Anasayfa / Şirket Haberleri / Yatırımcının rotası küçük sermayeli girişimlere döndü

Yatırımcının rotası küçük sermayeli girişimlere döndükucuk sermayeli girisimciExpertera, uzman ağı yöneten bir şirket. Genellikle uluslararası danışmanlık firmaları ve girişim sermayesi kurumlarıyla çalışan Expertera’ya müşteriler yatırım alanında bir soruyla geldiklerinde ön araştırma gerçekleştiriyor, ilgili sektörden uzmanları seçiyor ve müşterileriyle bir araya getiriyor. Şirketin kurucusu Alp Sezginsoy, son zamanlarda Asya ve Ortadoğu’ndan yatırım fonlarında artış olduğunu, artık yatırım fonlarının ise rotalarını küçük sermayeli girişimlere çevirdiğini söylüyor.

Expertera, yatırımların doğru kanalize olmasını sağlayan, yatırım firmalarının sektör uzmanlarına erişimini sağlayan bir bilgi servisi firması. Özellikle uygun profile erişim ve doğru projeye eşleştirme anlamında müşterileri için fark yaratıyor, yatırımların doğru kanalize olmasına destek veriyor. Aynı zamanda uzmanların hem tecrübelerini değerlendirerek kazanç sağlamalarını, hem de yatırım dünyasıyla iletişime geçerek, sektörlerini olduğu kadar, iş ve sosyal çevrelerini geliştirmelerine destek oluyor.

Expertera’nın kurucusu Alp Sezginsoy, Tarsus Amerikan Lisesi’ni bitirdikten sonra, Koç Üniversitesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu, iş hayatına New York, Chicago ve Londra borsalarında başladı. Böylelikle finansal piyasalara girdi, Hindistan gibi ülkelerde yaşadı. Gelişen ülkelerin dinamizm ve fırsatlarına odaklanmaya karar verdi.

Türkiye’de mevcut fırsatları incelemeye başladı. Kuzeniyle birlikte Türkiye’nin pozitif mak-ro ekonomik durumu ve yatırımcılar açısından son yıllarda yükselen değeri dikkatlerini çekti. Özellikle bilgi teknolojilerinin de gelişimiyle Türk ve yabancı yatırımcılar için çok yeni fırsatlar doğmaya başlayan Türkiye’de, Expertera da böyle bir yaklaşımın ardından doğdu.

Uzmanı araştırıyor

Expertera, gelen müşteriyi ve projeyi analiz edip, onların ihtiyaçlarına tam olarak hitap eden uzmanı araştırıyor ve buluyor. Sonraki aşama ise uzmanla müşterinin bir araya gelmesi ve bu görüşme için hukuki bir çerçevenin hazırlanması. Tarafları bir araya getirmek için isevvebinar, telekonferans, yüz yüze görüşme gibi yöntemleri kullanıyor. Görüşme tamamlandıktan sonra uzmana danışmanlık hizmeti karşılığı saat bazında ücret ödeniyor. Uzman Expertera’nın ağına üye oluyor.

Sezginsoy, “Aslında yatırımcıları ve girişimcileri yatırım yapmak istedikleri sektörde karşılarına çıkan problem her neyse bunun çözümüne dair bilgi ve tecrübesi olan doğru kişiyle bir araya getiriyoruz” diyor. Sezginsoy, bu kişinin sektörde halen aktif olarak çalışabilen bir uzman olabileceğini ya da herhangi bir kuruma bağlı olmaksızın danışmanlık yapabileceğine dikkat çekiyor. Kendi rollerinin, en doğru eşleştirmeyi yapmak olduğunu söyleyen Sezginsoy, daha sonraki adımda da proje talebiyle gelen yatırımcı firmayla uzmanı buluşturduklarını ifade ediyor.
Ön araştırma da yapıyor

Uzman – müşteri eşleştirmesinin yanı sıra, temel ön araştırma da yaptıklarını kaydeden Sezginsoy, “Bazen bu müşterinin ihtiyaçlarını fazlasıyla karşılıyor. Böyle olduğunda uzman bulma değil, araştırma ve raporlama hizmeti vermiş oluyoruz. Aynı zamanda uzmanlardan oluşan bir panel yaratarak projeye özel anket gibi hizmetlerimiz de var” diyor. Müşteriyi hem bilginin, hem tecrübenin birincil kaynağına ulaştırdıklarını vurgulayan Sezginsoy, ayrıca bu sistemin içinde, bilgi ve tecrübenin sahibi kimse, bu bilgi ve tecrübesinin değerini, karşılığını bulduğuna da dikkat çekiyor.

  Twitter için 10 milyar dolar fiyat biçtiler

Şuan üç binin üzerinde aktif uzman Expertera’nın ağında bulunuyor. Sezginsoy, 2014 itibariyle bu sayıyı on bine yaklaştırmayı hedeflediklerini belirtiyor. Haftada ortalama 3-4 yeni proje yaptıklarını belirten Sezginsoy, bu rakamın önümüzdeki aylarda çok daha fazla artmasını beklediklerini sözlerine ekliyor.

Asya ve Ortadoğu yükseliyor

Şu an 10’un üzerinde yerli ve yabancı firmayla çalıştıklarını ifade eden Sezginsoy, şu bilgileri veriyor: “Yabancı firmalar arasında Asya ve Ortadoğu fonları önemli bir yer tutmaya başladı. Ben bu uluslararası niteliğin bilgi aktarımı açısından çok değerli olduğunu düşünüyorum. Yakın zamanda tamamladığımız bir proje, Asya kaynaklı bir fondan geldi, telekomünikasyon sektörü ile ilgiliydi. Bu proje için bilgi verecek Türk bir uzmanı seçtik. Taraflar projenin işleyişi sırasında hiçbir sorun yaşamadıkları gibi, projenin sonucundan da karşılıklı olarak çok memnun kaldılar. Asya fonu, sürekli müşterilerimiz arasına!

Perakendenin yıldızı parlak

Sağlıktan finansa perakendecilikten bilişim teknolojilerine kadar çok farklı sektörleri incelediklerini söyleyen Sezginsoy, ancak gelen taleplerin ağırlıklı olarak bilişim, sanayi, enerji ve sağlık alanında yoğunlaştığına dikkat çekiyor. Girişim örneklerinde bilişim teknolojileri, medi-kal aletler ve perakendenin revaçta olduğunu ifade eden Sezginsoy, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Hem yatırımcıların dikkatini çekmeleri hem de vaat ettikleri gelişim açısından büyük potansiyel taşıyorlar. Bunlar arasından perakendecilik sektörünün altını özellikle çizmemiz lazım çünkü bizim de içinde bulunduğumuz bölge için en umut vaat eden, gelişime en açık sektör bu gibi görünüyor.Demografikyapının özellikle de genç nüfusun fazla olmasının doğurduğu bir sonuç bu. Son dönemde daha düşük boyutlu yatırımlara talep arttı. Yatırımların farklı kanallara ve firmalara akmasını daha sık görmeye başlayacağız.”

Hedef Ortadoğu ve Kuzey Afrika

Lokaldeki bilgi ve birilömlerini yatan coğrafyaya da yansıtmak istediklerini ve özellikle Ortadoğu ve Kuzey Afrika bölgesi için hedefleri olduğunu söyleyen Alp Sezginsoy, şöyle devam ediyor: “Yurtdışmdan düzenli olarak proje teklifi ahyoruz. Daha önce ABD, Kanada ve Rusya’daki çeşitli sektörlerle ilgili projelerimiz oldu, hali hazırda Hindistan’dan gelen bir proje üzerinde çalışıyoruz ve bu proje için ABD, İngiltere, Brezilya’da uzmanlar buluyoruz. Uzun vadedeki en önemli hedeflerimizden biri uluslararası uzman ağları içinde kendimize önemli bir yer edinmek. Londra ofisimizin açılış sürecini ise geçtiğimiz ay içinde tamamladık, bu da daha geniş bir coğrafyaya hizmet verebilmeyi uluslararası bir kimlik kazanmayı kolaylaştıracak. Aynı zamanda Türkiye’deki müşterilerimizin de yurtdışındaki uzmanlara erişimini kolaylaştıracak.”
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir