyon TL’den 1 milyar TL’ye çıkaracak. Bu girişimden şirketin ilerleyen süreçte sermaye artınmına gideceği sonucunu çıkarabiliriz. Öte yandan şirket ocak ayı başlarında yaptığı açıklamada Irak’ta yatının yapılması konusunda girişimlerde bulunduğunu duyurdu. İşin detayı hakkında ise bilgi verilmedi.

5-  ÇEAŞ ile ilgili yazdıklarınızı okudum. Bana hisse diye sadece imtiyaz hakkı mı satıldı ki, iptal edilince elimde bir şey kalmamış oldu? Bu şirketin mülkleri ne oldu?

İsmail Özcan/Mersin
Eneıji Bakanlığı, Çukurova Elektrik’in imtiyaz hakkını elinden aldığında tüzel kişiliğine ya da mal varlığına dokunmadı. Birçok kişinin bildiği yanlış, şirketin kullandığı baraj, santral, tesis ya da arazilerin Çukurova Elektrik’e ait olmadığı hususudur. Bakanlık imtiyaz hakkını şirkete devrettiğinde bu imtiyazı kullanmayı sağlayacak santral, tesis ve taşınmazların sadece kullanım hakkını verdi. Yani mülkiyet hiçbir zaman şirkete geçmedi. Hatta sonradan usulsüz yollarla devralınan birçok tapu, iptal davaları ile Bakanlık’a geri geldi.

  Esnaf ve küçük işletmelerde yeni nesil yazarkasa POS kullanmak zorunda

Neticede Çukurova Elektrik’in mülkiyetinde olan bir tesis bulunmadığından, bu tesislere el konma da söz konusu değil. Öte yandan yatırımcıların aldığı hisseler de kendilerine ait. Ancak borcu varlıklarından çok fazla olan bir şirketin hissesi, doğaldır ki talep görmez.

6-  Eczacıbaşı İlaç’ın düşme nedeni nedir?

Gürkan Delier/İstanbul

Eczacıbaşı İlaç, son bir yıldır aşağı yönlü bir kanal içinde. Hisse henüz destek seviyelerini bulabilmiş değil. Bu nedenle bir süre daha aşağı yönlü hareketine devam etmesi şaşırtıcı olmaz. Şirketle ilgili kamuya yapılan en son açıklama ise 29 Aralık tarihli. Söz konusu açıklamada Maliye Bakanlığı Vergi Müfettişleri tarafından 2006 yılı ile ilgili olarak toplam 6 milyon 226 bin TL vergi ve vergi ziyaı cezası ihbarnamesi gönderildiğini bildirdi. Şirket henüz uzlaşma ya da dava açılmasıyla ilgili kararını belirlemedi. Maliye Bakanlığı daha önce de 2007 yılına ilişkin olarak toplam 33 milyon 793 Bin TL tutarında vergi ve vergi cezası ihtarnamesi göndermiş ancak uzlaşma sağlanamayınca açılan iptal davası ile söz konusu cezalar, mahkeme karan ile iptal edilmişti.

7-  Finansbank hisselerinde daha ne kadar beklememiz gerekecek?

Burak Gürbüz/Tekirdağ

Finansbank, doğru hisseyi bulmak kaydıyla uzun vadede borsada kazanmanın güzel örneklerinden birisini teşkil ediyor. Şirkete ait hisselerin fiyat hareketi 10 yıllık periyot baz alınarak incelendiğinde gerçekten de iyi bir performans sergilemiş görünüyor. Şimdilerde ise uzun vadeli çıkışın düzeltmesini yaşıyor. Hissede özellikle eylül ayında yabancı yatırımcılardan ciddi bir satış geldi. Genel piyasalara bağlı olarak hissede gözlenen fiyat düşüşü, uzun vadede her zaman alım fırsatı olarak değerlendirilebilir. Bankanın genel müdürü Temel Güzeloğlu, bu yıl 30’a yakın şube açmayı ve 11 bine yakın çalışanla hizmet vermeyi düşündüklerini bildirdi.

8-  Galatasaray’ın fiyatı bir iniyor bir çıkıyor. Yoksa manipülasyon mu yapılıyor? Riva’daki arazisinin satılacağı söylentisi doğru mu?

Şenol Aslan/İstanbul

Ağustos ayında Galatasaray Spor Kulübü’nün, Galatasaray Sportif deki payı yüzde 84’lerde bulunuyordu. Ancak aradan geçen süre içinde ana ortağın gerçekleştirdiği satışlarla birlikte bu oran yüzde 55’lere kadar geriledi. Halihazırda satışların bittiğini söylemek zor. Ancak şirketin satışlarında yönetimin kontrolünü elinden kaçıracak noktaya gelmemeye dikkat edeceği düşünülebilir. Bu anlamıyla bir miktar satış daha olsa da sınıra gelindiğini söylemek yanlış olmaz. Şike soruşturması nedeniyle spor hisselerinde gözlenen düşüşe ortak satışının da eklenmesi, ister istemez Galatasaray Sportifin hisselerinin diğer hisselere göre daha fazla kayıp yaşamasına neden oldu. Şirketten Riva’daki araziyle ilgili yapılmış bir açıklama ise bulunmuyor.

9-  Karsu Tekstil hisse senedine yatınm yapıyorum. Bu hissede ne yapmaya çalışıyorlar anlayamadım. Bir aracı kurum satıyor diğeri alıyor. Bu işlemleri nasıl yorumlamak gerekiyor?

Ümit Okutan/Samsun

Şirket tarafından yapılan açıklamaya göre olağandışı fiyat hareketine neden olabilecek açıklanmamış bir bilgi ya da gelişme bulunmuyor. Buna karşın hissede aralık ayının sonlarında sert bir düşüş yaşandı. Sonrasında ise gelen tepki al unlarıyla hisse yönünü yukarı çevirse de çıkışın devam edebilmesi için satış baskısının sonlanması gerekiyor.

Takas hareketlerine kurum bazında baktığımızda sert düşüşün yaşandığı 26 Aralık 2011 tarihinden 12 Ocak 2012 tarihine kadar Alternatif Yatınm’dan yüzde 7.1, Gedik Yatınm’dan ise yüzde 3.12 oranında çıkış yapıldığı görülüyor. Buna karşılık aynı süre içinde Yapı Kredi Yatınm’ın saklamasında yüzde 16.44’lük bir artış gözlenirken kurum saklamasındaki oran yüzde 19.18 oldu.

10-  Ürün fiyatlarının artmasının Kardemir’e önemli katkıları olduğu belirtiliyor. 2011 kâr tahmini 68 milyon açıklandı. Dokuz ay bilançosunda net kâr 123 milyon TL olduğuna göre yıl sonu kân neden düşer?

Coşkun Damga / İzmir

Kardemir yetkililerinin basına yansıyan açıklamalan arasında 2011 yılı kâr beklentisinin 68 milyon TL olduğuna dair bir habere rastlayamadım. Bununla birlikte şirketin Genel Müdürü Fadıl Demirel, fabrikada sürekli yatınma gidildiğini, yeni idare binası yapıldığını, yeni kireç fabrikasının temellerinin atıldığını, ikinci kok fabrikasını yaptıklarını ve 5 nolu yüksek fınnı yapmaya başladıklannı duyurdu. Açıklamada bu yatınmlar için gerekli olan finansmanın da hazır olduğunu belirtilirken, 2012 yılının daha iyi geçeceği beklentisi dile getirildi.

Mehmet Aslan
mehmetaslan@hotmail.com
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Zenginlere Özel Portföy Önerileri

SPK (Sermaye Piyasası Kurulu) tanımına göre, cebinde 1 milyon TL nakit parası olanlar “nitelikli yatırımcı” …

Bir yorum

  1. Gentaşta olanlara dur diyecek veya hakkımızı arayacak bir kurum yokmu?İlk çeyrek bilançosunda SMM inanılmayacak şekilde arttı,kendilerinin çoğunluğu olan şirketi gentaşa sattılar,şimdi sattıkları şirketin sermaye fazlasını alıyorlar.Aynı insanlar daha önce başka bir şirketi gentaşa satmışlar.Bizim halimiz ne olacak.saygılarımla.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir