Anasayfa / Şirket Haberleri / Yeni kuşağın talepleri, sigorta yelpazesini de şekillendirecek

Yeni kuşağın talepleri, sigorta yelpazesini de şekillendirecekSigorta sektöründe ürünlerin talepler doğrultusunda oluşturulduğuna dikkat çeken Dubai Starr Genel Müdürü Göktuğ Gür, yeni kuşakların farklı beklentilerinin sektörün ürün yelpazesini genişleteceğini söyledi.

Dubai StarrÜLKEMİZDE genç nüfus hala sigorta sektörü için cazibesini koruyor. Genç nüfusun fazlalığı Türk sigorta pazarına olan ilgiyi de beraberinde getiriyor. Yetişen yeni kuşağın ihtiyaç ve beklentileri de doğal olarak farklılaşıyor. Dubai Starr Sigorta Genel Müdürü Göktuğ Gür, yeni kuşağın sigorta beklentilerinin farklı olduğunu belirterek, “Sektör bu yeni kuşağa kendisini iyi anlatmalı ki, daha bilinçli olsunlar” dedi. Yeni kuşakların yeni sigorta ürünlerinin oluşmasına katkı sağlayacağını belirten Gür, “Bizim kuşağımız için ev ve araba önemli şeylerdi. Dolayısıyla onları sigortalatırdık. Hala da öyle. Bizim kuşağın can sigortasından çok ev ve araba sigortası var” şeklinde konuştu.

Ülkemizde sigortalılık oranının düşük olmadığını belirten Gür, “Kaybetmekten korktuğunuz bir şey olduğu zaman sigortalatırsınız” dedi. Gür, kaybetmekten korkulan şeylerin olması için kişi başına düşen gelirin artması gerektiğini ve Türkiye’de geçtiğimiz 10 senede ciddi bir artış olduğunu söyledi. Gür, “Kişi başına düşen sigorta parası da bununla paralel olarak zaten artıyor” dedi. “Sigorta bilinci kültür içine yerleştikçe, sigorta, yeni kuşaklar için hayatın bir parçası oldukça sigortalılık oranı artacaktır” diyen Gür, Türkiye’nin demografik yaşının genç olmasının sigortalılık oranının zamanla artacağının bir göstergesi olduğunu belirtti.

Talebe yönelik ürünler oluşturulmalı

“Bir şeyin satılması için birinin bunu alıyor olması lazım, talep olması lazım” diyen Gür, sektörde şu anda sahip olunan ürünlerin talep sonucunda belirlendiğini söyledi. Talebi oluşturan iki temel etken olduğunu belirten Gür, şöyle konuştu: “Talep bence iki şekilde doğuyor. Bunlardan biri yasal olarak, düzenlemelerle çıkan talepler. İnsanlar yasal yükümlülüklerinden dolayı sigorta alıyor. Bizdeki yeni yasal düzenlemeler de işte bu yüzden sigorta sektörünü olumlu etkileyecektir. Bu düzenlemeler, hem tüketici kanununu hem de sektörü desteklemesi açısmdan oldukça önemli. Diğer nedeni ise hayat tarzı, insanların hayatlarındaki öncelikleri. Yeni gelen kuşaklardan gelen talepler değiştikçe bu değişiklere yönelik ürünler çıkacaktır.”
Ürün portföyümüzü dengeledik

  Hesaplı ve ekolojik ısınma

2013 yılının Dubai Starr için hızlı, yoğun ve keyifli geçtiğini söyleyen Gür, gerçekleştirmek istedikleri her şeyi kısa zamanda başardıklarını belirtti. Bunun sonucunda şirketin yönünün değiştiğini vurgulayan Gür, rekabet etmek istedikleri alanların ve önceliklerinin değiştiğini ifade ederek “Daha önce ağırlıklı olarak oto-kaza branşı üzerine kurulan bir şirkettik. Şimdiki Dubai Starr Sigorta ise, her alanda aracılarına çözüm sunabilirken daha niş alanlarda ilerlemek isteyen bir şirket konumunda. Dengeli bir portföy kurmak istedik. Şu anda yüzde 45 oto kaza, geri kalanı ise diğer branşlar” dedi.

Gür, iki yeni ortaklıkla birlikte tamamen değişen ve yenilenen bir şirket haline geldiklerini belirtti. Ortaklarından Oman In-surance’m bireysel, Starr Insurance’ın ticari sigortacılıktaki uzmanlıklarından faydalandıklarını belirten Gür, “İki ana sermayedarımız var; Oman Insurance ve Starr Insurance. Oman, Orta Doğu’nun en büyük ve kredi notu A- olan tek sigorta şirketi. Arap ülkeleri arasmda birleşik bir şirket, dolayısıyla kendi alanında gayet başarılı, ağrılıklı olarak tüketici sigortalan yapıyor. Yüzde 49 ortağımız ise Starr Insurance. Dünyada çok büyük bir isim. Kredi notu A olan nadir sigorta şirketlerinden. Bilgiye ve kapasiteye dayalı sigortacılık yapan bir şirket. Bu bizim için ideal bir ortaklık oldu. Ortaklarımızın tecrübesi, bize yapmak istediklerimizi yapabilme imkanı verdi.”

Yurtdışındaki Türk iş adamlarına ulaşıyoruz

Dubai Starr Insurance’ın kolay ulaşılabilir, hızlı dönüş alınabilen ve çözüm ortaklığı sunan bir şirket olduğunu dile getiren Gür, “Teminat bulmakta zorlanmıyoruz. Çünkü ortaklarımızın isimleri çok büyük. Onların başarıları ve finansal yaratıcılıkları sayesinde bizler daha rahat hareket edebiliyoruz.

Türkiye’deki yurtiçi ve yurtdışı büyük şirketlerden kobilere kadar her profilde riskimiz mevcut” dedi. Gür, Oman bağlantıları sayesinde Türkiye’de iş yapan Arap sermayesine ulaşımlarının Starr sayesinde de burada iş yapan Avrupa ve Amerika sermayesine ulaşımlarının çok rahat olduğunu belirtti.

Benzer şekilde yurtdışında iş yapan Türk iş adamlarına da ulaşımlarının kolay olduğunu belirten Gür, “Eski Türki Cumhuriyetler’de, Arap Yarımadası’nda Oman’ın ofisleri var. Türk iş adamları bizimle burada görüşüp şirketimizde çalıştıkları yerlerde rahatlıkla bize ulaşabiliyorlar” dedi.
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Devlet gibi şirketler

Öyle böyle değil, çok büyükler. Ciroları Belçika gibi bazı gelişmiş ülkelerin gayrisafi yurtiçi hasılalarını bile …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir