Kariyer ve İş

Yeni Bir Meslek Sahibi Olmak İçin Online Eğitim Programları

Yeni bir meslek sahibi olmak ya da iş hayatınızda rekabet avantajınızı artırmak istiyorsanız, bu eğitimlere mutlaka göz atmalısınız. Internet üzerinden takip edebileceğiniz eğitim programları size yeni bir hayatın kapılarını açabilir…

Uzaktan eğitim programları

YENİ bilgilere ulaşmak ya da yeni teknolojileri öğrenmek istiyorsanız önünüzde pek çok fırsat var. Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinden uzaktan eğitim veren bölümlere, dünyaca ünlü danışmanlık firmalarından insan kaynakları firmalarına kadar birçok kurum ve kuruluş önümüzdeki günlerde birbirinden iddialı eğitim programları başlatıyor.

Bu programlara katılmanız için bilgisayar ya da internet bağlantılı bir mobil cihazınızın olması yeterli. Programlar herkesin katılımına açık. Eğitimleri internet üzerinden takip edebiliyorsunuz. Programlar ücretli. Ancak aralarında ücretsiz olanlar da var.

Uzaktan eğitim programlarını araştırdık. Meraklı olanlara üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde güz döneminde açılacak yeni eğitim programlarına bir göz atmalarını öneriyoruz. Zira bu merkezler işlerini ciddiyetle yapıyor. Arkalarında en önemli üniversitelerin akademisyenleri var. Buralarda eğitim programlarına tecrübelerini paylaşmak için gelen iş dünyasının patron ya da yöneticileriyle birebir tanışma fırsatı sunuluyor. İşte, dikkat çeken online eğitim programlarından bazıları…

Online Eğitim Programları

AB’DE GEÇERLİ SERTİFİKA

TOBB ETÜ SEM (TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sürekli Eğitim Araştırma ve Uygulama Merkezi) 2006 yılından beri Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği eğitimlerle yaklaşık 26 bin kişiyi sertifikalandırmış. Merkez, Viyana merkezli eğitim firması ELT E-Lcarning-Trainings (E-Lcarning-Consulting) arasında imzalanan işbirliği protokolü doğrultusunda, kurumlara özel fiyatlarla uzaktan eğitim programları (satış, pazarlama, proje yönetimi, liderlik, stratejik yönetim, vb.) düzenliyor. Programlar İngilizce ve Almanca. Başarılı olan katılımcılara E-Learning Consulting tarafından, tüm Avrupa Birliği ülkeleri nezdinde geçerli sertifikalar gönderiliyor.

DİJİTAL PAZARLAMA

IAB (Interactive Advertising Bııreau), ‘Dijital Pazarlama İletişimi Sertifika Programı’nın sekizincisini, 1Aİ3 Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim Merkezi (BÜYEM) işbirliği ile 14 Ekim’de başlıyor. 12 hafta sürecek olan program Türkiye’deki IAB Avrupa onaylı ilk ve tek sertifika programı. Program ile endüstriye hakim olan temel kavramların öğretilmesi hedefleniyor. Bu bağlamda dijital dünya, display reklamcılıktan sosyal medyaya, içerik pazarlaması ve native reklamlardan online videoya, oyun içi reklamlardan arama motoru reklamcılığı ve performans pazarlamasına, programatikten veri analizine, büyük veriden mobile kadar geniş bir kapsamda ele alınıyor. Programa katılım bedeli 3 bin 900 TL+KDV (yüzde 8). Katılımcılar dokuz aya varan taksitli ödeme imkanından da yararlanabiliyor.

Program hakkında daha detaylı bilgi ve kayıt işlemleri için labdijitalpazarlamailetisimi.org adresini ziyaret edebilirsiniz. 45 ülkede faaliyet gösteren İAJB, dijital reklamcılığın gelişmesine yönelik faaliyet gösteriyor. Merkezi ABD’de bulunan IAB’nin, Avrupa’daki ülke bazlı örgütlenmesi IAB Europe tarafından koordine ediliyor. 2007’de 23 katılımcıyla platform olarak kurulan ve 2011’de dernekleşen IAB Türkiye, reklam veren, ajans, medya üçlüsünün aynı çatı altında temsil edildiği bir meslek örgütü.

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ’NE SINAVSIZ GİRİŞ

İstanbul Üniversitesi Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi (AU-ZEF) Dekanı Prof. Dr. Halis Yunus Ersöz, “Üniversite sınavına giren her üç öğrenciden biri istemediği bir bölümün mezunu ya da öğrencisi olarak hayatına devam ediyor. Bu durumda olan öğrencilere, sınavsız ikinci üniversite fırsatı sunuyoruz” diyor. Türkiye’nin en köklü eğitim kurumlarmdan İstanbul Üniversitesi, güçlü akademik kadrosuyla ikinci üniversite okumak isteyen herkesi AUZEF’ye davet ediyor. Bu sayede üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerden, üniversite mezunu emeklilere kadar herkesi ‘İstanbul Üniversiteli’ olma şansına kavuşuyor.

Ersöz, “Her yıl üniversite sınavına giren yüzbinlerce öğrenci istemediği bölümde okuyor. Bu zorunluluk öğrencilerin gelecekteki mesleklerini de şekillendirebiliyor. AUZEF olarak bu zorunluluğun ortadan kaldırılması için altı lisans, altı ön lisans programımızla her yaştan öğrenci ve mezuna ikinci bir üniversite okuma fırsatı veriyoruz. Özellikle örgün eğitime zaman ayıramayanlar AUZEF ile zamandan ve mekandan bağımsız eğitim imkanı bulabilir. Türkiye’nin neredeyse her ilinde sınava girebilirler. Sadece online başvuru yaparak kariyerinizi yeniden şekillendirebilir ve ‘İstanbul Üniversiteli’ olabilirsiniz” diyor. Programlardan bazıları şu şekilde sıralanıyor:

Kamu yönetimi, çalışma ekonomisi ve endüstri ilişkileri, gazetecilik, halkla ilişkiler ve tanıtım, iktisat, işletme, maliye, radyo TV ve sinema, ekonometri, acil durum ve afet yönetimi, coğrafi bilgi sistemleri, çocuk gelişimi, iş sağlığı ve güvenliği, medya ve iletişim, bankacılık ve sigortacılık, dış ticaret, endüstri mühendisliği, halkla ilişkiler, adalet MYO, ilahiyat, coğrafya, felsefe, iktisat, işletme, sosyoloji, tarih, sivil hava ulaştırma işletmeciliği, hukuk büro yönetimi ve sekreterliği, kültürel miras ve turizm, perakende satış ve mağaza yönetimi, sağlık kurumlan işletmeciliği, sosyal hizmetler, tıbbi dokümantasyon ve sekreterlik, acil yardım ve afet yönetimi, hemşirelik, sağlık yönetimi, sosyal hizmet.

UZAKTAN EĞİTİMLE YÜKSEK LİSANS FIRSATI

Gelişmiş tüm ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de MBA programlarına talep giderek artıyor. Eskiden MBA programlarına kabul için beş yıl profesyonel deneyim, mühendis ya da işletme ile ilgili bir meslekten olma şartı aranırdı. Artık bu şartlar aranmıyor. MBA programlarına her meslek, ilgi ve tecrübe grubundan insanlar kabul ediliyor. Hatta uzaktan eğitimle MBA programlarına katılmak da mümkün.

İstanbul Bilgi Üniversitesinin YÖK onaylı e-MBA programı da bunlardan biri. BilgiMBA’e başvururken not ortalaması ve ALES en önemli faktörler değil. Programa kabul edilen öğrencilerin yüzde 85’i çalışıyor. Bu programda, yeni mezun ile bir banka müdür yardımcısının aynı sınıfta sınava girdiği gözleniyor. Geniş e-kiitüphanesi aracılığıyla çok zengin bilgi kaynaklarına ulaşabilen öğrenciler, hem dersler hem de kurulan ağlar ile daha bilgili ve yetkin yöneticiler haline gelecekleri bir eğitim hayatının içinde yer alıyor. e-MBA’de hem Türkçe hem İngilizce seçenekleri var. öğrenciler, 7/24 her türlü dijital ortamdan erişebildikleri Bilgi LMS (Learning Management System) ile online derslerini hem dizüstü bilgisayarlarından hem de tablet ve cep telefonundan görüntüleyebiliyor.

ARAŞTIRMA TEKNİKLERİNİ ÖĞRENİN

Kariyer.net tarafından düzenlenen eğitimlerden biri olan “Araştırma Teknikleri Eğitimi”size araştırma teknikleri ile birlikte bilgi ve bakış açısı kazandırmayı hedefliyor. Programın toplam süresi 150 dakika. Eğitimin tümü bitirildiğinde sertifika almaya hak kazanılıyor. Herhangi bir sınava yok. Bu eğitim programına katılabilmeniz için Windows tabanlı internete bağlı bilgisayar, güncel İnternet Explorer/Mozilla Firefox/ Google Chrome browser (web tarayıcı), Flash Player’in güncel versiyonu gerekiyor. Programın ücreti ise 99.90 TL olarak belirlenmiş. Program hakkında detaylı bilgi için kariyer.net adresine bakabilirsiniz.

Fark oluşturacak eğitimler

Üniversiteler yeni eğitim döneminde iş dünyasına yönelik birbirinden iddialı eğitim programları başlatıyor. Firma sahipleri, yöneticiler ve çalışanlara hitap eden programların hedefi, katılımcıları iş yaşamında bir üst basamağa taşımak.

Yeni bir meslek sahibi mi olmak istiyorsunuz? İş hayatınızda rekabet şansınızı artıracak eğitimler mi arıyorsunuz? Üniversitelerin sürekli eğitim merkezlerinde güz döneminde açılacak yeni eğitim programları tüm bu alanlarda sayısız seçenek sunuyor. İşte, bunlardan bazıları:

Dijital pazarlama iletişimi, finans okulu, sosyal medya uzmanlığı, ürün müdürlüğü, stratejik yönetim ve planlama ve hukuk, müteahhitlik sertifika programı, restoran işletmeciliği, arabuluculuk, eğiticinin eğitimi, sosyal medya ve pazarlama, nöro pazarlama, aile danışmanlığı, liderlik ve markalaşma programları…

Üniversitelerde seçenek çok

Özellikle son beş yılda üniversitelerimizin uzaktan eğitim programlarında muazzam bir artış var. Uzaktan eğitim programlarını öğretim elemanı ve öğrenci arasındaki bilgi akışı internet üzerinden bilgisayar ya da diğer mobil cihazlar aracılığıyla sağlanıyor. Öğrenciler sanal oturum ya da forumlarda eğitim üyeleriyle bir araya gelerek sorularını iletme şansı buluyor. Sınavlar da internet üzerinden gerçekleştiriliyor. Final ve bütünlemeler ise okulların belirlediği merkezlerde düzenleniyor. Bu tarz programlar en çok çalışanlar tarafından tercih ediliyor. Neredeyse 100’e yakın üniversitenin neredeyse her alanda birçok farklı eğitim programı bulunuyor. Ön lisans, lisans ve yüksek lisans olarak tamamlayabileceğiniz eğitim programlarına kayıt için Yükseköğretime Geçiş Sınavı’na [YGS) girmeniz şart. Ancak bazı programlarda bu şart yok.

ERSAN ÇIPLAK

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu