Anasayfa / Başarılı Girişimcilik Fikirleri / Yeni nesil araç paylaşım sisteminde girişimcilik örneği

Yeni nesil araç paylaşım sisteminde girişimcilik örneğiYeni nesil araç paylaşım sistemi olan Mobilizm, son yıllarda adını sıkça duyduğumuz paylaşım ekonomisinde bir girişimcilik örneği. Araç satın almadan birden fazla araç sahibi olmaya imkan tanıyan bu sistem, tamamen üyelik esasına dayalı çalışıyor.

mobilizm

Paylaşım ekonomisini son yıllarda daha sık duyar. Bunda kuşkusuz dünyadaki kaynakların hızla tükeniyor olmasının etkisi büyük, işte bu ekonominin temel yasasından yola çıkarak, yeni girişimler de görmeye başladık. Son örneklerinden biri olan Mobilizm, yeni nesil bir araç paylaşım sistemi. Kullanıcıların tercihlerini kısıtlamadan, kendini ifade etmesini, hatta kıyafetlerinin rengine göre bile aracını seçebilmesini sağlayan bir sistem. Satın almaya gerek kalmadan, birden fazla araç sahibi olmaya imkan tanıyan bu sistem, tamamen üyelik esaslı çalışıyor.

RFID özellikli, kullanıcının kendisine özel bir kart ile 7 gün 24 saat web sitesi ya da çağrı merkezinden, kişinin istediği, kendisine en uygun lokasyondaki marka ve model aracı rezerve ederek kullanılabiliyor. Kullandığı kadar ödeme yapılıyor. Mobilizm Genel Müdürü Duygu Tibuk, “Araçları kullanmak için, üye kartlan iie Mobilizm araçlarından istediklerini seçmeleri ve rezervasyon yapmaları yeterli. Ancak, ister istemez, aynı park noktasından araç kullanan kişiler arasında bir iletişim kuruluyor. “Ahmet arabayı kirli bırakma bir daha” gibi yorumlar yapıyorlar birbirlerine. Ki, bu bizi çok mutlu ediyor. Çünkü her şeyden önce Mobilizm bir sosyal grup” diyor.
Daha temiz bir çevre

Mobilizm’in kuruluş öyküsü, son 13 yıldır ABD başta olmak üzere milyonlarca kişiye hizmet veren, yeni ve alternatif araç paylaşım organizasyonunu, Kerem Tibuk’un Türkiye ile buluşturmasıyla başlıyor.

Mobilizm sigortalarında bin liraya kadar sigorta muafiyeti bulunuyor. Kaza veya maddi hasar durumunda, sürücü kusurundan bağımsız olarak, hasar tamirinin bin liraya kadar olan kısmını rezervasyon sahibi karşılıyor. Mobilizm araç paylaşım sisteminin iş modeli olan ‘yaşam biçimi alışkanlığı’ konusunda ciddi bir farkındalık yaratmak hedeflediklerini belirten Tibuk, günde ortalama 1-2 saat otomobil kullanan farklı insanların tek bir otomobili paylaşması ile daha temiz bir çevre, daha ekonomik ve pratik araç sahipliği modeli yaratmayı hedeflediklerini ifade ediyor.

  KOSGEB Tarafından Sağlanan Girişimcilik Destekleri

Araç fiyatlandırma beş segmente ayrılmış. Örneğin Smart model bir aracın saatlik ücreti sadece 7.99 TL ya da 1 saat Mini Cooper kullanmak isterseniz 19.99TL ödeme yapıyorsunuz. Sistem kullandığın kadar öde esasına dayandığı için, saatlik ücrete ilaveten, yapılan km başına 0.60 kuruş bir ücretlendirme söz konusu.

Üniversitelilerden yoğun talep

Bu modelin online, prosedürsüz, self servis, ekonomik ve çevreci bileşenlerden oluşan araç sahipliğinin alternatifi olarak ortaya çıktığını belirten Tibuk, yurtdışında ZipCar başta olmak üzere, Mobility, Car2Go, Carrot vgibi şirketlerin bu anlamda hizmet verdiğini ifade ediyor. Üniversitelilerden çok fazla talep geldiğini bildiren Tibuk, “Üniversite gençliği ileriki yıllarda hayata atılıp, genç profesyoneller olduklarında bu alışkanlığı kurumsal hayatlarına da taşıyacaklar. Bu anlamda bugün baktığımızda gördüğümüz ilgi son derece memnun edici” diyor.

Verimlilik hesabı

■    Mobilizm araçları ayda ortalama 50 bin km mesafe kat ediyorlar.

■    Verimli çalışan bir araç paylaşım sistemiyle, yılda ortalama 15 aracı trafikten çekilebileceği ifade ediliyor.

■    Park alanı sağlıyor. Çünkü bir Mobilizm aracı ortalama olarak 45 aktif üyeye hitap ederek, minimum 15 araçlık kullanım ihtiyacını karşılıyor.

 
Yazımızı beğendiniz mi?

Size daha güzel hizmet sunabilmemiz için lütfen bize destek olun. Yazımızı aşağıdaki sosyal medya sitelerinde paylaşabilirsiniz.

Bunu da İnceledinizmi ?

Girişimcilik Yaşı Düşüyor Başarılı Genç Girişimciler

Son yıllarda girişimciliğe adım atanların sayısı artarken “girişimcilik” yaşı da düşüyor. 28 yaşına gelmeden iş …

Bir yorum

  1. Az bir parayla düzenli günlük geliriniz olsun istermisiniz ne bayilik parası ne frence parası ne dosya parası nede proje parası nede komisyon parası istemiyoruz bizim çiftlikte doğal organik özgür tavuk köy yumurtası üretiyoruz az parası olup ta ne iş yapabilirim diye düşünen ve tarıma yatırım yapmak isteyip de arazim yok diye düşünmeyin 600 dönüm arazimiz var burada sizde paranız ölçüsünde bize katılabilirsiniz verdiniz parada size bir ay gibi kısa bir sürede dönüyor kısaca size bir hesap yapalım
    örneğin bin adet tavuk alıyorsunuz tavuğun tanesi 10 Tl 1000×10 = 10 bin TL ediyor köy yumurtasının tanesi 750 KRŞ bin tavuk günlük ortalama 800 yumurta verir 800 x 750 =günlük 600 TL ediyor 600 TL de ayda 18 bin TL ediyor verdiğiniz para size kısa bir sürede dönüyor ilgilenen arkadaşlar eko tarım doğal ürünler must19_@.com tel 0541 440 81 51 youtubeda çorum/ sungurlu Mustafa kayar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir