Kariyer ve İş

Yeni Yılda İş Arama Stratejinizi Geliştirin

İş aramak için tavsiyeler

İş arama stratejisine tavsiyeler. Son altı aydır yeni bir iş arıyor fakat bir türlü bulamıyorsunuz. Yeni yılla birlikte belki artık eski metotlarınızdan vazgeçip yeni bir şeyler denemelisiniz. Aşağıdaki stratejilerle başlamayı deneyin:

Gerçekçi Beklentileriniz Olsun

Gerçekçi beklentilere sahip olmak başarılı bir iş arayışı gerçekleştirmemin anahtarıdır. Eğer seçtiğiniz alanda bir iş bulamıyorsanız, yeteneklerinizi daha çok kullanabileceğiniz başka bir alana yönelmeyi deneyin. Bu alanda yeteneklerinizi daha da geliştirdikten sonra şu anda girmeyi başaramadığınız bir iş için gelecekte daha büyük şanslar elde edersiniz.

İş arama
İş arama

Özgeçmişinizi Düzenleyin

Özgeçmişiniz planladığınız kadar ilgi çekmiyorsa, üzerinde bazı değişiklikler yapmanın zamanı gelmiş olabilir. Birisinden özgeçmişinizi değerlendirmesini isteyin ve eleştirilere karşı açık olun.

Yaklaşımınızı Yeniden Değerlendirin

İş aramanın kendisi de tam zamanlı bir iş olarak görülebilir. Eğer iş aramak için haftada sadece birkaç saat harcıyorsanız, bu süreyi arttırmalı ve daha fazla efor sarf etmelisiniz.

Durumunuzu Yeniden Değerlendirin

Eğer zaten bir işiniz var ama daha geniş çayırlara ulaşmayı amaçlıyorsanız, durumunuzu yeniden değerlendirin. Piyasa şartlarına baktığınızda şu anki işinizin o kadar da kötü olmadığını görebilirsiniz.

Mola Verin

Bu yöntem çok basit görünebilir ama bazen gerçekten ihtiyacınız olan şey iş aramanın stresinden biraz da olsa uzaklaşabilmektir. Eğer maddi durumunuz elverişliyse, bir veya iki hafta kendinize zaman ayırın. Kendinize güveninizin ne kadar arttığını görünce şaşıracaksınız.

Bazen her şey tek bir butona basmanızla ilgilidir. Unutmayın ki iş arama stratejinizde değişiklik yapmaya açık olmanız başarılı olmanızdaki en önemli adımlardan biridir.

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu