İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yeni İş Fikirleri

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Yeni iş fikirleri hayatımızı kolaylaştırmaya devam ediyor. Aşağıda birbirinde güzel yeni iş fikirlerini bulabilirsiniz.

İş fikirleri 1: Görme engelliler için büyük kolaylık

Günümüzde en büyük sıkıntıyı çeken engelli grubuna ait olan görme özürlüler için Dicle Üniversitesi’nden Atilla Gümüş, yeni bir çalışma gerçekleştirdi. Gözlüğün üzerine konulan bir kamera ile kullanıcılar, yanlarında hiç kimse olmadan hedefledikleri yere gitme imkanı bulabiliyorlar. Düzenlenen bu sistemde kameranın ekranına yansıyan görüntüler, kulaklıklı mikrofon sistemi ile görme özürlü kişilere yön tarifinde bulunuyor.

İş fikirleri 2: Özel kıyafetle engeller aşılıyor

Bedensel özrü bulunan insanların yaşamını kolaylaştırmak maksadıyla hazırlanan bu proje ile yapılan özel kıyafetler, hayatını baston v.b. desteklerle yürütenlere kolaylık getiriyor. Hazırlanan bu özel kıyafetler sayesinde bedensel engelliler, artık günlük problemlerine daha kolay çözüm bulabiliyor. Ege Üniversitesi’nden Emine Tarın’ın hazırladığı bu çalışma özellikle tuvalet ve yemek konusunda fiziksel engellilerin dostu olabilecek nitelikte.

İş fikirleri 3: Sülünez ile sofralarınız renklensin!

Deniz ürünlerinin büyük ilgi gördüğü Türkiye’de kabuklu deniz canlısı olarak bilinen sülünez ise gıda maddesi olarak kullanılmazken balık yemi olarak değerlendiriliyor. Yurt dışında epey bir talibi olan ve gıda olarak tüketilen sülünez ile ilgili bir araştırma yapan Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Berna Kılınç ve Arzu Burcu Yavuz, çalışmalarını noktaladı. Kılınç ve Yavuz yaptıkları çalışmalarla sülünezin, çeşitli işlemlere tabi tutulmasının ardından hazırlanacak sosların da ilave edilmesiyle ülkemizde de tüketim maddesi olabileceğini belirtiyor.

İş fikirleri 4: Duruş bozukluğu artık kader değil

Duruş bozukluğunun tedavisi için çalışma yapan Alsancak Devlet Hastanesi’nden Uzman Dr. İlter Denizoğlu ve Ege Üniversitesi’nden Doç. Dr. Murat Pehlivan, yeni bir cihaz tasarladılar. Konuyla ilgili olarak bir değerlendirme yapan Doç. Dr. Murat Pehlivan, 1 cm’lik hatalı duruşun bile vücuda 5 kiloluk ekstra bir yük bindirdiğini belirterek “Hayata soktuğumuz Postürometre adlı cihazımızla birlikte duruş bozukluğu olduğu anda uyarı verilecek ve bu şekilde kişi kendini düzeltme imkanı bulacak” dedi.

İş fikirleri 5: Gıda sektörü için yeni bir fırsat

Süperkritik akışkan teknolojisi yöntemini kullanarak yeni ürünler geliştiren Ege Üniversitesi’nden Özlem Yeşil Çeliktaş ve arkadaşları, özellikle bu sektördeki şirketlere hitap ediyor. Geliştirdikleri orijinal ürünlerle kozmetik sektörü dahil bir çok alana hitap eden bu çalışma sistemi, bitkisel kökenli biyolojik materyaller içeriyor.

İş fikirleri 6: Yolculukta ayak masajı

Ayaklarımızı dinlendirme özelliği olan bir ayakkabı tabanı geliştiren Abant İzzet Baysal Üniversitesi öğrencisi Yasin Kazanan’ın bu ürünü bir hayli ilgi çekeceğe benziyor. Özellikle uzun yollarda çekilen sıkıntıları ve ayak ağrılarını düşünürsek, Kazanan’ın geliştirdiği titreşimli ayakkabı tabanı hem ağrıları dindirecek hem de bir nevi masaj yaparak rahatlamamızı sağlayacak.

İş fikirleri 7: Vakum poşetler

Vakum poşetleri,  kapları aslında çok işimize yaramamıza rağmen satın aldıktan ve bir süre kullandıktan sonra kaldırıp kenara koyuyoruz. Aslında bu hevesimizi aldıktan sonra yaptığımız herkes için geçerli olan bir durum, bunu kullanıyoruz çünkü aslında yararından çok kullanmaktan zevk aldığımız için sonrasında kaldırıyoruz çünkü zor geliyor.

Peki bu işlemi çok kolaylaştıran bir ürün olsaydı, o zaman bu ürün çok yüksek oranda kullanılır girişimciler içinde önemli bir iş fikri olurdu.

Görselini gördüğünüz ürün plastik esaslı bir malzemeden yapılmış olmasına rağmen herhangi bir biçimde yanmayan ve sağlığa ilişkin bir zararı bulunmayan bir ürün. Üründe herhangi köşeli bir yapı olmadığı için sadece tencere ve tabakların üzerine kapatılması yeterli oluyor.  Ürünlerin buzdolabında bozulmadan bekletilebilmesini,  yemek yaparken tencerelerin üzerinin kapatılarak yağ sıçratmasını, fırında yemek pişirirken üzerinin kapatılabilmesini sağladığı için fonksiyonelliğiyle de öne çıkan bir ürün.

Daha önceki yazımızda belirttiğimiz üzere iş fikrinizin başarılı olabilmesi için bir boşluğu doldurması gerektiğidir. Biz bu ürünle hayata geçirilecek bir iş fikrinin gerçekten önemli bir boşluğu dolduracağını düşünüyoruz. Ürünün henüz Türkiye’ de olmadığı düşünülürse ilk girişimcisine kazandırabilir.

Yeni iş fikirleri incelemek için tıklayınız

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu