İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yatırım İçin Ege Kıyılarında 14 Koy Var

Ege kıyılarında satılık 14 koy var. Kimi bahçeli villa yapmaya, kimi otel, tatil köyü, beach club ya da marina işletmeye uygun bu koylar için 800 bin TL ile 50 milyon euro arasında fiyatlar biçiliyor…

TÜRKİYE genelinde doğası ve manzarasıyla ünlü koyların çoğu büyük yatırımcılar tarafından satın alınıyor. Bu koyların bazılarına 5 yıldızlı oteller, tatil köyleri inşa edilirken, bazıları da yatlar için marina ya da çekek yeri oluyor. İmar izni bulunan bazı koyları da iş ve sanat dünyasından ünlü isimler satın alıyor.

Hatırlarsanız 2010’un şubat ayında “Villa fiyatına satılık koy” başlığıyla bir haber yapmış; Marmaris, Finike, Bodrum, Dikili-Çandarlı, Foça, Urla ve Menderes’te satılık 17 koy olduğunu yazmıştık. Aradan neredeyse 2 yıl geçti ve Türkiye genelinde satılık koyları yeniden araştırdık. Marmaris’ten Datça’ya, Bodrum’dan Milas’a satışa çıkarılan koyları tespit ettik…

Siz de Ege’nin cennet kıyılarında kendine ait sahili bulunan bir koya sahip olmak istemez misiniz? İşte ister otel, ister ev, ister marina, ister çekek yeri isterse yatırım için satın alabileceğiniz koylar, özellikleri ve fiyatları…

YATIRIM AMAÇLI ALINIYOR

Koylara yatırım yapanların profilleri oldukça farklı. İlgili bölgelerdeki emlakçılar, en çok yat veya çekek yeri için koy arandığını söylüyor. İmara açık koyları genelde otel yapmak için satın alıyorlar. İş ve sanat dünyasından tanınmış isimler ise gözlerden uzak kalabilmek için koylardaki arazilere yatırım yapıyor.

Özel tapulu olmasına rağmen koyların bir kısmı doğal sit alanı içinde kalmış. Bir kısmının ise otel veya konut imarı bulunuyor. Emlakçılar, koyların en çok yatırım amacıyla satın alındığını vurguluyorlar.

BİROL GÜVEN KOYU!

Marmaris Gökova’da emlakçilik yapan Foto-Emlak Ofisi’nden Mehmet Atıcı, geçen yıl “Çocuklar Duymasın” dizisinin senarist ve yapımcısı Birol Güven’e Gökova’da 4 dönümlük bir koyu 850 bin TL’ye sattığını söylüyor. Çökertme mevkiinde Liman Koyu olarak bilinen koy, şimdilerde “Birol Güven koyu” olarak anılıyormuş.

Çökertme’de halen satılık koy bulmak mümkün. Atıcı, Birol Güven’in satın aldığı yerin hemen arkasında bulunan Molla İbram Koyu’nun da satılık olduğunu belirtiyor.

KOCAOĞLAN KOYU

Gökova’da koy arayan bir başka isim de Mustafa Koç… Koç, geçen yıl Gökova’daki Kocaoğlan Koyu’yla ilgilenmiş. Bodrum istikametinde yer alan ve 2 km ötesinde liman inşa edilen Kocaoğlan Koyu’ndaki araziyi özel uçağıyla havadan incelemiş.

Gökova’da 16 bin metrekare araziye sahip olan Kocaoğlan Koyu, 16 milyon TL’den satışa çıkarılmış. Denize 80 metre kıyısı bulunan arazi, yukarıya çıktıkça eğim kazanıyor. Söz konusu bölgede hiç lodos ve poyraz olmadığı için tersane ya da yatlar için çekek yeri olarak kullanılabileceği belirtiliyor. Stabilize yolu bulunan arazinin yakınında elektrik ve su var. Doğal sit alanı olan ve imarı bulunmayan koyun satış süreci halen devam ediyor
irtibat tel: 0252 532 22 71

GÖKOVA LİMAN KOYU

Gökova körfezinin cenneti, incisi olarak adlandırılan Ören beldesinin bahtsız aşıklar diyarı Çökertme Liman Koyu’nda (yeni adıyla Birol Güven Koyu) satılık başka araziler de var. Denize sıfır arazilerin imar çalışması devam ettiği ve onay aşamasında olduğu belirtiliyor. Arazilerin dönümü 350 bin ile 400 bin TL arasında satılıyor
irtibat tel: 0252 532 22 71

ÇÖKERTME KOYU

Gökova Çökertme Koyu’nda denize sıfır 7 dönümlük arazi için sahipleri 800 bin TL istiyor. Deniz manzaralı arazi, yukarıya doğru dikleşiyor. Arazinin imar çalışmalarının devam ettiği ve onay aşamasında olduğu belirtiliyor. Çökertme Koyu’nun Molla İbram mevkiindeki satılık arazilerin dönümü içinse 400 bin TL isteniyor.
irtibat tel: 0252 532 22 71

MAZI VE ILGIN KOYU

Gökova Körfezi’ndeki Mazı Koyu’nun Inceyalı ve Hurma mevkileri ile Ilgın Koyu’nda da farklı büyüklüklerde satılık araziler mevcut. Her iki koyda da arazilerin dönümü 250 bin ile 300 bin TL arasında değişiyor. Turizm gelişme sahası içerisinde olan bu koylar 1/100 binlik planlara dahil edilmiş. Koylardaki arazilerin imarının onay aşamasında olduğu belirtiliyor.

Mazı Koyu’nda satışa çıkarılan 50 bin metrekarelik arazi için 5 milyon euro isteniyor. Koyda yol, su ve elektrik mevcut. İmar izni çıktıktan sonra 5 yıldızlı, 145 odalı ve 500 yatak kapasiteli bir otel yapılabileceği ifade ediliyor.
İrtibat tel: 0252 532 22 71

DENİZE 250 METRE CEPHELİ

Gökova Körfezi’nin Bodrum bağlantı noktasında, Yalıçiftlik ile Halikamas arasında, Karaada karşısında yer alan ve denize 250 metre cephesi bulunan koydaki 101 dönüm arazi için 50 milyon euro isteniyor. Henüz yolu olmasa da 1/100 binlik imar planına dahil edilen koy, Yalıçiftlik beldesine 6, Bodrum İçmeler Tersanesi’ne ise 4 kilometre uzaklıkta
irtibat tel: 0252 532 22 71

BODRUM ÇİFTLİKTE

Bodrum Çiftlik mevkiindeki koyda yer alan ve denize sıfır konumumdaki 10 bin 650 metrekarelik arazi 2 milyon TL’den satışa çıkarılmış. Orak Adası karşısında bulunan ve orman arazisine komşu olan koydaki özel gayrimenkulu, kiralama yöntemiyle 50 bin metrekare kullanım alanına çıkarmanın mümkün olduğu belirtiliyor.
İrtibat tel: 0252 413 30 89-90

MARMARİS AKBÜK

Akbük’te 471 metrekarelik bir ve 6 bin 674 metrekarelik iki parselden oluşan 8 bin 145 metrekarelik arazi, talep gelirse tek parsel olarak da satılacak. Denize sıfır konumdaki arazinin 105 metrelik sahil cephesi bulunuyor. Doğal sit alanı bünyesinde bulunan arazide 250 yetişkin zeytin ağacı var. Yat-çekek yeri olarak veya muhtelif amaçlı kullanımı mümkün. 850 bin TL istenen arazi için pazarlık payı mevcut. Marmaris’te belediye hudutları dışında kalan bölgelerde imar izni bulunmuyor. Bu nedenle turistik tesis ya da konut inşaatı yapılamıyor. Bölgede marina inşa etmenin koşulları da özel bir prosedürle belirlenmiş durumda.
İrtibat tel: 0252 413 30 89-90

MARMARİS SELİMİYE

Marmaris Selimiye Köyü’nde denize sıfır ve yüzde 10 eğime sahip iki parselden oluşan özel koyun yan tarafındaki arazi hazineye ait. Koy, 18 maddeden oluşan ve Ağustos 2005’te yürürlüğe giren özel çevre koruma bölgelerine ait 1/25 bin ölçekli çevre düzeni planlarındaki kırsal yerleşim alanlarına ilişkin geçiş dönemi yapılaşma koşulları hakkındaki yönetmelik kriterlerine uygun. 6 bin 390 metrekarelik arazi için istenen fiyat 2 milyon 600 bin TL.
İrtibat tel: 0252 413 30 89-90

MARMARİS ERLE KOYU

Marmaris Selimiye girişindeki Erle Ko-yu’nda denize sıfır üç parselden oluşan 14 bin 92 metrekarelik koy için 5 milyon TL isteniyor. Sahipleri, Rodos’tan gelerek koyun tamamını satın almış. 1928 yılına kadar padişah tapusu olan arazi, 1937 yılında cumhuriyet tapusuna çevrilmiş. Bölge sit alanı ilan edildiğinden, 60 yıllık zilletlik bir türlü kadastro tapusuna dönüşememiş. Ancak satışa çıkarılan arazilerin yerleri ve büyüklüğü hakkında açılan dava sonuçlanmış. İki parselden oluşan arazinin hâzineye devrine karar veren mahkeme, hazine arazileri üzerinde bulunan ağaçların kullanım hakkını ise aileye vermiş. Hâzineden iki parselin de satın alınması mümkün. Nitekim söz konusu aile, iki parseli satın almak için resmi olarak müracaat etmiş. Ellerinde bulunan resmi tapulu 7 bin 659, 3 bin 676 ve 2 bin 757 metrekarelik üç parseli ise satışa çıkarmışlar. İki küçük parsel sit alanı kapsamında. Büyük parsel içinse herhangi bir kısıtlama bulunmuyor. Halen üzerinde günübirlik yararlanılan bir tesisin faal durumda bulunduğu arazide, 250 metrekare kapalı alana sahip tek ev inşa etmek ya da marina yapmak mümkün. Hâzineye bırakılan parselleri, sınır komşu öncelik hakkını gözeterek kiralayıp ya da satın alarak toplam 45 bin metrekare civarındaki araziye turistik tesis inşa edilebilir. Mevcut durumda ise çekek yeri yapma izni mevcut
irtibat tel: 0252 413 30 89-90

MARMARİS GERBEKSE

Marmaris’e araçla 45 dakika mesafede bulunan koyun alanı 165 bin metrekare. Söz konusu arazi denize sıfır konumundan başlayıp geriye doğru genişliyor. Resmi tapuya sahip bu arazi için 9 milyon TL isteniyor. Arazinin satışı için yasal bir engel yok. Ancak birinci derece sit alanı olduğu için konut veya turistik tesis yapmak mümkün değil. Meyilli arazide, kısmen de kayalık bölümler mevcut. Uzun vadeli yatırım amacıyla satın alınabilir. Satışa çıkarılan arazinin hemen arkasında 150 bin metrekarelik bir parsel daha bulunuyor. Ormanla sınırı bulunan bu parseli zilletlikle satın alındıktan sonra toplam alan 315 bin metrekareye çıkarılabilir. Yolu olmadığı için arazinin bulunduğu koya deniz yoluyla ulaşmak mümkün.
irtibat tel: 0252 413 30 89-90

ASFALT YOLU VAR

Datça’da denize sıfır konumdan başlayan ve içeri doğru derinleşen iki parselden biri 7 bin 400, diğeri ise 4 bin 25 metrekare. Bu iki bitişik parseli tek parça olarak da satın almak mümkün. Büyük parsel için 450 bin, küçüğü içinse 225 bin TL isteniyor. Düşük eğimli arazinin her yerinden net bir biçimde Yunan adalarını görmek mümkün. Palamutbükü’ne 5.5, Yazı Köyü’ne 4, Kni-dos’a 4.5, Datça’ya ise 25 km mesafede bulunan arazinin içinde badem ve incir ağaçları bulunuyor. Koyun en büyük avantajı ise asfalt yolla ulaşımının kolay olması. Birinci derece doğal sit alanı içinde kalan arazi için imar planı yapılabilir.
İrtibat tel: 0252 413 30 89-90

MARİNAYA UYGUN

Datça’da 38 bin metrekarelik resmi tapulu satılık özel koy için sahibi 4 milyon dolar istiyor. Çekek yeri ve marina yapmak için iyi bir konuma sahip olan koy, uzun vadeli yatırım için de oldukça uygun görünüyor
irtibat tel: 0252 413 30 89-90

DATÇA DEĞİRMENBÜKÜ

Datça Yarımadası’nın uç kısmında, Knidos yolu üzerindeki Yazıköy’ün Değirmenbükü mevkiinde bulunan koydaki 26 bin metrekare arazi için 750 bin TL isteniyor. Denize 300 metre cephesi bulunan arazi, Değirmenbükü Köyü’ne 3 km uzaklıkta. Yolu ve suyu olan koyda bir de ev bulunuyor. Söz konusu koy, birinci derece sit alanı içinde kalıyor.
İrtibat tel: 0252 413 30 89-90

MİLAS HAVALİMANI’NA YAKIN

Milas Kıyıkışlacık’ta denize sıfır 114 bin metrekarelik araziye sahip koyda, yüzde 15-30 arası imar izni var. Arazinin denize yakın tarafı turizm, arka tarafları ise konut imarlı. Çekçek ve 2 katlı evlerden oluşan bir site yapmak için uygun. Bodrum-Milas Havalimanı’na 35, Milas’a ise 40 km uzaklıkta bulunan koy için 10 milyon dolar isteniyor.
İrtibat tel: 0252 284 52 22

BÜLENT EKİMCİ

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir Yorum

  1. antalya gazipaşa 18 dönüm denize sıfır 9milyon tl. 30dönüm 3milyon tl. 200dönüm tarla 5milyon tl. istanbul tarihi eser yalı 1milyon tl. İstanbul gaziosmanpaşa katkarşılığı eski binalar verilecektir (whatsap) 0546 203 44 90 (mesaj yazın)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu