İş Fikirleri ve İş Kurmak

Yıkanabilen Bebek Bezleri Kârlı Bir Yatırım

Yıkanabilen bebek bezleri

Türkiye’nin ilk yıkanabilir bebek bezini piyasaya sürdü. Şimdiki hedefi ihracat. Natura Bebek yeni pazarlar konusunda çok iddialı.

YAPILAN araştırmalara göre Türkiye’de bir bebek doğduktan iki buçuk yaşma gelene kadar bebek bezi için yaklaşık 1 buçuk ile 2 bin lira arasında harcama yapılıyor. Natura Bebek markası bu harcamaların yıkanabilir bebek bezi ile çok daha uygun bir düzeye çekilebileceğini savunarak ortaya çıktı. Kendi ürettikleri yıkanabilen bebek bezlerini ilk olarak oğulları Demir’in üzerinde denemeye başladıklarını söyleyen Natura Bebek Tekstili Genel Müdürü B. Kaan Özsökmen, “Bu bezler hem ekonomik, hem ekolojik hem de sağlıklı” diyor. 2004’de yurt dışındaki yıkanabilir bebek bezleri satan 6 firma için fason üretim yaparak başladıkları işe, 2008’de piyasaya sürdükleri BabyNeo markasıyla devam eden firma Denizli’deki fabrikada ortakları için ayda 150 bin bebek bezi üretiyor.

Nano teknolojiyi kullandılar

Firmanın ürün gamında 12 tane ürün var. 2012’de dört yeni ürün daha bunlara eklenecek. Fason üretim yaptıkları ortaklarının yıkanabilir bebek bezleri Türkiye’de satılmıyor. Firmanın ana hedefi, Orta Doğu ve Türki Cumhuriyetler. Geçtiğimiz aylarda Kazakistan ve Özbekistan’a ihracata başlayan firma, 2012’de Dubai, İran, Kuveyt, Azerbaycan gibi ülkelere de ihracata başlamayı planlıyor.

Bez hava alma özelliğinden dolayı pişik oluşumunu engelliyor. Teknik kumaşlar sayesinde sıvıyı dışarıya sızdırmıyor. Tabii bu sızdırmazlık hava akımına engel olmuyor. Ayrıca bu bez tekrar tekrar kullanabili-niyor. Özsökmen, yıkanabilir bebek bezleri kullanan bebeklerin daha çabuk tuvalete alıştığını belirtiyor. Iç pazarda hemen hemen her şehirden bu bezlere talep olduğunu söyleyen B. Kaan Özsökmen, “2010’da yüzde 35 büyüdük. Çıkardığımız yeni nesil bezlerle 2012’de adımızdan söz ettireceğiz” diyor. Firma, yeni bezlerin daha emici olduğu iddiasında. Çünkü bu bezlerde nano teknoloji kullanılmış. Türkiye’de üretilen ilk organik polar battaniyeyi de piyasaya sürecek olan firmanın yeni sürprizleri de olacak. Özsökmen, marketlerde satılacak ürünün ekonomik olacağını söylüyor, ama cinsini söylemekten ısrarla kaçmıyor.

CANDEĞER MURADOĞLU
candegermuradoglu@ommedya.com

Hem indirmesi hemde kullanımı tamamen ücretsiz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu