Emlak ve Gayrimenkul Haberleri

Yatırımcı, girişimci, turizmci, tatilci ve emekliler cunda adasında yer alma yarışında

Herkes Cunda’ya gidiyor

Cunda Adası herkesin gözdesi oldu. Yatırımcı, girişimci, turizmci, tatilci ve emekliler bu adada yer almak için adeta yarışıyor. Adadaki eski Rum evleri 500 bin ile 1.5 milyon TL arasında satılıyor. Villaların fiyatı ise 250 bin TL’den başlıyor…

cunda adasi

BURASI dünyanın en güzel köşelerinden biri. Muhteşem bir doğa. Harika bir ortam. Deniz ve doğanın iç içe geçtiği bir cennet köşe. Ayvalık’ın en gözde yerlerinden olan Cunda Adası, tarihi dokusuyla da tam bir turizm üssü. Durum böyle olunca yatırımcı ve iş dünyası bu cennet köşeyi adeta ablukaya almış… Hele şimdi bir de yeni yollar ve deniz hatları iletmyük şehirlere bağlantı kısalınca daha da bir öne çıktı.

Evet, bu yeryüzü cenneti her yönüyle gelecek vaat ediyor. Denizi, yeşili ve eğlence mekânlarıyla öne çıkan adada gayrimenkul yatırımcıları ve girişimciler için kısa bir tur yaptık.

Adada özellikle son beş yıl içinde emlak ve gayrimenkul fiyatları bölgesine göre yüzde 100 ile 200 arasında artış gösterdi. Doğal SIT alanı olmasına rağmen bölgede inanılmaz bir talep artışı yaşanıyor. Sadece Türkiye’den değil Almanya ve Hollanda’dan da talep var…

ÜNLÜ İSİMLER CUNDA’DA

Anakaraya Türkiye’nin ilk boğaz köprüsü olarak isimlendirilen bir köprü ile bağlanan adanın girişinde geniş araziler var. Buralarda çok sayıda satılık bina ve arsa tabelası dikkat çekiyor. Adanın köylerinde ise emekliliğini sakin bir yerde yaşamak isteyenler için seçenekler mevcut.

Türkiye’nin mavi bayraklı en temiz ve bakir plajlarının yer aldığı bu köylerde de satılık arsa ve zeytinlikler var. Denize sıfır konumdaki zeytinlikler yatırımcılar için cazip. Bu bölgelerde yani adanın nispeten sakin koylarında kamuoyunun da yakından tanıdığı iş dünyasının ünlü isimlerinin yatırımları var. Kamuoyunun da yakından tanıdığı ünlü isimler, bölgede daha çok eski taş evlere rağbet ediyor. Örneğin Cem-Ümit Boyner çifti ile Suzan Sabancı ve Haluk Dinçer çifti, Cunda’da eski manastır binalarını ve arazilerini satın alıp restore ettirenlerden. Her iki aile de restore ettirdikleri binalarda yaşıyor. Fenerbahçe’nin eski başkanlarından Ali Şen’in de kısa süre önce Cunda’dan yer almak için bölgeyi dolaştığını söyleyelim.. Tarihi yapısı, zeytin bahçeleri, rüzgar değirmenleri ve eski Rum evleri ile dikkat çeken Cunda Adası turizmcilerin de yeni gözdesi. Özellikle gastronomi ve sakin yaşam turizmi açısından dikkat çeken adada balık ve özel Ege tatları dikkat çekiyor.

cunda adasi satilik

İSTANBULLULARIN İLGİSİ YÜKSEK

Cunda’ya ağırlıklı olarak İstanbulluların ilgi gösterdiğini vurgulayan gayrimenkul uzmanları, Ankara, İzmir, Bursa, Manisa ve Sakarya’dan da bölgeye yerleşenlerin olduğunu söylüyor.

Cunda Adası’nda eski Rum evlerinin yanı sıra iki üç katlı villa imarlı müstakil evler de var. Cunda’nın girişinde 200 binden başlayan fiyatlar, merkeze yaklaştıkça yeri ve mevkiine göre 1.5 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Cunda Adası’nda satılık arsa bulmak da mümkün. 200-220 metrekare büyüklüğündeki bir arsaya 60-68 metrekare taban oturumlu ve iki üç katlı bir villa inşa edilebiliyor. Bu büyüklükte bir arsayı ise 200-300 bin TL’ye satın almanız mümkün. Gayrimenkul danışmanları, İstanbul’dan gelenlerin bölgedeki zeytinlik arazilere ve boş tarlalara talip olduklarını söylüyor.

Eski Rum evleri ve müstakil villalardan oluşan Cunda Adası’nda Almanya ve Hollanda’da yaşayan Türkler de ev almış ve alıyor. Ayrıca az sayıda yabancı ülke vatandaşının da bölgeden arazi aldığı söyleniyor. Cunda’da bina rayiçlerinin en yüksek olduğu yer ise Taş Kahve’nin çevresi. Gayrimenkul danışmanları, Taş Kahve’nin etrafına yoğun talep olduğunu belirtiyor.

manastir

Manastırlar adası Cunda

Tarihi kaynaklarda Ekatonisos adıyla anlatılan yer Cunda Adasıdır. Daha önce Cunda ve Moshonisia [Kokuluada] ismi ile bilinen adanın diğer ismi Alibey ise Kurtuluş Savaşı sırasında padişahın “Yunanlılara teslim olun!” emrine karşı gelerek silahlı mücadeleye başlayan ilk birliğin kumandanı olan Yarbay Ali Çetinkaya’ya ithaftır. Piri Reis’in Kitab-ı Bahriyesi’nde adı geçen Yund Adaları’nın bu bölgeye ait olduğu tahmin ediliyor. Cunda Adası’nda bugün yaşayanların çoğu Girit ve Midilli Adalarından 1924 mübadelesi sırasında göç eden Türklerden oluşuyor. Yaşlı nüfusun çoğunluğu halen Rumca biliyor ve konuşuyor. 1873 yılında inşa edilen Teksiyarhis Ta Camya [Çamlı Manastır] ve Patriça’nın 2’nci köyünden 45 dakikada yürüyerek ulaşılabilen Ayışığı Manastırı bölgenin tarihi yapıları arasında. Suzan Sabancı Dinçer ve Haluk Dinçer çifti, harabe halindeki Ayışığı Manastırı’nı satın alıp dört yıllık bir restorasyondan sonra malikane olarak kullanmaya başlamış. Çamlı Manastır da restore edildikten sonra malikane olarak kullanılıyor. Ayos Apostolos Manastırı, Tavuk Adası Manastırı, Güvercin Adası Manastırı (Aya Yorgi), Profit İliya Manastırı ve Kızlar Manastırı, Cunda’nın diğer tarihi yapılarından.

cunda adasi resim

ÇAMLIK GÖZDE

Cunda’nın yanı sıra bölgede en çok prim yapan yerlerden biri de Çamlık bölgesi. Malikane ve yalı tarzı evlerin bulunduğu Çamlık’ta, deniz gören yerlerde evlerin fiyatları 500 binden başlayıp 1 milyon TL’ye kadar çıkıyor. Ayvalık’ın sahili, Şirinkent, Sarımsaklı ve Altınova’da ise fiyatlar Cunda ve Çamlık’a göre daha uygun. Şirin-kent’te müstakil villaların fiyatları 100-400 bin TL, Sarımsaklı’da ise 200-800 bin TL arasında değişiyor. Ayvalık, Şirinkent ve Sarımsaklı’da satılık daireler de var. Yeni binalarda 2+1 daireler 110-120 bin TL, 3+1’ler 130-160 bin TL aralığında satılıyor. Eski binalarda da 80-120 bin TL’ye bir daire satın almak mümkün. Bölgede kiralar ise 400 ile bin TL arasında değişiyor.

Zafer İZBEK / AYVADA EMLAK OFİSİ
İstanbul-Ayvalık 3 saate inecek

Cunda Adası’nın tarihsel yapısı ve eski Rum evleri çok ilgi çekiyor. Tarihi dokusunun yanı sıra tabiatıyla da son yıllarda gelenlerin gözdesi. Yedi sekiz yıl önce hareketlenmeye başlayan bölgede, beş yıl öncesine göre fiyatlar yüzde 200’ün üzerinde arttı. Butik otel olarak işletmeye oldukça uygun olan eski Rum evleri 1-1.5 milyon TL’ye kadar alıcı buluyor. Eski Rum evlerinin en ucuzu için bile 500-600 bin TL isteniyor. Anıtlar Kurulu’na kayıtlı eski Rum evlerinin restorasyonu için izin almak gerekiyor. Kayıtlı değilse izin almanıza bile gerek yok. Cunda Adası’nın yüzde 90’ı SİT alanı. Hemen bütün iş adamlarının bölgede evi var. Geçtiğimiz günlerde Fenerbahçe’nin eski başkanı Ali Şen gelip bölgeyi gezdi. O da Cunda Adası’ndan yer almak istiyor, istanbul-İzmir Otobanı bittiğinde mesafe üç saate inecek. İstanbul-Ayvalık arasında feribot seferlerinin de başlayacağı söyleniyor.

Bülent ekimci / Para

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu