Bayilik Veren Firmalar İle İş Kurma Fırsatları

Yatırım Yapmak ve İş Kurmak İçin Bayilik Veren 55 Firma

Yatırım yapmak ve para kazanmak için popüler 55 markanın bayilik ve franchise bilgilerini sizler için derledik. İçinden size uygun olanı değerlendirebilir ve iş kurmak için gerekli yardımı alabilirsiniz. Girişimciler için bayilik ve franchising sistemi fırsatlar sunan bir sektör olmuştur.

Kimi yaratıcılığını kullanmış, kimi geleceği görmüş. Bazıları fırsat var demiş, bazısı da gemileri yakmış… Kendi işini kurup franchise veren de var, bayilik aldığı marka ile ciro rekoru kıran da. İşte, girişimcilik performanslarıyla örnek firmalar…

Bayilik Veren 55 Firma

BİLGİ, yaratıcılık ve sermayelerini birleştirerek kazandılar. Hepsinin öyküsünde, yeni girişimciler için çıkarabilecek dersler var. Bu durumu yeni markaların hızla yayılmasından da anlayabiliyoruz. Biz de bu gerçeklerden yola çıkarak, yeni iş kurmak isteyenlere yönelik kapsamlı bir dosya hazırladık, işin uzmanlarına danıştık. Talebin hızla arttığı, gelecek potansiyeli olan alanları tespit ettik. Aralarında Türkiye’de ilk kez piyasaya sunulan orijinal ürünler var. Bazıları ise hiç deneyimi olmayan girişimcilere cazip fırsatlar sunuyor.

Yatırım Yapmak ve İş Kurmak
Yatırım Yapmak ve İş Kurmak

İş Kurmak İçin Bayilik Veren Firmalar

Franchise alarak kendi işinizi kurmak istiyorsanız söz konusu markaların hedeflerini inceleyerek bir fikir edinebilirsiniz. Doğal olarak bunlar arasında size en uygun olanı bulmanız, işinizin sürekliliği açısından çok önemli. Bunun için franchisor (franchise veren) kimdir? Geçmiş deneyimleri nedir? Çalıştırdığı yöneticilerin mesleki tecrübeleri yeterli midir? Bu sorulara açık ve net bir şekilde yanıt alınmadıkça marka ortaklığı yapmamakta yarar var. Ayrıca ilgili firma ya da markanın deneyimli olması da çok önemli. Bunun yanı sıra işin tam detaylı olarak tanımlanması gerekiyor. îşi yürütebilmek için gereken optimum çalışma saati ve personel adedi de çok önemli. Bu hafta ürün ve hizmetleriyle dikkat çeken şirketlerin franchise yatırım koşullarını araştırdık. îşte, Türkiye genelinde franchising ya da bayilik sistemiyle yeni şubeler açmayı hedefleyen 50 şirketin büyüme planları…

Kasap Döner
Kendi tarzını yarattı

Kasap Döner, ilk şubesini Ekim 2010’da İstanbul Üsküdar’da açtı. Şubat 2012’de ikinci şubesi Beşiktaş’ta açıldı. Şubeleşme konusunda atak davranan Kasap Döner’in şimdi 48 şubesi var. Bunların 36’sı franchising sistemiyle açılmış. Diğer 12 restoran ise şirket tarafından işletiliyor.

Franchising sistemiyle büyümeye devam eden şirket, 2018’de 72 restoran açmayı hedefliyor. Bunların 60’ı franchising sistemiyle açılacak. Firma her ne kadar büyükşehirlere odaklansa da Anadolu’da da restoranlar açacak. Franchise giriş bedeli 150 bin TL. Şirket, sürekli franchise ödemesi ya da reklam katılım payı talep etmiyor. Bir şube açmak için gerekli olan işletme sermayesi restoran büyüklüğüne göre 400-700 bin TL arasında değişiyor. Firmanın KKTC, Irak ve Azerbaycan’da şubeleri var. Almanya’da ve diğer Avrupa ülkelerinde franchising sistemiyle restoran açılması planlanıyor.

Telefon: 0216 472 24 34
E-posta: franchiselikasapdoner.com
Web: kasapdoner.com

Ziebart
Patentli ürünleri var

Oto koruma zinciri Ziebart, Türkiye pazarına 1990 yılında Suha Uluçay tarafından getirildi. Uluçay, Ziebart’ın “Türkiye Ana Lisansörlüğü” hakkını aldı. İlk uygulama istasyonu Mayıs 1991 de İstanbul 4. Levent’te açıldı. İlk franchise şubesi ise 1993’te Ankara’da açıldı. Oto bakım ve koruma hizmetleri sunan Ziebart’ın şimdi birçok ilde uygulama istasyonları var. Şirket Türkiye genelinde yeni şubeler açmayı hedefliyor. Ziebart şubelerin yatırım tutarı, istasyon büyüklüğüne göre değişiyor. Ziebart’ın boya koruma sistemleri alanında yenilikçi, patentli ürünleri bulunuyor. Firma tarafından uzun Ar-Ge çalışmaları sonucu geliştirilen patenti alınan oto boya koruma sistemi, dünyada sadece Ziebart lisansörleri tarafından uygulanıyor. Yeni otomobillerin boyasını korumak üzere tasarımlanmış Ziebart “ultra boya koruma sistemi” ise profesyonel yöntemlerle uygulanan patentli bir koruma maddesi kullanılarak uygulanıyor.

Telefon: 0216 660 01 60
E-posta: mail@ziebart.com.tr
Web: ziebart.com.tr

Bayilik Veren 55 Firma
Bayilik Veren 55 Firma

Domino’s Pizza
Pizzayı her yere ulaştırıyor

Domino’s Pizza’nın 130’u kendine ait, 350’si franchise olmak üzere toplam 480 şubesi bulunuyor. Şirket 2018’de franchising sistemiyle yeni şubeler açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 50 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi ise 600-650 bin TL arasında değişiyor. Şirket reklam katkı payı olarak cirodan yüzde 6 pay alıyor. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 6 olarak belirlenmiş. Şirket franchise verirken işletmenin başında duracak girişimcilerle çalışmayı tercih ediyor. Bir Domino’s Pizza şubesi açabilmek için en az 100 metrekarelik bir işyeri gerekiyor. Bunun en az 5 metrekare cepheye sahip olması ve görünümü iyi bir yerde olması isteniyor. Yatırımın hızlı geri dönüşüyle dikkat çeken Domino’s Pizza, yatırımcılarına pazarlama aktiviteleri, operasyon desteği, bilgi birikim desteği sağlıyor.

Domino’s Pizza franchise sistemine girmek için yapılan başvurular değerlendirmeye alınıp uygun lokasyonlar için adaylar ile ön görüşme yapılıyor. Franchise adayları ile yapılan ön görüşmeler sonrası hem finansal hem operasyonel olarak işi başaracağına inanılan adaylar üç aylık pratik ve teorik eğitime alınıyor. Bu eğitimi başarı ile tamamlayıp sisteme katılan tüm franchise’lar ile periyodik olarak operasyon kalitesi takip edilip, gerekli durumlarda destek veriliyor. 1960 yılında ABD’de kurulan Domino’s Pizza, 70 ülkede toplam 10 bin restoran işletiyor. Türkiye pazarına 1996’da gelen şirket, ilk franchise restoranını ise 2000 yılında açmıştı.

Telefon: 0212 280 96 36
E-posta: isgelistirme@dominospizza.com.tr
Web: dominospizza.com.tr

Sincerely Yoğurt
ABD’de kuruldu şimdi Türkiye’de

ABD merkezli Ablak Holding Grup şirketlerinden Sincerely Yoğurt, Türkiye’de ilk kez franchise verecek. Firmanın Uluslararası Iş Geliştirme Direktörü Kübra Nefise Kalkan, “İlk şubemizi 2009’da ABD’de açtık. Frozen yoğurt markası Sincerely Yoğurt, zengin ve farklı dondurulmuş yoğurt çeşidi ve 80’in üzerinde malzeme seçenekleriyle ABD ve Meksika’da oldukça popüler. Şimdi markamızı Türkiye pazarına sunuyoruz” diyor.

Firma, Türkiye’de franchising sistemiyle şubeler açacak. Firmanın Franchise Geliştirme Direktörü Jeff Young, “Franchise girişimciye kanıtlanmış model, devamlı sunulan destek, tanınmış bir markanın ailesi olmak, hazır sistem gibi pek çok avantaj sağlıyor” diyor. Markanın franchise giriş bedeli 30 bin dolar.

E-posta: kubra.kalkan@ablakholdings.com
Web: sincerelyyogurt.com

Stil Temizlik Hizmetleri
Koltuk perde temizleme

Firma koltuk, stor perde gibi eşyalara yerinde yıkama hizmeti sunuyor. Şirket, franchising sistemiyle 10 şube açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 15 bin TL. Reklam katılım payı olarak cirodan yüzde 3, sürekli franchise ödemesi için yüzde 10 pay alınıyor. İşyeri için 30 metrekarelik ofis alanı yeterli. Franchise adaylarının çalışkan ve işinin başında bulunan, ticari güvenilirliğe sahip olması gerekiyor.

Telefon: 0212 55104 34
E-posta: info@stilkoltukyikama
Web: stilkoltukyikama

Berlinerci
Alman tatlı ve ekmekleri

Berlinerci, 27 yıl Almanya’da yaşadıktan sonra Türkiye’ye dönüş yapan Cenk Ölmez tarafından kurulmuş. Şirket, Türkiye genelinde franchising sistemiyle yaygın bir şube ağı kurmayı hedefliyor. Firma müşterilerine tatlı (Berliner, donut, nussschnecke) ve tuzlu ürünlerinin yanı sıra Alman ekmek çeşitleri sunuyor.

Şirket girişimcilere eğitim, el kitabı, yer seçimi, bölge koruması, proje, ortak reklam, mal temini, pazarlama ve personel temini gibi konularda destek sağlıyor. Franchise adaylarında aranan özellikler ise şu şekilde sıralanıyor: Yenilikçi ve gelişime açık, işini bizzat yönetecek, yaptığı işten zevk alacak, kendi işinin patronu olmak isteyen, ekip çalışmasına yatkın…

Telefon: 0212 702 0 666
E-posta: info@berlinerci.com
Web: berlinerci.com

Bypuli
Unlu mamuller

Un ve unlu mamuller üreten İstanbul Pendik merkezli By Puli, franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. 2016’da kurulan firma bu yıl 10 şube açmayı hedefliyor. Franchise yatırım koşullan, franchise adaylarıyla yapılacak görüşmelerde açıklanıyor. Yeni açılacak şubeler için yaya ve araç trafiğinin yoğun olduğu, alışveriş potansiyeli yüksek bölgelerde, merkezi konumda mağazalar tercih edilecek.

Telefon: 0444 63 92
E-posta: info@bypuli.com
Web: bypuli.com.tr

Pien Parfüme
Yurtdışında büyüyor

Pien Parfüme, 2017’de franchising sistemiyle 15 yeni mağaza açmayı hedefliyor. Şirketin yurtiçinde 68 mağazası var. Ayrıca Almanya’da 14, Belçika, Makedonya, Hollanda, KKTC ve Ukrayna’da birer mağazası var. Franchise giriş bedeli dahil bir mağazanın toplam yatırım tutarı 35 bin TL+KDV.

Telefon: 0212 736 09 90
E-posta: info@pienparfume.com.tr
Web: pienparfume.com.tr

Breadli
Ekmeği çok özel

İzmir Bornova’da 2013’te kurulan Breadli, müşterilerine kendine has ekmeğinde tavuklu ya da köfteli sandviçler sunuyor.

Dördü franchise olmak üzere beş şubesi var. 2017’de 10 yeni şube daha açılması hedefleniyor. Firmanın franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Bir şubenin ortalama işletme sermayesi 50-80 bin dolar arasında değişiyor. Sürekli franchise ödemesi ilk yıl için yok. Reklam katılım payı da alınmıyor.

Telefon: 0232 339 58 58
E-posta: iletisim@breadli.com
Web: breadli.com

444 Döner
Sektörde yeni bir oyuncu

İstanbul merkezli 444 Döner, pazarın yeni oyuncularından biri. İstanbul’da iki şubesi var. Franchising sistemiyle yeni şubeler açacak. Franchise giriş bedeli 20 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi 50 bin TL olarak belirlenmiş. Şirket reklam katılım payı ya da sürekli franchise ödemesi olarak yatırımcılardan herhangi bir bedel talep etmiyor.

Telefon: 0444 36 83
E-posta: info@444doner.com
Web: 444doner.com

Byleo Coffee
Bursa merkezli

Bursa merkezli Byleo Coffee, Türkiye’nin tüm bölgelerinde şubeler açmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 50 bin TL. Ortalama işletme sermayesi olarak 600 bin TL gerekiyor. Yatırımcılardan reklam katılım payı olarak, cirodan yüzde 1+KDV almıyor. Sürekli franchise ödemesi ise yüzde 5 olarak belirlenmiş.

Telefon: 0850 303 00 07
E-posta: info@byleocoffee.com
Web: byleocoffee.com

Akmaktaş Cafe&Restaurant
Ege’den yola çıktı

İzmir merkezli, Çakmaktaş Cafe&Restaurant’ın franchise giriş bedeli 20 bin dolar. Ortalama işletme sermayesi ise şube büyüklüğüne göre 450 bin ile 1 milyon 200 bin TL arasında değişiyor. Yeni açılacak şubeler için en az 165 metrekare büyüklüğünde bir işyeri gerekiyor.

Telefon: 0232 46104 65
E-posta: info@cakmaktas.com.tr
Web: cakmaktas.com.tr

Hacı Mehmet Baklava
Yeni bir marka

Ankara’da 2016’da faaliyetlerine başlayan Hacı Mehmet Baklava, franchise veriyor. Bir şubenin toplam yatırım tutarı 49 bin TL. Şirket, bu yıl yedi şube açmayı hedefliyor. Bunların beşi franchising sistemiyle açılacak. Bir Hacı Mehmet Baklava şubesi açmak için 40-50 metrekarelik alana sahip bir işyeri gerekiyor.

Telefon: 0312 38017 77
E-posta: franchise@hacimehmetbaklava.com
Web: hacimehmetbaklava.com

1983 Beyoğlu Çikolata&Kahve
Nostalji ve konfor bir arada

1983 Beyoğlu Çikolata&Kahve, ilk şubesini Antalya’nın işlek ve popüler bölgesi olan Atatürk Caddesi’nde açtı. Şimdi Muğla, Mersin ve Elazığ’da olmak üzere toplam dört şubesi bulunuyor. Mekan, kahve ve çikolata severlerin büyük ve kalabalık yerlerden ziyade kendilerini evlerinde hissedebilecekleri caz müziği eşliğinde kahvesini içip, bir parça kırma Beyoğlu çikolatası tadabileceği butik bir konsepte sahip.

Şirket, 2017 yılsonuna kadar 25 şubeye ulaşmayı planlıyor. Türkiye’nin tüm illerinden gelen yatırımcı taleplerini değerlendiriyor. Franchise giriş bedeli 35 bin TL. Bir şubenin toplam yatırım maliyeti ise 200 bin-300 bin TL arasında değişiyor.

Telefon: 0532 765 78 04
E-posta: info@1983beyoglu.com
Web: 1983beyoglu.com

Restorfx
Aracınız galeriden yeni çıkmış gibi

Oto boya pazarında faaliyet gösteren Kanada menşeli Res-torFX,vTürkiye pazarına bir yıl önce girmesine rağmen hızla büyüyor. Firma, İstanbul (Altunizade-Pendik), Nevşehir, Kocaeli, Diyarbakır, İzmir, Çorum, Ankara (Etimesgut) ve Antalya’da franchise şubeleri açtı. 2017’de ise Bursa, Zonguldak, Kayseri, Mersin, Adana ve Trabzon’da şubeler açmayı hedefliyor. Firmanın franchise bedeli 75 bin TL.

Telefon: 0216 307 00 82
E-posta: info@restorfx.com.tr
Web: www.restorfx.com.tr

Fotomatik
Fotoğraf otomatları

Göker Çiloğullar, Türkiye’de bir ilke imza atarak Fotomatik adıyla fotoğraf çekilen, baskı yapılabilen otomatlar kuruyor. Bir banka ATM’sini andıran Fotomatik’te biyometrik fotoğraflar da çekilebiliyor. Bir metrekarelik bu kabinlerin kurulum maliyeti 54 bin TL.

Fotomatik’in sahibi Göker Çiloğullar, “Şimdiye kadar 51 noktada kabinleri kurduk. Tamamen otomatik bir sisteme sahip. Kullanıcılar nakit ya da kredi kartı kullanarak fotoğraf çekebilir isterlerse cep telefonlarındaki fotoğrafların baskısını alabilirler. Dört adetlik fotoğraf çekimi 20, bir fotoğraf baskısı ise 2.5 TL” diyor. Bu otomatların aylık cirosu ortalama 6 bin TL. Kar marjı ise yüzde 50.

E-posta: info@fotomatik.com.tr
Web: fotomatik.com.tr

Diğer markalar…

SAMSUNG: Samsung mağazalarının tamamı bayilik sistemiyle açılmış. Yılsonuna kadar mağaza sayısını artırmayı hedefleyen şirket yeni bayilikler verecek. Web: samsung.com.tr

FLIPOUT: Avustralya’nın en ünlü çocuk eğlence parkı Flipout, Türkiye pazarına girmeye hazırlanıyor. Şirket yatırımcılar arıyor. Flipout dünyanın en hızlı büyüyen trambolin parkı olarak ünlenmiş bir marka.
E-posta: maksoy@medyafors.com
Web: flipout.net.au

BPN ÖDEME: BPN 2015’ten bu yana ödeme kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. VVestern Union ile Türkiye’de perakende sektöründe işbirliği içerisinde. Yurtiçi ve yurtdışı para transfer işlemleri gerçekleştiriyor. Türkiye genelinde temsilcilikler oluşturacak.
Web: bpn.com.tr

manAman Cafe: Kahvaltı konseptine sahip çok yeni bir firma. Yaklaşık iki yıl önce kurulmuş. Franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Web: manamancafe.com

COFFEE BIKE: Üç tekerlek üstündeki mobil kahve dükkanı konseptine sahip. Franchising sistemiyle şubeler açıyor. Web: coffee-bike.com.tr

MY PLAY: Sanal gerçeklik simülatörü My Play’in franchise giriş bedeli yok. Ortalama işletme sermayesi 75 bin TL. Sürekli franchise ödemesi olarak cirodan yüzde 5 pay alınıyor. My Play’in standı maksimum 10 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Web: myplay.com

MİKOM YAZILIM: Şirket pos cihazlarından dokunmatik ekranlara, kart okuyuculardan POS makinelerine kadar birçok ürün ve hizmetin satışını gerçekleştiriyor. Yeni bayilikler oluşturacak. Web: mikom.com.tr

3D MİNİ SELFIE: Türkiye’de yeni yeni yaygınlaşan bir hizmet. Mobil yüz tarama ve üç boyutlu modelleme teknolojisi kullanılarak birkaç dakika içinde biblo hazırlıyor. Bu yeni iş modeli için Türkiye genelinde bayilikler oluşturulacak. Web: 3dminiselfie.com

MOTUL: Motul, motosiklet ve otomobil başta olmak üzere içten yanmalı motorlu tüm araçlar için motor yağları üretiyor. Türkiye genelinde 12 distribütörü var. Şirket yeni bölgesel distribütörlükler oluşturacak. Web: motul.com.tr

TAKIŞTIR BUJİTERİ: Franchise giriş bedeli istemiyor. 35-40 metrekarelik bir mağazanın toplam yatırım tutarı 50 bin TL. Firma, bayi adaylarına, mağazanın kurulmasından işletmesine, personel eğitiminden stok kontrolüne kadar pek çok konuda destek veriyor. Web: www.takistir.com.tr

CEYO: Franchise giriş bedeli, reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi yok. Reklam ve tanıtım organizasyonları şirket tarafından yürütülüyor. Web: ceyo.com.tr

HATAY DÖNER: Geleneksel Hatay dönerini İstanbul’a taşıyan firma, franchise veriyor. Firma kendine özgü bir franchise modeli geliştirmiş. Franchise bedeli yok. Sürekli franchise ödemesi ya da reklam katılım payı da bulunmuyor. Tüm bunların yerine franchisee’lerden aylık belirlenen küçük bir miktarda pay alınıyor. Web: hataydoner.com

WAFFLE ART: Franchise giriş bedeli 10 bin dolar. Sürekli franchise bedeli yok. Web: waffleart.com.tr

KAWASAKI: Japon motosiklet markası Kawasaki’nin Türkiye distribütörü Z-Moto yeni bayilikler verecek. Özellikle satış potansiyeli bulunan Anadolu’daki illerde yeni bayilikler oluşturulacak. Web: kawasaki.com.tr

HONDA: Honda, 2016’da 26 bin adet motosiklet satarak, yüzde 19 pazar payı ile Türkiye birincisi oldu. Şirket yeni bayiliklerin yanı sıra eğitim merkezlerinin sayılarını da artıracak. Web: honda.com.tr

DAIKIN: Japon Daikin kombiden klima ünitelerine, panel radyatörden klima santrallerine kadar müşterilerinin farklı ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye; 7 bölge müdürlüğü, 181 bayi, 22 kadın girişimci Sakura bayi, 9 showroom, 500 satış noktası ve 500’ün üzerinde yetkili servisi var. Yeni bayilikler veriyor. Web: daikin.com.tr

BAYMAK: 2016’da klima pazarı yaklaşık yüzde 9 civarında büyürken Baymak’ın satışları bunun tam dört katı artmış. Baymak, son yıllarda gerçekleştirdiği büyüme ile klima pazarının en önemli oyuncularından biri haline geldi. Şirket, Türkiye genelinde şube sayısını artıracak. Web: baymak.com.tr

İKLİMSA: Sabancı Holding şirketlerinden TeknoSA çatısı altında faaliyet gösteren İklimSA, iklimlendirme sektöründe yeni mağazalar açarak büyümesini sürdürüyor. Web: iklimsa.com.tr

KOCATEPE KAHVE EVİ: Firma merkezi lokasyonlarda işlek caddeleri tercih ediyor. İşyeri büyüklüğünün en az 250 metrekare olması gerekiyor. Bu alanın en az üçte ikisinin açık alan olması şart. Firma yatırımcılarına reklam, eğitim, satış, planlama, strateji, Ar-Ge gibi birçok farklı alanda destek veriyor. Web: www.kocatepekahveevi.com.tr

AB’BAS WAFFLE: Waffle’larıyla büyük ilgi gören şirket, girişimcilerden reklam katılım payı ve sürekli franchise ödemesi almıyor. Ayrıca bu işe ilk girecekler için eğitim veriyor. Web: abbaswaffle.com.tr

GÖKSEL TANTUNİ: 1977’den bu yana tantuni üreten Mersin merkezli şirketin franchise yatırım koşulları lokasyona ve bölgeye göre değişiyor. Web: gokseltantuni.com

İSOS DÖNER: Franchise giriş bedeli 35 bin TL. Sürekli franchise ödemesi yok. Web: isosdoner.com

TIRTILSAN: Tırtıl oyun treni AVM’lerin gezilebilir ortak alanlarında kuruluyor. Franchise giriş bedeli yok. Web: tirtilsan.com.tr

BEBETO EĞLENCE ADASI: Yumuşak şeker üreticisi Kervan Gıda’nın markası Bebeto Eğlence Adası yurtiçinde ve yurtdışında yeni şubeler açıyor. Franchise giriş bedeli yok. Web: kervangida.com

JUICE PLANET: Doğal beslenmeye özen gösterenlerin ilgi gösterdiği Juice Planet’te taze sıkılmış meyve ve sebze suları bulunuyor. Juice Planet’in franchise giriş bedeli 10 bin dolar. İşyeri için 40-80 metrekarelik bir yer yeterli. E-posta: info@juiceplanet.com.tr

IX0RA: lxora markalı kozmetik ürünler Ankara merkezli Espaş Kozmetik Ürünleri tarafından üretiliyor. Yaklaşık 20 metrekarelik bir mağazanın yatırım tutarı 45 bin TL. Bu rakama dekorasyon, ürün ve gerekli tüm harcamalar dahil. Büyüklüğü 5-10 metrekare arasında değişen kiosk’ların yatırım tutarı ise 10 bin TL. Web: ixoraparfum.com

SELAMLIQUE İSTANBUL: Selamlique İstanbul bir kafe konseptinde faaliyet gösteriyor. Selamlique İstanbul’un ürünleri İzmir’deki fabrikasında üretiliyor. ‘Geleneksel’, ‘okkalı’, ‘çikolatalı’, ‘tarçınlı’, ‘kakuleli’, ‘damla sakızlı’ ve ‘kafeinsiz’ gibi doğal ürünlerle aromalandırılmış Türk kahveleri var. Selamlique İstanbul yatırımcılardan franchise bedeli almıyor. Bir şubenin yatırım tutarı ülkeden ülkeye ve konseptine göre değişiyor. Web: selamlique.com

DAMAT/TWEEN: Firma yurtiçinde ve yurtdışında mağazalar ve corner’lar açıyor. Yurtdışı şube konsepti yurtiçindeki mağazalar ile aynı özellikleri taşıyor. Mağaza büyüklüğü ülke ve konuma göre değişiyor. Web: damattween.com

DOĞTAŞ: Doğtaş, yurtiçi ve yurtdışında franchising sistemiyle mağazalar açıyor Franchise giriş bedeli yok. Web: dogtas.com.tr

KELEBEK MOBİLYA-MUTFAK: Kelebek Mobilya ve Kelebek Mutfak olarak mağazalar açıyor. Her iki marka için de franchise giriş bedelleri alınmıyor. Bir Kelebek Mutfak mağazası için 100 bin TL yatırım gerekiyor. Web: kelebek.com.tr

DRY CLEAN EXPRESS: Kuru temizleme alanında faaliyet gösteriyor. Şirket yurtdışında master franchise sistemiyle büyüyor. Yurtiçinde ise franchise veriyor. Web: drycleanexpress.com.tr

NEWJOY: Newjoy, 2012 yılından beri bebek ve genç mobilyası üretiyor. Önümüzdeki beş yılda yurtdışında 40 mağazaya ulaşmayı hedefleyen şirket, bu doğrultuda franchise verecek. Franchise giriş bedeli ve reklam katılım payı yok. VVeb: newjoy.com.tr

İŞBİR: İşbir Yatak yurtiçinde mağazalar ve corner’lar açıyor. Franchise giriş bedeli yok. 200 metrekarelik bir mağazanın dekorasyon maliyetini karşılamanız yeterli. Ayrıca teşhir ürün bedeli gerekiyor. Web: isbir.com.tr

BERNARDO: Franchise mağazalar için 100-150 metrekarelik bir yer gerekiyor. Mağaza cephesinin 8 metre, yüksekliğinin de 3.5 metre olması şartı aranıyor. Franchise giriş bedeli yok. Reklam katılım payı alınmıyor. Web: bernardo.com.tr

NELİPİDE GURME: Ordu’da üç şubeyle hizmet veren Nelipide Gurme, ilk konsept mağazasını 2013’te İstanbul Bağdat Caddesi’nde açtı. Nelipide Gurme’nin Beylikdüzü’nde de şubesi bulunuyor. Şirket, franchise vererek büyümesini sürdürecek. 2017 yılı sonunda şube sayısını 12’ye yükseltmeyi hedefliyor.

SOSSİS: Bu alana yeni giren Bursa merkezli Sossis, emin adımlarla büyüyor. Şirket bu yıl sonuna kadar bayi sayısını 15’e çıkarmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 50 bin TL. Ortalama işletme sermayesi ise 65 bin TL. Açık veya kapalı alanlarda 7.5 metrekarelik bir alan yeterli.

FLORMAR: Kozmetik stantları ya da mağazaları son dönemde oldukça ilgi görüyor. Flormar’da hem stant hem de mağazalar açıyor. Şirketin Türkiye genelinde 201 satış noktası bulunuyor. Bunların 52’si kiosk. Şirket 13 yeni kiosk daha açacak. Yeni açılacak kiosk’lar için kadın girişimcilere öncelik verilecek.

MEMNUN DÖNER: Çiftçi Restaurant İşletmeleri, Memnun Döner Memnun markasıyla döner pazarına adım attı. Memnun Döner’in ilk restoranı İstanbul Avcılar’da açıldı. 5 milyon TL’lik bir yatırımla kurulan Memnun Döner, franchising sistemiyle iki yılda 20 şube açmayı hedefliyor.
Telefon: 0212 4213131

ETİLER MARMARİS: Etiler Marmaris yeni iş ortaklan ile büyümeyi hedefliyor. Türkiye’de hızlı yiyecek pazarının en köklü markalarından olan firma franchising ile büyümesine devam ediyor. Firma, 47 olan bayi sayısını 2019 sonuna kadar 100’e çıkarmayı hedefliyor.
Telefon: 216 407 27 27 Web: etilermarmaris.com.tr

Osman Bilge / Girişim Uzmanı Franchise ve More Danışmanlık Kurucusu
”Başarı sistemde”

Başarılı olanların farkı aslında üründe değil. En önemli şey işletme teknikler ı. Yeni dönemde tüketici markalara i giderek daha fazla yöneliyor. Bu da ! zincirleri büyütecek. Urünu iyi olan değil, franchise tekniklerini iyi kullanan pazara hakim olacak. On yıl sonra pazarda sadece zincirler kalacak.

Ayşe ASLAN / BNI Türkiye Ülke Direktörü
“Satış ekibini iyi kurun”

Ne iş yaparsanız yapın bir fark oluşturmalısınız. Satış zor bir konudur. Herkes satış yapamaz, ikna qücü ve insanların karakterleri, bu alandaki etkilerini artırır. İş sahipleri, satış ekibine alacağı insanlara kesinlikle DISC olarak bilinen karakter analizini yapmalı.

Ayçan HELVACIOGLU / Medyafors Fuarcılık Genel Müdürü
“Pazar yüzde 10 büyüyecek”

Türkiye franchise pazarı oldukça dinamik ve büyüyen bir pazar. Türkiye ekonomisinin dinamik olması, genç nüfusu, jeopolitik konumu, dünya pazarlarına yakınlığı gibi özellikleri var. Bu nedenle Türkiye’de yatırım planları olan şirket sayısı giderek artıyor. Rakamlar da bu büyümeyi destekler nitelikte. Türkiye’de franchise sisteminin büyüklüğü 43 milyar dolara ulaştı. 2017’de yüzde 10 büyüme hedeflenen sistemde 2018 yılında yüzde 15 büyüme bekleniyor.

Efsun Yüksel TUNÇ / Efsun Indus Danışmanlık Yöneticisi
”Şirketinizin vizyonu olsun”

Şirket kurarken, misyon ve ona bağlı olarak 3-5 yıllık vizyonu hazırlamış olmak gerekir. Bu doğrultuda temel değerleri belirleyin. Ekip kurarken, ekibin bilgili ve deneyimli olmasına önem verin. Ekip üyelerinin kendini, potansiyelini, yapabileceklerini ve geliştirmesi gereken noktaları bilmesi önemli. Çalışanların pozitif olması, yaşananlara çözümcü ve yapıcı yaklaşması, istekli ve kendini motive eden tipti olması girişimcinin işini kolaylaştırır.

Bayilik veren firmalar hakkında daha fazla bilgi için https://www.myfikirler.org/category/bayilik-veren-firmalar sayfamızdaki bayilik listemizede göz atabilirsiniz.

Ersan Çıplak

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

2 Yorum

  1. AGUSTOS AYINDA DA

    2 Ayrı markanın GSM ürün/hizmetlerinin telefonda satışını gerçekleştirecek oluşumlara ürün/hizmet satış bayiliği veriyorum.Bunun dışındaki diğer tüm operasyonel desteği ve kurye hizmetini de sunuyorum.Size sadece satış yapmak kalıyor.Hızlı evrak toplama ve Operatör sorgulu data desteği avantajım da cabası..

    Gökhan Karakoç
    5422059050
    8504800549

  2. Ah canım, bu makale ilginç görünüyordu! Bunu sevdim! Bu ilginç bilgiler için teşekkür ederim!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu