Anasayfa / Haberler / Yazar Kasa POS Alacak İşletmelere Cazip Ödeme Koşullu Kampanyalar

Yazar Kasa POS Alacak İşletmelere Cazip Ödeme Koşullu Kampanyalar1 Ekim’den itibaren bazı işletmeler yazar kasa POS kullanmaya başladı. Diğerleri de 2015 yılsonuna kadar geçecek. Bankalar ve üreticiler, yazar kasa POS alacak işletmeler için cazip ödeme koşullu kampanyalar düzenliyor. Ürünü kullanmamakta ısrar edenlere ise Maliye Bakanlığı 600-1200 TL ceza kesmeye hazırlanıyor…

DÜNYADA ilk kez Türkiye’de uygulanan ve ekonomide kayıt dışını önlemeye yönelik POS’lu yazar kasa dönemi nihayet başladı. 1 Ekim tarihinden itibaren yasanın öngördüğü bazı işletmelerin yazar kasa POS’a geçmesi zorunlu hale geldi. Artık POS cihazları, yazar kasa ile birleştirilip her biri yazar kasa fişi kesebilecek hale gelmeye başladı.

yazar kasa pos

Uygulamayı ilk hayata geçirenler yol kenarı otopark hizmeti veren şirketlerle faaliyetlerinde mobil POS cihazı kullanan ev veya iş yerlerine sipariş götüren restoranlar gibi işletmeler oldu. Söz konusu işletmeler için 1 Ekim’den itibaren yeni nesil ödeme kaydedici cihaz, yani yazar kasa POS kullanması zorunlu hale getirildi. Bunların dışında kalan işletmelere ise 2015 yılsonuna kadar süre tanındı.

CEZALAR BİN TL’Yİ AŞACAK

Peki yazar kasa POS kullanmadığı belirlenen işletmelere ne olacak? Öncelikle belirtelim ki Maliye Bakanlığı bu konuda oldukça sıkı denetim yapmaya hazırlanıyor. Yani ihmal etmemenizde fayda var. Ayrıca bu denetimler sonucunda kesilen cezalar da oldukça caydırıcı, işletmeye göre değişmekle birlikte cezaların 600 ile 1.200 TL arasında olması bekleniyor.

2.5 MİLYON CİHAZ DÖNÜŞECEK

Burada altının çizilmesi gereken bir diğer konu ise POS cihazlarını fiş kesen yazar kasalara dönüştüren sistemin dünyada ilk kez Türkiye’de hayata geçilmiş olması. Bu sayede kayıt dışı ekonomiye ağır bir darbe vurulması hedefleniyor. Ayrıca bu kapsamda 2016 yılsonuna kadar yaklaşık 2.5 milyon cihazın bu dönüşüme uğraması bekleniyor. Hükümetin ise bu operasyon sonrası vergi gelirlerini 10 milyar dolar artıracağı tahmin ediliyor.

CAZİP KAMPANYALAR DÜZENLENİYOR

Buraya kadar her şey çok güzel ama şirketler açısından bu hiç de kolay bir süreç değil. Öncelikle birden fazla yazar kasa POS bulundurmak zorunda olan işletmeler için bu ciddi bir mali yük oluşacak. Özellikle kapıdan satış yapan pizzacı, sucu, tüpçü gibi düşük cirolu çok sayıda işletme bu yatırımı en kısa sürede yapmak zorunda.

İşte bu muazzam pazar önce yazar kasa POS üreticilerini ardından da bankaları harekete geçirdi. Özellikle birden fazla yazar kasa POS satın almak ve bu yüzden ciddi yatırım yapmak zorunda kalan işletmeler için banka ve POS üreticisi firmalar, birbirinden cazip kampanyalar düzenliyor.

İşte büyük çoğunluğu 2014 yılbaşına kadar devam edecek olan birbirinden cazip kampanyalar…

17 BANKA İLE UYUMLU

Türkiye’de yazar kasa pazarının öncülerinden Profilo Ödeme Sistemleri ile dünya devi VeriFone’un birlikte geliştirdiği bir cihaz, VX 680-E1. Ürün mükelleflere pratik çözümler sunuyor. TÜBİTAK testlerini tamamlayarak Gelir İdaresi Başkanlığından mali onay alan Profilo VeriFone VX 680-E1, şu anda 17 bankanın kredi kartı uygulamasını destekliyor. Böylece mükelleflerin istediği banka ile çalışmasına olanak sağlıyor.

TÜBİTAK TESTLERİNİ TAMAMLADI

Yeni Nesil Yazar Kasa Mevzuatı’na uygun ve TÜBİTAK testlerini tamamlayıp, mali onayı alman ilk yazar kasa POS cihazım üreten Beko, ürünü almak isteyenler için bayilerinde anlaşmalı kredi kartlarına 36 ay vade imkanı sağlıyor.

Farklı bankalarla uyumlu çalışan Beko YazarkasaPos, Arçe-lik ve Avea işbirliği sayesinde entegre GSM kartına sahip. Ürün, Beko’nun yaygın servis ağı sayesinde kullanıcılarına satış sonrasında da büyük avantajlar sağlıyor. Söz konusu servisler yazarkasa açılışı, banka uygulama açılışı ve GSM aktivas-yonu işlemlerini tek noktada ücretsiz yapıyor.

Beko YazarkasaPos cihazının yazılımının geliştirilmesi aşamasında kredi kartı uygulaması için 15 banka ile çalışıldığım söyleyen Koç Holding Dayanıklı Tüketim Grubu Başkanı ve Arçelik Genel Müdürü Levent Çakıroğlu, “Vergi mükellefleri, tek bir Beko YazarkasaPos ile tüketicileri birçok bankanın kredi kartı uygulama ve kampanyalarından yararlandırabilecek” diyor. Söz konusu ürünün, Türkiye’nin önde gelen bankaları ve şirketleriyle yapılan ortak geliştirme çalışmaları sayesinde ve ürün ve müşteriye özel kampanyalar düzenlenmesine imkan verdiğini söyleyen Çakıroğlu, “Avea ile yaptığımız işbirliği, gelişmiş M2M altyapısı ve kapsama alanı sayesinde tüm Türkiye genelinde en iyi hizmeti sunmamızı sağlıyor” diyor.

Yazar kasa POS alıcıları nelere dikkat etmeli?

• İşyerleri, öncelikle yazar kasa POS geçişiyle ilgili tebliğ kapsamında olup olmadıklarını netleştirmeli. Bunun için mali müşavirleri ya da muhasebecilerinden bilgi alabilirler.

• İşletmeler, vergi dairesinden “Yeni Nesil Ödeme Kaydedici Cihaz” izin yazısı almalı. Bu yazıyı almayan mükelleflere yazar kasa satışı yapılmıyor.

• Alınacak yazar kasa POS cihazının, Gelir İdaresi Başkanlığı ve Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu onaylı olmasına dikkat edilmeli.

• Seçim yaparken fiyat karşılaştırmasının yanı sıra banka sistemlerine entegrasyon durumu, garanti kapsamı, servis ağı ve servislerde verilen hizmetin kalitesi, mobil cihazların boyut, taşınabilirlik ve kullanım kolaylığı ile bankaların taksit, puan kullandırma ve sadakat uygulamalarının çalışabilir olması gibi konular da incelenmeli.

• Yazar kasa POS cihazlarının en önemli bileşenlerinden biri pilleridir. Bu yüzden pilin kapasitesi, kullanım ömrü ve kalitesi çok önemli. Bu konuda dikkat edilmesi gereken şey, Çin’de üretilen, kapasitesi zayıf, güvenli olmayan pilleri kullanmamaktır.

• GSM çekim gücü mobil kullanımdaki bir diğer önemli nokta. Bu özellik işletmelerin açık veya kapalı her türlü alanda kesintisiz işlem yapabilmelerini sağlar. Cihazlarda bunu etkileyen iki unsurdan biri GSM operatörünün sağladığı kapsama alanı, diğeri ise cihazda kullanılan iletişim modülünün gücü ve kalitesidir. Bunların sağlanamadığı durumlarda işletmeler ciddi anlamda teknik sıkıntılar yaşıyor, ticari faaliyetleri kesintiye uğruyor ve müşteri kaybediliyor.

• GSM kartının cihazla birlikte verilmesi ve aylık iletişim bedeli alınmayacak olması, işletmelerin mobil yazar kasa POS cihazı seçimlerinde maliyet açısından ele almaları gereken önemli bir konu. Bu işletmeler için hem ciddi anlamda işletim maliyeti avantajı sunuyor, hem de ayrı bir iş yükü doğmasını önlüyor,

ERTELEME, TAKSİT BONUS’U VAR

Garanti Bankası, Maliye Bakanlığı tarafından uygulamaya alınan yeni mevzuatın ardından, yazar kasa POS’a geçiş sürecinde, KOBÎ’lerin ihtiyaçlarına uygun çözümler sunmaya başladı.

Bu kapsamda tüm markalarla çalışma yapan Garanti Bankası, müşterilerine iki ana seçenek sunuyor. ilk seçenekte müşterilerine “Git istediğin yazar kasa POS’u seç” dediklerini söyleyen Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, “Bu müşterilerimizden aylık 30 TL hizmet ücreti alıyoruz ve 36 ay vade imkanı sağlıyoruz. Bunun dışında bir de ciroya göre taahhüt seçeneğimiz var: Buna göre 0-5 bin TL aylık ciro taahhüdü olanlardan sıfır komisyon ve bir cihaz için 49 TL; 10 bin TL ciro taahhüdü olanlardan ise sıfır komisyon, iki cihaz için 99 TL; 15 bin TL ciro taahhüdü olanlardan ise sıfır komisyon ve üç cihaz için 149 TL talep ediyoruz” diyor. Karadere’nin verdiği bilgiye göre Garanti Bankası’mn bu kampanyası yılsonuna kadar devam edecek.

Garanti Bankası bunun dışında markalarla da özel anlaşmalar yaptı. Örneğin, yazar kasa POS’larmı Metro marketlerden satın alanlar, Garanti kredi kartlarına özel 12 taksit imkanından yararlanabiliyor. Ayrıca cihazlarına Garanti Bankası POS uygulaması yükletenlere 150 TL bonus hediye ediliyor. Söz konusu kampanyanın 31 Ekim’e kadar süreceğini belirtelim.

Yine 31 Ekim’e kadar Nll web sitesi üzerinden yapılan yazar kasa POS alımlarmda peşin fiyatına 11 taksit yapılırken, cihazına Garanti Bankası POS uygulaması yükletenlere 100 TL bonus veriliyor. Bunun dışında ekim ayı boyunca Profilo sanal POS tahsilatlarına aracılık eden R2 Servis bayilerinde Garanti Bankası kredi kartlarına özel 12 taksit yapılırken 250 TL bonus kazanılıyor. Vera ile yapılan kampanyayla ise 15 Ekim’e kadar Vera bayilerinden Garanti Bankası kredi kartları ile gerçekleşecek yazar kasa POS alımlarma özel tek çekim işlemlere 12 taksit ve iki ay erteleme imkanı sağlanıyor. Cihazın ticari kartlarla alınması ve içine Garanti Bankası uygulaması yüklenmesi halinde 150 TL, bireysel kartlarla yapılması halinde ise 100 TL bonus yükleniyor. Arçelik, Beko bayilerinden yapılan alımlarda ise Şubat 2014’e kadar erteleme ve 11 taksit fırsatı sağlanıyor. Ayrıca Garanti kredi kartlarına uygulamanın yüklenmesi halinde 100 TL bonus hediye ediliyor.

Yazar kasa POS konusunda, sadece birinci nesil değil aynı zamanda optik okuyucu, online sipariş toplama gibi çözümleriyle, teknolojik altyapısı daha gelişmiş ikinci nesil cihazların da satın alınmasına aracılık ettiklerini söyleyen Nafiz Karadere, sundukları hizmetler hakkında şunları söylüyor:

Yazar kasa POS’a geçiş sürecinde, KOBİ destek kredisi paketlerimiz, taksit, hediye bonus fırsatlarımız ve avantajlı işyeri komisyon oranlarımızla, sadece Garanti Bankası’mn üye işyerlerine değil, yazar kasa POS’u satın almış ya da henüz almamış tüm KO-Bl’lere fayda sağlıyoruz. Mevzuat doğrultusunda, işyerlerinin mobil POS’tan yazar kasa POS’a geçiş süreçlerini kolaylaştıran çözümler geliştirip, cihaz seçimleri konusunda yardımcı oluyoruz.”

TÜM MARKALARLA ANLAŞMALI

Yeni geliştirilen yazarkasa POS’larm farklı bir teknolojiye sahip oldukları için maliyetlerinin de halihazırda kullanılan yazarkasalardan daha yüksek olduğu bir gerçek. Yeni uygulama nedeniyle işletmelerin maliyet artışıyla karşı karşıya kaldığını belirleyen TEB, bu konuda çeşitli fırsat ve çözüm önerileri sunuyor. Yazarkasa POS almayı düşünen ve POS ciro ya da Business Card harcama sözü veren mükelleflerin cihaz maliyetlerini karşıladıklarını söyleyen TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi, müşterilerine sundukları fırsatları şöyle sıralıyor.

“Tüm TEB kartları ile peşin fiyatına vade farksız 36 aya varan vade imkanı sunuyoruz. Veya peşin alımlarda 100 TL bonus hediye ediyoruz. Mükellefler TEB olarak sunduğumuz bu fırsatlardan dilediklerini seçerek yazarkasa POS’unu satın alabilir. TEB olarak 2012 yılının son çeyreğinden beri bu ürünle ilgili gelişmeleri yakından takip ediyoruz. Bu yüzden bugüne kadar Gelir idaresi Başkanlığı (GIB) tarafından onaylanan ya da onay süreci devam eden tüm markaların yazarkasa POS uygulamalarını destekliyoruz.”

Gökhan Mendi, GIB düzenlemesi kapsamında mükelleflerin 1 Ocak 2014’e kadar satın aldıkları yazar kasa POS’ları kullanmaya başlamaları gerektiği konusunda uyarıyor.

YÜZDE 100 YERLİ

2012 yılının son çeyreğinde yazar kasa POS konusunda çalışma başlatan Informatik Bilişim Teknolojileri, şu anda yazar kasa POS sektöründe yüzde 100 yerli tek ürün olan inPOS’u piyasaya sürdü. InPOS’un işletmelere, 100 bin PLU kapasitesi ile tüm ürünlerini kayıt altına alıp işlemleri kolayca yapabilme imkanı sağladığını söyleyen Informatik Bilişim Teknolojileri Genel Müdürü Aykm Ademoğlu, inPOS’un diğer özelliklerini şöyle sıralıyor:

“Ürünün uzun ömürlü pili ve yüksek çekim gücü, kullanıcilan müşteri karşısında zor durumda bırakacak tüm olumsuzlukları ortadan kaldırıyor. Sunulan renk seçenekleri ve kurumsal firmalar için yaptığımız özelleştirmelerle de farklılaşıyoruz. Ayrıca fiyatımıza GSM hat-tı ve aylık iletişim bedelleri de dahil.“

Yazar kasa POS alanında bir diğer önemli konu ise satış sonrası hizmetler… Cihaz arızalandığında işler çok ciddi şekilde aksayabiliyor. Bu nedenle teknik servis sürecinin çok profesyonelce ele alınması gerekliliğinden yola çıkan Informatik Bilişim inPOS’un teknik servis hizmetlerini Fujitsu kanalıyla sağlıyor. InPOS yazar kasa satışlarını, Penta’nm 81 ile yayılan bayi ağı ile gerçekleştiriyor.

İKİNCİ JENERASYONA GEÇTİ

Enerjiden bilişime, otomotiv elektroniğinden aydınlatma ve kozmetiğe kadar birçok alanda faaliyet gösteren Infoteks, şimdi de Fusions Technology 410G isimli ürünüyle ödeme sistemleri alanına adım attı. Halen ürünün “Standart, Pro-fessional ve Ultimate” modellerinin bulunduğunu ve mükelleflerin bu üç paket arasında ihtiyaçlar doğrultusunda geçiş yapabileceğini söyleyen Infoteks Genel Müdürü Mustafa Yavuz, bu ürün sayesinde mükelleflerin birden fazla banka uygulaması ile aynı anda çalışabildiklerini söylüyor. Yavuz, ürünün diğer özelliklerini şöyle özetliyor:

“ikinci nesil yeni nesil ödeme kaydedici cihaz olarak pazara sürdüğümüz Fusions 410G cihazımız TÜBİTAK ön incelemelerini tamamlayarak ön onay aldı. İkinci nesil cihazların getirdiği avantajlar, üzerindeki barkod okuyucu sayesinde Sağlık Bakanlığı’nın uyguladığı ilaçlar üzerindeki karekod okuma aplikasyonunu da destekliyor. Coğrafi konumlandırma sistemi (Global Positioning System-GPS) özelliği ile plasiyerlerin uzaktan izlenmesini mümkün kılıyor. Ayrıca online sipariş toplama özelliğine de sahip. Cihazımız gerçek zamanlı online takibin yanı sıra A8 İGHZ yüksek hızlı işlemci ve 32 GB’a varan hafıza gibi teknik özelliklere de sahip.”
Fusions Technology data bağlantısında 3G kullanılan tek yeni nesil ödeme kaydedici cihaz. Bu özelliği sayesinde cihaz 10 kat daha hızlı veri aktarımı yapabiliyor. Dahili barkod okuyucunun da mevcut olduğu cihaz, bu özelliğiyle mükellefleri 150 ile 500 TL arası bir maliyetten kurtarıyor.

Dahili GPS özelliği sayesinde kasanın nerede olduğunu uzaktan görebilir, plasiyerleri ve çalışanların takibine imkan sağlıyor. Ayrıca QR KOD okuma özelliği bulunan Fusions Technology 410G, dahili kamerası ile otopark ve motorlu kuryeler için de Olay Kayıt hizmeti sunuyor.

DÖRT AVANTAJ SUNUYOR

İş Bankası, yazarkasa POS (Yeni Nesil Ödeme Kaydedici) cihazı temininde müşterilerine dört farklı avantaj sunuyor, tş Bankası Genel Müdür Yardımcısı Yalçın Sezen bu avantajları şöyle sıralıyor:

“Bankamızdan kredi kartıyla satın alanlara 100 TL değerinde MaxiPuan hediye ediyoruz. Ayrıca yine bankamıza ait kredi kartı ile alımlarda vade farksız 36 ay taksit olanağı da sağlıyoruz. POS işlem hacmi taahhüdü karşılığında satın alman cihaz bedelinin bankamız tarafından ödenmesi ve indirimli faiz oranlan karşılığında 36 aya varan vadelerle Aylık Taksit 0 Ödemeli Ticari Kredi olanağı da sağlanan diğer avantajlar. Müşterilerimizin bu kampanyalardan faydalanması için cihazlarım yazarkasa firmalarından satın alarak gerekli evraklarla ilgili vergi dairesine kaydettirmeleri ve yazarkasa POS cihazında bankamız POS yazılımını kullanmaları yeterli.”

  Üniversite tercihinde optisyenlik ve çağrı merkezi yöneticiliği

Iş Bankası, yazarkasa üreticilerinden Arçelik, Edata Elektronik (Profilo), Hugin Yazılım Teknolojileri ve MT Bilgi Teknolojileri (Vera Delta) firmaları ile özel anlaşmalar yapıyor. Bunların dışında MT firması ile teknik çalışmalar sürdürüyor.

Mevzuat gereği herkesin yazarkasa POS’larım kendilerinin temin etmesi gerektiğini hatırlatan Yalçın Sezen, bu konudaki prosedür hakkında ise şu bilgiyi veriyor: “Bunun için de müşterilerimizin öncelikle 3100 sayılı yasadaki düzenlemelere uygun olarak bağlı bulundukları vergi dairesinden satın alacakları cihazlar için bir izin yazısı alması gerekiyor. Ardından bu yazı ibraz edilerek yazarkasa POS satılan mağazalardan cihazlarını temin edip İş Bankası şubelerine başvurarak, cihazlar üzerinde bankamız POS yazılımının çalıştırılması talebinde bulunuyor. Yazarkasa POS cihazının satın alınması sonrasında ise mükelleflerin 90 gün içerisinde bağlı bulundukları vergi dairelerine kayıt ettirmeleri zorunluluğu var. Kayıt yaptırana kadar eski yazarkasalarını ve Mobil POS cihazlarını kullanmaya devam edebiliyorlar.”

TÜM İŞLETMELER YARARLANACAK

Akbank, yazar kasa POS makinesi temininde başta küçük esnaf ve zanaatkârlar olmak üzere perakende satış yapan tüm işletmelere, taksitli alım avantajı ve uygulama desteği hazırladı. Yazar kasa POS alımlarmı Akbank kredi kartı ile alanlara hem vade farksız taksit olanağı hem de kolay kullanım desteği vereceklerini söyleyen Akbank Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Sindel, hazırladıkları destekleri şöyle açıklıyor:

“Özellikle küçük esnaf ve zanaatkârlarımız için böyle bir cihazı peşin almanın nakit akış finans dengelerini sarsıcı olacağının farkındayız. Bu nedenle farklı ihtiyaçlara göre iki farklı kampanya hazırladık. İlk kampanyamızda yazar kasa POS’unu Akbank kredi kartıyla alanlara 31 Ekim’e kadar vade farksız 36 ay taksit imkanı sağlıyoruz. Ayrıca yeni bir yazarkasa POS uygulaması da geliştirdik. KDV mükellefleri yazar kasa POS cihazlarına yükletecekleri bu uygulamamızla kolay kullanım avantajının yanı sıra uygulamayla ilk işlemlerini yapar yapmaz 50 TL chip-para hediye kazanacaklar. Kampanya kapsamında ayrıca yazar kasa POS alan Akbank üye işyerlerine, 2013 yılı sonuna kadar Akbank şubelerinden her ay 10’ar adet, Akbank Direkt İnternet’ten ise sınırsız EFT/Havale ve tüm kanallardan sınırsız çek tahsilatı içeren KOTA 10 tarifesi hediye edilecek ve hesap işletim ücreti muafiyeti sağlanacak. Diğer kampanyamızla ise müşterilerimize yazar kasa POS cihazı hediye ediyoruz. Esnaf ve sanatkarlara yönelik bu kampanyamızda, müşterimiz belirlenen vadede taahhüt ettiği ciroyu gerçekleştirdiğinde cihaz bedeli her ay Akbank kredi kartına chip-para olarak ödenecek. Müşteri başına üç cihazla ve sınırlı adetlerle gerçekleşecek bu kampanyaya başvurmak için müşterilerimize acele etmelerini öneriyoruz.”

10 MİLYON İŞLEM YAPTI

Sektörün ilk yeni nesil yazar kasa unvanına sahip Vera Delta uygulamanın ilk günleri olmasına rağmen bugün on binlerce kuruluş tarafından kullanılıyor. Yeni nesil FFTPOS özellikli yazar kasaların uluslararası kurum ve kuruluşlar (PCI, EMV Co, MasterCard ve VISA) tarafından sıkı test ve denetim aşamalarından geçtiğini ha tırlatan MT Grup Yönetim Kurulu Başkanı Murat Sancak, ayrıca Vera Delta cihazların bütün test ve denetimlerden geçtiğini belirterek şunları anlatıyor:

“Vera Delta yazar kasa POS cihazımız 10 binlerce işletme tarafından fiilen kullanılır durumda. Bugüne kadar sahada kullanılan cihazlarımız üzerinden 10 milyon adetin üzerinde perakende satış işlemi, 5 milyon adedin üzerinde de bankacılık ödeme işlemi Online olarak gerçekleşti. Bu rakamlar sahada kurulu bulunan 10 binlerce Vera Delta yazar kasa POS cihazının üye iş yerlerinden büyük kabul gördüğünü ve yaygm biçimde kullanılır hale geldiğini gösteriyor. Türkiye’deki tüm banka kartları ile yapılan ödeme işlemlerinin yanında onlarca ülkenin banka kartı ile 10 binlerce yurtdışı işlemi de sorunsuz olarak gerçekleşmiştir.”

Vera Delta ile yazar kasa ve POS cihazının aynı hibrit yapıda buluştuğunu da hatırlatan Sancak, şöyle devam ediyor: “Artık hem yazar kasa hem POS işlemi Vera Delta üzerinden yapılabilecek. Cihaz ideal boyutta yüksek kapasiteye sahip. Diğer cihazlarda göremeyeceğiniz 25 metre rulo kapasitesi var. 2.800 mAh batarya kapasitesi, 3,5? renkli ekran, yazar kasaya özel PLU tuşları onu ayrıcalıklı kılan özelliklerden bazıları. Ayrıca Vera Delta GPRS, Ethernet, GSM Data, PSTN bağlantı ara yüzleriyle mobil kullanımın yanı sıra masaüstü kullanıma da uygun. Bu cihazla şu an 10 binlerce işletme kapıda, sokakta ya da masada ödeme alabiliyor, müşterisine yazar kasa fişini ve POS slipini aym cihaz üzerinden yazdırabiliyor. Ayrıca sektörel otomasyon çözümlerini de destekleyerek işletmelerin verimliğini artırıyor.”

Vera Delta cihazı, ayrıca yurtiçi ve yurtdışı MasterCard, VISA ve Amex destekleyen tüm yurtiçi ve yurtdışı banka kartları ile uyumlu.

Sancak’m verdiği bilgiye göre Vera Ekosistemi, kullanıcılara 7/24 hizmet sağlayan çağrı merkezi, gerekli teknik bilgi donanımına sahip çalışanlar ve Vera Akademiye kadar birçok stratejik birimden oluşuyor. Halen Türkiye genelinde yüzlerce bayi ve yetkili teknik servis, bu operasyonda görev alıyor. Bunun yanı sıra şirket bünyesinde bu ekiplere destek veren yardım masası ve saha destek ekipleri bulunuyor.

HARCAMA SÖZÜ VERENE ÜCRETSİZ

DenizBank yazar kasa POS almak isteyen müşterilerine üç farklı seçenek sunuyor. Bunlardan ilki, işletme Kart ile aylık 2.000 TL harcama sözü vererek yazarkasa POS’a ücretsiz sahip olma avantajı. Öte yandan, işletme Kart ile yazarkasa POS için peşin fiyatına 36 ay taksit imkânı da var.

Alım için ikinci seçenek ise, işletmelerin aylık ciro taahhüdü ve komisyon oranını seçerek yazarkasa POS cihazına ücretsiz sahip olması. Son olarak ise cihaz bedelini peşin ödeyerek yazarkasa POS’a sahip olmak mümkün. Yazar kasa POS konusunda ilk etapta MT Bilgi Teknolojileri ile işbirliği yaptıklarını söyleyen DenizBank KOBI ve Tarım Bankacılığı Grubu Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Sun, farklı firmaların cihazları için de benzer anlaşmaları yapmak üzere olduklarını belirtiyor. Sun, yeni sistemin işletmelere sağladığı avantajları ise şöyle özetliyor: “Yazarkasa POS, işlem yapıldığı anda aynı zamanda yazarkasa fişi de kesilmesini sağlaması, taşınabilmesi gibi özellikleri ile sektörde bir ilki temsil ediyor. Diğer taraftan ürün, mali ve banka verilerini eşleştirebilen mimarisiyle devlete ölçülebilir, güvenilir ve denetlenebilir bir otokontrol sistemi sunuyor. Ödeme sistemlerinde girdiğimiz yeni dönemde yazarkasa POS cihazına sahip bir mükellef, çalışmak istediği bankayı kendisi seçebiliyor. Bu da mükellefleri belirleyici bir rol veriyor. Diğer taraftan cihaz sahibi mükellefin, tüm kredi kartı ödemelerini tek cihaz üzerinden alabilmesi, kart kullanım hacmini artırıyor; bu da işletmenin cirosuna olumlu yansıyor.”

Sun’un verdiği bilgiye göre, bugüne kadar KOBİ’lerden yazar kasa POS için 50 bin ön talep toplandı. Bunlardan 32 bin adedinin de kurulumu tamamlanmış durumda.

YAZAR KASA POS’A 0 FAİZLİ KREDİ

ING Bank, POS ve yazar kasanın birleşerek verilerin Maliye Bakanlığı’na iletilmesini sağlayan “Yazar kasa POS”lara geçiş sürecinde müşterilerine sıfır faizli krediyle destek veriyor.

ING Bank Nakit Yönetimi ve Ticaret Finansmanından Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Erdoğan Yılmaz, restoranların, müşterilerine su ve tüp satışı gibi mobil hizmet götüren tüm esnafın, 1 Ekim’e kadar, yeni nesil yazarkasa POS satın almak zorunda olduğunu hatırlatıyor. Bu tarihten itibaren 90 gün içinde eski cihazdan yeni cihaza geçişin sağlanmak zorunda olduğunu söyleyen Yılmaz, “Bu geçiş sürecinde ING Bank’ı tercih edecek olan esnafa önemli kolaylıklar sunacağız” diyor. Yılmaz, söz konusu kolaylıkları ise şöyle özetliyor:

“Mevcut ve potansiyel müşterilerimiz belirli ciro taahhüdü karşılığında POS alımlarmda ‘0’ faizli kredi kullanacak. Şirket kredi kartlarını kullanan müşterilerimize 36 aya varan vade imkanı sağlıyoruz.”

NAKİT ÇEKİP FATURA ÖDEYECEK

Şekerbank, 60. kuruluş yılında esnafın iş hacminin artması amacıyla oluşturduğu “Kapımız Esnafa Açık” platformu kapsamında şimdi de “Açık POS” uygulamasını başlatıyor. Esnafın hayatını önemli ölçüde kolaylaştıran Açık POS ile esnaf her aym 15’inde yapılacak alışverişlerde komisyon ödemiyor ve aym zamanda stok takibi yapabiliyor. Ayrıca Açık POS makinesi sayesinde mahalleli esnaftan, cep telefonuna TL yükleyebiliyor, nakit para çekebiliyor ve faturasını ödeyebiliyor. Açık POS sayesinde esnafa çok sayıda yeni hizmet ve ürünü bir arada sunma imkanı yakaladıklarım söyleyen Şekerbank İşletme Bankacılığı Genel Müdür Yardımcısı Halit Yıldız, bu konudaki yenilikleri şöyle sıralıyor:

Üye işyerleri Açık POS ile rahatlıkla stok takibini yapabilecek. Yüksek çözünürlüklü renkli ekrana sahip yeni POS terminal cihazlarına barkod okuyucu eklenerek işyeri sahibi tüm ürünlerinin stok takibini kolayca yapabiliyor. Bu sistem sayesinde ürünlerin barkodu okutularak stoktan düşülüyor.

Ayrıca Açık POS’lardan her aym 15’inde, kredi kartı veya banka kartı ile yapılan alışverişlerden, işyerinden komisyon alınmıyor. Açık POS cihazı sayesinde esnaflar banka kartıyla alışveriş yapan müşterilerine ihtiyaç duyulması halinde anında nakit para da sağlayabiliyor. İşyeri müşterisi, banka kartı ile en az 10 TL’lik alışveriş yaptığında aynı işlem içinde kalmak koşuluyla en fazla 100 TL nakit para çekebiliyor. Tutar ertesi gün esnafın hesabına yatıyor.” Açık POS ile anlaşmalı üretici / tedarikçi firmaların POS cihazı üzerinden saha stoku kontrolü de yapabildiğini söyleyen Yıldız, “Bu firmalar esnafa özel yaptıkları promosyonlarını Açık POS aracılığıyla duyurabiliyor; cihaz üzerinden sipariş alabiliyor. Sistem sayesinde esnaf için önemli bir yük oluşturan kupon sayma, kapak toplama gibi işlemler POS cihazı üzerinden yapılabiliyor” diyor.

Şekerbank’m Açık POS cihazı ile esnafın anlaşmalı kuramların faturasını da tahsil edebildiğini hatırlatan Yıldız, bu kapsamda telekomünikasyon, su, elektrik, doğalgaz kuramlarıyla anlaşma süreçlerinin devam ettiğini ve esnafın müşterisine anlaşmalı GSM operatörlerinin kontör satışının da cihaz üzerinden yapabildiğini belirtiyor.

150 TL PUAN YÜKLENİYOR

Yapı Kredi, yazar kasa POS sürecinde üye işyerlerinin cihaz alımlarında kolaylık sağlıyor. Yapı Kredi’nin üye işyerleri, yazar kasa POS cihazlarım, bankanın bireysel ve ticari kredi kartları ile vade farksız 36 aya varan taksit imkanıyla satın alabiliyor. Bunun yanı sıra sadece yazar kasa POS alım-ları için oluşturulan avantajlı kredi oranlarından da faydalanabiliyorlar. Yine bu kampanya kapsamında cihaz satm alan işyerleri için 31 Aralık’a kadar esnafın Yapı Kredi Üye İşyeri Uygulamasını yükletmesi durumunda bireysel kredi kartlarına 100, ticari kredi kartlarına ise 150 TL puan yükleniyor.

Yapı Kredi olarak Beko, VeraPOS, Profilo ve Hugin marka yazarkasa POS cihazı üreticisi firmalarla çalıştıklarım söyleyen Yapı Kredi Perakende Bankacılık Pazarlama Grup Direktörü Mehmet Cemalcılar, diğer firmalarla da işbirliği kurulmasına yönelik çalışma yaptıklarını belirtiyor. Cemacılar, yazar kasa POS satın alma sürecini ise şöyle özetliyor:

“Yazarkasa POS cihazı üretici firmaların merkez ya da bayilerinden temin edilebiliyor. Cihazı almış üye işyerlerimiz şubelerimize gelerek, 444 0 448 POS destek hattını arayarak ya da Yapikredipos.com.tr adresinde

Yazarkasa POS Bilgilendirmeleri başlığı altındaki “Yazar Kasa POS’a Yapı Kredi Uygulamasını Nasıl Yükletirim?” adımını izleyerek ya da 3160 SMS kanalından Yapı Kredi Uygulaması yükletilmesi için başvuru yapabilir. Cihazlarını henüz almamış üye işyerlerimizin ise şubelerimize gelerek ya da Yapikredipos.com.tr üzerinden yaptıkları başvurular ilgili yazarkasa POS firmalarına iletiliyor.”

ÖDEMEYE ÜÇ AY ERTELEME İMKANI

Yazar kasa POS almak isteyen müşterilerine farklı kampanyalar sunan bankalardan biri de Finansbank. Bankanın Bireysel Bankacılık ve Ödeme Sistemleri Genel Müdür Yardımcısı Erkin Aydın, “Müşterilerimiz, Arçelik, Beko ve R2 bayileri ile servislerinden yazar kasa POS’larım alırken 15 Ekim’e kadar Finansbank ticari kartlarını kullanarak Finansbank POS’ları üzerinden 12 taksit ve talep ederlerse iki ay erteleme veya 18, 24, ya da 36 ay taksit ve üç ay erteleme imkanından yararlanabiliyor” diyor.

Yazar kasa POS sahibi olup, Finansbank uygulaması yükleterek aylık POS ciro sözü veren müşterilerinin ParaPuan kazanma şansı elde ettiğini ifade eden Aydın, “Bu avantajlı kampanyalarımızla müşterilerimizin yazar kasa POS’larını bedavaya getirmesi mümkün.

Kampanyalarımıza katılan müşterilerimiz, ParaPuan kazanmanın yanı sıra çok cazip komisyon oranlarıyla çalışma fırsatı da yakalıyor.

Üstelik herhangi bir söz vermek istemeyen müşterilerimiz, 15 Ekim’e kadar yazar kasa POS’larına Finansbank POS uygulamasını yükletirlerse ParaPuan kazanabiliyor” diyor.

Finansbank halen yazar kasa POS üreticisi Arçelik ve Profilo ile anlaşma içinde. Aydm’ın verdiği bilgiye göre diğer firmalarla POS yazılımı konusunda işbirlikleri sürüyor.

Bülent P0LAT / Baydöner Genel Müdürü
Mali kontrol sağlayacak

Uygulama finans ve muhasebe kontrolü için avantaj sağlayacaktır. Aynı anda fişi de çıkaracağı için tüm kartlı ve nakit satışların hem POS hem de fiş ile kontrolü mümkün oluyor. POS mülkiyeti firmaya geçtiği ve ortak POS özelliği olduğu için istenilen banka POS’a dahil edilebiliyor. İleride yemek fişleri de sisteme dahil olursa satışlar üzerinde hem devletin hem firmanın tam kontrolü sağlanabilecek ve yemek fişlerinin aynı POS’lar gibi izlenmesi mümkün olacak. Ancak henüz bankalar bu konudaki hazırlıklarını tamamlamadılar. Ayrıca yazarkasadan herhangi bir programa çıkış olmadığı için verileri almak büyük sorun olabilir. Tek bir firmanın cihazı dışında henüz hiçbir cihaz denenmediği için sistemin nasıl işleyeceği konusunda testler tam olarak yapılamadı. Herkesin bu konuda ayrı bir yorumu var. Öyle ya da böyle bu işin bize maliyeti 336 bin TL civarında olacak.

Esin Çetinel
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Marka şehir: Nevşehir

Nevşehir Ekonomisi Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı M. Arif Parmaksız, Gıda Depolama …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir