Anasayfa / İş Fikirleri 2019 - Girişimcilik / Yeni İş Kurmak İçin Hazır Beton Tesisi Yatırımı Yapabilirsiniz

Yeni İş Kurmak İçin Hazır Beton Tesisi Yatırımı YapabilirsinizHazır Beton Tesisi Kurmak – Hazır Beton Santrali Kurma Maliyeti

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler hazır beton tesisi yatırımı yapabilirler.

Türkiye’nin her yerinde yükselen inşaatlarda artık hazır beton kullanılıyor. Metreküp fiyatı cinsine göre 92 ile 120 TL arasında değişiyor. Hazır beton tesisi kurup talebe zamanında yanıt veren yatırımcı kazanacak…

TÜRKİYE, hazır beton tanımı ile 1988 yılında tanıştı. O yıl sadece 1.5 milyon metreküp olan üretim aradan geçen 15 yılda adeta patlama yaptı. Artık yüksek katlı sitelerden apartmanlara, barajlardan metro tünellerine kadar en küçüğünden en büyüğüne bütün binaların yapımında hazır beton kullanılıyor. Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, 2013’ün Eylül-Ekim döneminde sektörün hazır beton üretimi bir önceki yıla göre yüzde 8.3 oranında artış gösterdi. Ve 2013 yılında üretim 100 milyon m3 geçti. Türkiye’nin potansiyeli gözönünde alındığında pazar hala boş sayılır.

hazir beton tesisi kurmak

Yeni konut projelerinin sayısı her geçen yıl artıyor. Kentsel dönüşüm projeleri ile yeni projelerin sayısının daha da artacağına kesin gözüyle bakılıyor. Yeni konut projelerinin yanı sıra İstanbul’da inşa edilen üçüncü boğaz köprüsü ve üçüncü hava limanı gibi dev projeler de hazır beton üretiminin artmasına yol açacak. Böylesi bir dönemde hazır beton tesisi kurarak karlı bir işe girmek mümkün. Sizin için bir hazır beton üretim tesisi nasıl kurulur diye araştırdık…

Hazır beton santrali kurmak için öncelikle GSM (Gayri Sıhhi Müessese) ruhsatı almanız gerekiyor. Ruhsat alımı için danışmanlık şirketlerine başvurabilirsiniz.

KAPASİTEYİ DOĞRU BELİRLEYİN

Kuracağınız beton santralinin kapasitesi de önemli. Saatte 35, 60,100,120 veya 160 metreküp üretim kapasitesine sahip, sabit ya da mobil beton santrallerinden birini seçebilirsiniz. İhtiyacınıza göre, saatte 30, 90 ve 130 metreküp üretim kapasitesine sahip beton santrali üreten firmalar var. Yıldız ya da bunkerli olmak üzere iki tip santralden birini seçebilirsiniz. Saatte 45 metreküpten 360 metreküp kapasiteye kadar çıkabilen agrega bunkeri, talebe göre 3, 4, 5 ve 6 bölmeli olarak üretilebiliyor. İsteğe bağlı olarak bunke-re kapama ve borulama sistemi ile ısıtma yapılabiliyor. Mikser, çimento siloları, otomasyon sistemi ve konveyör bantlar da sabit hazır beton santrallerinin olmazsa olmazlarından.

Yeni jenerasyon mobil beton santrallerinde 35 ile 120 metreküp arasında farklı kapasitelere sahip altı tip santral var. 18.5 Kw’dan 2×55 Kw’ya kadar farklı motorlara sahip mobil santrallerde de mikser ile agrega, çimento, su ve katkı kantarı, agrega tartım konveyörü, stoklama bunkeri ve silo gibi gereçler bulunuyor. Kapasitesine göre sekiz saat ile üç gün arasında şantiyelere de kurulabilen mobil hazır beton santralleri, daha düşük nakliye ve altyapı masrafı gibi avantajlara sahip.

SANTRAL KURMANIN MALİYETİ

Sabit veya mobil yeni bir hazır beton santrali kurmanın maliyeti, kapasitesi, yaş ve kuru karışım olmasına göre değişiyor. Bir beton santralinin maliyeti, kapasitesine göre 100 bin ile 500 bin euro arasında değişebiliyor. Firmalar genelliklc anahtar teslimi tesis kuruyor.

Mobil santraller, sabit santrallerden 10-20 bin euro daha pahalı. Profesyonel olarak sabit hazır beton santrali kuracaklar 100-130-180’lik santralleri, mobil santral kuracaklar ise ağırlıklı olarak 60 veya 130’luk santralleri tercih ediyorlar. Bazı parçaları ithal olan hazır beton santrallerinin fiyatları da euro üzerinden belirleniyor. lOÜ’lük bir sabit beton santralini 80 bin eu-ro’ya, 130’luk bir santrali 200 bin euro’ya ya da 180’lik olanı 300 bin euro’ya kurmak mümkün. 60’lık bir mobil hazır beton istasyonunun fiyatı 150 bin, 130’luk mobil hazır beton santralinin fiyatı ise 230 bin euro.
Sabit hazır beton tesislerinden çıkan bir yükün en fazla bir saat içinde şantiyeye teslim edilmesi gerekiyor. 20 kilometrenin üzerindeki taşıma mesafelerinde maliyetler de yükselmeye başlıyor.

  İş Kurmak İstiyorum, Ne İşi Kurabilirim

HAZIR BETON SINIFLARI

Hazır beton, çimento, doğal veya yapay agrega (kum, çakıl, kırma taş gibi malzemelerin tümü), su ve diğer katkı maddelerinin muhtelif oranlarda karıştırılarak elde edilen bir yapı malzemesi. Hazır beton santrallerinde, kuru ve yaş karışımlı olmak üzere iki tip hazır beton üretimi yapılabiliyor. Betonun niteliğine göre çimento, agrega, su ve diğer katkı malzemelerinin istenilen oranlarda, bilgisayar kontrolüyle beton santralı veya mikserlerde karıştırılarak elde edilen hazır beton, ihtiyaç sahiplerine taze beton olarak teslim ediliyor. Yaş ve kuru karışım olmak üzere ikiye ayrılan beton santralleri, depolama şekillerine göre de bunkerli ve yıldız tip olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Karıştırma kazanlarına malzeme; yıldız tip santralde kovalarla, bunkerli santralde ise bantlı bir sistemle taşınıyor. C 14, C 16-18, C 20, C 25 ve C 30 gibi sınıflara ayrılan hazır betonların hazırlandığı tesisler, devletin teşvik ettiği yatırımlar arasında yer alıyor. Kuru karışımlı hazır beton; agrega ve çimentosu beton santralinde ölçülüp transmikserde karıştırıldıktan sonra suyu ve kimyasalı teslim edileceği yerde karıştırılıyor. Ancak şantiyede verilen suyun miktarına özen gösterilmesi şart. Yaş karışımlı hazır beton ise tüm işlemleri hazır beton santralinde yapıldıktan sonda teslim ediliyor. Şantiyeye teslim edilen taze hazır beton sıcaklığının +5 dereceden az olmaması gerekiyor.

insaat beton

KAZANCI YÜKSEK

Yollarda hazır beton taşırken gördüğünüz kamyonun arkasında dönerek giden 9 ile 12 metreküp arasındaki transmikserlerin maliyeti 15-20 bin euro arasında. Yeni şantiyelerde gördüğünüz 36 ile 47 metre arasında yüksekliğe ulaşabilen pompaların fiyatları da marka ve kalitesine göre 50 ile 200 bin euro arasında değişiyor. Her şeyi dışarıdan alan bir hazır beton santrali, en düşük kalitedeki C25 betonun metreküpünü 75 TL’ye mal edebiliyor. C25 kalitesindeki bir hazır betonun metreküpü rekabetin yoğun olduğu büyük şehirlerde 95 TL’ye satılırken, rekabetin az olduğu yerlerde 160 TL’ye kadar çıkıyor.

Mustafa ALPAGUT / Elkon Beton Santralleri
“100 bin euro’ya santral kurabilirsiniz”

Beton santrallerinin fiyatı kapasitesine göre, 100 bin ile 500 bin euro arasında değişiyor. Biz sadece makine satmıyoruz, kurulumunu da yapıyoruz. 15-20 ülkede aynı anda kurulum gerçekleştirebiliyoruz. Üretimimizin yüzde 90’ını ihraç ediyoruz. 2012’de 50 milyon dolar ihracat yaptık. Bu yıl 70 milyon doları yakalarız. Ciromuz da iç piyasayla birlikte 75 milyon doları geçiyor. Beton santralleri konusunda dünyanın ilk beş firmasından biriyiz. Hedefimiz iki yıl sonra ilk üçe girmek. Bu hedefe ulaşabilmek için de 30 milyon dolar maliyetle iki fabrika daha kuracağız. Çerkezköy’de OSB’de 100 bin metrekare arsa aldık, ihracatımızın yüzde 40-50’sini Rusya’ya yapıyoruz. Fransa, Macaristan, Suriye, Mısır, Libya, Tunus, Fas, Cezayir, Kazakistan, Türkmenistan, Nijerya, Somali, Senegal beton santralleri gönderiyoruz. Avustralya’ya da ihracata başladık.

Dündar YETİŞENER / Fibrobeton Yönetim Kurulu ve İMSAD Başkanı
Katma değeri yüksek bir üründür

OTürkiye’nin 2023 yılı için belirlenen ulusal hedeflerinde biri de, üretim ve ihracatta ileri teknoloji ürünlerin payını yüzde 5’lerden yüzde 20’lere çıkarmak. Yeni teknolojiler sayesinde artık daha güçlü beton malzemeler üretilebiliyor. İnşaat malzemelerinde önemli alt sektörlerimizden biri olan çimento sanayi üretimi 2013 yılının ilk 10 ayında yüzde 12.1, hazır beton üretimi ise yüzde 8.3’lük artış gösterdi. Özellikle yüksek teknolojilere yapılacak yatırımlarla hazır beton gibi katma değeri yüksek üretimler daha büyük hacimlere ulaşacaktır. AB ve bölge ülkelerine ihracatımızın da hızla artacağına inanıyoruz. 2014 yılında, inşaat malzemeleri sektöründe yüzde 12-15 arasında bir artışla yaklaşık 25 milyar dolar ihracat hedefliyoruz. 2015 yılı ihracat hedefimiz ise 30 milyar dolar. Hazır beton gibi katma değeri yüksek ürünlerin üretiminin ve ihracatının artarak ülkemizin cari açığının azaltılmasına katkı sağlayacağına inanıyorum.

Bülent Ekimci
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Her Lezzeti Paketleyip Satışa Sunan Konsantre Dip Üretimi İş Fikri

Yeni çeşitleriyle her lezzeti paketleyip satışa sunan ‘konsantre dip’ üretimi iş fikri girişimcilere çok para …

13 Yorumlar

 1. Hocam bi yol gösterin ne yapalım ? Yeterli sermayemiz yok 300.000 liraya ne yapabiliriz

 2. konya çimento fiyatları

  Kemal bey bende size kesinlikle katılıyorum. Çok güzel bir paylaşım ve yorumlar olmuş. teşekkürler.

 3. –EĞER GÜZEL BİR YATIRIM YAPILMAK İSTENİYORSA—
  -İTALYADA KURULU SİKLON KULESI 4 KAT VE KIRICI GURUBU TAMAMEN SIFIR 1000X2 UNITELI TOPLAM 2000 TON GUN KLINKER KAPASİTELİ ÇİMENTO FABRİKASI BÜTÜN MAKİNE EKİPMANLAR POLISYUS KRUP İMALAT(ALMAN) ÇİMENTO FABRIKASI SÖKÜMÜ YAPILACAK BAKIMI YAPILIP KONTEYNERLARA KOYULACAK VENEDIK LIMAN GÜMRUK SAHASI TESLİMATI YAPILACAK-İNŞAAT MONTAJ ELEKTRIK PROJELERİ TESLİM EDİLECEK
  -500-750-1000-1500-2000 TON GÜN KLINKER ÖĞÜTME PAKETLEME TESISI SATILIKTIR
  VURAL 05074055109

 4. DÜNYANIN HER YERİNE KURULABİLECEK TAMAMI POLISYUS KRUP İMALATI MAKINE EKIPMANLAR İTALYADA KURULU HALDE 1992 KURULUM 2014 ÜRETİM DURDURULMUŞ 1000X2 UNITEDEN OLUŞAN 2000 TON GUN KLINKER ÜRETİM KAPASİTELİ ÇİMENTO FABRIKASI.MALSAHIBI TARAFINDAN SÖKÜLECEK BAKIMI YAPILACAK VE NAKLIYE ICIN KONTEYNERLARA YUKLENECEKTİR.TOPLAM 3.000TON CIVARINDADIR
  3000 TON GUN KAPASİTELİ KONKASÖR GURUBU TAMAMEN SIFIRDIR.4 KADEME SİKLON KULESI TAMAMEN SIFIRDIR. VURAL 05074055109

 5. -500 TON GÜNDEN 20000 TON GÜN KLINKER ÜRETİM KAPASİTELİ ÇİMENTO FABRİKALARI ANAHTAR TESLİM (SİNOMA-GREATWALL-PENGFEI)
  -500-750-1000-1500-1700-2000 TON GÜN KLINKER ÖĞÜTME PAKETLEME TESİSLERİ
  DÜNYANIN HER YERINE MONTAJI YAPILIR ANAHTAR TESLİM VERİLİR
  VURAL 05074055109

 6. İTALYADA KURULU HALDE 1992 KURULUM 2014 ÜRETİM DURDURULMUŞ 1000X2 UNITEDEN OLUŞAN 2000 TON GUN KLINKER ÜRETİM KAPASİTELİ ÇİMENTO FABRIKASI.MALSAHIBI TARAFINDAN SÖKÜLECEK BAKIMI YAPILACAK VE NAKLIYE ICIN KONTEYNERLARA YUKLENECEKTİR.TOPLAM 3.000TON CIVARINDADIR
  3000 TON GUN KAPASİTELİ KONKASÖR GURUBU TAMAMEN SIFIRDIR.4 KADEME SİKLON KULESI TAMAMEN SIFIRDIR. VURAL 05074055109

 7. Yukarda belirttikeleriniz arasında sadece fiyat konusu dogrudur,ayrıca tedarikciler özellikle cimentocular bu pastayı istedigi gibi bölüp istedikleri fiyata çekiyorlar sizin dedikleriniz 2005-2012 arasıydı ondan sonraki yıllar maalesef eşşek gibi alıcaksınız”a döndü.
  Ayrıca devletin cok eksigi var örneğin siz bir TOKİ ihalesine girdiniz şirketle anlaştınız çekinizi aldınız betonu döktünüz işi bitirdiniz(Bu dedigim her yer icin gecerli degildir adamla nasıl anlaştıgınıza bulundugunuz yerdeki rekabet durumuna göre degişir) bazı şirketler kar amaçlı dümenle bazıları da ciddi olarak iflas ediyor,çekler tabi karşılıksız cıkıyor sizinde alacagınız miktarlar çok büyük 2-3 milyon TL en azıyla.Bu para gider arkadaşlar devletin hiçbir önlem almıyor, TOKİ ihaleye verirken şirketler kimler sicili neler başka şirketleri varmı gibi araştırma yapsa bunlar olmaz ama TOKİ napıyor parayı gösterene veriyor işi işin aslı budur arkadaşlar ama bunlar büyük babalar icin gecerli degil. Siz ordan burdan birikmişinizle 2-3 ortakla işe girereyim diye düşünüyosanız arkada desteginiz olmadan cok zor.
  Ama nereye acıcagınız cok önemli arkadaşlar rekabetin olmadıgı yere acarsanız iyi para kazanırsınız,iyi fiyatlara ve en önemlisi nakit paraya çalışırsınız. Umarım Yardımımız dokunmuşdur,Hayırlı işler

  5 HAZIR BETONU
  2 TAŞ OCAĞI İŞLETMEMİZ VARDIR

 8. Ahmet Dadaloğlu

  Beton santrali kuran şirketleri tercih edebilirsiniz, ben geçen sene Ankara Mesamak makinada 1 tane 60 m3 mobil santral aldım, memnun kaldım servis hizmetleri iyi işlerim iyi gitti bu yıl da 120 m3 lük sabit beton santrali siparişi verdim. Alacagınız firmanın büyüklüğüne değil sağladığı hizmete ve ürün kalitesine bakın.
  Sektörden bir arkadaşım gitti büyük bir firmadan daha pahalıya beton santrali kurdurdu ancak büyük firmalar küçüklere fason üretim yaptırıp adını kullanarak para kazanıyormuş.

 9. Selamun aleykum 3 mikser 1 pompa var beton santrali kurabilecek ortaklık düşünen arkadaş varsa bana bu numaradan irtibat kurabilir araçlar 2012 modeldir yıllık 60 bin metreküp ve bu artacaktir gelişmekte olan bir bölgede tesis kurmayı planlıyoruz 05438902419

 10. beton santrali kurmak istiyoruz 4 arkdas 5 kamyon mersedes kırkayak 4silobaz 1 de pompa için bize malıyeti ne olur aşagı yukarı

 11. Beton santrali kurmak zor ve maliyetli bir iş olmakla birlikte kazanç getiren bir iş kolu olduğunu düşünüyorum.

 12. Kemal Bey yanlış tespit derken,yukarıdaki yazıda söylenen fiyatları mı kast ettiniz?Bende beton santrali kurmak için ön çalışma yapıyordum.Madem işin maliyeti sanıldığının tam aksine ,bende dediğiniz gibi yenilenebilir enerji sektörü için ön çalışma yapacam.Saygılar

 13. Kesinlikle cok yanlis bir tespit.Hazir beton sektoru bataklik gibidir.Istediginiz firmayla konusabilir arastirma yapabilirsiniz.Bu isin maliyetleri milyon dolarlari gecmekte ve gunumuz tTurkiye sinde rekabetten dolayi buyukbaslar ile ayni sekilde gidememektesinizdir.Tabi ki herkes diledigi işe girebilir ancak yillarca betonculuk yaptiktan sonra suan da maden isleten biri olarak kesinlikle tavsiye etmedigim ve yenilenebilir enerji sektorune giris yapilmasi taraftariyim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir